Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA se minulý týden dočkal vytouženého poklesu. Žádosti klesly o 12 000 na sezóně upravených 334 000. Počet Američanů dlouhodobě pobírajících podporu v nezaměstnanosti vzrostl o 2 000 na 2,97 milionu, stále se však drží pod kritickou hranicí 3 milionů.
Americké importní i exportní ceny se dočkaly v květnu propadu. Podle ekonomů jde o náznak zpomalující globální ekonomiky, která sice může poškodit americký průmysl, ale na druhé straně ulevit spotřebitelům. Importní ceny klesly meziměsíčně o 0,6 procenta a postupně ztrácejí již třetí měsíc v řadě. Za poklesem stojí hlavně propad v cenách ropy. Exportní ceny klesly v květnu o 0,5 procenta a také již třetí měsíc v řadě zlevňují.
Britská průmyslová produkce vzrostla v dubnu třetí měsíc za sebou a dokázala, jak rychle se ostrovní ekonomika ozdravuje z propadů na přelomu roku. Průmysl, jenž tvoří 16 procent tamní ekonomické produkce, zrychlil svoji výkonnost o 0,1 procenta a navázal tak na březnový růst o 0,7 procenta. V meziročním srovnání však stále pokulhává za minulým rokem o 0,6 procenta.
Britská ekonomika vzrostla v období od března do května o 0,6 procenta. Růst byl podpořen hlavně výrobou a sektorem služeb. Jde o nejlepší výsledek od loňského října (údaj za července – září), kdy ekonomika žila z olympijských her. Institut NIESR (The National Institute of Economic and Social Research) očekává v letošním roce růst HDP o 0,9 procenta a v roce 2014 dokonce o 1,5 procenta.
Potenciál z minulého týdne k držení dlouhé pozice na USD/JPY byl spíše zklamáním. Trh se sice během pondělní seance vydal k důležitým hodnotám „rezistencí“, avšak posilování zakončil hned na prvním minoritním odporu 99,32. Další dny byl trh svědkem silného posilování japonského jenu a dostal se do pozice, kdy se jako bezpečnější jeví spekulovat na krátké pozice. Zajímavou hladinou je zcela bez pochyby „rezistence“ 96,87, která několikrát trh obrátila a navíc by se tak vyplnil i „pullback“ neboli návrat zpět k trendové linii.
CAD/JPY se podobně jako USD/JPY vydal v pondělní seanci směrem nahoru. Trh se nakonec dostal k první vyznačené rezistenční zóně, kde se zalekl a týden uzavřel v červených číslech. Z krátkodobého hlediska se dá hovořit o změně trendu a důležitou hladinou je cena 94,34, kde by se mohl vytvořit signál pro vstup do obchodu.
USD/CAD je v posledních týdnech jako na houpačce. Pohybuje se vždy v poměrně intenzivních krátkodobých trendech. Jedno však trhu zůstává společné a tím je dlouhodobá rostoucí trendová linie. Trh se momentálně nachází pod vlivem prodávajících a právě souběh TL (trendové linie), „supportu“ 1,0078 a klouzavého průměru 200 by je mohl přimět změnit názor. Falešný průraz skrz tuto hladinu zakončený reverzní svíčkovou formací by byl ideálním signálem pro vstup do dlouhé pozice.
Obezřetnost na místě, tak vypadá v současnosti graf ropy. Trh se znovu obchoduje u hladiny „rezistence“ 97,65, která v poslední době neměla s nákupní horečkou slitování a vracela medvědy do hry. O to významnější by mohlo být její potencionální proražení nahoru. V tomto případě by jistě zafungovala jako silný „support“. Pravděpodobnějším scénářem je však návrat k trendové linii, což by ulevilo i oscilátorům, které se nacházejí v překoupených oblastech.
Novozélandský dolar(NZD/USD) se minulý týden odmítl vzdát a bojuje o udržení v dlouhodobém trendovém kanálu. Trh zakončil minulý týden býčí svíčkovou formací „outside-bare“ a uzavřel nad hladinou „supportu“ 0,7963. Problematickou zónou zůstává hladina 0,8216, která nakupujícím situaci neulehčí. Překonání a uzavření nad touto cenou by mohlo přinést znovu stabilní růst.
Tým autorů BOSSA.cz