Středa 22. ledna 2025 08:08
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Nepýtať sa, zavierať, utekať

30.05.2013 13:17  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Trh máme poriadne rozbúrený, ale známky paniky nevidíme. Len sa dejú pohyby úplne iným smerom, ako by sa dalo očakávať podľa fundamentov. Uveďme si niekoľko príkladov:

Japonské akcie urobili od konca minulého roka zázračnú rely o 85%, avšak posledné dni padajú ako kameň. Podľa toho či sa pozeráme na maximá alebo vrcholy, za posledných pár obchodných dní padli o 15 resp. 10% a vstupujú do korekcie. A prečo? Abenomics už nefunguje? Veď ekonomika rastie, centrálni plánovači a prognostici v BoJ vidia infláciu za rohom (hoci nie všetci) a aktuálne sa má pristúpiť aj k utlmovaniu volatility na dlhopisovom trhu (nikto nechce vysoké výnosy na vládnych dlhopisoch). Nuž dôvodov môže byť niekoľko – prvé môžu byť fundamentálne. Japonskí prognostici, plánovači a vodcovia sú trochu protichodní a nekonzistentní vo svojich vyjadreniach. Chcú pokojný dlhopisový trh (najväčší na svete), hoci ak sa inflačné očakávania naplnia, investori budú trpieť stratu (nízke výnosy v čase vyššej inflácie). Inflačné očakávania sa už započítavajú na úrovni 2% (rozdiel výnosov normálnych a proti inflácii chránených dlhopisov) a preto keď vláda nechce rast výnosov dlhopisov, inštitúcionálni investori radi predajú svoje japonské dlhopisy smerom k BoJ. Ak chcú obyvatelia (vlastnia 80% dlhopisov prostredníctvom bánk, ktoré za ich úspory tieto dlhopisy nakúpili) utrpieť stratu, bude to od nich veľmi patriotické. Hlavne ak si zoberieme, ako vlastne Japonsko zázračne dosiahlo svoj 3.5% rast HDP, dôkaz o tom, že Abenomics funguje. Japonské dáta ukazujú, že z dôvodu klesajúceho JPY vzrástli importné ceny o 6.9%, kým exportné ceny stúpli o 4.3% za 1Q2013. Na rozpisovanie postupu, akým sa vyrátal anualizovaný rast tu nie je priestor avšak záver je tento: Napriek slabšej nominálnej obchodnej bilancii (cashovej) sa po započítaní efektu vyššieho rastu importných cien ako rastu exportných cien podarilo dosiahnuť, že „reálny“ rast exportov zabezpečil 50% z rastu ekonomiky za 1Q. Opäť sa raz ukázalo, že absolútne kľúčové je číslo HDP a účel svätí prostriedky. HDP totiž „reálne“ rastie, hoci Japonci sa stávajú chudobnejší cez drahší import – metodika zabezpečila, že tým, že sa Japonci vzdali istého objemu tovarov ktoré mohli kúpiť v mene rastu objemu tovarov, ktoré mohli exportovať, sa ekonomike „darí lepšie“. Naše odporúčanie – možno keby obyvatelia prestali zbytočne jesť (zníži to import), mohol by reálny export a jeho prebytok ešte viacej vzrásť a bol by to ďalší žiarivý úspech vlády. Mimochodom, tá istá vláda hovorí, že napriek prepadu JPY, drahšiemu importu a plánu naštartovať infláciu ostanú reálne mzdy nezmenené. A kto ich bude zvyšovať o infláciu? Zadlžená vláda, alebo japonské firmy, ktoré škrtia náklady aby boli konkurencieschopné? Ako už povedal nemecký guvernér Bundesbank Weidmann, držíme Japoncom v ich experimentoch palce.

Silný prepad japonských akcií by tak ešte mal dopovedať, či nastane pokračovanie rely alebo jej úplne zvrátenie. Zerohedge si urobil prehľad o 14 rely akcií, ktoré za 6 mesiacov dosiahli 70% alebo viac, podobne ako teraz Japonské. Zistili, že v 10 prípadoch akcie úplne zvrátili trend a výrazne sa prepadli. Budeme im držať palce, pretože japonský penzijný fond práve oznámil, že sa chystá viac investovať do akcií ako do dlhopisov. Aby vraj zarobil na rely. 

Tomuto scenáru odolávajú americké akcie, ktoré majú predsa len ekonomiku v lepšom stave. Avšak i tu hrozí slabší výkon ekonomiky v 2Q (na základe výhľadu ISM, obchodnej bilancie, osobnej spotreby a tržieb) a hlavne – dáta sú tak dobré, že reálne hrozí obmedzenie QE. A preto akcie netešia ani najlepšie dáta spotrebiteľskej dôvery od roku 2007, ani najrýchlejší rast cien nehnuteľností od roku 2006. A preto vidíme skôr výber kapitálu za akcií a dlhopisov (výnosy vzrástli). Doteraz sme viseli presný opak.

Ďalším pekným príkladom je zlato – prečo rastie, keď hrozí obmedzenie QE  a doteraz nerástlo, ani keď bol slabý USD? A vôbec – prečo je USD slabý cez celé spektrum, keď Fed hovorí o sprísnení menovej politiky a dáta z USA boli výborné (čo doteraz posilňovalo USD)?

Odpoveďou na väčšinu z týchto otázok je, že sa prelieva kapitál a budú sa meniť korelácie. Prvým krokom je však zatváranie pozícií. Zatváranie longov na japonských akciách, zatváranie (aspoň časti) špekulácií na oslabenie JPY a EUR, zatváranie špekulácií na ďalší pokles drahých kovov, zatváranie špekulácií na ďalší rast akcií a dlhopisov (keď Fed nakupoval). Nikto sa nepýta, radšej zatvára a nečaká. Potom sa uvidí, čo ďalej.

Kam teraz bude kapitál smerovať bude skutočne zaujímavé. Akcie sa budú musieť veľmi skoro rozhodnúť, či idú do korekcie (keby bola aspoň zámienka), alebo vyššie (to je tiež problém, pretože dáta už lepšie asi ani nemôžu byť a reálne hrozí nižší príjem firiem v ďalšom kvartáli). Komodity budú mať problém so silným USD a nadbytkom ponuky (zlato, ropa, obilniny ale aj zemný plyn). Dlhopisy by mali mať zabezpečný záujem z dôvodu nízkych úrokov, lenže problém je ten, že nízke výnosy už ponúka aj periféria eurozóny a to sú už rizikové dlhopisy. Avšak vidíme apetít po výnose (už aj grécke dlhopisy majú výnos menej ako 9% na 10-ročných splatnostiach), veľmi veľký a riziká idú opäť bokom. Veľké rozvinuté ekonomiky si neželajú rast výnosov, takže tu budú mať investori problém. Menej rozvinuté ekonomiky môžu ponúkať vyšší výnos, ale je s väčším rizikom. Kapitál by tak mal prúdiť do rizikovejších dlhopisov a akcií (možno až po korekcii). A potom sa portfólio manažéri budú modliť, aby ekonomika vydržala inak sa budú musieť schovať do bezpečných prístavov a pekne za to platiť (záporný reálny výnos na kvalitných dlhopisoch a zlate). Teda ak nechcú 15% straty v priebehu dní po zle načasovanom nákupe.

Dnes čakáme dáta HDP z USA a sme veľmi zvedaví, ako zareagujú akcie. Máme dve možnosti – pôvodný scenár, kedy lepšie dáta pošlú akcie vyššie, alebo QE scenár, kedy lepšie dáta tlačia akcie nadol. Už nie je kam uhýnať a treba sa rozhodnúť, čo je prednejšie – likvidita alebo zisk (z ekonomiky). 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Neposlušné talianske dlhopisy
    Obchodníci s dlhopismi to mali posledné dni ťažké. Rast globálnych výnosov tlačí cenu dlhopisov nižšie a ich držitelia dosahujú masívne straty. Odhaduje sa, že za posledný týždeň to bol $1 bilión dolárov. Našťastie, mnohé z týchto strát vo všeobecnosti kompenzujú zisky na akciách a lepšie budúce vyhliadky.
  • Nepoučiteľní
    Akciové trhy v US včera zaznamenali mierny pokles po silnom stredajšom raste spôsobenom zasadnutím FOMC, na ktorom...
  • Nepovedená data z USA komplikují korekční snahy na EUR/USD
    Index prodejních cen výrobců (PPI) ve Spojených státech si v lednu polepšil namísto očekávaného 0,1 procenta o 0,...
  • Nepovedená sázka na německé bankovní giganty
    Potvrzená jednání ohledně sloučení dvou velkých německých bank v polovině března vzbudilo vlnu obrovského zájmu na kapitálových trzích. Fúzí Deutsche Bank a Commerzbank by totiž mohl vzniknout třetí největší finanční ústav v Evropě, hned po britské HSBC a francouzské BNP Paribas. Po šesti týdnech je však všechno jinak a obavy o budoucnost banky se opět prohlubují.
  • Nepřeceňujte své schopnosti s obchodní pákou
    Důvodů, proč většina forex obchodníků na trhu selže je hned několik, jedním z nejčastějších je ale špatné používání páky. Naučit se, jak a kdy páku správně používat je extrémně důležité k dosažení stabilních zisků. Většina začátečníků podceňují potenciální dopad, který finanční páka může mít na jejich kapitál. Je totiž více než snadné kompletně devastovat vaše finanční prostředky, pokud s ní nemáte dostatek zkušeností.
  • Nepřibírejme přes Vánoce, řetězce pak zlevní
    Letošní Vánoce budou opět přehlídkou plýtvání. Nebude ovšem tak značné jako v minulých letech. Mimořádná inflace uplynulé doby Čechy zkrátka naučila jednat střídměji, byť rezervy by se stále našly.
  • Nepříjemné překvapení, Česko stále není z recese venku. Může za to silnější než očekávaný propad spotřeby domácností
    Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle dnešních zpřesněných údajů ČSÚ se totiž zatím letos – poměrně překvapivě – nedokázalo vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí. Mezičtvrtletně totiž ekonomika ČR letos v prvním čtvrtletí jen stagnovala, i když se většinově čekal její růst. Důvodem je hlavně slabší spotřeba domácností, které kvůli drahotě „už nemají, kde brát“.
  • Nepřiměřené marže čerpacích stanic znamenají, že stát jim snížením spotřební daně „přihrává“ stovky milionů korun
    Průběžné výsledky kontrol marží prodejců pohonných hmot za červenec prozatím ukázaly nepřiměřeně zvýšené marže u většiny velkých čerpacích stanic, informuje dnes ministerstvo financí. Marže měly přesáhnout průměrnou úroveň loňského roku, a výrazně se tak odpoutat od květnových a červnových výsledků.
  • Nepříznivé bleskové průzkumy tlačí na euro
    Objevuje se stále více náznaků, že naděje na uzavření obchodní dohody mezi Čínou a Spojenými státy jsou přehnané. Trh však zůstává maximálně klidný, a to i po poměrně nejisté asijské sezóně. Tento týden můžeme čekat další kroky Fedu týkající se likvidity i další události, které budou držet pozornost upřenou na americký dolar. Euro je mezitím pod tlakem kvůli bleskovým průzkumům zářijového PMI.
  • Nepříznivé počasí v Kanadě je pro omezené světové dodávky obilí hrozbou
    V Kanadě se zemědělci pokouší o pěstování plodin na buď příliš vlhkých polích, nebo příliš suchých, to je pro už teď napjatý trh s obilím zkouška.
  • Nerovnováhy v eurozóne ostávajú
