Nevyděláváš obchodováním peníze? Stále se v tradingu hledáš? Vyzkoušel jsi „všechno“, ale nic nefunguje?
Pokud Ano, tak dnešní článek bude právě pro tebe.
Zaměříme se na jednu z možných cest osobního rozvoje, a to je vstupování do takových situací, o kterých si předem myslíme, že nám budou nepříjemné. Abychom toto téma správně pochopili a dokázali si vytvořit nový návyk, podíváme se nejprve na situace z běžného života, ve kterých je nevědomky tento princip uplatňován a následně získané poznatky aplikujeme do tradingové praxe.
Studentská zkušenost
První ukázkou situace, kdy jsme vstoupili do „neznámých vod“ s nepříjemným pocitem, je možné nalézt již ve studentských letech. Nejspíš každý student měl svoji partičku kamarádů, se kterými si občas (nebo častěji) vyrazil do víru města se „pobavit“. Vzpomínáte si na situaci, kdy se vám nechtělo jít na nějakou párty, ale pak se ukázalo, že to tam bylo super?
Partnerská zkušenost
Tak jako byl každý někdy na párty, tak jistě byl každý někdy na rande. I v tomto případě se shledáváme s principem: „cesta vede tam, kam se bojíš jít“. Šli jste někdy na rande s tím, že se vám ten člověk moc nelíbí (fyzicky) a vlastně se vám tam ani moc nechce, ale pak se ukázalo, že je to celkem „fešanda/fešák“ a ke všemu ještě milá/ý?
Pracovní zkušenost
Jako byly i dva předchozí příklady z běžného života jistě všem známé, je i v tomto případě většině známá nadcházející zkušenost. Šli jste někdy na pracovní pohovor, na který se vám z mnoha důvodů nechtělo, ale nakonec jste získali dobře placené a zajímavé zaměstnání?
Všechny tyto životní zkušenosti (a jistě byste našli mnoho dalších) mají ovšem i odvrácenou stranu mince, ve které je náš princip rovněž uplatňován:
- Těšili jste se někdy AŽ PŘÍLIŠ na nějakou párty, že jste nemohli ani dospat?
- Těšili jste se někdy AŽ PŘÍLIŠ na rande, že se vám čas neskutečně vlekl?
- Těšili jste se někdy AŽ PŘÍLIŠ na pracovní pohovor do práce, která byla vaše „vysněná“?
A jak to všechno dopadlo? … Nic moc že?
Poučení pro trading
Bylo by bláhové si myslet, že zákonitosti z výše uvedených příkladů v burzovním obchodování neplatí. Můžete se sami sebe zeptat, kolikrát jste již měli tu správnou strategii nebo kolikrát jste si již mysleli, že to je přesně ten správný trh, časový rámec, indikátor atd.
Ovšem je také potřeba se sami sebe zeptat, kolikrát jste vyzkoušeli trh, strategii, časový rámec, indikátor, o kterém jste si mysleli, že nefunguje nebo že vám nebude vyhovovat?
Tradingová praxe nás učí (někdy velmi důrazně), že se člověk ve většině svých úsudků mýlí. A nejspíš nebude náhoda, že stejnou zpětnou vazbu nám dává i sám život…
Děkuji za přečtení.
Martin Klass