Na druhou stranu míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,0 %, nejvýše od listopadu 2021 a to nikoliv díky růstu pracovní síly, ale kvůli poklesu zaměstnanosti, kterou eviduje separátní report. Navíc pracovní místa za předchozí měsíce byla revidovaná směrem dolů a jejich tvorba byla podpořena nadprůměrně vysokým přírůstkem ve vládním sektoru.
Meziroční vývoj růstu průměrné hodinové mzdy v USA:
Celkově tedy relativně standardní statistiky, mírně vychýlené jestřábím směrem kvůli vyššímu růstu mezd. Některé trhy však reagovaly až panickými výprodeji a očekáváné snížení úroků v USA se posunulo až na listopadové zasedání. Výnosy amerických treasuries poskočily o 15 bps, zlato prudce pokleslo, naopak americký dolar si připsal výrazné zisky.
Vývoj ceny zlata (1hodinový graf – H1):
V pátek odpoledne byla z finančních trhů cítit nervozita. Akcie i kryptoměny sice zakončily obchodní seanci jen s menšími ztrátami, volatilita ale byla vysoká. Někteří investoři ukončili své ziskové dlouhé pozice, důvěra v další pokračování býčího trhu s každým mírně jestřábím makroekonomickým reportem slábne. Nejvíce se tento přístup „prodej, dokud to jde“ ukázal na zmíněném zlatu, kde nyní dochází ke korekci silných zisků ze začátku roku.
Vývoj ceny bitcoinu:
Přepálenost cen aktiv na některých trzích může během léta vést k podobné asymetrické reakci, jaké jsme byli svědky v pátek. Při vyšších předstihových indikátorech (ISM, PMI), růstu maloobchodních tržeb nebo pokračující inflaci ve mzdách a službách budou investoři do akcií, dluhopisů i zlata pravděpodobně prodávat a korigovat ceny níže. Býky a holubice může zachránit především případný překvapivý pokles inflace, samotný pokles v hospodářské aktivitě však akciím pomoci nemusí, protože se může projevit negativně na vývoji tržeb a zisků obchodovaných společností.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bureau of Labor Statistics