    FED dodáva do Európy doláreEurópske banky posledn&ea...
  • Nerozhodné akcie a klesající dluhopisy. Nové zprávy nejsou motivací
    Dluhopisy dnes dopoledne pokračují v ústupu při nárůstu výnosů v USA či jádru eurozóny o 1 až 3 bazické body. Výraznější růst výnosů pak sledujeme u státních dluhopisů na periferii. Akcie v Evropě se ani dnes nedokáží shodnout na jasném směru a změny hlavních indexů jsou blízké nule.
  • Nerozhodné obchodování pokračuje, na programu velké techy i realitní data
    Kalendář firemních výsledků houstne jmény ze sektoru běžné spotřeby, ale také velkými techy, jako jsou Alphabet a Microsoft. Před zveřejněním čísel zůstávají akciové trhy opatrné a pokračuje smíšené obchodování. Na hlavních index převažuje červená, ale změny nejsou velké, a to i v případě amerických futures.
  • Nerozhodný závěr týdne vychází lépe dluhopisům
    Hlavní akciové trhy si na konci týdne nevybraly jasný směr, když chybějí dostatečně silné impulsy, které by jim ho ukázaly. Evropské akcie se tak nacházejí stále v záporu (DAX -0,6 pct), zatímco americké ve většině rostou (S&P500 +0,2 pct). Nejvíce sledovaný Nasdaq osciluje kolem nulové změny a momentálně se nachází těsně v záporu.
  • NERV dnes odmítl ekonomický lockdown, firmy a podniky opatření důsledně dodržují a představují v souhrnu i důležitou platformu pro testování
    Většina členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) na dnešním večerním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem odmítla zpřísnění ekonomického lockdownu. Neztotožňuje se s myšlenkou dalšího omezení nyní běžících provozů a výrobních podniků. Podniky a firmy podle převažujícího názoru členů NERV dodržují protipandemická opatření důsledněji, než je tomu mnohde mimo ně. NERV neodmítá zpřísnění v sociální oblasti, která však tedy nemají mít nepříznivý dopad ekonomický. Podniky a firmy totiž nejen značně přispívají k celkovému ekonomickému výkonu země, ale rovněž představují fungující platformu pro provádění rychlotestů, čímž doplňují roli státu v procesu testování.
  • Nervousness Is Increasing In The Markets
    Yesterday, the main stock indices of the United States showed positive dynamics and finished the trading session with ...
  • Nervozita doléhá na středoevropské měny, švýcarský frank po zásahu centrální banky oslabuje
    Negativní sentiment pokračoval i dnes a plně se projevil na devizových trzích. Obavy z dluhov...
  • Nervozita je zpět. Zlato se vrací nad 1 240 dolarů, německé výnosy nejníže od loňského dubna
    Na evropské akciové trhy se dnes znovu vrací výprodej. Evropské indexy od rána výrazně ztrácí a většina z nich klesá o...
  • Nervozita kolem osudu britské premiérky drží libru pod tlakem, ztrácejí také evropské akcie
    Pondělní seance na trzích probíhá zatím docela nervózně, což lze vidět hlavně na vývoji evropských indexů, Ty dnes navázaly na korekci z minulého týdne a pokračují v pozvolném pádu, když většina z nich ztrácí okolo jednoho procenta. Německý DAX už se dokonce dostal pod hranici 13 tis. euro a dál postupně odevzdává zisky, které nabral koncem minulého měsíce. I přes korekci se ale fundament ani dnes nijak výrazně nemění a pondělní výprodej považujeme opět za spíše technickou záležitost. O tom by měla napovídat i skutečnost, že indexy ztrácejí v plynulém klesajícím trendu prakticky od začátku obchodování v Evropě.
  • Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou
    Z více či méně negativního vývoje evropských akcií si odpoledne vzalo případ i zámoří, přičemž pokles zdejších hlavních indexů činí 0,3-0,5 procenta. Na trhy nadále působí nejistota před dalším důležitým hlasováním o brexitu a smíšené firemní výsledky. Dluhopisy jsou na tom smíšeně, přičemž v USA výnosy nepatrně klesají a v Evropě převažuje růst.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna