Každý trader moc dobří ví, že vstupovat do obchodu proti trendu, je mnohem náročnější disciplína, než naskočit do rozjetého vlaku a kousek se s ním svézt. Toto byla ta snadná, teoretická část. Která je sice obecně rozšířená, nicméně její uplatnění přímo při tradingu je již jiná kapitola. V tomto článku se podíváme na hlavní příčinu toho, proč se trader nedokáže v trendu udržet. Podíváme se na úplný prvopočátek problému.
Stojím na špatné straně trhu
Tím hlavním problémem, proč se většina traderů nedokáže udržet v trendu, je zkrátka to, že se do trendu ani nedokáže dostat. Klasický scénář, kdy obchodník vstoupí do trhu, zavře oči, sedne si na ruce a doufá, že trh ujede jeho směrem, je velmi rozšířená strategie obchodování trendových pohybů. Ale co se nestane. Obchod skončí na stop lossu, a když se trader zpětně podívá na tento obchod, zjistí, že stál na úplně špatné straně trhu a trend, který dříve viděl, vůbec neexistoval. Zásadní otázka je, co tradera tak oklamalo, že nedokázal identifikovat dominantní stranu trhu?
PS.: Pokud jste si nikdy nedělali zpětnou analýzu svých obchodů, tak jí velmi doporučuji. Když se podíváte na graf zpětně, tak zjistíte, zda vaše myšlení je nastaveno na vstupování do dominantního tržního trendu, nebo zda vstupujete (třeba nevědomě) proti dominantnímu trendu.
S/R zóny, nepřítel trendového vstupu
Supportní a rezistentní zóny mají v trhu svou funkci. Ať už se jedná o jakoukoliv z nich, informují tradera o tom, že v trhu v určitém cenovém pásmu vznikla rovnováha mezi kupci a prodejci. Ovšem málokdy se stane, že by se na S/R zóně změnil tržní sentiment. A to je hlavní poselství tohoto článku. Pokud někdo obchoduje odrazy od S/R zón (nebo jakékoliv odrazy), nikdy nebude stát na straně dominantního trendu.
Obvyklý scénář obchodování S/R zón je takový, že trh tuto zónu otestuje (na futures trhu se zjistí likvidita v této oblasti), je provedena menší technická korekce pro získání lepší ceny a následně trh pokračuje do likvidní oblasti S/R zóny. Trader v těchto obchodech bere menší zisk na technické korekci. Ovšem když se pokusí obchod podržet, tak to většinou nedopadne dobře. V tom lepším případě trh zasáhne break even, v tom horší pak stop loss.
Poselství tohoto článku tedy zní, že na S/R zónách se nové trendy netvoří, a proto obchodníci, kteří je využívají pro realizaci krátkodobých obchodů proti dominantnímu trendu, nemohou doufat v to, že trh se najednou otočí a změní se celkový sentiment trhu.
Jakým způsobem lze využít S/R zóny ke vstupu do aktuálního trendu tak, abychom stáli na straně trhu a mohli profitovat z jeho dominantního trendu, to si povíme v příštím článku.
Děkuji za přečtení,
Martin Klass