Používejte SL, váš účet vám poděkuje
Dnešním tématem v našem vzdělávacím článku bude jedna z nejdůležitějších věcí v tradingu, Stop-Loss (SL). Proč tuto užitečnou pomůcku, která chrání náš obchodní kapitál a má za úkol utnout naše ztráty včas, mnoho obchodníků nevyužívá, si vysvětlíme v následujících řádcích. Řekneme si jeho definici, jeho význam a využití v praxi. A to nejdůležitější, proč je neoddělitelnou součástí obchodování na finančních trzích.
Definici Stop-Lossu udává nespočet publikací, knih či článků. Můžeme jednoduše říci, že Stop-Loss je hranice, na které přijmeme dobrovolně ztrátu adekvátní k velikosti našeho účtu dříve, než dosáhne nebezpečných rozměrů vůči našemu obchodnímu účtu. Každý obchodník by měl mít doslova v sobě zaryté, že bez ochrany kapitálu jen velmi obtížně dlouhodobě vydělá. Neměl by ani na chvíli pomyslet na obchodování bez Stop-Lossu. V minulosti ovšem najdeme případy obchodníků, kteří obchodovali s hlubokým přesvědčením, že jejich pozice dosáhne zisku bez ohledu na ochranu kapitálu. Ano, dokázali dlouhodobě vydělat velká jmění, ale dokázali také několikrát o svůj kapitál přijít. Stále a stále dokola. Zářným příkladem může být světoznámý trader Jesse Livermore, kterého tento způsob obchodování nakonec dohnal do obrovských dluhů a na samotnou mizinu. Nedokázal si jednoduše připustit, že se může mýlit. Byl natolik přesvědčen, že je na správné straně trhu, až se mu to bohužel takto vymstilo.
Tomu se ale v našem obchodování chceme určitě vyhnout a proto je nutné vštěpit si do našeho obchodního přístupu umění přijmout malou ztrátu, přijmout to, že náš obchod se nevyvíjí dle našich představ a že je nutné obchod včas ukončit. Pro mnoho obchodníků, zejména začátečníků, je toto přiznání chyby nepředstavitelnou překážkou. Raději nechají svou ztrátovou pozici narůst do velkých rozměrů, kde následně začne trpět obchodníkova psychika, ale zejména obchodní kapitál. Jednoduchým, ale naprosto účinným předejitím této situace, je nastavení Stop-Lossu před každým obchodem, ale opravdu před každým.
Proč používáme Stop-Loss
Jak již víme, tento pokyn nám zajistí, že náš obchodní účet neutrpí devastující propad, pokud se naše pozice nevyvíjí podle našich představ. Mnoho obchodníků nedokáže ve své hlavě přijmout, že se jednoduše mohou mýlit a Stop-Loss nezadávají nebo jej neustále posouvají za cenou v domnění, že už se trh musí přece obrátit a tak musí přece počkat, aby u toho samozřejmě byli. Ale tak to bohužel nefunguje, určitě ne dlouhodobě. Není vyloučeno, že tímto stylem jako obchodník můžete při troše štěstí být profitabilní, ovšem pouze určitou dobu. Jednoduše řečeno, trh si vás jednou najde a váš účet pohltí zcela nebo z naprosté většiny. Stop-Loss se prostě jako obchodníci musíme naučit používat, trh se může otočit nakonec v náš směr, ale my už tam dávno nebudeme.
Stop-Loss a risk
Zvolení ideálního umístění je nezbytný úkol, který může být někdy zároveň oříškem. V první řadě musíme brát ohled na velikost našeho kapitálu, následně se zabýváme trhem a potenciálními příležitostmi. Náš účet bychom měli ideálně rozdělit na několik dílů, čím více dílů bude, tím lépe. Tím pádem máme větší šanci na finančních trzích fungovat déle. Například s riskem 1 – 2 % na jeden obchod můžeme inkasovat ztrátu 50 - 100krát v řadě. Posuďte sami, to je celkem nepravděpodobné. Na druhou stranu, rozdělit díly našeho účtu tak, že jeden zásah našeho Stop-Lossu bude -20 %, tak nám stačí pět ztrát v řadě, což už není žádnou výjimkou v obchodování a náš účet bude vymazán.
Nutno zdůraznit, že neúspěšný obchod nemusí končit vždy na našem základním Stop-Lossu. Základní Stop-Loss může být taková poslední záchranná brzda, kdyby se náš obchod nevyvíjel dobře. Můžeme si ale také zvolit časový výstup (náš obchod se nerozjede naším směrem do určité doby, vystoupíme). Vždy je potřeba myslet na to, jak minimalizovat ztráty. Pokaždé musíme vědět, kdy a za jakých podmínek přijmeme ztrátu.
Někteří obchodníci pro přijmutí ztráty používají takzvaný mentální Stop-Loss. Mají v hlavě jasně definovaný bod v trhu, na kterém inkasují ztrátu. Tento přístup je velmi náročný na psychiku a do začátku se určitě nedoporučuje ho používat. Trh najednou udělá rychlý pohyb, obchodník nestihne zareagovat, cena už je daleko od jeho mentálního Stop-Lossu a psychika už dostává pěkný nápor. Mám vystoupit? Nemám? Vystoupím, až se to vrátí tam, kde jsem chtěl původně vystoupit. Nepříliš dobrý postup. Nejhorší, co se může stát, že obchodník začne zmatkovat.
Umístění Stop-Lossu
Neexistuje přesně definovaná poučka, kam zadávat náš Stop-Loss, když vstupujeme do obchodu. Záleží na našem přístupu, zda preferujeme kratší či delší časové rámce, jakou máme strategii a hlavně na tom, co máme zpětně otestované (backtesting naší obchodní strategie).
Není doporučováno umisťovat Stop-Loss v určité fixní velikosti v pipech. Trhy mohou být každý den úplně jiné a hlavně mohou měnit svou volatilitu. Proto není vhodné umisťovat Stop-Loss například 15 pipů od vstupní ceny, protože minulý týden mohla být volatilita menší a nám Stop-Loss hezky udržel obchod, nicméně tento týden volatilita vzrostla a my mohli inkasovat zbytečné ztráty. Obecně můžeme tedy říci, že Stop-Loss by měl být umístěn na nějaké logické zóně/úrovni, nikoliv na fixní vzdálenosti. Co se rozumí logickou úrovní? Tou může být například S/R zóna, Stop-Loss umístíme nad/pod ní. Dále můžeme umisťovat Stop-Loss nad určitá maxima trhu, nebo naopak pod minima. Důležitou roli mohou hrát dále kulatá čísla či trendové linie. Každý obchodník musí najít nějakou svou logiku pro umisťování Stop-Lossů a tou se řídit.
Na obrázku výše můžeme vidět možné umístění Stop-Lossu pod logickou úroveň, kterou v tomto příkladu tvoří S/R zóna. Cena konsolidovala zde delší dobu a S/R zóna postupně nabírala na důležitosti. Vstup do obchodu je pouze názorný, důležité je právě umístění našeho Stop-Lossu. Zároveň tato zóna mohla tvořit i minimum za nějaké časové období a tím máme zase o něco vyšší pravděpodobnost, že Stop-Loss nebude aktivován.
Závěr
Bez jasného umístění Stop-Lossu v otevřené pozici bychom opravdu neměli pomyslet na dlouhodobý profitabilní trading. Přijměme fakt, že Stop-Loss je občas nutným nákladem/výdajem v našem podnikání. Trading děláme zejména pro peníze a proto si je chraňme. Je to to jediné, co můžeme v tradingu plně kontrolovat, naše předem definované ztráty, které nezdevastují po pár obchodech celý náš obchodní účet.
V jednom z následujících článků si popíšeme detailnější práci se Stop-Lossem (utahování Stop-Lossu, funkce Break/Even či Trailing Stop).
Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Neporovnávejte se s ostatními obchodníky
Před mnoha lety vynalezli chovatelé koní koňské klapky na oči, aby se koně dokázali více soustředit na svou práci a nebyli rozptylováni okolím. Tyto klapky brání koním vidět cokoliv jiného než to, co je před nimi. V dnešním článku se podíváme na to, jak tyto pomyslné klapky na oči, tedy soustředění se především na sebe samotného, mohou traderům umožnit jít efektivněji za svým cílem. -
Nové přepracované a rozšířené vydání knihy: Začínáme na burze
Právě vychází nové přepracované a výrazně rozšířené vydání nejúspěšnější knihy na česko-slovenském trhu o obchodování na finančních trzích! -
Novodobá rizika investování, aneb „šmejdi“ na kapitálovém trhu
Broker (makléřská společnost) je zprostředkovatel mezi investorem a finančním trhem. A s výběrem brokera hledáte dlouhodobého partnera, který vám má poskytnout dobré obchodní podmínky (nízké poplatky, férové swapy), kvalitní obchodní platformu, skrze kterou budete obchodovat, a mělo by mu také jít o vaše dlouhodobé dobro. Bohužel tak tomu ale vždy není a na trhu existuje velké množství neseriózních a někdy dokonce i podvodných brokerských společností a různých pochybných investičních platforem. -
Obchodní deník tradera a vedení statistik
V dnešním vzdělávacím článku si povíme o důležitém nástroji obchodníka, o obchodním deníku. Tento nedoceněný nástroj slouží k evidenci našich obchodů a k cestě za dlouhodobě profitabilním obchodováním. Díky obchodnímu deníku máme dokonalý přehled o minulých obchodech a můžeme se tak poučit z uskutečněných chyb. Pro mnohé obchodníky je vedení obchodních statistik nuda, ovšem po určitém zvyku dokáží tuto nutnou činnost velmi ocenit. -
Obchodujte jako sniper
Obchodování na finančních trzích se může svojí náročností vyrovnat povoláním, která nejsou v žádném případě snadná nebo snadno dosažitelná. Mnoho lidí a začínajících obchodníků má za to, že naučit se obchodovat a to navíc ziskově, je jednoduchá věc a cesta k úspěchu nemůže trvat nějak dlouho. Pokud bychom přirovnali trading k nějaké profesi, mohli bychom překvapivě zjistit, že armádní profesionální sniper (odstřelovač) by mohl mít společného s traderem mnoho. V dnešním článku si rozebereme podobnosti obou profesí. -
Ochrana proti změně - Co je to Hedging (1/2)
Za možná až tajemně znějícím slovem "hedging" se skrývá ve svém principu relativně jednoduchá činnost - ochrana proti možné nepříznivé změně (pojištění před ztrátou/ zajišťování rizik). Hedging značí koupi instrumentu, jehož hodnota by vzrostla v případě, že by hodnota ochraňovaného podkladového aktiva klesla. Oním ochraňovaným aktivem může být jakýkoliv finanční instrument, měna, úroková sazba nebo cokoliv jiného. -
Ochrana proti změně - Co je to Hedging (2/2)
V minulém díle jsme si vysvětlili co to hedging je a ukázali jsme si jednoduchý příklad ochrany proti oslabujícímu euru. Jako hedge byla použita krátká pozice na spotovém trhu na páru EUR/CZK. Pro hedging ale můžeme použít i jiné instrumenty. -
Osobnost tradera: Hodí se k vám vaše strategie?
Pokud začínáte s tradingem, měli byste umět identifikovat aspekty, které vás charakterizují. Mnoho začínajících obchodníků si ale mylně utváří představu, že každý trader vypadá jak z nějakého filmu o Wall Street. Hodně nových traderů tak dělají mnoho krátkodobých obchodů s cílem vydělat co nejrychleji nejvíce peněz jako je to ve filmu. Jenže tento „mindset“ vede bohužel opačným směrem. -
Plánujte své obchody a dodržujte pravidla strategie
Úspěšní obchodníci na finančních trzích mají opravdu pevnou disciplínu. Plánují všechny své obchody a zároveň se svého plánu drží. Může být lákavé a vzrušující obchodovat pouze podle intuice, ale pokud nemáme jasně definovaný obchodní plán, jen těžko můžeme ve světě tradingu konzistentně vydělávat peníze. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme, jaké faktory úzce souvisí s plánováním obchodů. -
Podle čeho vybírají brokera pokročilí tradeři?
Každý zkušený trader ví, že výběr správného brokera je jedním z rozhodujících kroků na cestě k úspěšnému obchodování. Broker nejenže poskytuje přístup k finančním trhům, ale také ovlivňuje každodenní obchodní zkušenosti a dokonce může hrát klíčovou roli v profitabilitě obchodních strategií. -
Pozor na neseriózní brokery, podvodné roboty a signály
Obchodování na finančních trzích může nabízet obrovské a jedinečné příležitosti. Bohužel vysoké potenciální výnosy zároveň vyžadují značné riziko. Proto je důležité, aby každý obchodník disponoval dostatečným vzděláním a spolupracoval s důvěryhodnými odborníky. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme, jak se v tradingu vyhnout potenciálním „podvodníčkům“, kteří slibují takřka nereálné výsledky. -
Proč je konzistence v tradingu obzvlášť důležitá
Pokud byste se zeptali několika profitabilních traderů, co stojí za jejich úspěchem, pravděpodobně by vám několik z nich odpovědělo, že konzistence. Nicméně, o konzistenci se mluví snadněji, než se jí dosahuje. Ovšem utvoření procesu a vlastních obchodních pravidel, může být první zásadní krok k jejímu dosažení, a tím pádem k ziskovému tradingu. -
Proč obchodníci nedosahují svých cílů?
V minulých článcích jsme probírali, proč by se obchodníci na finančních trzích (zejména ti začínající) měli soustředit spíše na obchodní proces než na samotné zisky. To je totiž velmi důležité pro získání disciplíny, díky které obchodník dokáže přiklonit pravděpodobnost ve svůj prospěch a zároveň se dokázat vypořádat s jakýmkoliv scénářem, který mu trh připraví a tím se posunout vpřed ke svému cíli. -
Proč obchodovat jednoduše
Není žádným tajemstvím, že mnoho začátečníků si své obchodování a přístup k obchodování komplikuje, zejména co se hutnosti technické analýzy týče. Nastává tak otázka, zda je příliš komplexní technická analýza rozumným přístupem k tradingu. Ve svých komplikovaných grafech se mnoho začátečníků pomalu ani nevyzná. -
Proč si vybrat intradenní obchodování
V jednom ze svých předchozích článků jsem intradenní obchodování (daytrading) označil jako „Ligu mistrů“ tradingu. Přeneseně jsem tak chtěl nazvat intradenní trading královskou disciplínou, která zároveň patří mezi ty nejtěžší, není-li úplně tou nejtěžší ze všech. Proč se tedy do takového stylu pouštět a co mi jako obchodníkovi nabízí? -
Proč v tradingu neexistuje svatý grál
Každý, kdo již strávil značnou dobu obchodováním na finančních trzích, vám řekne, že v tradingu žádný svatý grál neexistuje, kterým může být například nějaký indikátor, metoda či strategie, která obchodníkovi v každém obchodu přinese zisk, tedy že nebude mít žádnou ztrátu. Zkušení tradeři vám poví, že to je nesmysl a že ztráty jsou naprosto běžnou součástí tohoto byznysu. V dnešním článku se podíváme na tři důvody, proč svatý grál zkrátka neexistuje. -
Příprava tradera na každodenní intradenní obchodování
V dnešním článku se zaměřím na každodenní přípravu full-time intradenního Price Action obchodníka a její specifika. Strašně nerad bych pouze opakoval to, co lze nalézt v každé vzdělávací publikaci, proto se budu snažit vypíchnout ty nejdůležitější praktické aspekty, které z mého pohledu a na základě mých zkušeností výrazně ovlivňují a pomáhají tomu, aby člověk uspěl na poli intradenního obchodování. -
Připravujete se na obchodní den?
K úspěšnému tradingu je potřeba něco více, než pouze otevírat a uzavírat obchody. Úspěšný trading je totiž také o kvalitní přípravě, neboť kvalitní příprava a rozhodnutí na základě této přípravy nám může výrazně pomoci k dosažení cílů v tradingu. Stejně jako atleti či další sportovci, kteří před závody tráví mnoho času přípravou, tak i tradeři si musí splnit svůj „domácí úkol.“ -
Rozdíly mezi live a demo obchodováním
V dnešním článku si vysvětlíme hlavní rozdíly v obchodování na live (reálných) a demo účtech. Narážíme totiž na mnoho začínajících obchodníků, kteří se diví, že po několika měsíčním obchodování na demo účtu, kde dosahovali téměř konstantního profitu, to na reálném účtu vypadá zcela odlišně. -
Rozvíjejte svou trpělivost v tradingu
V dnešním článku se budeme zabývat tématem trpělivosti. Jak souvisí trpělivost s obchodováním na finančních trzích? Někteří úspěšní tradeři jsou přesvědčeni, že tato vlastnost je základním předpokladem úspěchu. Začtěte se a zjistíte, jaké výhody vám trpělivost může při tradingu přinést.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |