Rozvíjejte svou trpělivost v tradingu
V dnešním článku se budeme zabývat tématem trpělivosti. Jak souvisí trpělivost s obchodováním na finančních trzích? Někteří úspěšní tradeři jsou přesvědčeni, že tato vlastnost je základním předpokladem úspěchu. Začtěte se a zjistíte, jaké výhody vám trpělivost může při tradingu přinést.
Trading a jeho podobnost s bojem
Když se zamyslíme nad obchodováním na finančních trzích, najdeme mnoho podobností s bojovým prostředím. V čem spočívají tyto podobnosti? Stále jsme vystaveni riziku a nebezpečí. Někteří tradeři se dokonce na ostatní účastníky trhu dívají jako na nepřátele. Někteří kolem sebe střílí hlava nehlava, zatímco jiní dobře míří a dokážou si dlouho a trpělivě počkat na svůj cíl. V tomto „boji“ nakonec vyhrávají ti, kdo jsou obezřetní a myslí více strategicky.
Trader se musí neustále rozhodovat v podmínkách nejistoty a čichajících překvapení. Naše rozhodování se dá rozdělit do tří fází, a to:
- Pozorování trhu, sběr dat a informací
- Vytvoření mentálního obrazu z dostupných dat a názoru na stávající situaci
- Rozhodnutí co dělat a vlastní akce
Tradeři, pokud si je opět přirovnáme k vojákům, jsou stále na bitevním poli a musejí se dobře připravovat na okamžik, kdy se stane něco nepředvídaného (což se na trzích stává vlastně pořád).
Vždy se říká, že „nejlepší obranou je útok“, a proto je třeba se stále aktivně připravovat na vše nečekané, co nám trhy mohou připravit. Zde je několik rad, jak se k tomuto úkolu můžete postavit. Stejně jako voják, který v boji nemá čas na přemýšlení a musí okamžitě jednat, i trader musí být připraven, aby dokázal reagovat bez váhání.
Cvičte si trpělivost a dobře miřte na cíl
Ve válce jsou samopalníci, ale také ostřelovači. Ostřelovači mají před těmi ostatními obrovské výhody. Jsou to například neotřesitelná trpělivost, dokonalá znalost vlastní zbraně, schopnost udržet si chladnou rozvahu v každé situaci a po dlouhou dobu i v období stresu.
Naší výhodou na finančních trzích je něco podobného: zvládnutí obchodního systému, rozvoj trpělivosti a discipliny a bezchybné vykonávání příkazů, jakmile se objeví obchodní příležitost. Také bychom v sobě měli pěstovat maximální trpělivost, abychom odolali neustálému vábení trhů a nepropadli over-tradingu (nadměrně častému obchodování). Stejně jako odstřelovač tedy potřebujeme dokonalou schopnost ovládat svou mysl a v okamžiku, kdy se objeví cíl, bezchybně zamířit a „pálit“.
Trpěliví tradeři, kteří si pečlivě vybírají své obchody, se obvykle dokážou udržet na trzích dlouhodobě a sbírat pravidelné zisky. Ti, kdo podlehnou nutkání být co nejvíce v trhu a „střílejí“ jeden obchod za druhým jako samopalníci, obvykle časem vystřílejí svou munici (tedy peníze) a musejí trhy opustit.
Tradeři, kteří na trzích začínají, mají sklon nutit se do obchodování kvůli pocitu, že pouze když jsme v trhu, můžeme vydělávat. Říká se ale, že někdy je nejlepší obchod ten, který jsme neudělali. Jinak řečeno někdy je lepší „sedět si na rukách“ a čekat na lepší příležitost. Když totiž trader podlehne pocitu, že musí být neustále v trhu, začne vidět v grafech i signály, které tam nejsou.
Myslete na všechny možnosti
Trhy, na kterých se pohybují statisíce obchodníků, nemůžeme nikdy předem odhadnout. Přesto se můžeme připravit pokud možno na všechny neočekávané situace, které mohou nastat zcela mimo naši kontrolu. Snažte se tedy vždy myslet i na tzv. „X-faktor“, tedy na jakékoliv překvapení, které nám trh může připravit. Někdy se také hovoří o tzv. „černé labuti“, tj. o události, jejíž pravděpodobnost je sice mizivá, ale když nastane, je pro tradery naprosto devastující.
Studujte chování trhu
Úspěšný trader se ani tak moc nestará o to, aby dokázal předpovědět, co trh udělá v budoucnu, ale učí se z chování trhu v minulosti. Studujte trh a jeho pohyby v podobných situacích v historii. Seznamte se dobře s tržními zákonitostmi, abyste si dokázali vyvinout cit pro každou situaci.
Méně je často více
Jedna z věcí, kterou se můžeme naučit od ostřelovače, je to, že méně je často více. Začínající tradeři znají to pokušení být neustále v obchodě a využít pokud možno každou příležitost. Kromě toho jsme stále zkoušeni pocitem, že by možná přidání dalších indikátorů a vyzkoušení dalších obchodních systémů mohlo být ještě lepší. Více indikátorů, více obchodů, více analýz a zpráv?
Co nám může toto hledání víc a víc „něčeho“ přinést? Obvykle to končí over-tradingem. Většina začínajících traderů vystřílí všechny své peníze (munici) na „všechno, co se hýbe“, tedy na jakoukoliv sebemenší zdánlivou příležitost. Je třeba přijmout to, že méně je v tradingu více. Stejně jako ostřelovač čeká, až se jeho cíl objeví v hledáčku, musí i trader trpělivě vyčkávat na svou příležitost, která mu nabízí potřebnou tržní výhodu.
Zvažte přechod na vyšší Time-Frame
Mnoho úspěšných traderů se shoduje v tom, že základem úspěchu je začínat s obchodováním na pomalejších grafech, nejlépe na 4hodinových (H4) nebo denních (D1). Takové grafy nám nabízejí mnohem spolehlivější informace a dávají nám nesrovnatelně více času na dobrá rozhodnutí. S tím jde ruku v ruce i vyšší pravděpodobnost úspěchu, protože delší časový rámec znamená, že z grafu jsou odfiltrovány šumy a nepředvídatelné krátkodobé pohyby trhu.
Po zvládnutí tradingu na pomalých grafech může trader postupně přejít na grafy rychlejší, které nabízejí o něco více příležitostí, ale vyžadují precizní a rychlé rozhodování.
Staňte se mistrem jedné strategie
Vaše šance na úspěch se velmi zvýší, pokud budete trénovat zacílení na jednu strategii, kterou ovládnete dokonale a za všech okolností. Pak ji budete vykonávat naprosto dokonale a budete v každém okamžiku přesně vědět, jak se zachovat. Mistrovsky ovládnout jedinou strategii je mnohem více, než jich ovládnout více jen napůl.
Příprava vaší mysli
Trader stejně jako ostřelovač potřebuje sebedůvěru, skálopevné nervy a disciplinu. To vše se získá praxí a uvědomělým přístupem k tradingu. Čím méně budeme obchodovat jako samopalníci, tím se naše úspěšnost bude zvyšovat a naše sebevědomí poroste. Za trpělivý postup přijde odměna a naše vložené úsilí se nám začne z trhů vracet. To bude další motivací k tomu, abychom tento stav zachovali a rozvíjeli.
Většina začátečníků tuto fázi vývoje mysli nevydrží nebo podcení. Možná podléhají pocitu moci, když střílí hodně a pořád, ale k úspěchu je to dovést nemůže. Navíc dříve nebo později zjistí, že trhu se nedá poroučet, lze se mu pouze přizpůsobit. Jediné, co máme pod kontrolou, je naše mysl a náš prst na tlačítku myši.
Kdo vydrží, bude odměněn
Mějte vždy na paměti, že ty, kdo v tomto „boji“ vydrží, trhy nakonec královsky odmění. Tato odměna čeká na každého, kdo připraví patřičně svou mysl, naučí se pečlivě a strategicky rozhodovat, trpělivě sledovat trhy a rychle se v nich orientovat. A nakonec také dokáže efektivně vykonávat svou obchodní strategii, kterou ovládl jako mistr.
Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Používejte SL, váš účet vám poděkuje
Dnešním tématem v našem vzdělávacím článku bude jedna z nejdůležitějších věcí v tradingu, Stop-Loss (SL). Proč tuto užitečnou pomůcku, která chrání náš obchodní kapitál a má za úkol utnout naše ztráty včas, mnoho obchodníků nevyužívá, si vysvětlíme v následujících řádcích. Řekneme si jeho definici, jeho význam a využití v praxi. A to nejdůležitější, proč je neoddělitelnou součástí obchodování na finančních trzích. -
Pozor na neseriózní brokery, podvodné roboty a signály
Obchodování na finančních trzích může nabízet obrovské a jedinečné příležitosti. Bohužel vysoké potenciální výnosy zároveň vyžadují značné riziko. Proto je důležité, aby každý obchodník disponoval dostatečným vzděláním a spolupracoval s důvěryhodnými odborníky. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme, jak se v tradingu vyhnout potenciálním „podvodníčkům“, kteří slibují takřka nereálné výsledky. -
Proč je konzistence v tradingu obzvlášť důležitá
Pokud byste se zeptali několika profitabilních traderů, co stojí za jejich úspěchem, pravděpodobně by vám několik z nich odpovědělo, že konzistence. Nicméně, o konzistenci se mluví snadněji, než se jí dosahuje. Ovšem utvoření procesu a vlastních obchodních pravidel, může být první zásadní krok k jejímu dosažení, a tím pádem k ziskovému tradingu. -
Proč obchodníci nedosahují svých cílů?
V minulých článcích jsme probírali, proč by se obchodníci na finančních trzích (zejména ti začínající) měli soustředit spíše na obchodní proces než na samotné zisky. To je totiž velmi důležité pro získání disciplíny, díky které obchodník dokáže přiklonit pravděpodobnost ve svůj prospěch a zároveň se dokázat vypořádat s jakýmkoliv scénářem, který mu trh připraví a tím se posunout vpřed ke svému cíli. -
Proč obchodovat jednoduše
Není žádným tajemstvím, že mnoho začátečníků si své obchodování a přístup k obchodování komplikuje, zejména co se hutnosti technické analýzy týče. Nastává tak otázka, zda je příliš komplexní technická analýza rozumným přístupem k tradingu. Ve svých komplikovaných grafech se mnoho začátečníků pomalu ani nevyzná. -
Proč si vybrat intradenní obchodování
V jednom ze svých předchozích článků jsem intradenní obchodování (daytrading) označil jako „Ligu mistrů“ tradingu. Přeneseně jsem tak chtěl nazvat intradenní trading královskou disciplínou, která zároveň patří mezi ty nejtěžší, není-li úplně tou nejtěžší ze všech. Proč se tedy do takového stylu pouštět a co mi jako obchodníkovi nabízí? -
Proč v tradingu neexistuje svatý grál
Každý, kdo již strávil značnou dobu obchodováním na finančních trzích, vám řekne, že v tradingu žádný svatý grál neexistuje, kterým může být například nějaký indikátor, metoda či strategie, která obchodníkovi v každém obchodu přinese zisk, tedy že nebude mít žádnou ztrátu. Zkušení tradeři vám poví, že to je nesmysl a že ztráty jsou naprosto běžnou součástí tohoto byznysu. V dnešním článku se podíváme na tři důvody, proč svatý grál zkrátka neexistuje. -
Příprava tradera na každodenní intradenní obchodování
V dnešním článku se zaměřím na každodenní přípravu full-time intradenního Price Action obchodníka a její specifika. Strašně nerad bych pouze opakoval to, co lze nalézt v každé vzdělávací publikaci, proto se budu snažit vypíchnout ty nejdůležitější praktické aspekty, které z mého pohledu a na základě mých zkušeností výrazně ovlivňují a pomáhají tomu, aby člověk uspěl na poli intradenního obchodování. -
Připravujete se na obchodní den?
K úspěšnému tradingu je potřeba něco více, než pouze otevírat a uzavírat obchody. Úspěšný trading je totiž také o kvalitní přípravě, neboť kvalitní příprava a rozhodnutí na základě této přípravy nám může výrazně pomoci k dosažení cílů v tradingu. Stejně jako atleti či další sportovci, kteří před závody tráví mnoho času přípravou, tak i tradeři si musí splnit svůj „domácí úkol.“ -
Rozdíly mezi live a demo obchodováním
V dnešním článku si vysvětlíme hlavní rozdíly v obchodování na live (reálných) a demo účtech. Narážíme totiž na mnoho začínajících obchodníků, kteří se diví, že po několika měsíčním obchodování na demo účtu, kde dosahovali téměř konstantního profitu, to na reálném účtu vypadá zcela odlišně. -
Skryté náklady promeškaných obchodů
Obchodníci na finančních trzích, kteří chtějí být konzistentně ziskoví, vědí, jak je důležité zjišťovat pro a proti u každého obchodu, do kterého se chystají vstoupit. Bohužel často přehlíží důsledek toho, kdy do obchodu nevstoupí. -
Snažíte se obchodovat přesné vrcholy a dna?
Rizika a dopady obchodování ve snaze zachytit vrcholy a dna. Dnešní článek je určen spíše pro začátečníky, ale i tak si myslím, že může pomoci pokročilejším traderům. Po letech rozhovorů s mými přáteli obchodníky a dalšími nadšenci do forexu jsem si všiml, že když mluvíme o ztrátových obchodech, často přijde řeč na obchody, u kterých se zdá, že každou chvíli musí dojít ke změně směru. -
Stále se vám v tradingu nedaří? Zkuste něco změnit
Dnešní článek by měl pomoci těm z vás, kteří už nějakou dobu obchodují, ale přesto se jim stále nedaří tak, jak by si představovali. Důvodů, proč tomu tak je, může být celá řada a pokusíme se alespoň ty nejčastější z nich podrobněji probrat. -
Šest nejčastějších chyb nováčků v tradingu
Každý z nás, kdo to s tradingem myslí alespoň trochu vážně, se jednou dostane do situace, kdy si bude chtít otevřít reálný obchodní účet. Ovšem tento mnohými obávaný krok s sebou přináší některá rizika a chyby, kterých se můžeme dopustit. V tomto článku vám přineseme pohled na několik typických a běžných chyb, kterých se nováčci na forexu běžně dopouští. Tyto chyby stejně nejspíš uděláte, ale alespoň budete vědět o tom, že je děláte a bude v budoucnu snazší se jim vyhnout. -
Testování obchodních strategií: Jak na backtesting I
Hlavně ze strany začínajících traderů dostáváme dotazy na téma backtestování obchodních systémů. Postupně se zde tomuto tématu budeme věnovat více. Pojďme se tedy na tuto důležitou oblast tradingu podívat postupně. -
Testování obchodních strategií: Jak na backtesting II
V dnešním článku se budeme věnovat ručnímu backtestu a představíme si základy tohoto typu backtestování. Základem testování obchodního systému je statistika získaná zapisováním všech obchodů a informací za dané časové období. Přitom není nutné pořizovat jakékoliv sofistikované programy nebo jiný software. Celou "parádu" si můžete sami uspokojivě pořídit v programu Microsoft Office Excel. -
Testování strategií: Automatický backtesting III
V dnešním článku se budeme věnovat automatickému backtestu a představíme si základy tohoto typu backtestování. Trader svou strategii, díky znalosti programování v dané obchodní platformě (softwaru), promění ve vzorec (pevná fixní pravidla) a ten aplikuje na historické data. Poté mu během pár sekund/minut software zobrazí report s výsledky (zisky, ztráty, počet obchodů apod.) z automatického backtestu, aby zjistil jestli je daná strategie zisková. -
TOP 5 strategií pro Profit-Target
Většina obchodníků věnuje spoustu času a úsilí plánováním vstupů do obchodů, ale zapomíná plánovat výstupy. K čemu je však dobře načasovaný a správně provedený vstup, pokud nejste schopni minimalizovat své ztráty nebo maximalizovat zisky? -
Trading a daně
V dnešním tématu se budeme věnovat povinnostem, které přináší každé podnikání, a tím jsou daně. Ze zisku si stát vždy chce část ukrojit. Někdy je dokonce povinnost platit daně, i když je naše obchodování ve ztrátě. Otázkou také může být, jaké jsou rozdíly ve zdanění investičních příjmů v České republice a v zahraničí. O tom všem se dočtete v následujícím článku. -
Trading cíle a předsevzetí pro letošní rok
Začátek nového roku je tu, a tak je nejvyšší čas položit si pár otázek a nastavit si nové cíle, aby se náš trading ubíral v následujícím roce tím správným směrem. Přelom roku či začátek tohoto měsíce je rozhodně ideální doba popřemýšlet, jaký jsme měli rok. Pokud si vedete pečlivě obchodní deník, budete mít obrovskou výhodu a snadnější práci s vyhodnocením uplynulého roku.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |