Statistiky dlouhodobě podporují příběh, ve kterém americký podnikatelský sektor díky místnímu flexibilnímu pracovnímu trhu a ochotě přizpůsobovat se novým trendům využívá krize k růstu produktivity. A recese roku 2020 není výjimkou. Více automatizace a „onlajnu“ v maloobchodu, zábavě i vládních službách znamenalo, že produktivita práce i přes krizi v USA výrazně vzrostla. Ve čtvrtém čtvrtletí proto poklesl HDP jen o 2,5 %, zatímco celková zaměstnanost o celých 6 % (viz graf).
Porovnání meziročního růstu reálného HDP (červeně) a zaměstnanosti (modře) v USA v %:
Tento trend je pozitivem především pro akcie*. Růst výkonu na zaměstnance znamená vyšší tržby při stagnujících mzdových nákladech, což se odrazí v rostoucích ziscích. Vyšší produktivita by navíc měla držet inflaci níže, protože společnosti nemusejí tolik zdražovat, a americká centrální banka (Fed) jako strážkyně inflace bude moci držet úrokové sazby níže. Zvlášť v situaci, kdy Fed má v popisu práce i cíl v podobě plné zaměstnanosti, od kterého je nyní na míle daleko.
Suma sumárum je americká „kreativní destrukce“ plus pro kapacitu ekonomiky USA, dlouhodobý růst HDP a akcie. Spojené státy by měly pandemické ztráty v produktu smazat už v letošním Q3. Na rozdíl od eurozóny a ostatních vyspělých zemí, kde se s oživením čeká až na rok 2022 a navíc zde bude prostor pro další růst omezený minimálním zlepšením v produktivitě.
Aktuální rozložení pravděpodobnosti pro výši úrokových sazeb po zasedání Fedu v prosinci 2021:
Pro dolar je ale tato americká výjimečnost neutrální. Na jednu stranu by měly americké společnosti získat lepší konkurenceschopnost a dokázat na globálním trhu žít i se silnějším dolarem, proti však hovoří déletrvající uvolněná měnová politika Fedu. Trhy stále přisuzují jen mizivou pravděpodobnost na dohledné zvýšení úrokových sazeb v USA, a to i přes vidinu dalších stovek miliard fiskální podpory. Šance na růst sazeb v letošním roce je dle dluhopisových trhů rovná 2 %.
USD index tak má i přes pozitivní zprávy ze slušně rostoucí americké ekonomiky prostor pro oslabení, minimálně k lokálnímu minimu z první poloviny roku 2018.
Vývoj amerického dolarového indexu:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, Chicago Mercantile Exchange, Standard & Poors, Reuters
* Růst produktivity je naopak negativem pro sociální rovnost, kdy z tohoto benefitu profituje několik málo vlastníků velkých balíků akcií. Tento trend trvá už od 80. let s nástupem reaganomiky spojené s eliminací role odborů a je hlavním důvodem stále zvyšujících se sociálních rozdílů v USA kvůli nekonečně rostoucím akciovým trhům a stagnaci reálné průměrné mzdy.