Ve své analýze grafů často využívám candlesticks, které jsou pro zkušené tradery známým nástrojem, nicméně pro nováčky může být informace, co to candlesticks jsou a jak je využívat zajímavé.
Svíčkové grafy byly v Japonsku používány po několik století, ale teprve v nedávné době byly přijaty jako skutečný nástroj v západním světě. Tato technika se stala v poslední době mezi obchodníky velice oblíbenou. Protože grafy reflektují krátkodobé jevy, jejich předpovědní schopnost je také krátkodobá – málokdy více než 10 dní a často mnohem méně. Je spousta způsobů, jak interpretovat tuto zajímavou techniku, ale pro účely úvodních informací se omezím na ty nejčastější a nejužitečnější cenové formace.
Základy interpretace svíček
Informace zobrazené v candlesticks grafech jsou identické s úsečkovými grafy. Každá metoda zahrnuje otevírací, nejvyšší, nejnižší a zavírací ceny. To, co dělá svíčkové grafy unikátní a dává jim speciální interpretativní vlastnosti, je způsob, jakým jsou zobrazeny. Když mluvíme o cenách, myslíme tím určité časové období, jako třeba den, týden nebo měsíc. I když mohou být používány pro jakékoli časové období, nejčastěji jsou candlesticks používány pro denní data, což budeme používat i pro účely tohoto článku. Candlesticks jsou nejužitečnější pro účely obchodování, nikoli investování. Já sám je využívám především pro intradenní spekulace.
Úsečkové grafy nakládají s otevírací, zavírací, nejvyšší a nejnižší cenou víceméně rovnocenně. Candlesticks metoda dává speciální důraz na otevírací a zavírací cenu. Proto jsou tedy pro uživatele candlesticks rozhodujícími faktory to, co si lidé a aktivu myslí na začátku obchodního dne a jejich postoj k témuž, když obchodní den končí. Otevírací a zavírací ceny jsou na grafu zobrazeny jako obdélník. Vrchol obdélníku znázorňuje vyšší z těchto dvou cen a dno tu nižší. Například Pokud uzavírací cena byla na 8.00 USD a zavírací na 8.50, horní část obdélníku by byla v úrovni 8.50 USD a dolní na 8.00. A nyní se možná zeptáte: „Jak poznám, co je otevírací a co je zavírací cena?“. Odpověď je v barvě obdélníku. Pokud je bílý nebo prázdný, pak nižší část obdélníku reprezentuje otevírací cenu a vrchol znázorňuje zavírací cenu. Na druhou stranu, pokud je obdélník černý nebo plný, otevírací cena je nahoře a zavírací cena dole. Tento obdélník se také nazývá tělo svíce.
Když se prvně podíváte na svíčky, možná rychle usoudíte, že černé svíce znamenaly downtrend a bílé svíce uptrend. Nenechte se ale zmýlit. I v uptrendu se může objevit černá svíce a naopak. A co nejvyšší a nejnižší ceny dne? Ty jsou znázorněny jako tenké čárky, které se objevují nad a pod tělem svíce. Těmto čárkám se říká stíny nebo knoty. Čárka nad tělem svíce je horní stín a znázorňuje nejvyšší cenu dne, čárka pod tělem svíce je dolní stín a znázorňuje nejnižší cenu dne.
Protože všechna čtyři data, která se do svíce promítají, mohou značně fluktuovat, jsou různé varianty, jak mohou konečné svíce vypadat. Některé varianty jsou uvedeny v obrázku níže. Pokud otevírací a zavírací cena jsou identické, tělo svíce se zobrazí jako horizontální čára (A). Pokud zavírací a otevírací cena reprezentují současně nejvyšší a nejnižší ceny dne, svíce nebude mít stíny (B). Je také možné, že otevíraci či zavírací ceny jsou totožné s nejvyšší cenou dne (C) nebo s nejnižší cenou dne (D). V některé dny může být obchodní cenové rozpětí velmi malé (E).
Některé z těchto příkladů mají speciální jména a mohou mít v rámci svého zobrazení předpovědní charakteristiky. Zobrazeny jsou v obrázku níže. Například svíce, kde otevírací a zavírací ceny jsou velice blízko k nejvyšším a nejnižším cenám, resp. Rozpětí otevírací a zavírací ceny je velké, se nazývají dlouhé bílé svíce. Opakem jsou dlouhé černé svíce, kde zavírací cena je poblíž nejnižší ceny dne a otevírací cena je poblíž otevírací ceny dne. Aby mohla být svíce označena za dlouhou černou svíci, musí mít svíce relativně velké rozpětí mezi otevírací a zavírací cenou. Jak bylo zmíněno dříve, dlouhé bílé svíce bývají býčí a dlouhé černé svíce medvědí. Později si ukážeme, že tyto varianty svící často formují část cenových vzorců, stejně jako to dělají úsečky na úsečkových grafech. Základním rozdílem je, že svícnové vzory jsou obvykle velmi krátkodobé a proto jsou mnohem rychleji ukončeny. Co vypadá jako dlouhá čára, to lze určit pouze ve vztahu k ostatním svícím v blízké minulosti.
Když jsou otevírací a zavírací ceny stejné, nebo velice podobné, říká se těmto svícím Doji, nebo Doji čáry. Jejich interpretace závisí na kontextu, ve kterém se objeví. U deštníkových čar otevírací a zavírací ceny bývají poblíž nejvyšší ceny dne. Tělo svíce v tomto případě často spíče připomíná čtverec, než obdélník (záleží na rozlišení grafu). Deštníky mají tendenci být býčí po poklesu a medvědí po růstu. Pokud se objeví v průběhu obchodních rozpětí, nemají význam.
Nakonec odstředivé vrcholy. Ty jsou charakterizovány jako velice úzká těla svíce, kde jsou stíny delší. Důležitější je velikost těla, než velikost stínů k tomu, aby se identifikovaly odstředivé vrcholy.