Minulý týden nabídl spoustu zajímavých novinek, zvláště pak korigoval situaci na americkém trhu práce, když nečekaně klesl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA o 42 000 míst a napravil, tak špatný výsledek NFP reportu. Z jednání bankovní komise americké centrální banky FOMC vyplynulo, že budoucnost 3. kola kvantitativního uvolňování zůstává nejasná, protože americké bankovní špičky se nemohou shodnout na dalším osudu tohoto programu. Trhy s komoditami byly v očekávání a ubíraly se k nedělnímu zveřejnění čínského HDP. Svět očekával růst druhé největší ekonomiky o 7,9 procenta a posilování bylo vidět hlavně na australském a novozélandském dolaru, o to větší pak bylo zklamání ze špatného výsledku na úrovni 7,7 procenta.
Na měnovém páru NZD/USD se dalo přemýšlet o nástupu do krátké (short) pozice. Fibonacciho hladina 78,6 již v minulosti několikrát zafungovala jako silná bariéra. Trpěliví obchodníci si pravděpodobně seděli na rukou a čekali na reverzní signál, avšak již pondělní seance nabídla silnou zavírací cenu (close) nad Fibonacciho hladinou, která značila, že býci budou mít pravděpodobně chuť jít dále na sever. Vývoj NZD/USD našel bariéru až v pátek u hladiny 0,8631. Současný výprodej už spíše ovlivňují špatná pondělní data z Číny.
Obdobná situace se odehrála i na AUD/USD. V předchozí analýze se upozorňovalo na hladinu Fibonacciho návratnosti 50, která z historického hlediska měla potenciál na silnou reakci. Tak se i stalo a první polovinu týdne trh ovládla pozitivní nálada. Vrchol našla cena u hladiny 1,0578, kde již v minulosti několikrát prohráli býci svůj boj s medvědy.
Ropa se minulý týden nacházela v rozhodující fázi. Z dlouhodobého hlediska se ocitla u podpory, kterou tvořila rostoucí trendová čára, avšak krátkodobě čelila tlaku prodejců. V první polovině týdne opravdu mírně posilovala, nicméně čtvrtek velmi silně odmítla další růst a vytvořil tak reverzní formaci hlava-ramena, která již ovlivnila další vývoj. V pátek došlo k proražení „neckline“ a cena nadále klesá.
Během nadcházejícího týdne bychom neměli spustit z očí americké akciové indexy. S&P 500 se po letech vrátil k maximu 1583, kde v minulosti docházelo k otáčení trendu. Tento týden dojde ke zveřejnění hospodářských výsledků 70 společností, jejichž akcie tvoří právě tento index. Nejvíce sledovanými budou hlavně finanční tituly. Jakýkoliv medvědí signál na grafech o vyšších „timeframech“ by mohl způsobit paniku následovanou výprodejem.
Podobně jako S&P 500 se tváří i index Dow Jones, avšak s jediným rozdílem a to, že již překonal předchozí maximum 14 280 a býčí trend zůstává ve hře. Dow Jones nad sebou nemá žádný strop a každý další zisk v podstatě tvoří nová maxima. Na oscilátoru MACD můžeme vidět medvědí divergenci, která však prozatím není podpořena cenovou ani svíčkovou formací. Dow Jones se tak dostává do centra zájmu a uvidíme, jaké budou reakce trhu na další případné posílení.
Americký dolar v páru s českou korunou (USD/CZK) nedokázal vyhrát boj s rezistencí 20,00 a i nadále se obchoduje pod ní. Z dlouhodobějšího hlediska můžeme vidět, že trh se drží jako v kleštích formace symetrického trojúhelníku. Při detailnějším zkoumání grafu zjistíme, že minulý týden se vytvořil dvojitý vrchol, a tak by nás v tomto týdnu mohlo čekat posílení české koruny.
Měnový index BOSSAEUR vytvořil minulý týden nižší vrchol u Fibonacciho hladiny 61,8 a má namířeno k „supportní“ rostoucí trendové čáře. Podlé této analýzy se očekává oslabování evropské měny a rozhodnutí o dalším osudu by z technického hlediska mohlo přijít u souběhu trendové čáry s Fibonacciho hladinou 23,6.
Mnoho obchodních úspěchů přeje tým BOSSA.cz
Michal Kraus
BOSSA.cz