Nejprve se v úterý sejdou členové skupiny OPEC+, kde bude především Saúdská Arábie přesvědčovat Rusko o nutnosti snížit dodávky na trh a podpořit tak cenu ropy. Rusko se prozatím zdráhalo přenechat svůj podíl na trhu ostatním producentům ve světle růstu cen. Putinova administrativa má totiž nastavený rozpočet na letošní rok na ceně 40 USD za barel a ani nynějších 60 USD za barel ropy typu Brent Kremlu nevadí. Rusko si totiž užívá pohodlného přebytku jak ve státní pokladně, tak v rámci běžného účtu ve vztahu se zahraničním, za což vděčí velmi slabému rublu (RUB), který oproti americkému dolaru ztrácí meziročně zhruba 15 %.
Vývoj měnového páru USD/RUB (týdenní graf – W1):
Naopak Saúdská Arábie potřebuje podle MMF pro letošní vyrovnaný rozpočet cenu ropy ve výši 85 USD za barel, a proto tlačí na celkové snížení produkce o 1,0-1,4 mil. barelů denně (mbd), aby se ceny přiblížily zpět k saúdské cílové hranici a aby nemuseli Saúdové veškeré škrty v produkci obstarat sami. Nečekáme tedy, že by Rusko přistoupilo na požadavky lídra OPEC. Zvlášť v situaci, kdy ceny okolo 70 USD za barel zajišťují obrovský rozmach americké břidličné ropy, která by si ihned podíl na trhu urvala pro sebe.
Vývoj ceny ropy Brent (týdenní graf – W1):
Rozhodujícím setkáním by měl být meeting G20, který je v plánu od pátku do soboty. Přítomnost hlavních zástupců jak předních producentů Ruska a Saúdské Arábie, tak i předních konzumentů Spojených států a Číny by měla nastavit směr, jakým se bude ropný trh ubírat. Ať už půjde o toleranci saúdského snížení produkce ze strany velkého oponenta tohoto kroku amerického prezidenta Trumpa, nebo diskuze nad možnými dovozy íránské ropy ze strany Číny, Indie a dalších 6 zemí, které dostaly dočasnou výjimku, od koho jiného než od Donalda Trumpa. Je jasné, že ceny ropy budou jedním z hlavních témat.
Posledním dílkem do skládačky bude zasedání ropného kartelu OPEC, které proběhne příští čtvrtek 6. prosince. OPEC historicky dokázal významně ovlivňovat trh s ropou. Z historického grafu produkce můžeme vidět jeho mohutné snížení produkce v letech 2008-09 v reakci na světovou finanční krizi. Stejně tak navýšení dodávek na trh v letech 2015-16 ve snaze vyšachovat ze hry americké těžaře.
V posledních měsících vzrostla produkce OPEC o 0,8 mbd, i když se čekal spíše pokles kvůli vleklým problémům ve Venezuele a prudkého snížení exportů Íránu v důsledku amerických sankcí. Tento nečekaný přebytek jedním z hlavních důvodů, proč ceny ropy letos na podzim svižně klesají se a proč se právě Saúdská Arábie snaží dohodnout na koordinovaném omezení těžby.
Pokud nedojde k dohodě na škrtech alespoň o 1 mbd, může ropa vesele pokračovat v poklesu. Vzhledem k větší politické stabilitě v Libyi, plánovaném navýšení produkce v iráckém Kurdistánu a nově uvaleným sankcím na Írán bude konsenzus více než složité najít. Ať už za volatilitou bude stát jakákoliv světová velmoc, přijde nám z dlouhodobého hlediska zajímavé nakoupit ropu pod 50 USD za barel v případě ropy Brent a 45 USD za barel v případě ropy WTI.
Dlouhodobý vývoj těžby ropného kartelu OPEC (v tis. barelů denně):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, investing.com, MMF, peakoilbarrel.com