Mezi komoditní měny řadíme především kanadský a australský dolar. Někdy mezi ně zapadne i ten novozélandský, nejde však o typickou komoditní měnu, do skupiny se dostává spíše díky vysoké korelaci s australským dolarem. A právě tyto měny se těšily vysoké atraktivitě v období 2009-12, kdy ceny surovin prudce rostly, v Austrálii, Kanadě i na Novém Zélandu zvyšovali úrokové sazby a spekulace na nákup komoditních měn byly bezpečné s nízkým rizikem.
Jakmile však něco dostane nálepku „bezpečné“, je lepší se těmto aktivům obloukem vyhnout. Většinou totiž za sebou mají několik let růstu, jsou silně nadhodnocené a korekce jejich hodnoty i o desítky procent časem nevyhnutelně přichází. O tom jsme se mohli přesvědčit loňský rok, kdy všechny komoditní měny ztrácely (podobně dopadlo se svou „bezpečností“ i zlato) a nastartovaly tak trend, který bude v následujících čtvrtletích pokračovat. Australský dolar si sice aktuálně dává v oslabování pauzu, v Kanadě ale místní měna ztrácí hodnotu ze dne na den. Nutno dodat, že za oslabováním AUD z velké části stojí také australská centrální banka, která již dlouho slovně intervenuje proti jeho síle a chce jej vidět na páru s americkým dolarem (AUD/USD) někde okolo 0,8000. A jak jsme se přesvědčili u nás v ČR, proti centrální bance není radno bojovat.
Vývoj měnového páru AUD/USD (denní graf – D1):
Na druhé straně barikády stojí měny rozvíjejících trhů neboli emerging markets. Na ty dopadla loni studená sprcha, kdy některé z nich (TRY, BRL, ZAR) ztrácely i desítky procent. Důvodem bylo z velké části květnové ohlášení americké centrální banky, že by postupně ustoupila od pumpování nových dolarů do systému, což by mělo vést k odlivu kapitálu z těchto zemí.
Samotné zastavení programu by nemuselo mít nijak devastující efekt, silnou roli v tomto okamžiku však sehrála psychologie účastníků trhu – všude se mluvilo o tom, jakou ránu to emerging markets zasadí a pokud se někdo o své investice bojí, raději prodá. Prodeje pak vedou k oslabení měny, úprku kapitálu a země se dostávají do problémů, čímž se dostáváme k sebenaplňujícímu proroctví (podobně jako se při evropské dluhové krizi prodávaly dluhopisy Irska, Španělska a Portugalska).
Fundamentálně však na tom země jako Brazílie, Turecko či Jihoafrická republika nejsou zas tak tragicky, aby si „zasloužili“ takové ztráty na svých měnách. Růst je sice pomalejší, inflace je ale i nadále pod kontrolou a slabá měna pomůže exportně taženému oživení. V případě emerging markets vidím tedy spíše šanci na zvrat loňského trendu, z toho největší šance dávám brazilskému realu (BRL). Ten nabízí desetiprocentní úrokové sazby, které by byly slušným polštářem proti případným ztrátám a neignoroval bych ani megalomanské události typu Mistrovství světa ve fotbale či Olympijské hry, které budou držet investiční aktivitu v zemi na dostatečné úrovni. I turecká lira skrývá velice slušný potenciál, je ale oproti Brazílii rizikovější z důvodu politického napětí, na které by trh mohl znovu (psychologicky) reagovat prodejem TRY.
Vývoj měnového páru EUR/TRY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz