Akciový výhled
Akciový výhled: COLT CZ bude po výsledcích spíše ztrácet
21.11.2024 Evropské akcie se budou dle indikací futures ve čtvrtek ráno snažit mírně růst (+0,3 %). Zatím se jim tento týden ale nepodařilo tyto úvodní „snahy“ potvrdit přes den a poté spíše mírně ztratily. Sentimentu určitě nepomáhá riziko eskalace rusko-ukrajinského konfliktu. Po zavření trhu večer v USA reportovala NVDA, i když společnost předvedla lepší než očekávaný kvartál, nejvíce optimistické předpoklady k výhledu nenaplnila.
Akciový výhled: Evropa se bude snažit přerušit předchozí poklesy, ČEZ míří k 950 Kč (?)
20.11.2024 Ve středu ráno se dle indikací futures budou snažit evropské akcie růst (+0,7 %). Většina okolních indexů má přitom za sebou tři ztrátové seance (např. DAX), včerejší obchodování ovlivnili zprávy o změně ruské jaderné doktríny, která rozšířila podmínky, kdy může Rusko zaútočit. Wall Street v úterý nakonec tyto informace „přešla“, index SP500 přidal +0,4 % na 5917 bodů. Dařilo se především akciím NVDA (+4,9 %), společnost dnes bude reportovat výsledky hospodaření.
Akciový výhled: Pomalejší rozjezd, dopoledne údaje o říjnové inflaci v Eurozóně
19.11.2024 Zatímco Evropě se nakonec vstup do nového týdne úplně nevydařil (např. DAX -0,11 %), Wall Street uzavřela růstem. Index SP500 v pondělí přidal +0,4 % na 5894 bodů, o něco lépe si vedl Nasdaq (+0,7 %). Kralovaly akcie Tesla (+5,6 %), jež těží z úzkého spojení s nastupujícím prezidentem Trumpem. Stejně tak zatím rostou po „roztleskání“ kryptoměny v čele s Bitcoin (91 800 USD). Na druhou stranu třetím dnem slábl USD, kde již tzv. Trumpův obchod viditelně slábne. Asie přes noc přidávala měřeno indexem MSCI +1 %.
Akciový výhled: Evropa otevře v zeleném teritoriu
18.11.2024 Evropské akcie budou do nového týdne vstupovat se snahou otevřít v lehce kladných hodnotách (+0,3 % dle indikací futures). V mírně zeleném teritoriu je aktuálně také Wall Street (+0,2 %). Asie přes noc neměla jednoznačný směr, Japonsko uzavřelo v záporu -1 %, ale index v Hong Kongu roste (+0,8 %). V uplynulém týdnu zaznamenaly ceny zlata největší propad od roku 2021, dnes posilují +0,8 %. Z důležitých událostí tohoto týdne bude stát za pozornost zítřejší inflace v Eurozóně.
Akciový výhled: Evropa otevře v poklesu
15.11.2024 Evropské akcie v závěru týdne otevřou v červených číslech, indikují tak futures na hlavní evropské trhy, které jsou plošně červené (DAX -0,66 %). V Asii se obchodovalo kladně, Čína reportovala růst v maloobchodu po zavedení řady fiskálních stimulů. Dle klíčových osob by toto mělo zemi povzbudit v dalších injekcích na podporu ekonomiky.
Akciový výhled: Západoevropské burzy by měly zahájit v kladném teritoriu
14.11.2024 Zámořské akcie nakonec zakončily smíšeně, přestože inflační čísla splnila očekávání a podpořila tak názory investorů, že Fed na únorovém zasedání opět sníží sazby. Nicméně zisky hlavních indexů na US trzích byly po zvolení D. Trumpa natolik silné, že se krátkodobý růstový potenciál vyčerpal. Naopak západoevropské burzy klesaly včera druhým dnem a nedaří se ani asijským akciím a to především čínským, které ztrácely dalším dnem. Děje se tak poté, co se očekává, že administrativa nového prezidenta uvalí celní bariéry, které postihnou tyto země. Aktuálně futures na západoevropské akciové indexy ukazují na mírnou korekci předchozích poklesů. Pražská burza ve středu podobně jako západoevropské trhy ztrácela druhým dnem, když se tahounem ztrát stala především Erste Bank. Naopak Kofola za dva dny posílila o téměř 6% po nákupním doporučení Fio banky s cílovou cenou 410 Kč.
Akciový výhled: Evropa otevře ještě v záporu, ale poté by se mohla pokusit stabilizovat
13.11.2024 Ani po včerejším nepovedeném dnu, kdy zejména ve druhé části dne ztratily evropské akcie půdu pod nohama (např. DAX -2,1%) to ve středu ráno nevypadá dle indikací futures (-0,7%) na nějaký obrat v sentimentu. Investoři se celkem otevřeně obávají politiky nového amerického prezidenta, založené na clech. V posledních dnech se z aktiv, kromě vybraných US akcií, daří jen USD a rostou také výnosy dluhopisů.
Akciový výhled: Futures v záporu, ČEZ představil výsledky za 3Q
12.11.2024 V úterý ráno vidíme pokles futures pro hlavní akciové indexy, Evropa zřejmě otevře v záporu přes -0,5%. Na Wall Street to po včerejším růstu +0,1% na 6001 bodů u indexu SP500 aktuálně vypadá na -0,15% oslabení. Asie přes noc klesala, když ztráty vedly akcie v Hong Kongu (-3%), sentimentu nepomáhá očekávaný nástup „čínského jestřába“ M. Rubia na post ministra zahraničí. Tento týden budou investoři sledovat z korporátních výsledků čínskou Alibabu a Tencent. V Praze dnes ráno reportoval ČEZ výsledky hospodaření za 3Q, čistý zisk 3,7 mld. Kč sice zůstal pod odhadem trhu (6 mld. Kč), ale provozní EBITDA 30,9 mld. Kč překonala odhady postavené na 28 mld. Kč. Společnost současně navýšila výhled EBITDA z rozmezí 118-122 mld. Kč na 126 – 130 mld. Kč. Výsledky hodnotíme mírně pozitivně. Včera po zavření trhu vydala Fio banka novou analýzu pro akcie Kofola, s cílovou cenou 410 Kč a doporučením koupit.
Akciový výhled: Evropa v úvodu mírně nahoru
11.11.2024 Začátkem nového týdne jsou evropské akcie dle indikací futures připraveny růst (kolem +0,5%). Asijská seance přes noc přitom nabídla smíšený obraz, když klesaly čínské akcie v Hong Kongu (-1,5%). Představitelé Číny sice zmírnili riziko místních vlád, ale zastavili se před uvolněním nových fiskálních stimulů. Tento krok může být hodnocen tak, že Peking si nechal prostor pro reakci na případnou obchodní válku, až se Trump ujme úřadu.
Akciový výhled: Evropa otevře bez větších změn, SP500 u magické 6000 b. hranice
08.11.2024 Evropské akcie budou na závěr týdne otvírat bez větších změn s tendencí k nepatrnému růstu. Na Wall Street jsme včera viděli další růst, index SP500 uzavřel na dotyk magické úrovně 6000 bodů (+0,7%, 5973 bodů). FED podle očekávání snížil úrokovou sazbu -0,25%, Powell zmínil sílu americké ekonomiky, nevyloučil další snížení v prosinci a také prohlásil, že neodstoupí ze svého úřadu, ani když by ho nový prezident o to požádal. Asie se v noci přehoupla ze zisků do ztráty, čínské akcie oslabovaly kolem -0,5%, investoři přemítají, zdali podpůrná opatření budou stačit na hrozbu vyšších cel. Jinak ve čtvrtek podaly po delší době lepší výkon německé akcie, které zřejmě těžily ze zpráv o předčasných volbách a někteří investoři doufají v oživení nevýrazné ekonomiky. Po růstech se můžou vybírat zisky na bankách, což může být případ zejména Erste, jež se včera v Praze obchodovala u 1360 Kč (+1,2%). ČNB snížením sazeb -0,25% nepřekvapila, zvýšila však odhad inflace pro příští rok na 2,6% z 2%.
Akciový výhled: Na trhu dobíhají "povolební" pohyby, zasedá FED i ČNB
07.11.2024 Wall Street byla ve středu svědkem nejlepšího výkonu indexů v historii bezprostředně po volbách, když index SP500 poskočil +2,5 % výše. Trh nyní hodnotí možnou politiku nového prezidenta založenou na nižších daních, „Amerika na prvním místě“ sází na domácí růst. Na druhou stranu cla pro zahraniční zboží mohou znamenat růst inflace, což reflektuje růst výnosů na dluhopisech (10-tka nad 4,40 %).
Akciový výhled: Trhy reagují na vítězství D. Trumpa
06.11.2024 Příštím americkým prezidentem bude D. Trump (velmi pravděpodobně) a dnes ráno vidíme reakci finančních trhů. Mezi „vítěze“ patří určitě americká měna USD, která registruje největší růst od března 2020. Daří se také americkým akciovým futures (+2%), kde by měly profitovat zejména menší americké společnosti. Raketově roste digitální Bitcoin (+8%), ale také výnosy dluhopisů k úrovni 4,40% (americká 10-tka).
Akciový výhled: Čekání na US volby
05.11.2024 Akciové trhy vstoupily do nového týdne opatrně, Evropa se ve druhé části včerejšího obchodování svezla do záporu (např. DAX -0,6 %). Nakonec se nedařilo ani Wall Street, kde index SP500 v pondělí ztratil -0,3 %. Aktuálně zámořské futures mírně rostou (+0,1 %) a podobné „snahy“ má také Evropa.
Akciový výhled: Pomalejší rozjezd, investoři čekají na klíčové události týdne
04.11.2024 Začátek nového týdne by mohl být na akciových trzích dle indikací futures mírně prorůstový. Zámořské aktuálně přidávají +0,1 % a podobně vypadá také Evropa. V Asii se dnes neobchodovalo v Japonsku, Čína rostla +1 %, když dnes začalo zasedání čínského stálého výboru Národního lidového Kongresu. Daleko větší pozornost však budou zítra poutat americké volby, poslední průzkumy naznačují růst šancí K. Harris. I proto vidíme pokles USD a výnosů na dluhopisech. Šance obou kandidátů ale zůstávají velmi vyrovnané. Po zasedání OPEC + vidíme růst ropy +2 %, když zvýšení produkce v prosinci se odkládá. Ve čtvrtek bude pro změnu zasedat FED, zde se čeká snížení sazeb -0,25 %, když nábor pracovníků je nejpomalejší od roku 2020. Pražská burza v pátek rostla +0,6 % na 1648 bodů. Erste završila úspěšný týden růstem na 1308 Kč (+1,3 %), Moneta přidávala +2,6 % na 119 Kč. Dnes čekáme pomalejší rozjezd a růst aktivity až v dalších dnech.
Akciový výhled: Akcie v Evropě otevřou nový měsíc v klidnějším módu
01.11.2024 Konec října nezastihl akciové trhy v optimální formě, po klesající Evropě včera Wall Street propad prohloubila (SP500 -1,9 %, Nasdaq -2,4 %). Výsledky velkých firem (MSFT, Meta) společně s nejistotou kolem voleb přiměly investory prodávat. Dnes ráno však futures naznačují klidnější vstup do nového měsíce. Již včera večer po zavření trhu rostly akcie INTC a AMZN po výsledcích. V Asii se držely čínské akcie, zatímco Japonsko bylo v záporu (-2,5 %).
Akciový výhled: Evropa dolů, Erste a KB s výsledky
31.10.2024 Akcie v Evropě začnou poslední říjnový obchodní den dle indikací futures v záporu kolem -0,5%. Sentiment nyní určují korporátní výsledky společně s blížícími se americkými volbami. Akcie velkých amerických technologických společností MSFT a Meta po zveřejnění svých čísel zamířily dolů, zaostaly za odhady trhu. Ke zklamání patří také výsledky Samsung či čínského výrobce aut BYD.
Akciový výhled: Evropské trhy otevřou v poklesu, dnes inflace v Německu
30.10.2024 Evropské burzy dnes budou otvírat v červených barvách, když dle indikací futures evropské trhy po nezdařilé asijské seanci klesají. V kladných hodnotách se obchodovalo v Japonsku, zisky ale umazal zbytek regionu, primárně Čína a Taiwan. Pokračuje výsledková sezona, včera byly vidět slušné pohyby, když např. po uzavření trhu Google reportoval solidní meziroční růst čistého zisku a tržeb (v after-hours aktivita +6 %). Na druhou stranu svým výhledem zklamala AMD (po uzavření -7,5 %).
Akciový výhled: Evropa otevře kladně
29.10.2024 Evropské akcie otevřou podle indikací futures v kladných hodnotách, a navážou tak na včerejší pozitivní vývoj v zahraničí. V Asii se dnes obchodovalo kladně, v užších pásmech napříč trhy s výjimkou Číny, na níž negativně dopadá rostoucí pravděpodobnost zvolení D. Trumpa za prezidenta US.
Akciový výhled: Nevýrazné otevření, v Praze rozdílný vývoj na bankách
25.10.2024 Na hlavních akciových trzích jsme ve čtvrtek přece jen viděli přerušení předchozí ztrátové série. Mírný růst po Evropě večer předvedla také Wall Street, index SP500 přidal +0,2 % na 5810 bodů. V Asii jsme přes noc viděli smíšené výkony, Čína v kladných číslech (+0,4 %), naopak Japonsko si odepsalo -0,60 %.
Akciový výhled: Hlavní trhy se budou snažit přerušit tři poklesy v řadě, Moneta zlepšila výhled
24.10.2024 Tento týden se zatím hlavním akciovým trhům nedaří, mají za sebou tři poklesy v řadě. Podaří se tento trend zastavit? Futures ve čtvrtek ráno indikují v Evropě alespoň snahu lehce růst (+0,2%), podobně je na tom zámoří. Na Wall Street jsme včera viděli viditelnější ztráty, index SP500 ztratil -0,9%.
Akciový výhled: Stabilní otevření v Evropě, pokračuje výsledková sezóna
23.10.2024 Futures naznačují stabilní otevření v Evropě ve středu ráno, zatímco zámořské akcie resp. futures lehce oslabují (-0,1%). Rizikový apetit se v posledních dnech snížil poté, co jsou pod tlakem dluhopisy, výnosy amerického 10-letého dluhopisu se poprvé od července obchodují nad 4,20%. Kromě rostoucích předpokladů, že FED bude méně agresivní ve své měnové politice, se trhy obávají většího deficitu po amerických volbách. MMF včera snížil odhad globálního růstu pro rok 2025. Asie se přes noc obchodovala smíšeně, kolem -0,8% klesalo Japonsko, ale Čína se držela v kladných číslech (+0,6%) a Hong Kong dokonce přidal +1,4%.
Akciový výhled: Evropa v úvodu spíše dolů, růst SAPu, pokles prodejů aut a pokles dluhopisů
22.10.2024 Německý DAX dostane v úterý ráno „doping“ po výsledcích společnosti SAP (+4 %), která zvýšila výhled pro zbytek roku 2024. Zbytek trhu resp. širší evropské indexy budou otvírat bez větších změn a spíše s tendencí k mírnému poklesu. Další zprávou (tentokrát negativní, ale nijak překvapivou) je pokles prodejů aut v září (-4,2 % meziročně) a jde o druhý měsíc v řadě, kdy prodeje aut v Evropě klesají. Nejhůře si přitom v září vedla automobilka Stellantis (-26 % meziroční pokles prodejů).
Akciový výhled: Akcie v úzkém rozpětí, domácí banky na krátkodobých či letošních maximech
21.10.2024 Dle futures se akcie budou v novém týdnu rozjíždět v úzkém pásmu resp. s tendencí k mírnému poklesu (-0,2 %). Investoři čekají na další katalyzátory v podobě amerických prezidentských voleb, pokračuje napětí na Blízkém východě. V poslední době se sázky na vítězství přiklánějí na stranu D. Trumpa.
Akciový výhled: Stabilní otevření, Moneta s mimořádnou dividendou
18.10.2024 V pátek ráno to na hlavních akciových trzích vypadá na stabilní otevření dle indikací futures. Wall Street včera nakonec uzavřela na červené nule, index SP500 na 5841 bodech. Poměrně silné maloobchodní tržby v USA mírně snížily sázky na rychlost ve snižování sazeb a výnosy se v USA u 10-letého dluhopisu začínají usazovat nad 4 %. ECB ve čtvrtek nepřekvapila a snížila sazby -0,25 % na 3,25 %.
Akciový výhled: Vlažnější start, dnes zasedá ECB
17.10.2024 Ve čtvrtek ráno čekáme v Evropě vlažnější začátek obchodování, dle indikací futures s mírně prorůstovou tendencí (+0,2%). Obchodníci budou čekat na zasedání ECB, která by měla podruhé v řadě snížit úrokové sazby (-0,2%) na 3,25%, na pozadí klesající inflace a zhoršující se ekonomiky. Výsledky za 3Q dnes reportovaly Nestlé, Nordea Bank a Nokia. Rally v Číně zřejmě krátkodobě skončila, indexy mírně ztrácely, konference o nemovitostech nepřinesla zásadní stimul, resp. investoři měli nastavenou vyšší laťku. Společnost TSMC překonala odhady, což poskytne určitou úlevu pro čipový sektor po propadu, který následoval po „šoku“ od ASML. Jinak včera na Wall Street probíhala určitá rotace z velkých firem do společností s menší kapitalizací (Russel 2000 +1,65% vs. stagnující Nasdaq). Pražská burza ve středu mírně rostla, index PX přidal +0,25% na 1612 bodů. Růst zejména amerických bank inspiroval Erste k posílení až na 1270 Kč (+1,5%). Naopak podle očekávání akcie COLT CZ propadly -2,7% na 602 Kč, když trh bude i v následujících dnech „vstřebávat“ příliv nových akcií ze zrychleného úpisu, jež proběhl na ceně 575 Kč. Ke krátkodobému dolnímu mantinelu (cca 850 Kč) se blíží akcie ČEZu.
Akciový výhled: Evropa otevře v záporu, vybírání zisků na čínských akciích
08.10.2024 Po týdenním svátku se začalo obchodovat s „pevninskými“ akciemi Číny s velkým očekáváním. Indexy otevřely růstem kolem +11 %, postupně ale zisk ztenčily na 3 %. Velmi očekávaná tisková konference nepřinesla další očekávané stimulační opatření. V Hong Kongu, kde se v předchozích dnech obchodovalo, se proto začaly ve velkém vybírat zisky, index propadl -7 %. Širší Asie ztrácela kolem -2 % včetně Japonska (-1 %).
