Za zlomovou můžeme považovat druhou polovinu ledna, kdy se výrazně zhoršily vyhlídky na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, čímž americký dolar přišel o svou hlavní výhodu oproti ostatním měnám. Na druhou stranu kanadská i australská centrální banka nepřistoupily k očekávanému snížení svých hlavních úrokových sazeb, což odradilo tradery od dalších shortů těchto měn. Kanada tak i přes svou ekonomiku založenou na vývozu ropy stále nabízí 0,50 % (stejně jako v USA) a Austrálie zhodnocuje svou měnu dokonce dvěma procenty (viz grafy).
Vývoj hlavních úrokových sazeb v Kanadě a v Austrálii za posledních 10 let:
Ve srovnání s ostatními vyspělými zeměmi, kde jsou negativní úrokové sazby na denním pořádku, nebo se o jejich zavedení uvažuje, tak působí komoditní měny stále jako slušně úročená aktiva. Jaký je ale jejich výhled? Ten samozřejmě záleží na vývoji hlavních vývozních komodit – ropa pro Kanadu a železná ruda pro Austrálii. Ani u jedné suroviny nemůžeme čekat rychlý obrat a realitou bude spíše stagnace po několik let vzhledem k vysokým těžebním kapacitám a zpomalení poptávky v Číně. V tomto souboji však lze lehce favorizovat ropu a kanadský dolar, protože je závislá spíše na spotřebitelské poptávce, která je v Číně stále relativně silná a jako krajní řešení může ropa vzrůst i zásahem OPEC.
Celkově tedy mohou CAD i AUD na svižný návrat směrem k paritě s americkým dolarem zapomenout. V základním scénáři vidíme měnový pár USD/CAD v rozmezí 1,30 – 1,40, což potvrzuje náš celoroční výhled, kde čekáme obrat na tomto měnovém páru. AUD/USD i přes lehké zlepšení sentimentu a cen železné rudy vidíme i nadále pod 0,8000. Z důvodu většího navázání Austrálie na Čínu a její investiční aktivity spolu s dlouhodobě mírně vyšší inflací nevidíme příliš důvodů na tomto měnovém páru pro růst.
Vývoj měnového páru USD/CAD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz