Břidlicová revoluce během krátkého období udělala z USA čistého vývozce plynu i uhlí. I přestože se kartel OPEC cenovou válkou snažil zbrzdit tento převrat i na ropném trhu, nebude zřejmě trvat dlouho a Spojené státy se stanou soběstačné i ve spotřebě ropy.
Další cenový vývoj na ropném trhu záleží především na kartelu OPEC, který se rozhodl omezit těžbu za účelem zvýšení cen i pro celý rok 2018. Nynější cenová hladina v rozmezí 55-65 USD za barel dává americkým těžařským společnostem možnost zvyšovat nabídku ropy slušným tempem. A protože spotřeba v USA stagnuje, dostávají se tyto nové barely na globální trh, kde konkurují právě OPEC.
Vývoj čistých dovozů ropy a ropných produktů do USA:
První graf z dílny energetické agentury EIA nám ukazuje vývoj čistých dovozů ropy a ropných produktů do USA. Z vrcholu roku 2005, kdy Spojené státy dovážely 11 milionů barelů denně, dnes potřebují pro chod ekonomiky pouze 2-3 miliony barelů denně navíc.
OPEC proto čelí stejnému dilematu jako v roce 2014, kdy mu americké těžební společnosti rychle ukrajovaly tržní podíl na ropném trhu. Další pokus o snížení cen by zajisté zpomalilo rozvoj těžby v USA, ale rozpočty států jako Saúdská Arábie nebo Alžírsko by další hluboké deficity nemusely přežít. Proto můžeme pro příští rok očekávat stagnaci či mírný růst cen. Zespodu budou ceny podporovat na minimální hladině 50 USD za barel vývozci ropy, strop by měly svou zvýšenou nabídkou držet Spojené státy na maximu 70 USD.
USA tak mají stále větší slovo, co se týče stanovení cen ropy, a nemusejí brát rozhodnutí z Blízkého východu jako daná. Pokud ceny ropy budou v příštích letech mírně růst a spotřeba se díky důrazu na ekologii a zpomalující ekonomice nezvýší, může se ze Spojených států stát ropná velmoc vyvážející přebytečné barely do světa.
Vývoj ceny ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: eia.gov, investing.com