Situace v reálné ekonomice však napovídá tomu, že tento krátkodobý trend se obrátí a ke konci roku uvidíme brazilský real na silnějších hodnotách. Nejsilnějším argumentem je zvýšená inflace, kterou se v Brazílii stále nedaří dostat pod kontrolu a která se již třetím rokem pohybuje nad inflačním cílem 4,5 %.
Brazilská centrální banka tak musí chladit ekonomiku vyššími úrokovými sazbami, které lákají zahraniční kapitál a tlačí na posílení domácí měny. Tento vývoj kontrastuje s vývojem ve vyspělých zemích i ostatních emerging markets, kde se inflace díky nižším cenám komodit postupně snižuje a dovoluje tak centrálním bankám úrokové sazby snižovat.
Vývoj inflace v Brazílii (v %):
Dále se dá předpokládat, že brazilské stavebnictví bude silnou podporou ekonomiky díky blížícímu se Mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 a Olympijským hrám v roce 2016 podobně jako bylo velkou vzpruhou polského hospodářství před evropským šampionátem loni. Vyšší stavební aktivita bude tlačit inflaci dále vzhůru, držet měnovou politiku utaženou a posilovat tak brazilský real.
Otevření short pozice na měnovém páru USD/BRL je navíc jednou z nejlepších možností, jak v dnešních podmínkách realizovat úspěšný carry trade. Prodejem nízko úročené měny (USD) a nákupem vysoko úročené měny (BRL) získává obchodník z pozice kladné swapové body, které v rámci tohoto měnového páru aktuálně přesahují 10 USD denně na kontrakt (lot). A kvůli okolnostem jako je zvýšená inflace a její dopad na úrokové sazby v budoucnu bude mít úrokový diferenciál na USD/BRL tendenci se postupem času spíše rozšiřovat než ztenčovat, což znamená ještě vyšší swapový zisk. Nízká volatilita měnového páru, podpora brazilského realu z domácí ekonomiky a vysoký úrokový diferenciál tak dělá short USD/BRL velice atraktivním.
Vývoj měnového páru USD/BRL (denní graf – D1):
Zdroje: finance.yahoo, tradingeconomics
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz