Minimálně na straně bank se nyní zdá celý systém robustnější. Jako celek je americký i evropský systém díky regulaci mnohem lépe kapitalizován a likvidita zůstává i přes QT v USA stále vysoko. Můžeme předpokládat, že krachy dvou amerických bank vysoce exponovaných v rizikovém private equity i švýcarská Credit Suisse falšující své účetní závěrky nejsou standardem, ale individuálními selháními. V roce 2007 byly v bezcenných hypotékách namočeny buď napřímo nebo přes deriváty všechny velké banky, nyní doufejme, že krach na kryptoměnách a technologických akciích nevede k dominovému efektu a stejně tak, že hypotéky se budou i přes pokles cen nemovitostí dále splácet.
Vývoj % nesplácených hypoték v USA:
Dobré zprávy pro bankovní sektor nebo ekonomiku jako celek však nemusejí být dobré zprávy pro akcie společností z indexů S&P 500 nebo Nasdaq. O poznání nižší riziko kolapsu finančního systému totiž znamená, že se centrální banky nemusejí bát držet úroky výše. Tento týden americký Fed zvýšil hlavní sazbu o 0,25 % a evropská ECB hodlá i nadále krotit mzdově-inflační tlaky skokovým nárůstem úroků.
Vývoj výnosu 10letého amerického vládního dluhopisu (v % p.a.):
Krátkodobý prudký pokles výnosů dluhopisů signalizující více uvolněnou měnovou politiku ponoukl především Nasdaq k ziskům, ale nemusí být pro akciové investory žádnou výhrou. Jádrová inflace zůstává stále velmi vysoko a ani trendově nijak zvlášť neklesá – v USA dosahuje 4,7 % a v eurozóně dokonce 5,6 % meziročně.
Očekávané uklidnění v bankovním sektoru, rekordně nízká nezaměstnanost i zrychlující mzdy otevírají dveře k utaženým měnovým podmínkám a to není pro akcie býčí signál. Panické výprodeje sice bezprostředně nehrozí, ale nejpravděpodobnějším scénářem pro akcie je pokračování kombinace klesajícího medvědího a poskakujícího klokaního trhu, čehož jsme svědky už 1,5 roku.
Vývoj akciového indexu Nasdaq (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, tradingeconomics.com, Reuters, ECB, Fed