Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:17
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap krypto
reklama
SAB Finance

Ranní zpráva z finančního trhu 27.3.2018

27.03.2018 10:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • Vláda bude rozhodovat o podobě investice do nových jaderných bloků v červnu. Teprve poté začne diskuze nad transformací ČEZ.
  • Větrníky v Polsku zaostávají za původními plány společnosti ČEZ, důvodem je nová legislativa.
  • Výsledky Philip Morris za rok 2017 překonaly naše očekávání.
  • Evropské akcie by dnes měly zahájit růstem.
  • Dnes stojí za zmínku jen ekonomické události v Evropě, kde bude ohlášena důvěra v ekonomiku eurozóny za březen. Ta podle nás mírně poklesla, čímž reflektuje vývoj PMI indexů zveřejněných v minulém týdnu. Tento pokles přichází především z výrobního sektoru. Ekonomika eurozóny je však stále v dobré kondici a důvěra v ni zůstává na vysokých hodnotách.
  • Société Générale zvýšila doporučení na Koupit pro francouzského zpracovatele oceli Jacquet Metal Service.

Obchodování na zámořských trzích

Americké trhy vstoupily do nového týdne výrazně v pozitivní náladě. Index Dow Jones získal 2,8 % hodnoty, S&P 500 posílil o 2,7 % a technologický Nasdaq si připsal zisk ve výši 3,3 %. V rámci indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům, když se jejich zisky pohybovaly mezi 0,9 až 4 %. Nejlépe dopadly IT společnosti (+4 %), které táhl vzhůru především Microsoft. Ten se vzpamatoval z poklesů minulého týdne a včera tak posílil o 7,6 %. Výborně se také dařilo finančním institucím (+3,2 %) a výrobcům luxusního zboží (+2,9 %).

Trhy v Asii ukončují úterní obchodování v ziscích. Daří se všem trhům regionu, když jejich zisky dosahují 0,3 až 2,7 %. Nejlépe jsou na tom japonské trhy (+2,7 %) následované tchajwanskými (+1,4 %) a trojici vítězů doplňují trhy v Hongkongu se ziskem 0,9 %. V rámci japonského indexu Nikkei 225 jsou na tom nejlépe energetické společnosti (+3,9 %), realitní developeři (+3,8 %) a průmyslové podniky (+3,1 %). Není jediný sektor, který by utrpěl ztráty.

ČEZ

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner mění rétoriku z minulého týdne, kdy uváděl, že rozdělení ČEZ je hloupost. Včera prohlásil, že se vláda nebrání odkupu aktiv energetické společnosti ČEZ, aby mohla zajistit výstavbu jaderné elektrárny. Než se ale vláda bude bavit o transformaci ČEZ, musí vybrat, kdo bude jako investor nové jaderné zdroje stavět. Ve hře jsou nyní tři možnosti, které pro členy Stálého vládního výboru pro jadernou energetiku připravili experti z ministerstva financí. Ti preferují, aby investorem byl stát a ne ČEZ. Hüner dodal, že jednotlivým modelům dali připomínky, které se vypořádají do 15. dubna. Následně budou varianty seřazeny až na zasedání 15. května, z něhož vzejde doporučení pro vládu. Ta by měla výsledky analýz dostat v červnu. Současně s rozhodováním o investorovi stavby se bude vláda zabývat i možnostmi financování výstavby. Neméně důležité je vyjasnit si také případné změny v zákonech, a to především v zákonu o veřejných zakázkách, aby výstavba měla hladší průběh.

ČEZ nepostaví v Polsku tolik větrných elektráren, kolik plánoval. Příčinou je podle něj změna legislativy. Tím, že vznikl nový zákon o vzdálenosti obcí od větrníků musel ČEZ některé projekty škrtnout a nepustit se do výstavby. Došlo k odpisům řádově desítek milionů EUR, uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Původní plány byly vystavět větrné elektrárny o instalovaném výkonu ve stovkách megawattů. Realita je však taková, že v Polsku jsou v současné době jen dva projekty s platným stavebním povolením o celkovém plánovaném výkonu kolem 40 megawattů. Odvolávání se ČEZ na změnu legislativy a následnou neúspěšnost investorského záměru kritizuje minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. Ten tvrdí, že polský projekt je z jeho pohledu fatální selhání. Zákony se nepřijímají jen tak, ale dlouho se projednávají. ČEZ tak podle něj o dopadu nové legislativy měl vědět.

Philip Morris ČR

Philip Morris ráno zveřejnil výsledky hospodaření za předchozí rok.

Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH vzrostly o 6,5 % na 12,2 mld. CZK za celý rok 2017 a překonaly tak naše odhady ve výši 11,6 mld. CZK. Zisk z provozní činnosti vzrostl o celých 25 % na 4,3 mld. CZK. Hlavním důvodem zlepšení celoročních výsledků byl zejména příznivý vývoj cen cigaret v České republice a na Slovensku odrážející zvýšení prodejních cen společnostmi Philip Morris ČR a.s. a Philip Morris Slovakia s.r.o. v letech 2016 a 2017. I přes očekávaný pokles trhu cigaret v České republice o 0,6 % na 20,3 miliard kusů cigaret, dokázal Philip Morris zvýšit své tržby v ČR o 7,4 %, a to díky navyšování cen. V Česku i na Slovensku bylo v roce 2017 uvedeno na trh zařízení IQOS společně s tabákovými náplněmi HEETS. Zde Philip Morris dosáhl celoročního tržního podílu v obou zemích na stejné úrovni, a to 0,3 % (1,8 % ve čtvrtém čtvrtletí). Překvapením pro nás je ne příliš výrazné zvýšení tržeb z výrobních služeb, kde jsme očekávali růst z 2,7 mld. CZK na 3,2 mld. CZK vzhledem k přesunu výroby z ostatních výrobních závodů společnosti. Tržby však v této oblasti vzrostly jen o 2,1 % na 2,8 mld. CZK. V souladu s ostatními ukazateli rostl i čistý zisk o necelých 26 % na 3,5 mld. CZK.

Výsledky společnosti hodnotíme pozitivně a dnešní vývoj ceny akcií by to měl podpořit. Vliv protikuřáckého zákona v České republice se neprojevil v silné míře, což odráží i trh cigaret v ČR, který poklesl jen o 0,6 %. Společnost zároveň navrhla výplatu dividendy ze zisku roku 2017 ve výši 1080 CZK na akcii, což je o 10 CZK více, než jsme očekávali. Dividendový výplatní poměr se však snížil na 84 % z dosavadních 100 %. Společnost si tak nechá ve formě nerozděleného zisku více než 0,5 mld. CZK. Detailnější informace o výsledcích přineseme v průběhu dne ve speciální zprávě.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní zpráva z finančního trhu 21.10.2016
    ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný. V prosinci ECB rozhodne o jeho prodloužení či postupném utlumování. Výsledkem je silnější dolar. Na tom by dnes nic neměla změnit ani mírně vyšší spotřebitelská důvěra z eurozóny. Britská premiérka T. May potvrdila na včerejší pracovní večeři na summitu EU, že proces odchodu z EU bude aktivován na jaře aktivován a Británie EU opustí. Rozhodnutí je podle ní definitivní. Ostrá slova představitelů EU, Německa a Francie naznačují, že vyjednávání budou tvrdá. Z pohledu libry se jedná o negativní zprávy. Středoevropský ekonomický kalendář je pro závěr týdne prázdný.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 21.11.2017
    Podobně jako včera ani dnes ekonomický kalendář důležité údaje ze světa nenabízí. Prim tak nadále bude hrát politický vývoj. Pozornost bude i nadále upřená do Německa, které po krachu jednání o vládě prochází politickou krizí. V regionu také žádné údaje zveřejněny nebudou. Pokud tedy nepřijdou další signály z centrální banky, obchodování by ve středoevropském regionu mělo zůstat klidné.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 2.11.2016
    Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání americké centrální banky. Ta zřejmě ponechá sazby beze změny, trhy však bude připravovat na jejich prosincové zvýšení. Finální indexy PMI z oblasti eurozóny zřejmě ukáží na slušnou kondici ve zpracovatelském průmyslu. Dobře vyznít by měly i PMI indexy, které dnes budou zveřejněny v Polsku a Maďarsku.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 22.11.2016
    Počátek týdne je z pohledu makroekonomických událostí klidný a úterý nebude výjimkou. V eurozóně by se měla vylepšit spotřebitelská důvěra, kurz USD/EUR ale neovlivní. Ve střední Evropě se pozornost trhů zaměří na maďarskou centrální banku, která ale měnovou politiku nezmění. Kurzový závazek ČNB není v posledních dnech pod tlakem a centrální banka tak zřejmě není nucena intervenovat.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 24.11.2017
    S tím, jak se daří domácí ekonomice, koruna pokračuje v posouvání svých pozávazkových maxim. Dnešní čísla konjunkturálního průzkumu by měla potvrdit dobrou kondici domácího hospodářství. Ukázat by se také mělo, že nálada se zlepšuje i v Německu, kde bude zveřejněn IFO index. Nicméně po Dnu díkuvzdání ve Spojených státech, bude dnešní obchodování pravděpodobně klidné.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 24.8.2016
    Euro dnes bude vstřebávat data o německém HDP, které byly zveřejněny ráno. Odpoledne ho pak čekají data z amerického trhu nemovitostí, kde prodeje stávajících domů zřejmě poklesly. Konjunkturální průzkum v České republice za srpen ukáže, zda se nálada českých spotřebitelů v srpnu zlepšila či nikoli. Ať tak či tak kurz koruny to zřejmě příliš neovlivní.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 25.10.2016
    Očekáváme, že dnešní čísla německého Ifo indexu podnikatelské důvěry a obdobného francouzského ukazatele potvrdí i ve světle včerejších PMI příznivý vsup eurozóny do závěrečného čtvrtletí. Naopak ve Spojených státech předpokládáme mírné snížení spotřebitelské důvěry. V regionu bychom měli zaznamenat pokles polské nezaměstnanosti na nejnižší hodnotu od roku 2009. Maďarská centrální banka ponechá nastavení měnové politiky nezměněné.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 25.8.2016
    Díky zvýšení zakázek Boeingu se dnes dočkáme vzestupu amerických objednávek dlouhodobé spotřeby. Nicméně po očištění o tento faktor bude růstová dynamika minimální a stejně tak důvod pro silnější dolar. Naopak německý Ifo index by mohl společné evropské měně vytvořit podporu. Výsledek by měl být konzistentní s pokračujícím dynamickým růstem německé ekonomiky. Špatně by neměl dopadnout ani obdobný ukazatel z Francie. Regionální ekonomický kalendář dnes nic zajímavého nepřinese.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 26.10.2016
    Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna zářijová statistika prodejů nových domů. Ta by se měla po srpnovém propadu stabilizovat kolem nuly. V Německu a ve Francii je na pořadu dne pouze důvěra spotřebitelů v domácí ekonomiku. Na výraznější pohyby kurzu eura vůči dolaru to tedy nejspíš stačit nebude.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 27.10.2016
    První údaje o britském HDP po referendu o vystoupení z EU by měly ukázat na zpomalení ostrovní ekonomiky. Měnová zásoba v eurozóně roste a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zřejmě vykáží slabý výsledek. Další posilování dolaru si tak i dnes dá ještě oddych.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 27.7.2016
    Prodeje nových domů ve Spojených státech v červnu vzrostly o 3,5 % m/m (konsenzus 1,6 %). Index mapující ceny nemovitostí ve dvaceti největších metropolích (S&P/Case-Shiller) v květnu poklesl o -0.05 % m/m (konsenzus 0,1 % m/m), v meziročním srovnání ceny stouply o 5,24 % y/y (konsenzus 5,52 % y/y). Spotřebitelská důvěra v červenci poklesla o 0,7 bodu na 97,3 bodu (konsenzus 96 bodů). Index mapující aktivitu ve zpracovatelském průmyslu v okolí Richmondu v červenci dosáhl +10 bodů (konsenzus -5 bodů). PMI index v oblasti služeb si v červenci o 0,5 bodu pohoršil na 50,9 bodu (konsenzus 52 bodu).
  • Ranní zpráva z finančního trhu 2.8.2016
    Ve Spojených státech se snížil index ISM z 53,2 bodu na 52,6 bodu (trh 53 bodů). PMI nedoznal žádnou revizi a v červenci vykázal 52,9 bodu. Výdaje na stavební práce v červnu klesly o 0,6 % m/m (trh +0,5 %).
  • Ranní zpráva z finančního trhu 28.7.2016
    Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v červnu propadly o nečekaně výrazných 4,0 % m/m, když tržní konsensus ukazoval na jejich pokles pouze o 1,4 % m/m.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 29.7.2016
    Počet nových žadatelů o práci v USA v minulém týdnu dosáhl 266 tis. osob (trh 262 tis. osob). Počet stávajících žadatelů o práci byl vykázán ve výši 2,139 mil. osob (trh 2,136 mil. osob), což je o 11 tis. vyšší číslo než v týdnu předtím. Kansaský indikátor zpracovatelského průmyslu spadl na -6 body (trh 4 body).
  • Ranní zpráva z finančního trhu 30.9.2016
    Dnes se dozvíme inflační čísla za září z eurozóny i USA. Inflace v eurozóně by měla zrychlit na 0,5 % y/y, což by bylo nejvyšší tempo od června 2014. Včerejší data z Německa ukázala, že toto očekávání není nerealistické. Tempo amerického deflátoru soukromé spotřeby (hlavní ukazatel cenového vývoje pro Fed) by pak mělo zrychlit na 0,2 % m/m, což by pravděpodobně mělo uvolnit ruce FOMC k brzkému zvýšení sazeb.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 3.11.2016
    Dění na finančním trhu bude dnes opanováno zasedáním centrální banky Velké Británie (BoE). Ta by ovšem dnes k dalšímu plánovanému snížení úrokových sazeb ještě neměla přistoupit, protože data o britské ekonomice jsou pozitivní. Česká národní banka dnes také bude diskutovat o měnové politice. Očekáváme, že by v diskuzi mohly padnout zmínky o případném ukončení kurzového závazku, které naše nové Ekonomické výhledy vidí na 2Q 17.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 3.8.2016
    Výdaje na osobní spotřebu ve Spojených státech v červnu vzrostly o 0,4 % m/m (konsensus 0,3 %), osobní příjmy stouply o 0,2 % (konsenzus 0,3 %). Jádrový deflátor osobní spotřeby (PCE), který je důležitý z hlediska měnové politiky Fedu, zůstal v souladu s tržním očekáváním beze změny na úrovni 1,6 %. Index ISM mapující průmyslovou aktivitu v okolí New Yorku v červenci vzrostl o více než 15 bodů na 60,7 bodu.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 4.11.2016
    Příznivá data z amerického trhu práce, kterých se podle našich očekávání dnes odpoledne dočkáme, by měla dále stvrdit prosincové zvýšení sazeb Fedu. Zároveň by mohl posílit dolar, protože zbytek trhu očekává horší údaje. Guvernér ČNB Jiří Rusnok bude odpovídat na otázky analytiků, což by mohlo přinést další informace ohledně kurzového závazku.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 4.7.2017
    Koruna se vůči euru dostala v pondělí na nejsilnější úroveň od konce kurzového závazku. Pomáhá jí očekávání růstu sazeb centrální banky, které my čekáme už 3. srpna. Dnes by korunu měla na silných úrovních udržet příznivá bilance zahraničního obchodu za květen. Na hlavních trzích je dnes kalendář ekonomických dat velmi krátký. Do dynamiky evropských průmyslových cen v květnu zřejmě zasáhl pokles cen ropy.
  • Ranní zpráva z finančního trhu 4.8.2016
    Soukromý sektor americké ekonomiky vytvořil v červenci podle údajů institutu ADP 179 tis. pracovních míst (trh 170 tis.)...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster