Sobota 21. prosince 2024 16:39
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding

Nepřibírejme přes Vánoce, řetězce pak zlevní

23.12.2023 14:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Letošní Vánoce budou opět přehlídkou plýtvání. Nebude ovšem tak značné jako v minulých letech. Mimořádná inflace uplynulé doby Čechy zkrátka naučila jednat střídměji, byť rezervy by se stále našly.

Lidé v Česku letos utratí za Vánoce v průměru o 2000 korun méně než v uplynulých letech. Obávají se nárůstu cen energií v příštím roce a dopadů konsolidačního balíčku na své domácí finance. Zejména přibližně 25 procent nejchudších tuzemských domácností bude mít v příštím roce problémy vůbec finančně vyjít a budou žít „z ruky do pusy“, jak se říká. Řada z těchto domácností si letos připomene Vánoce jen symbolicky, případně je vůbec slavit nebude.

Inflace letos a loni ukousla Čechům nejvyšší díl úspor a příjmů v celé historii České republiky. Nikdy od roku 1993 nechudli tolik jako letos a loni. Zatímco ještě loni mohli své chudnutí překrýt úsporami z doby covidu, letos už byli chudší Češi finančně zcela vyprahlí.

Češi proto nadále omezují své výdaje, i nyní před Vánoci. Šetří. Nakupují méně zboží i služeb všeho druhu než ještě loni. Kupují méně potravin, ale také oděvů, obuvi, potřeb pro domácnost, hraček, elektroniky, nábytku atd. Kupují méně vánočních dárků. Plné obchody jsou matoucí. Lidé totiž pochopitelně do obchodu jdou, i když tam třeba nic nekoupí nebo toho koupí méně než v minulých letech. V restauraci zase třeba nově vynechají polévku či dezert.

Obchody už z důvodu finančního vyždímání mnohých Čechů nemohou tolik nadsazovat své ceny jako v uplynulých letech. Dramatický pokles kupní síly totiž postihl také střední třídu. Takový řetězec Lidl už na to nyní před svátky reaguje. Zjevně si všímá, že lidé už jsou finančně vyčerpaní a z toho plynoucí nutnost zlevnit s pompou vydává div ne za gesto dobré vůle. V příštím roce tedy prý do řady vybraných koncových cen nejen promítne snížení DPH na potraviny o tři procentní body, ale sníží dané koncové ceny ještě nad rámec tohoto snížení daně. Obchodníci, a řetězce zejména, totiž evidentně mají vytvořený „polštář“ z minulých měsíců, ba let, hlavně z loňska, který mohou v případě potřeby „vyfukovat“, i když přitom stále zůstávají komfortně v pásmu zisku.

Pokud tedy je ten či onen řetězec nyní schopen zlevnit nad rámec snížení DPH, vlastně tím potvrzuje, že stěžejním důvodem relativně drahých potravin jsou nafouknuté marže obchodníků, kterými si onen „polštář“ vytvořili a s nimiž mohou nyní celkem libovolně „čarovat“ a měnit je dle svých momentálních potřeb. Po setrvalém mnohaměsíčním tlaku veřejnosti a médií mu nyní některé z řetězců, zdá se, už dále nejsou s to vzdorovat – anebo z marketingového důvodu vlastně ani nechtějí.   

O zisky řetězců se přitom bát nemusíme. Stačí se podívat na nejnovější veřejně dostupná data ČSÚ. Ceny, za které svým odběratelům zemědělci prodávají produkci, jak rostlinnou, tak živočišnou, klesaly letos v listopadu meziročně o 16,2 procenta. Potravináři pak zlevňovali rovněž, i když méně výrazně. Potravinářské výrobky, včetně souvisejících služeb a prací, zlevňovaly v listopadu meziročně o 3,3 procenta.

Výše citované pohyby se týkají cen, za něž zemědělci a potravináři dodávají svoji produkci do obchodní sítě. Jenže potraviny v obchodech v listopadu meziročně stále zdražovaly, a to o 0,7 procenta. Zatímco tedy zemědělci zlevňují svoji produkci prakticky nejvýraznějším tempem v historii České republiky od roku 1993, obchodníci nadále zdražují. Zemědělci přitom v nebývale vysokém rozsahu zlevňují již uplynulých sedm měsíců.

Je patrné, že na straně obchodníků tedy stále existuje prostor ke zlevnění. V uplynulých měsících totiž své ceny snižovali pomaleji, než tak činili zemědělci a potravináři, případně na rozdíl od zemědělců a potravinářů dosud nebyli svolní přistoupit ke zlevnění a nadále meziročně zdražují, přestože k tomu vlastně nemají objektivní důvod. Tím, kdo může řetězce přimět ke zlevnění zejména, je sám zákazník. Pokud nebude jednat plýtvavě a nebude mít při nákupech „velké oči“. Jenže to se zatím neděje. Nebo alespoň ne v dostatečné míře. Začíná to třeba cukrovím.

Vždyť v Česku konzumuje vánoční cukroví zhruba 60 procent dospělé populace. Jenže přibližně desetina z těchto lidí, zhruba 530 tisíc osob, zase podle jiných šetření přiznává, že část napečeného či zakoupeného cukroví po svátcích vyhazuje. Zkrátka jej nestihne spořádat. Část vyhozeného cukroví má při letošních cenách zakoupeného i pod domácku připraveného cukroví průměrnou hodnotu zhruba 195 korun na osobu. V popelnicích tak po letošních svátcích skončí cukroví za více než 100 milionů korun. Celkově Češi ročně vyhazují takřka 60 kilogramů jídla na osobu, což odpovídá desetitisícům korun na domácnost. Část z toho tedy připadá právě i na vánoční cukroví. V jeho případě však není vyhození vždy nutností, jako je tomu třeba u zkaženého ovoce nebo mléčných výrobků. Nezkonzumované cukroví let poskytnout potravinové bance nebo rozemlít a takto namleté cukroví použít pro výrobu bábovky či buchty.

Češi během Vánoc přiberou v průměru dvě až pět kilogramů, jistě nejen z cukroví. I zde tedy existuje prostor pro zlepšení. Každé „deko“, o něž přes svátky přiberou méně díky nejen nezkonzumovaným, ale ani nenakoupeným kaloriím, zpravidla bude pro řetězec či obchod znamenat ztrátu a zejména signál, že už nemají tolik nadsazovat své ceny. Vánoční uchování si váhy, ba dokonce hubnutí, bude-li mezi lidem českým plošnější, přiměje řetězce srazit ceny více než hrozba kontroly marží z ministerstva. Kromě řetězců ale zapláčou také fitness centra. Zhruba 40 procent z Čechů si totiž dává novoroční předsevzetí, nejčastěji právě to, že mají více sportovat a hubnout. Díky novoročním předsevzetím tak hned začátkem ledna fitness centrům v ČR začíná hlavní sezóna. Během ledna se návštěvnost každoročně zvedá až o 30 procent. Za sportovní aktivity jsou přitom Češi ochotni utratit i tisíce korun. Často nakoupí celoroční permanentky, na které od února dále už ale v podstatě nesáhnou. Pro fitness centra jde o bezpracný zisk a neodmyslitelnou součást jejich byznysmodelu… Ano, fitness centra do značné míry žijí z útrat Čechů v řetězcích. Nenechme tak snadno vydělávat ani je, ani je. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nepodléhejte negativním zprávám o pádu čínského akciového trhu
    Působí to, jako by Čína byla jedinou zemí, která má plán. Nemusíme s ním souhlasit, ale pravdou je, že existuje. My v Evropě se si stále...
  • NEPOKOJE EGYPTE ZVYŠUJÍ CENY ROPY
    Ceny ropy vzrostly díky napjaté situaci na Středním východě, kde bylo zabito nejméně 535 lidí. Brent a NYMEX, oba inde...
  • Nepokoje v Kazachstánu srazily ceny ropy dolů
    Saúdská Arábie snížila oficiální prodejní cenu všech druhů ropy, které bude prodávat do Asie. Arab light se bude prodávat za 2,20 dolaru za barel, o 1,10 dolaru méně než v předchozím měsíci. Ostatní druhy se budou také prodávat o 1 – 1,30 USD níže.
  • Nepokoje v Kazachstánu zasáhly těžaře kryptoměn výpadkem internetu
    Cena Bitcoinu klesá, protože těžaři nejsou připraveni na výpadek internetu. Nový rok pro Kazachstán, kdysi viděný jako slibné místo pro těžbu kryptoměn , začíná nepříjemně.
  • Nepokoje v Ukrajině se přelévají také do evropského obchodování; Allianz -3 %
    Vyhrocená situace, především na Krymu, dnes odehnala také kupce evropských akcií. Obyvatelé poloostrova by totiž mohli...
  • Neposlušné talianske dlhopisy
    Obchodníci s dlhopismi to mali posledné dni ťažké. Rast globálnych výnosov tlačí cenu dlhopisov nižšie a ich držitelia dosahujú masívne straty. Odhaduje sa, že za posledný týždeň to bol $1 bilión dolárov. Našťastie, mnohé z týchto strát vo všeobecnosti kompenzujú zisky na akciách a lepšie budúce vyhliadky.
  • Nepoučiteľní
    Akciové trhy v US včera zaznamenali mierny pokles po silnom stredajšom raste spôsobenom zasadnutím FOMC, na ktorom...
  • Nepovedená data z USA komplikují korekční snahy na EUR/USD
    Index prodejních cen výrobců (PPI) ve Spojených státech si v lednu polepšil namísto očekávaného 0,1 procenta o 0,...
  • Nepovedená sázka na německé bankovní giganty
    Potvrzená jednání ohledně sloučení dvou velkých německých bank v polovině března vzbudilo vlnu obrovského zájmu na kapitálových trzích. Fúzí Deutsche Bank a Commerzbank by totiž mohl vzniknout třetí největší finanční ústav v Evropě, hned po britské HSBC a francouzské BNP Paribas. Po šesti týdnech je však všechno jinak a obavy o budoucnost banky se opět prohlubují.
  • Nepřeceňujte své schopnosti s obchodní pákou
    Důvodů, proč většina forex obchodníků na trhu selže je hned několik, jedním z nejčastějších je ale špatné používání páky. Naučit se, jak a kdy páku správně používat je extrémně důležité k dosažení stabilních zisků. Většina začátečníků podceňují potenciální dopad, který finanční páka může mít na jejich kapitál. Je totiž více než snadné kompletně devastovat vaše finanční prostředky, pokud s ní nemáte dostatek zkušeností.
  • Nepříjemné překvapení, Česko stále není z recese venku. Může za to silnější než očekávaný propad spotřeby domácností
    Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle dnešních zpřesněných údajů ČSÚ se totiž zatím letos – poměrně překvapivě – nedokázalo vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí. Mezičtvrtletně totiž ekonomika ČR letos v prvním čtvrtletí jen stagnovala, i když se většinově čekal její růst. Důvodem je hlavně slabší spotřeba domácností, které kvůli drahotě „už nemají, kde brát“.
  • Nepřiměřené marže čerpacích stanic znamenají, že stát jim snížením spotřební daně „přihrává“ stovky milionů korun
    Průběžné výsledky kontrol marží prodejců pohonných hmot za červenec prozatím ukázaly nepřiměřeně zvýšené marže u většiny velkých čerpacích stanic, informuje dnes ministerstvo financí. Marže měly přesáhnout průměrnou úroveň loňského roku, a výrazně se tak odpoutat od květnových a červnových výsledků.
  • Nepříznivé bleskové průzkumy tlačí na euro
    Objevuje se stále více náznaků, že naděje na uzavření obchodní dohody mezi Čínou a Spojenými státy jsou přehnané. Trh však zůstává maximálně klidný, a to i po poměrně nejisté asijské sezóně. Tento týden můžeme čekat další kroky Fedu týkající se likvidity i další události, které budou držet pozornost upřenou na americký dolar. Euro je mezitím pod tlakem kvůli bleskovým průzkumům zářijového PMI.
  • Nepříznivé počasí v Kanadě je pro omezené světové dodávky obilí hrozbou
    V Kanadě se zemědělci pokouší o pěstování plodin na buď příliš vlhkých polích, nebo příliš suchých, to je pro už teď napjatý trh s obilím zkouška.
  • Nepýtať sa, zavierať, utekať
    Trh máme poriadne rozbúrený, ale známky paniky nevidíme. Len sa dejú pohyby úplne iným smerom, ako by sa dalo očakávať...
  • Nerovnováhy v eurozóne ostávajú
    FED dodáva do Európy doláreEurópske banky posledn&ea...
  • Nerozhodné akcie a klesající dluhopisy. Nové zprávy nejsou motivací
    Dluhopisy dnes dopoledne pokračují v ústupu při nárůstu výnosů v USA či jádru eurozóny o 1 až 3 bazické body. Výraznější růst výnosů pak sledujeme u státních dluhopisů na periferii. Akcie v Evropě se ani dnes nedokáží shodnout na jasném směru a změny hlavních indexů jsou blízké nule.
  • Nerozhodné obchodování pokračuje, na programu velké techy i realitní data
    Kalendář firemních výsledků houstne jmény ze sektoru běžné spotřeby, ale také velkými techy, jako jsou Alphabet a Microsoft. Před zveřejněním čísel zůstávají akciové trhy opatrné a pokračuje smíšené obchodování. Na hlavních index převažuje červená, ale změny nejsou velké, a to i v případě amerických futures.
  • Nerozhodný závěr týdne vychází lépe dluhopisům
    Hlavní akciové trhy si na konci týdne nevybraly jasný směr, když chybějí dostatečně silné impulsy, které by jim ho ukázaly. Evropské akcie se tak nacházejí stále v záporu (DAX -0,6 pct), zatímco americké ve většině rostou (S&P500 +0,2 pct). Nejvíce sledovaný Nasdaq osciluje kolem nulové změny a momentálně se nachází těsně v záporu.
  • NERV dnes odmítl ekonomický lockdown, firmy a podniky opatření důsledně dodržují a představují v souhrnu i důležitou platformu pro testování
    Většina členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) na dnešním večerním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem odmítla zpřísnění ekonomického lockdownu. Neztotožňuje se s myšlenkou dalšího omezení nyní běžících provozů a výrobních podniků. Podniky a firmy podle převažujícího názoru členů NERV dodržují protipandemická opatření důsledněji, než je tomu mnohde mimo ně. NERV neodmítá zpřísnění v sociální oblasti, která však tedy nemají mít nepříznivý dopad ekonomický. Podniky a firmy totiž nejen značně přispívají k celkovému ekonomickému výkonu země, ale rovněž představují fungující platformu pro provádění rychlotestů, čímž doplňují roli státu v procesu testování.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding