Byť se nám americký dolar z dlouhodobého hlediska zdá být silný, první pololetí roku 2018 přichází s faktory, které hrají povětšinou v jeho prospěch. Ať už jde o Trumpovu daňovou reformu, která už spouští stamiliardové přesuny zisků do Spojených států, nebo čím dál více vyhrocené boření starých obchodních zvyků. Ze zavádění nových cel americký dolar profituje, protože sečteno podtrženo jako čistý dovozce na tom budou Spojené státy relativně lépe než exportéři jako eurozóna nebo Japonsko. Navíc americká ekonomika se začíná čím dál více orientovat na vývoz služeb a energií, které jsou málokdy ze strany nakupujících zemí postižitelné.
Energetický boom navíc drží externí bilanci Spojených států v nebývalé rovnováze. I přes silnou domácí poptávku, kterou podporuje všeobecný optimismus, nenasává americká ekonomika importy z celého světa, jak se stávalo dříve. Bilance běžného účtu USA i přes rekordně nízkou nezaměstnanost nezhoršuje (viz graf) a posouvá tak americký dolar do mnohem lepší fundamentální pozice než tomu před 10-15 lety.
Porovnání vývoje míry nezaměstnanosti (červeně, levá osa) s běžným účtem v % HDP (modře, levá osa) v USA:
Kurzy měnových párů EUR/USD nad 1,30 a GBP/USD nad 1,50, na které jsme byli zvyklí na začátku desetiletí, tak můžou být na dlouhou dobu jen vzpomínkou.
Zajímavý bude další vývoj na rizikových měnách jako ruský rubl, turecká lira, mexické peso nebo brazilský real. Nejistotu mezi investory zvyšují především volby, které se v těchto hlavních rozvíjejících se ekonomikách naplánovaly do velice blízkého intervalu. V Rusku i v Turecku již proběhly a upevnily autoritářský styl vládnutí dosavadních vlad států, což ještě nemusí být pro investory signál pro prodej, protože tento výsledek nejistotu spíše odbourává.
Naopak prezidentské volby v Mexiku, které jsou v plánu na tento víkend, mohou přinést změnu směrem doleva, se kterou kandiduje hlavní favorit voleb Lopéz Obrador. Latinskoamerická levice silným měnám nikdy moc nepřála, takže je třeba se mít na pozoru. A to nejen v rámci měnového páru USD/MXN. Je známo, že finanční trhy se nechávají strhnout jednou zemí a v případě negativních informací prodávají všechny rizikové měny.
Demonstrace v Mexiku paralyzující ekonomiku jako před 12 lety však nejspíš nebudou na pořadu dne. Už jen kvůli tomu, že den po volbách hraje osmifinálový duel domácí celek s rivalem z Brazílie a euforie z případného postupu by byla obrovská.
Porovnání vývoje měnových páru USD/MXN a USD/BRL (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČNB, investing.com, Federal Reserve Economic Database