Kdo dokázal nakoupit během léta v blízkosti 2 USD nebo v říjnu okolo 2,2 USD, může nyní počítat slušné zisky. Byť za posledních dva týdny už zase cena plynu korigovala o 12 %.
Vývoj ceny zemního plynu v USA (4hodinový graf – H4):
U zemního plynu se točí otázky zejména kolem nakupování. Vstup do krátkých pozic je totiž velice rizikový a obecně se nedoporučuje, protože cena plynu už nemá moc kam klesat a nepředvídatelné události (extrémní mráz, prasklé potrubí) mají tendenci tuto komoditu hnát výše.
Dalším fundamentálním faktorem pro dlouhodobý růst plynu je aktivita těžařů, kteří i přes relativně stabilní cenu ropy i plynu snižují vrtné soupravy a nechtějí dále zahlcovat trh. Celkový počet vrtů klesl od počátku roku o 23 % (viz graf), přičemž ty na zemní plyn dokonce o 35 %. Růst těžby by se tak měl v příštích 1-2 letech zastavit, což při rostoucí poptávce po plynu v oblasti výroby elektřiny nebo zkapalněného vývozu z USA znamená růst ceny.
Aktuální cenová hladina je sice s předchozími měsíci výše, ale je potřeba brát v úvahu, že cena zemního plynu podléhá silné sezónnosti. Proto 2,50 USD není přes zimu špatný nákup. Při očekáváném poklesu ceny na jaře se totiž trh standardně nachází v backwardation a rolování kontraktů u long pozic znamená kompenzaci směrem do zisku. I kdyby se tedy na jaře obchodoval plyn za 2,50 USD, nákup dnes s velkou pravděpodobností bude výnosný. Pro větší opatrnost lze počkat, jestli nynější kontakt ještě nepoklesne k 2,45 USD, a až poté nakoupit za lepší cenu, ale je riziko, že se tak nízko už tuto zimu nedostane
Vývoj počtu vrtných souprav v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, oilprice.com