Takto levný ale plyn nemůže dlouhodobě vydržet kvůli více proměnným. Spotřeba nyní prudce roste, protože v energetickém mixu dostávají přednost plynové elektrárny před uhelnými, čemuž pomáhají i vysoké ceny emisních povolenek v Evropě. Navíc těžba v USA začíná stagnovat (viz graf) s tím, jak se při nízkých cenách snižují investice do nových vrtů. Nyní je také býčím faktorem skutečnost, že kvůli silnému začátku hurikánové sezóny se uzavírají těžební pole v Mexickém zálivu.
Vývoj těžby zemního plynu ve Spojených státech (v mil. kubických stop denně):
Vývoj cen zemního plynu na světových trzích a předpokládané náklady:
Průměrná nákladová cena amerických těžařů (tzv. breakeven price) se odhaduje na 2,50 USD za milion BTU. Trh by tedy pod touto hladinou měl vydržet pouze dočasně, protože jinak by začaly přicházet v tomto tržním odvětví hromadné bankroty firem. Předpokládáme tedy, že do konce roku se cena plynu Henry Hub v USA dostane do rozmezí 2,60 – 2,80 USD, která je takovým kompromisem jak pro spotřebitele, tak pro těžaře.
Zásobníky plynu v USA jsou stále 8 % pod 5letým průměrem. A přitom do tohoto průměru se počítají i extrémně nízké zásoby v minulém roce. Problémy s uskladněním před topnou sezónou a případné nucené prodeje plynu za spotové ceny na trhu proto v letošním roce nehrozí.
Přicházející zpomalení jak americké, tak globální ekonomiky by na vývoj ceny plynu nemělo mít zásadní dopad. Spotřeba je totiž primárně ovlivněna relativně nepředvídatelným počasím (extrémní zima i teplo ji podporují) a také cenou substitutů do ostatních typů elektráren (především uhlí, biomasa).
Vývoj ceny zemního plynu v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, EIA, oilprice.com