Akciový výhled: Evropa začne mírným růstem
07.10.2024 V závěru týdne minulého dokázaly evropské indexy přerušit předchozí ztrátovou sérii a lehce optimisticky vypadají futures i při pondělním otevření (+0,3 %). Wall Street si vedla v předchozích dnech lépe, střídala zisky a ztráty, v pátek index SP500 přidal +0,9 % na 5751 bodů. Nyní zámořské futures ztrácí -0,15 %. Asie přes noc předvedla rally, Japonsko přidalo +1,8 % a Hong Kong (+1 %).
Akciový výhled: Odpolední data z USA by mohly zvýšit aktivitu
04.10.2024 Podaří se v závěru týdne evropským akciím přerušit sérii poklesů, když zatím každý den tohoto týdne ztrácely (?). Alespoň v úvodu se o to budou pokoušet, futures naznačují pohyb kolem nuly. Z technického pohledu se např. německý DAX dostal k úrovním podpory u 19000 bodů. Asie (stále bez Číny, kde je svátek) nabídla přes noc většinou růsty, Japonsko přidalo +0,2 %. Investoři se dnes odpoledne budou soustředit na data z amerického trhu práce (oček. nezaměstnanost +4,2 %), které pomohou nastínit tempo snižování úrokových sazeb v USA.
Akciový výhled: Záporné otevření evropských trhů, Gevorkyan bude rozebírat výsledky
03.10.2024 Po úterním ústupu US indexů z rekordních hodnot byl včera za oceánem patrný poklidnější den. Hlavní indexy zavíraly na zelené nule, stejně tak blízko nuly zavíraly i hlavní evropské indexy. V Asii je trh na pevninské Číně nadále kvůli svátkům zavřený, ale na trhu v Hong Kongu čínské akcie dnes již korigovaly svůj výrazný předchozí růst. Ropa si udržuje zisky z předchozích dní, když situace na Středním východě je nadále napjatá. Otevření evropských indexů bude v červených číslech, futures na Euro Stoxx 50 oslabují o 0,4 %.
Akciový výhled: Čínské akcie dále rostou, zbytek světa "kouká", Evropa otevře nevýrazně
02.10.2024 Tento týden se evropským akciím zatím nedaří, po mírném úvodním růstu jsme v úterý viděli slabší závěr, např. německý DAX tak ztratil -0,6 %. Dnešní otevření bude dle indikací futures bez výraznějších změn. Investoři nyní sledují různé katalyzátory. Jednak je to neutuchající (zatím) rally na čínských akciích, po krátké sváteční pauze se index v Hong Kongu vydal opět ostře vzhůru (+6 %).
Akciový výhled: Nový kvartál začne Evropa zřejmě mírným růstem
01.10.2024 Do nového kvartálu vstoupí evropské akcie dle indikací futures mírným růstem (+0,2 %). Včera v Evropě nakonec převážilo vybírání zisků (např. DAX -0,8 %), nicméně čtvrtletí bylo růstové. Na Wall Street index SP500 v pondělí zisky uhájil, přidal +0,4 % na 5762 bodů a zámoří tak rostlo čtvrtý kvartál po sobě. Šéf FEDu včera připomněl solidní stav americké ekonomiky a pohyb sazeb dolů spíše v průběhu času.
Akciový výhled: Evropa otevře nevýrazně, automobilky znovu varují, Čína jede
30.09.2024 Přes noc byla v Asii znovu k vidění rally čínských akcií, neutuchající růst a dokonce nejvyšší denní růst za 16 let (+8 %) předvedly „pevninské“ indexy. Dařilo se developerům, rostly ceny železné rudy. Index v Hong Kongu přidal kolem +3 %. Nyní se nebude kvůli svátku v Číně zhruba týden obchodovat.
Akciový výhled: Po předchozích růstech bude závěr týdne již umírněnější.
27.09.2024 Americké indexy včera opět vylepšily svá historická maxima, index S&P500 tuto metu v letošním roce pokořil již více než čtyřicetkrát. Odlišnost oproti předchozímu růstu patrná však byla, když tentokrát nebyl tažen „Magnificent 7“ (Meta, Microsoft, Amazon, Tesla končily v záporu), ale v technologickém sektoru po dobrých výsledcích Micronu (+15 %) dominovaly čipové společnosti a se stimuly v Číně profitoval sektor základních materiálů a obecně firmy navázané na poptávku z druhé největší ekonomiky světa. Čínský index CSI 300 rostl i dnes (+3,5 %) a tamní akcie po sérii stimulů mají za sebou nejsilnější týdenní růst (téměř 15 %) od roku 2008. Futures na evropské indexy indikují mírně kladný open, prostor pro další krátkodobý růst je však již relativně omezený a spíš je pravděpodobná v následujících dnech dílčí konsolidace.
Akciový výhled: Další stimuly z Číny, Evropa dále poroste
26.09.2024 Evropské i americké futures přidávají v úterý ráno (Evropa téměř +1 %) po dalších „stimulačních“ zprávách z Číny. Tentokrát vyslalo čínské politbyro informace o kapitálových injekcích do bank a přislíbilo další fiskální stimuly. Čínský index CSI 300 tak umazal letošní ztráty a ze stimulů profituje zejména index v Hong Kongu (HSI je na 13 měsíčních maximech, technologický HS dokonce přidal +12 % za posledních 5 dní). Dnes bude mít projev šéfka ECB Lagardeová a rovněž šéf FEDu, zítra budeme sledovat americký PCE ukazatel. Včera podle očekávání snížila sazby -0,25 % „naše“ ČNB, repo sazba je tak nyní na 4,25 %. Po delší době se dařilo akciím Komerční banky, která zaostávala, ve středu se zvedla na 788 Kč (+1,35 %). Úvodní slabost setřásla také Erste (minima pod 1190 Kč), v závěru se vrátila k 1210 Kč (+1 %). Aktivita na bankách by dnes mohla přetrvat a díky sentimentu by si mohly udržet kladné úrovně.
Akciový výhled: SAP pošle do záporu DAX
25.09.2024 Po dvou růstech budou dle indikací futures otvírat evropské akcie v záporu do -0,5 %. Váhu na indexy bude mít pokles německého SAP, který je vyšetřován americkými úřady. Ve sledované Číně růsty pokračovaly, pevninský index přidal přes +1 %. Investoři sází na to, že rozsáhlý stimulační balík pomůže k obratu na trhu. Zajímavostí je, že čínská měna i přes snižování sazeb posilovala po 7. v řadě. Ve zbytku Asie se spíše lehce vybíraly zisky (Japonsko -0,2 %). V Německu budeme sledovat rozhovory mezi odbory a vedením Volkswagenu, kde se zvyšují tenze mezi oběma stranami. Jinak rozhovory mezi EU a Čínou ohledně nalezení alternativního řešení cel budou rovněž pokračovat, i když už byly cla schváleny. V Praze zasedá ČNB, očekáváme snížení sazeb o -0,25 %. Celkově se dá čekat mírně vyšší volatilita na Erste, jež klesla včera ve Vídni na 1191 Kč.
Akciový výhled: Evropa v úvodu poroste, Čína "stimuluje"
24.09.2024 Evropské akcie jsou v úterý v úvodu „připraveny“ růst, dle indikací futures kolem +0,5 %. Zprávou dne je stimulační balík v Číně. Krok FEDu snížit sazby dolů o -0,5 % bodu zřejmě poskytnul centrálním bankám v celé Asii více prostoru k pohybu. Čína představila široký balíček měnových stimulačních opatření k oživení ekonomiky včetně poskytnutí nejméně 113 mld. USD na podporu likvidity, úředníci by rovněž měli studovat založení akciového stabilizačního fondu. Čínský index akcií vzrostl až o 4 % a téměř vymazal ztráty za tento rok. Menší zisky zaznamenaly také komoditní trhy, zlato posílilo na nový rekord 2636 USD. Americké futures jsou aktuálně bez větších změn poté, co včera index SP500 přidal +0,3 %. Pražská burza zahájila nový týden poklesem -0,4 % na 1581 bodů. V záporu byly banky, Erste se přiblížila zpět k 1200 Kč (-0,7 %). Dnes by mohl sentiment v úvodu index mírně zvednout.
Akciový výhled: Evropa by měla začít růstem
23.09.2024 Start do nového týdne by se měl na akciových trzích nést v pozitivním duchu. Evropské futures rostou +0,4% a zámořské přidávají +0,3%. Svět sleduje úsilí Číny o oživení růstu po neuspokojivých údajích ze srpna. Dnes snížili krátkodobé sazby a zřejmě se další stimul chystá zítra. Z případného oživení Číny by profitovala také Evropa. Dnes budou v Evropě sledované makro údaje PMI, které napoví směřování ekonomiky ve 3Q. V Německu bude také sledované dění kolem automobilek, projev bude mít ministr hospodářství Habeck.
Akciový výhled: Evropa v úvodu lehce vybere část včerejších zisků
20.09.2024 Evropské akcie budou v pátek ráno dle indikací futures otvírat v záporu kolem -0,4%. Po včerejším silném růstu (např. DAX +1,5%) tedy v úvodu uvidíme menší vybírání krátkodobých zisků. A to i přesto, že Asie dále rostla v čele s Japonskem (+1,2%) a region zatím nejvíce profitoval z kroku FEDu (-0,5% snížení sazeb). Čína informovala, že uvažuje o odstranění omezení na nákup nemovitostí, když realitní trh se stále nedokáže vzpamatovat z útlumu. Zámořské futures aktuálně oslabují -0,16%, ve čtvrtek index SP500 poskočil vzhůru +1,7% na 5713 bodů, což jsou nová letošní maxima.
Akciový výhled: Evropa v reakci na krok FEDu poroste
19.09.2024 Evropské trhy se po včerejším přešlapování v úvodu čtvrtečního rána vydají vzhůru, futures indikují růst kolem +0,9 %. Americký FED včera večer „doručil“ snížení sazeb o -0,5 %, tedy v co mírná většina trhu věřila. Reakcí na akciích byla následná vyšší volatilita, index SP500 nejprve zamířil na denní maxima k 5690 bodům, aby následně uzavřel mírně v záporu na 5618 bodech (-0,3 %). Dalo by se to interpretovat jako tzv. „sell the news“ reakce. Snížení sazeb lze nazvat také jako „jestřábí“ jelikož sázky na stejně velké snížení sazeb v listopadu (tedy -0,5 %) poklesly.
Akciový výhled: Trh čeká na krok FEDu, v Praze budeme sledovat kroky vlády po povodních
18.09.2024 Po včerejším růstu kolem +0,5 % budou evropské akcie v úvodu středečního obchodování zřejmě hledat směr. Podobně nevýrazný výkon podala přes noc Asie, po pauze se k obchodování vrátila pevninská Čína (+0,4 %). Investoři debatují velikost dnešního snížení sazeb v USA (-0,25 % nebo -0,50 %), trh přisuzuje o něco více než 50% pravděpodobnost většímu snížení. Dopoledne bude v Eurozóně zveřejněn údaj inflační údaj CPI.
Akciový výhled: Evropa v úvodu poroste
17.09.2024 Akciové trhy vstoupily do nového týdne smíšeně, zatímco Evropa včera spíše mírně ztrácela (např. DAX -0,35 %)v zámoří index SP500 nakonec přidal +0,13 % na 5633 bodů. Zámoří tak vyčká na výsledek středeční zasedání FEDu (dilema zda snížit -0,25 % či -0,5 %) poblíž svých maxim. Úterní ráno by mohlo přinést dle indikací futures úvodní růsty do Evropy (+0,4 %). V Asii klesalo Japonsko (-1 %), Čína zůstala zavřená kvůli svátku, ale Hong Kong přidal +1,5 %. V Evropě budeme nadále sledovat bankovní sektor, italská Unicredit zřejmě požádá ECB o možnost navýšení podílu v CBK na 30 %. Pražská burza v pondělí kopírovala okolní sentiment. Erste zavřela těsně pod 1200 Kč (-0,5 %), lépe si vedla KB (+0,7 %). V souvislosti s povodněmi propadla Kofola (-4,2 %) a úpis nových akcií čeká COLT CZ (-1,5 %). Dnes ráno by se mohly zvedat banky, ztrácet by mohla pojišťovna VIG.
Akciový výhled: Nevýrazné otevření, tento týden zasedá FED
16.09.2024 Dolů a nahoru, tak zatím vypadá první polovina září na akciových trzích v kontextu dvou týdnů. Otevření do dalšího týdne zatím vypadá nevýrazně. V Asii byly některé hlavní trhy uzavřeny kvůli svátku (Japonsko, Čína), Hong Kong se po úvodním poklesu (horší srpnová data z Číny) obchodoval stabilně. Tento týden bude pozornost investorů upřena na dvoudenní zasedání FEDu (začíná v úterý), ve hře je nejen snížení o -0,25 %, ale také o -0,5 %. Ceny ropy minulý týden zaznamenaly po měsíčním poklesu oživení, aktuálně se ceny WTI obchodují u 69 USD. No nových maximech u 2590 USD jsou ceny zlata. Pražská burza zaznamenala v pátek mírný růst, index PX přidal +0,2 % na 1580 bodů. Erste se dokázala vrátit nad 1200 Kč (+0,75 %), podporu na 850 Kč opět uhájil ČEZ (+0,6 %). Od 760 Kč se zatím příliš nedokázala „odlepit“ Komerční banka. Dnes očekáváme klidnější vstup do nového týdne, růst aktivity by mohl přijít v dalších dnech.
Akciový výhled: Evropa s mírným růstem v úvodu
13.09.2024 Evropské akcie budou začínat páteční obchodování s mírnými zisky, např. německý DAX po včerejším +1% růstu by měl otevřít kolem +0,2 %. Na Wall Street byla ve čtvrtek ke spatření rovněž růstová seance, index SP500 přidal +0,75 % na 5596 bodů. Uvidíme, jak si zmíněný index nyní povede u úrovně 5600 bodů, kde může být rezistence. V Asii jsme viděli pokles japonského trhu (-0,7 %), zde se projevuje negativně síla japonské měny. Naopak rostl index v Hong Kongu (+0,7 %), v pondělí a úterý se v Číně obchodovat nebude kvůli svátku.
Akciový výhled: Evropa poroste, zasedá ECB
12.09.2024 Evropské akcie budou ve čtvrtek ráno začínat v kladném teritoriu, např. německý DAX by mohl otevřít kolem 1% růstu. Akcie navážou na rally na Wall Street, kde se včera index SP500 odrazil vzhůru nedaleko úrovně 5400 bodů a pokračoval až na 5555 bodů (+1 %). Dařilo se především technologickým akciím, inflační report CPI za srpen byl v rámci očekávání trhu. Asie přes noc posilovala nejvíce za poslední měsíc.
Akciový výhled: Banky v Evropě v zelených, americké futures v záporu
11.09.2024 Druhá polovina úterního obchodního dne se většině evropských indexů nevydařila, zvláště Německo (DAX -1 %) zasáhla zpráva o ziskovém varování firmy BMW. Naděje na lepší druhou polovinu roku pro automobilový průmysl dále klesly. Dnes ráno naopak bude pro bankovní sektor podporou zpráva o nákupu podílu italské Unicredit v německé Commerzbank. V Evropě tak čekáme stabilnější otevření.
Akciový výhled: Stabilní otevření v Evropě
10.09.2024 V úterý ráno to dle indikací futures vypadá v Evropě na klidnější otevření. Wall Street včera nakonec zabrala, po velmi špatném začátku měsíce (údajně nejhorší začátek září od 50. let min. století) se index SP500 zvedl +1,2 % na 5471 bodů. Nyní zámořské futures ztrácí -0,2 %. Klidnější vývoj byl ke spatření přes noc v Asii. Investoři se nyní zřejmě budou soustředit na zítřejší inflační data z USA (CPI), kde se čeká nejmenší meziroční růst inflace (+2,6 %) od roku 2021.
Akciový výhled: Evropa se pokusí v úvodu růst i přes páteční propad na Wall Street
09.09.2024 Září zatím potvrzuje svoji pověst volatilního měsíce na akciových trzích, v samotném úvodu jsme byli svědky poklesů. Po zprávách o ochlazujícím trhu práce v USA v pátek Wall Street propadla, index SP500 uzavřel níže -1,7 % na 5408 bodech. Evropské indexy nedokázaly růst 4 obchodní dny v řadě, alespoň nyní v úvodu indikují futures pokus o oživení (+0,5 %).
Akciový výhled: Trh se bude soustředit na odpolední data z USA
06.09.2024 Zámořské futures aktuálně ztrácí -0,3 %, slabší je dalším dnem rovněž USD, když investoři se připravují na „odpolední“ americký report z trhu práce. Horší data by vedla FED zřejmě ke snížení sazeb -0,5 % při jeho příštím zasedání, trh tomu nyní přisuzuje 35% pravděpodobnost.
Akciový výhled: Evropa se pokusí stabilizovat
05.09.2024 Po dvou poklesech se ve čtvrtek ráno budou snažit evropské indexy stabilizovat, futures přesto naznačují další mírné oslabení (-0,2 %). Na Wall Street se akcie včera už snažily růst, přesto nakonec zakončil index SP500 v záporu (-0,16 %). Sledované akcie NVDA ještě dále ztrácely (-1,7 %) a jejich dvoudenní pokles přes -11% je největší 2denní oslabení od října 2022. Investoři nyní přesouvají svoji pozornost na páteční data z amerického trhu práce. V Asii jsme viděli smíšený vývoj, nedařilo se Japonsku (-1 %). Zajímavostí je, že J.P. Morgan upustili od nákupního doporučení čínských akcií.
Akciový výhled: I po včerejším poklesu bude v úvodu evropského otevření převažovat negativní sentiment
04.09.2024 Vstup do nového měsíce se včera akciím na Wall Street nevydařil, index SP500 si odepsal lehce přes -2 % a uzavřel na 5528 bodech. V čele poklesu byl lídr umělé inteligence společnost NVDA, jejíž akcie ztratily téměř -10 %. To nenechaly bez povšimnutí regionální indexy v Asii, kde mají zastoupení čipové firmy a rovněž výrazněji odepisovaly.
Akciový výhled: K obchodování se dnes vrátí Wall Street, Moneta vydává dluhopisy
03.09.2024 Po klidnějším vstupu do nového týdne (a současně měsíce) budou i v úterý začínat evropské akcie obchodování bez větších změn. Asie přes noc také nenabídla větší pohyby, úvodní růst japonských akcií nevydržel, mírné ztráty si připsal Hong Kong (-0,3 %). K obchodování se po prodlouženém víkendu vrátí Wall Street, zámořské futures aktuálně ztrácí -0,1%. Dnes tam budeme sledovat výrobní data za srpen, investoři budou posuzovat sílu americké ekonomiky, nyní jsou šance 1:4, že FED tento měsíc sníží sazby -0,5 % dolů.
Akciový výhled: Evropa otevře v poklidném tempu, na Wall Street Svátek práce
02.09.2024 Po 4 měsících růstu vstupují globální akcie do typicky volatilního měsíce září. Asie se přes noc obchodovala smíšeně. Investoři si všímají informací, že Čína hrozí ekonomickou odvetou vůči Japonsku, pokud Tokyo omezí prodeje a servis zařízení na čipy čínským firmám. Jednalo by se např. o omezení přístupu ke kritickým minerálům pro výrobu aut. Čínské akcie ztrácely kolem -1%. Evropa bude nový týden dle futures otvírat bez větších změn. Vítězství krajně pravicové AfD ve státním hlasování je první toho druhu od 2. svět. války, ale zřejmě se jí nepodaří sestavit koalici.
Akciový výhled: Klidnější otevření v Evropě
30.08.2024 Je velmi pravděpodobné, že globální akcie zakončí i přes výraznou volatilitu ze začátku srpna, obchodování čtvrtým měsíčním růstem v řadě. Sentiment podporují sázky na měkké přistání americké ekonomiky a nižší sazby. Wall Street včera zakončila obchodování na červené nule, neudržela tedy úvodní zisky, ale zámořské futures nyní rostou +0,2%. Evropa naopak po včerejším růstu (např. DAX +0,7%) začne páteční obchodování s nepatrně ztrátovou tendencí (-0,1%).
Akciový výhled: Evropa si propadu NVDA příliš všímat nebude
29.08.2024 Evropské akcie budou ve čtvrtek ráno otvírat dle indikací futures bez větších změn. Velmi očekávané výsledky společnosti NVDA ve středu pozdě večer nakonec novou vlnu nákupů v sektoru nepřinesly. Globální tzv. AI rally, která po většinu roku poháněla technologický sektor, zřejmě zvedla očekávání před výsledky NVDA do velkých výšin. A tak ani zdvojnásobení tržeb za 2Q ani schválení dodatečného zpětného odkupu akcií v objemu 50 mld. USD akciím NVDA nepomohlo, naopak titul ztratil -8%.
Akciový výhled: Evropa mírně nahoru, čekání na NVDA
28.08.2024 Po relativně klidné obchodní seanci na Wall Street v úterý (index SP500 +0,16% na 5626 bodů), budou evropské indexy otvírat dle indikací futures s mírně rostoucí tendencí (+0,2%). Investoři nyní spíše vyčkávají na výsledky NVDA, jež společnost zveřejní dnes po zavření trhu. Asie se obchodovala smíšeně, slabší korporátní výsledky čínských firem poslaly dolů jak pevninskou Čínu (-0,5%), tak index v Hong Kongu (-1,2%). Zajímavý propad je k vidění na kryptoměnách, jde o nejvýraznější pohyby od začátku měsíce, kdy trhy procházely korekcí.
Akciový výhled: Stabilní otevření v Evropě
27.08.2024 Evropské akcie čeká v úterý ráno stabilní otevření s tendencí k mírnému růstu dle indikací futures (+0,1 %). Po rychlých růstech od srpnového dna nyní prochází indexy určitou konsolidací. Investoři vyčkávají na zítřejší výsledky NVDA. Na Wall Street se včera vybíraly zisky především na větších technologických společnostech. Index SP500 ztratil -0,3 % na 5617 bodu. V Asii byl k vidění smíšený vývoj. Celkově mírné ztráty registrovaly čínské indexy, ale drtivý propad byl ke spatření u vlastníka Temu firmy PDD (-29 %), což sebou táhlo dolů i akcie ze sektoru (BABA atd). Pražská burza vstoupila do nového týdne růstem, index PX přidal +0,4 % na 1586 bodů. K letošnímu maximu se díky sentimentu vrátila Erste, jejíž akcie posílily na 1217 Kč (+0,7 %). Akcie KB se několik dní obchodují nedaleko 760 Kč (+0,5 %), lépe se v pondělí dařilo Monetě (+1,5 %). Akcie ČEZu „ustály“ úvodní pokles pod 880 Kč, nakonec uzavíraly na 885 Kč. Dnes by se mohla pokoušet Komerční banka „dotahovat“ předchozí lepší výkonnost bankovního sektoru.
Akciový výhled: Nový týden začne Evropa s nepatrným poklesem
26.08.2024 Nový týden budou dle indikací futures startovat evropské akcie bez větších změn s indikací k menšímu poklesu. V samotném závěru týdne minulého indexy dále prodloužily krátkodobý růst, index SP500 se dokonce vrátil k letošnímu maximu (+1,15 % na 5635 bodů). Pozitivní sentiment na akciích souvisí mj. s výhledem uvolňování měnové politiky americké centrální banky. Powell v pátek indikoval, že je čas přejít ke snižování sazeb, vidí známky ochlazování ekonomiky. Dnes přes noc se Asie vyvíjela smíšeně, japonský trh oslabil k -1 %. Po eskalaci konfliktu na Blízkém východě rostou ceny ropy (+1 % na 75,50 USD). V týdnu bude zajímavé sledovat výsledky NVDA ve středu a v pátek makro čísla PCE v USA. V Praze zůstane sledovaný ČEZ, akcie ve druhé půlce týdne oslabily pod 890 Kč po zprávě o tom, že MF neuvažuje o zrušení WFT daně pro příští rok. Z technického pohledu zřejmě bude pro ČEZ důležité udržet hladinu 880 Kč.
Akciový výhled: Evropa otevře kladně, na trzích čekejme zvýšenou volatilitu před konferencí v Jackson Hole
23.08.2024 Finanční trhy dnes čeká konference bankéřů v Jackson Hole, na které dá J. Powell náhled na další směřování Fedu a komentář k aktuálnímu vývoji americké ekonomiky. Lze tak čekat volatilní vývoj nejen v USA, ale také v Evropě. Hlavní témata budou vývoj úrokových sazeb, nezaměstnanost a hospodářský růst. Trh se připravuje na možnou studenou sprchu ohledně očekávaného agresivnějšího snižování sazeb o více jak 25 bps, když včera odepisovaly především technologie (-2,13 %), stejně tak rostly výnosy amerických bondů napříč výnosovou křivkou, kde je vidět paralelní posun nahoru. Také úrokové futures, které indikují očekávání úrokových cutů na pátek poklesly. V Evropě otevřou trhy výše, v průběhu dne nejsou v plánu reporty důležitých makro dat, na trzích ale i tak čekejme zvýšenou nervozitu a volatilitu. Obdobný vývoj lze čekat také na pražské burze, kde navíc můžou být dozvuky (především na Čezu) ze včerejšího rozhodnutí o nezrušení WFT či zvýšená aktivita na bankách.
Akciový výhled: Evropa otevře nevýrazně
22.08.2024 Evropské trhy zahájí novou seanci neutrálně, když podle futures oscilujeme v ranních hodinách při nule. Asie umazávala zisky předchozích dnů, ostatně jako včerejší obchodování v USA se také ve východním regionu obchodovalo v užších cenových rozmezích, a to před zítřejším zasedáním Fedu v Jackson Hole. Na SP500 jsme včera viděli balancování na hraně dosavadních maxim, ze kterých se počátkem měsíce spustil dynamický výprodej kvůli zhoršujícím podmínkám na pracovním trhu a obavám z recese.
Akciový výhled: Další nevýrazné otevření v Evropě
21.08.2024 Evropské akcie budou ve středu ráno otvírat dle indikací futures s nepatrně růstovou tendencí. Včera nakonec po podobném začátku uzavřely indexy v záporu (např. DAX -0,35%). Na Wall Street uzavřel index SP500 těsně pod metou 5600 bodů (-0,2%). Oddych si přes noc vybraly také asijské trhy, kde jsme viděli poklesy od -0,3% v Japonsku po -1% propad v Hong Kongu. Zajímavou zprávou je prodej podílu v čínské JD.com ze strany Walmartu, akcie JD.com následně propadly kolem -10% a stáhly sebou také technologie. Pražská burza v úterý udržela kladnou nulu, menší vybírání zisků na Erste (-1%) a KB (-0,7%) vyvážil růst ČEZu (+1,7%), jehož akcie poskočily na 910 Kč. Dnes bychom podobný vývoj spíše nečekali, ČEZ má mezi 906-907 Kč důležité klouzavé průměry a akcie ČEZu se k nim zřejmě budou minimálně vracet.
Akciový výhled: Evropa bez větších změn s mírně prorůstovou tendencí
20.08.2024 Evropské akcie budou v úterý ráno otvírat dle indikací futures bez větších změn s tendencí k nepatrnému růstu. V Asii jsme přes noc sledovali většinou růsty kolem +1%, v opačném gardu se vyvíjela Čína (-1%). Rovněž Wall Street začala nový týden na vítězné notě, index SP500 přidal +1% na 5608 bodů. Během cca 14 dní tak zmíněný index stačil rychle posílit +9% od lokálního dna. Situace je podobná globálně, jde o nejdelší růstovou sérii od začátku roku. Investoři se však pomalu budou soustředit na nadcházející setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, dá se tak nyní čekat pokles aktivity. Dnes budeme z „makro zpráv“ sledovat CPI v Eurozóně, které bude vodítkem pro zasedání ECB příští měsíc. Pražská burza vstoupila do nového týdne růstově, index PX přidal +0,5% na 1582 bodů. Nejvíce přidala Erste (+1,2%), u domácích bank byl odlišný vývoj na KB (+0,9%) a Monetě (-0,9%). V závěrečné aukci se zvedl objem na ČEZu, jehož akcie se nyní konsolidují lehce nad 890 Kč (+0,4%). Dnes čekáme klidnější vývoj a zřejmě nevýrazné pohyby.
Akciový výhled: Pomalejší rozjezd do nového týdne
19.08.2024 Evropské akcie budou v pondělí ráno otvírat bez větších změn dle indikací futures. V Asii jsme přes noc sledovali smíšený vývoj, na jednu stranu klesaly japonské akcie (-1,7 %), ale dařilo se např. čínským akciím v Hong Kongu (+1 %). Zámořské futures aktuálně ztrácí -0,1 %. V pátek Wall Street uzavřela mírným růstem (index SP500 +0,2 % na 5554 bodů), šlo ovšem o 7. růst v řadě. Sentimentu pomáhá výhled na snížení sazeb v USA. Právě tento pátek bude nejvíce sledovanou událostí tradiční setkání bankéřů v Jackson Hole, kde by měl vyslat J. Powell signály ohledně měnové politiky. Ceny ropy ustupují na 76 USD, investoři sledují úsilí o uklidnění situace na Blízkém východě. Pražská burza v pátek mírně přidala, index PX končil na 1574 bodech. Domácí banky mírně rostly (KB +0,3 %, Moneta +1,7 %), naopak po růstu se vybíraly zisky na Erste (-0,6 %) a ČEZ opět nepřešel metu 900 Kč (-0,9 %). Dnes čekáme pomalejší rozjezd do nového týdne i na domácím trhu.
Akciový výhled: Evropa v pátek otevře na vlně optimismu
16.08.2024 Evropské trhy otevřou v pátek kladně, a navážou na ziskovou seanci na asijských trzích, kde rostl rizikový apetit po čtvrtečních amerických makrech, a po dalším oslabování japonského jenu. Futures kontrakty na světové trhy se před pátečním openem v Evropě zelenají, když trhu tento týden od nejistoty ulevila série makro dat, která naznačila, že americká ekonomika možná dokáže ukočírovat inflaci a udržet hospodářský růst, asijský benchmark připisuje nejlepší týden v posledním roce také po růstu technologických titulů. S&P500 včera rostl o 1,4 %, trh pozitivně ocenil výsledky Walmartu (+6,58 %), a to především roční výhled, ve kterém čeká růst tržeb. V Evropě nás dnes čeká dojezdová seance, při openu čekejme makra o českých výrobních cenách, trh ale pravděpodobně zůstane na vlně optimismu i u nás. ČEZ otevře při 900 Kč, čekat můžeme interakci při rezistenci 907-910 Kč, kde současně leží 200denní klouzavý průměr.
Akciový výhled: Evropa bude otvírat mírně v plusu, v Praze v centru pozornosti nadále Erste Group
15.08.2024 Americké akcie navázaly na růst z předchozích dní a hlavní indexy zavíraly v kladných číslech. Včerejší data o inflaci potvrdila další zpomalování (nejpomalejší růst od 2021), což zvyšuje pravděpodobnost snížení sazeb ze strany Fedu na následujícím zasedání. Pozitivní vývoj byl patrný i na asijských trzích. Vývoj podpořila jak japonská data o vývoji HDP za 2Q, tak lepší než očekávaná čísla o čínských maloobchodních tržbách.
Akciový výhled: Mírně prorůstový sentiment
14.08.2024 Evropské akcie budou dle indikací futures ve středu ráno otvírat v kladných číslech kolem +0,3%. Alespoň tak budou „kopírovat“ sentiment ze zámoří, kde jsme včera ovšem viděli rally +1,7% na indexu SP500 po PPI datech o inflaci. Dnes odpoledne bude následovat ještě důležitější inflační údaj CPI, kde se čeká růst cen +0,2% meziměsíčně. Asie rostla 4. dnem v řadě. V Praze dnes registrujeme snížené cílové ceny pro banky, KB „inkasovala“ sníženou cenu na 772 Kč z 906 Kč od Citi a Moneta na 98 Kč ze 106 Kč. Index PX včera uzavíral na kladné nule u 1558 bodů. Ani dnes se zřejmě nedočkáme větších výkyv cenách.
Akciový výhled: Evropa s mírně prorůstovou tendencí
13.08.2024 Do druhého obchodního dne týdne budou evropské akcie vstupovat dle indikací futures s nepatrnými zisky. Asie přes noc přidala měřeno indexem MSCI Asia Pacific +1 % a umazala tak veškeré ztráty z minulého týdne. Po prodlouženém víkendu se poprvé obchodovalo také v Japonsku, slabší měna JPY pomohla růstu indexu Nikkei +3,5 %. Včera Wall Street uzavírala (podobně jako Evropa) kladnou nulou. Investoři se budou tento týden soustředit na inflační data v USA (dnes PPI a zítra CPI), v Německu to dnes bude průzkum očekávání ZEW. Zajímavé budou také hospodářské výsledky čínských internetových gigantů, čínské akcie zatím výrazně zaostávají v souvislosti se slabou ekonomikou a nedůvěrou investorů.
Akciový výhled: Evropa v úvodu lehce nahoru
09.08.2024 Evropské akcie budou v pátek ráno dle indikací futures otvírat bez větších změn s tendencí mírně růst. Asie přes noc většinou rostla, sledovaný japonský trh přesto ztratil růstové momentum, z denního maxima u 2% uzavíral kolem +0,5%, když JPY začal znovu posilovat. Lepší (rozuměj vyšší) než očekávaná inflace v Číně se na čínských indexech moc neprojevila, investoři později vyhodnotili vliv počasí na zmíněná data. Včera Wall Street silně rostla (SP500 +2,3% na 5319 bodů) po týdenních žádostech o podporu v nezaměstnanosti, které pomohly zmírnit obavy z recese. V Praze ve čtvrtek index PX uzavíral na červené nule. Zajímavý rozdíl v závěru jsme viděli na Erste, zatímco její akcie v Praze držely nad 1160 Kč, ve Vídni titul oslabil na 1144 Kč. Solidní čísla ČEZu a zlepšený výhled (byť očekávaný) zřejmě přebily informace o odvodech daní. Akcie ČEZu nepřešly přes 900 Kč a končily na 889 Kč. Dnes čekáme na domácím trhu určitou aktivitu na Erste i ČEZu (který se pokusí růst).
Akciový výhled: Evropa otevře mírně dolů, ČEZ reportoval solidní čísla
08.08.2024 Ve čtvrtek ráno se evropské indexy probudí dle indikací futures zřejmě do mírně záporného teritoria kolem -0,5%. Po včerejším růstu, kdy se např. německému DAXu podařilo posílit +1,5% nad technickou úroveň 200 denního klouzavého průměru 17438 bodů, tak dochází ke konsolidaci. Uvidíme, zdali se celkově začne také uklidňovat výrazná volatilita, která na trhy „udeřila“ hlavně začátkem týdne.
Akciový výhled: BOJ se snaží uklidnit trhy
07.08.2024 Holubičí komentáře guvernéra japonské BOJ pomohly oslabit -2% japonskou měnu vůči USD a současně poslaly vzhůru asijské indexy. Japonsko, Tchaj-wan i Korea tak registrovaly přes noc solidní zisky, i když z denních maxim ustoupily. Z makro zpráv ráno přišla mírně lepší než očekávaná německá průmyslová produkce za červen (meziměsíčně +1,4% vs. +1% oček., meziročně však -4,1%). Evropské akcie tak budou dle indikací futures otvírat růstově (+0,5%), na výsledkovém poli vidíme smíšené výsledky firem. Mírně horší než oček. zisk reportovala Commerzbank , současně banka oznámila zpětný odkup akcií. V Praze budou investoři „ladit“ pozice před zítřejšími výsledky ČEZu. Domácí trh v úterý posílil +1,8% na 1530 bodů indexu PX. Po propadech se zvedly zpět zejména banky, KB uzavírala na 757 Kč (+2,8%), Moneta na 103 Kč (+2,4%). Erste přidala +1,6% a vykazovala vyšší volatilitu (denní maxima nad 1130 Kč). Dnes celkově zkusí domácí trh zřejmě znovu růst.
Akciový výhled: Po včerejším propadu start v zelených číslech
06.08.2024 Dnes přes noc investoři opět sledovali japonský trh, který ovšem po pondělním propadu (-12%) v úterý prudce rostl (+10%). To umožnilo posílit také ostatní asijským indexům (až na Čínu), jež zastavily 3 dny poklesů. Evropské i americké futures nyní přidávají přes +1%. Na přeprodaných trzích tak sledujeme odraz vzhůru, volatilita v dalších dnech se však nedá vyloučit. Výnosy amerických dluhopisů po včerejším minimu u 3,67% rostou na 3,85%, data ISM služeb přece jen ukázala, že ekonomika USA není v tak špatné kondici.
Akciový výhled: Globální výprodeje pokračují
05.08.2024 Globální výprodeje na akciových trzích se v pondělí ráno prohlubují. Japonské indexy procházejí nejhorším poklesem od roku 1987, když Nikkei se zřítil -12% dolů. Daný pohyb zřejmě souvisí s posilováním japonské měny JPY po utahování měnové politiky, o kterém jsme psali již minulý týden. Společně s tím padají futures na Evropu kolem -2%, zámořské indexy si odepisují -2,5% (SP500) a Nasdaq 100 dokonce -5,5%. Náladě na technologiích nepřidává také zpráva o tom, že W. Buffett prodal polovinu své pozice v Apple. Dnes tedy i v Praze čekejme pokles v návaznosti na sentiment, nejvíce volatilní může být Erste, její akcie v pátek propadly -4,5% na 1143 Kč. Bankovní sektor v Evropě bývá na sentiment tradičně citlivý. KB může být více defenzivní.
Akciový výhled: Po včerejším propadu začne Evropa opět v červených, Erste s dobrými čísly, bude to ale stačit?
02.08.2024 Globální výprodeje nabírají na intenzitě, včera si evropské indexy odepisovaly přes -2 %, na Wall Street oslabil index SP500 -1,4 %. Přes noc se kvůli volatilitě na japonské měně resp. po utahování tamní měnové politiky propadl japonský index -6%, což je nejvíce od roku 2016.
Akciový výhled: I přes rally na Wall Street otevře Evropa smíšeně, KB s čísly pod odhady trhu, ČNB zřejmě sníží sazby
01.08.2024 I po včerejším rally na Wall Street (SP500 +1,6 %) jsou nyní zámořské futures kladné (+0,5 %). FED ve středu signalizoval, že je blízko snížení sazeb. Což je pozitivní pro riziková aktiva, šéf FEDu citoval rostoucí rizika pro trh práce. Navíc po zavření trhu posilovaly, po oznámení výsledků, akcie Meta. Dnes budou reportovat další velké společnosti AMZN a Apple. V Evropě kvůli smíšeným výsledkům uvidíme na indexech nevýrazné otevření. Asie nabídla rovněž smíšený vývoj, volatilní japonská měna (+8 % za měsíc) dělá starosti při rozvazování carry trade obchodů, index TOPIX v jednu chvíli ztrácel až -4 %. To vše se děje poté, co BOJ zvedla sazby a signalizovala další možné utahování měnové politiky. Naopak v Praze dnes čekáme další snížení sazeb ze strany ČNB, naše centrální banka zřejmě sníží repo sazbu o -0,25 %. Čísla za 2Q reportovala Komerční banka, zisk 3,54 mld. Kč zůstal pod odhady trhu (3,675 mld. Kč), zaostaly rovněž úrokové výnosy (6,158 mld. Kč vs. 6,436 mld. Kč). Výsledky hodnotíme mírně negativně a akcie KB by se mohly obchodovat v červených číslech.
Akciový výhled: Evropa začne růstově, večer FED
31.07.2024 I přesto, že Wall Street v úterý oslabila (index SP500 -0,5 % a nedařilo se hlavně technologiím Mag7 -2 %) futures indikují ranní růst v zámoří kolem +0,8 %. Přes noc se dařilo Asii (+1,5 %), japonská BOJ podle očekávání zvýšila sazbu na +0,25 %. Řada polovodičových firem roste po zprávě, že USA neuvalí restrikce na japonské, korejské a holandské společnosti. Zprávy o stimulech konečně zabraly také na čínské akcie (+2 %). Téměř +2 % rostou ceny ropy, když na Blízkém východě roste napětí.
Akciový výhled: Evropa otevře bez větších změn
30.07.2024 Evropské akcie budou v úterý ráno otvírat bez větších změn dle indikací futures. Na Wall Street byla začátkem týdne k vidění již „tradičně“ rozdílná akce, zatímco skupina tzv. Mag7 rostla +1 %, menší společnosti (index Russell 2000) naopak oslabily přes -1 %. Dnes večer bude oznamovat kvartální výsledky MSFT. Asie přes noc většinou klesala, nedařilo se čínským akciím, index v Hong Kongu ztratil -1,3 %.
Akciový výhled: Futures indikují růstové otevření
29.07.2024 Start do nového týdne by měl být dle indikací futures v Evropě růstový (+0,4 %). Přes noc jsme sledovali silnou Asii, dařilo se Japonsku (+2,1 %), ale v kladných číslech byly tentokrát také čínské akcie, index v Hong Kongu přidává +1,7 %. Tento týden budou sledovaná zasedání centrálních bank (Japonsko, USA, VB), s globálním dosahem především v prvních dvou případech.
Akciový výhled: Evropa otevře v klidnějším módu
26.07.2024 Evropské akcie čeká dle indikací futures stabilnější rozjezd v úvodu pátečního obchodování. Zámořské futures aktuálně přidávají +0,45% po včerejším propadu, kdy index SP500 ztratil -0,5%. Pod tlakem byly opět velké technologické tituly, Nasdaq 100 tak propadl přes -1%, naopak rotace do menších společností vynesla do kladného teritoria index Russell 2000. Asie přes noc většinou rostla, Japonsko však znovu ztratilo (-0,5%). Zde budeme i v dalších dnech sledovat pohyby japonské měny jenu, která může být částečným důvodem současného propadu technologických akcií.
Akciový výhled: Evropa otevře v záporu, Moneta výsledky dle očekávání
25.07.2024 Po výprodeji na Wall Street (index SP500 -2,3%) se ve čtvrtek ráno zřejmě „probudí“ v záporu také evropské akcie (dle futures -0,6%). V zámoří jsme sledovali především odtoky peněz z titulů, které nejvíce profitovaly z tzv. AI horečky. Otázkou zůstává, zdali investoři přehodnocují své výhledy ohledně ziskových vyhlídek těchto firem, nebo to byly vynucené prodeje související s tzv. carry trade obchody v návaznosti na posílení japonského jenu. Právě Japonsko (-3%) vedlo poklesy přes noc v Asii.
Akciový výhled: Futures v záporu, zrychlený úpis akcií na COLT CZ
24.07.2024 Evropské akcie by dle indikací futures měly zahájit středeční obchodování v záporu (cca -0,5%). Ještě o něco více (-0,7%) si odepisují zámořské futures, když investoři reagují na nevýrazné výsledky společností. Zvláště ve světle ocenění nedávných růstů "Velké 7“, jako např. včera večer po zavření trhů u akcií Aphabet a Tesla. Šéf společnosti Alphabet se nechal slyšet, že bude třeba trpělivosti, než budou vidět konkrétní výsledky investic umělé inteligence. Dnes v úvodu oslabí zřejmě také akcie Deutche bank, když banka oznámila první kvartální ztrátu za 4 roky. V Praze budeme sledovat akcie Colt CZ, firma večer oznámila, že část akcionářů bude prodávat v rámci zrychleného úpisu až cca 335 tis. ks akcií. Úpis ještě probíhá a dá se očekávat diskont vůči včerejší zavírací ceně akcií COLT CZ (680 Kč) a tedy jejich dnešní pokles. Spíše ztrácet by mohla také Erste a celkově vzhledem k sentimentu bychom čekali domácí trh v záporu.
Akciový výhled: Západoevropské burzy v úvodu navážou na včerejší optimismus
23.07.2024 Zámořské akcie včera vstoupily do nového obchodního týdne úspěšně, když všechny hlavní indexy posilovaly. Nejvíce se dařilo technologickým titulům, které korigovaly část ztrát z druhé poloviny minulého týdne, jež utrpěly v rámci tzv. rotace do hodnotových akcií. Zároveň panoval optimismus, že technologický sektor zaznamená úspěšnou výsledkovou sezónu poté, co již dnes bude po uzavření trhu reportovat Tesla a Alphabet.
Akciový výhled: Evropa zahájí nový týden kladně
22.07.2024 Evropské akcie zahájí nový týden výše, když dle futures trh roste přibližně o 0,7 %. V Asii se akcie obchodovaly třetím dnem níže, trh táhnul dolů technologický sektor kvůli nejistotě z blížících korporátních reportů, nejvíce tratily TSMC a Samsung. Čína dnes neočekávaně snížila hlavní sazbu o 10 bodů na 1,7 %, aby podpořila hospodářský růst a investice, které se dlouhodobě nedaří v zemi rozproudit, frustrace investorů z nedostatečných fiskálních stimulů ale dál žene trh níže. V USA se po pátečním kolapsu IT přenese pozornost k prezidentovi J. Bidenovi, který oznámil, že nebude usilovat o znovuzvolení při podzimních prezidentských volbách, a podpoří místo toho viceprezidentku K. Harrisovou, která bezprostředně po oznámení získala volební preference na úkor D. Trumpa.
Akciový výhled: Evropa se pokusí stabilizovat
19.07.2024 Evropské akcie budou zahajovat páteční obchodování bez větších změn, s pokusem o stabilizaci. Např. německý DAX tento týden zatím pokaždé oslabil (v souhrnu přes -2%). Wall Street má za sebou dva slušné propady, včera index SP500 ztratil -0,8% na 5545 bodů. Tento vývoj investoři od dubna neviděli. V Asii se propad rozšířil zejména na čínské akcie (Hong Kong -2%), zasedání Třetího pléna zřejmě neinspirovalo a rovněž panují obavy z nových omezení u polovodičového sektoru ze strany USA.
Akciový výhled: V US další rotace a pokles technologií, Evropa by měla startovat poklidněji
18.07.2024 Americké akcie zaznamenaly další rotační den, když bylo k vidění pokračující vybírání zisků v technologickém sektoru a přesun prostředků do tradičnějších odvětví. Klasický index Dow Jones posílil o 0,59 %, naopak technologický Nasdaq byl pod silným tlakem a ztratil 2,76 %. Vývoj na US politické scéně přináší zesilující obavy ohledně vztahu s Čínou. Tento faktor se projevoval i při obchodování v Asii, kde většina trhů rovněž ztrácela. Úvod na evropských trzích by nemusel být tak dramatický, když futures na přední evropské indexy naznačují mírný růst.
Akciový výhled: Evropa s lehce ztrátovou tendencí v úvodu, v zámoří probíhá "rotace"
17.07.2024 Evropské akcie budou ve středu otvírat bez větších změn s tendencí k mírnému oslabení dle indikací futures. Zámořské futures aktuálně ztrácí -0,45%, včera Wall Street přitom posilovala na další maxima (index SP500 +0,6% na 5667 bodů). Byla zde ale patrná rotace do menších společností, index Russell 2000 tak za 5 obchodních dní přidal +12%. Z technologických společností byl naopak patrný odtok. Trend včera ještě podpořily lepší maloobchodní tržby za uplynulý měsíc. Škoda, že z tohoto trendu zatím netěžila Evropa, která je ve vleku sentimentu spíše z Číny. Investoři nyní čekají na informace ze zasedání Třetího pléna.
Akciový výhled: Evropa otevře zřejmě opět dolů
16.07.2024 Evropské akcie budou i v úterý dle indikací futures otvírat v záporném teritoriu (-0,4%), když včera většina okolních trhů ztrácela (např. DAX -0,8%). Na Wall Street jsme přesto viděli růst, na nová letošní maxima se „prodral“ i index Dow Jones (+0,5% na 40 212 bodů), kterému zdá se přeje prospekt vítězství D. Trumpa v boji o prezidentský úřad. Naopak teritoria, které zřejmě nebudou jeho největšímu přáteli – viz. Čína, zažívají v posledních dnech další odtok peněz.
Akciový výhled: Evropa mírně dolů, pokračuje výsledková sezóna v zámoří
15.07.2024 Evropské akcie budou nový týden otvírat v pondělí ráno zřejmě lehkým oslabením (-0,2%) dle indikací futures. Zatímco zámořské futures nyní přidávají +0,2%. Po neúspěšném pokusu o atentát na D. Trumpa trhy zvýšily sázky na jeho vítězství v boji o Bílý dům. Roste tak USD, klesají dluhopisy, očekává se volnější fiskální politika a vyšší cla především směrem k Číně. Asii přes noc táhly dolů čínské akcie, kde navíc působila špatná makroekonomická data.
Akciový výhled: Pomalejší začátek, odpoledne startuje výsledková sezóna v zámoří
12.07.2024 Evropské akcie čeká v pátek ráno dle indikací futures pomalejší start. Včera přitom ke konci obchodního dne rostly (např. DAX +0,7%) povzbuzeny lepšími inflačními daty z USA. Zajímavým vyústěním čtvrtečního obchodování na Wall Street byl posléze slušný výprodej velkých technologických firem, index Nasdaq 100 propadl přes -2%. Naopak menší firmy registrovaly přítok peněz.
Akciový výhled: Evropa v úvodu mírně nahoru, odpoledne inflace z USA
11.07.2024 Evropské akcie by měly ve čtvrtek ráno otvírat dle indikací futures s mírně prorůstovou tendencí (+0,2%). V zámoří včera vedly růsty především technologie, index SP500 přidal +1% na 5634 bodů (samozřejmě nové maximum). Investoři jsou před dnešním reportem ohledně inflace v USA za červen optimističtí, čekají meziměsíční růst tzv. jádrové inflace +0,2%, což by byl nejmenší přírůstek od loňského léta.
Akciový výhled: Evropa v úvodu zkusí růst
10.07.2024 Evropské akcie mají za sebou nepovedený start do nového týdne, včera se ztráty postupně prohlubovaly přes -1%. Dnes by se ale mohly pokusit tento trend zastavit, dle indikací futures se pokusí v úvodu růst kolem +0,2%. V zámoří jsme v úterý naopak viděli 6. růst v řadě, což je nejdelší série od ledna. Index SP500 uzavřel na 5577 bodech (+0,1%). Při sledovaném projevu šéfa FEDu, si Powell dal pozor, aby neodkryl karty ohledně načasování snížení sazeb, zmínil ochlazování trhu práce.
Akciový výhled: Evropa s nepatrně ztrátovou tendencí
09.07.2024 Evropské akcie začnou úterní obchodování zřejmě s nepatrně ztrátovou tendencí dle indikací futures (-0,2%). A to i přes to, že Wall Street včera měřeno indexem SP500 (+0,1% na 5573 bodů) uzavřela po 35. letos na novém maximu. Dařilo se především polovodičům. Související tituly vedly růst přes noc také v Asii, japonský Nikkei (+2%) byl v čele růstu a od začátku roku si připisuje již +24%. Dnes se pozornost investorů přesune na projev šéfa FEDu Powella, který přednese svůj projev před Kongresem. Pravděpodobně sílí politický tlak na snížení sazeb v USA, trh nyní vidí 70% pravděpodobnost na první akci v září.
Akciový výhled: Evropské trhy po výsledku francouzských voleb klesají
08.07.2024 Akciové trhy v Evropě se probudí do nového týdne poklesem poté, co ve druhém kole francouzských voleb získala největší počet míst v parlamentu krajně levicově orientovaná strana. V reakci na výsledek voleb vidíme pokles na státních dluhopisech (nejen) Francie, stejně tak plošně klesají evropské futures (-0,2 %), a to kvůli obavám z prohlubování deficitu státního rozpočtu a neefektivního hopsodaření státu. Dozvuky mohou mít povolební jednání o uspořádání parlamentu ve Francii, citlivější vývoj dnes zřejmě uvidíme na evropských bankách, když např. Societe Generale, BNP či Barclays před openem indikují pokles. V Praze očekáváme pokles v úvodu obchodování spolu s naladěním v Evropě, později nás čekají data z průmyslové výroby. Dnešní den by tak měl být spíše rozjezdový, když v průběhu týdne čekáme reporty o inflaci v Česku, Německu a USA.
Akciový výhled: V úvodu dne slabá data v Německu, v USA slaví Den nezávislosti
04.07.2024 Evropa otevře dle indikací futures výše, největší kladnou změnu zaznamenal před čtvrtečním openem francouzský CAC 40 (+1,3 %). Zrovna ve Francii se dnes koná aukce dlouhých státních dluhopisů, která bude mít na pozadí probíhajících parlamentních voleb zvýšenou sledovanost v otázkách kolik a za jakou cenu budou chtít instituce upisovat.
Akciový výhled: Evropské futures rostou
03.07.2024 Evropské trhy otevřou kladně, když dle indikací futures roste Evropa o 0,71 % a německý DAX o 0,5 %. Na pozitivním sentimentu se propisuje dění ve Francii, kde se z druhého kola stahuje více jak dvě stě kandidátů z důvodu snížení zředění hlasů způsobem, aby „krajně orientované“ strany nezískaly většinový podíl na moci.
Akciový výhled: Evropa otevře níže, Colt dnes naposled s dividendou
02.07.2024 Evropské futures před zahájením úterního obchodování klesají před očekávaným reportem CPI z eurozóny. Trh očekává červnovou inflaci na úrovni 2,5 %, na meziměsíční bázi pak 0,2% růst. Včera reportovalo inflaci 2,2 % (při oček. 2,3 %) Německo, výnosy desítek ale na pozadí vypjaté politické situaci ve Francii rostly. Červnová inflace napoví, zda bude ECB moci ke konci léta uvažovat o snížení sazeb, data budou ale také směrodatná pro další vývoj měnového páru EURCZK, který se po více jak dvou měsících obchoduje opět nad hranicí 25 EURCZK. V zámoří jsme sledovali růst výnosů opět k 4,5 % poté, co trh zacenil pravděpodobnost, že by se Trump mohl stát dalším prezidentem USA.
Akciový výhled: Evropa otevře po prvním kole francouzských voleb kladně
01.07.2024 Evropa se probouzí do nového týdne s optimismem. Ten pramení ve Francii, kde se o víkendu konalo první kolo parlamentních voleb, které sice v prvním kole vyhrála dle očekávání pravicově orientovaná strana Marine Le Pen, dle průzkumů však šance na získání absolutní většiny hlasů je nyní podstatně menší. Francouzské trhy po víkendu indikují 2,8% růstu, podobný vývoj indikují futures napříč Evropou.
Akciový výhled: Západoevropské burzy zahájí růstem, víkendové volby ve Francii budou vzbuzovat opatrnost
28.06.2024 Všechny hlavní zámořské indexy zaznamenaly ve včerejší seanci nárůsty poté, co slabší ekonomická data z tohoto týdne ukázala určité ochlazování americké ekonomiky, což by mohlo přimět Fed k dřívějšímu poklesu sazeb. Nicméně zisky jednotlivých indexů byly malé, jelikož investoři byli opatrní před dnešními makrodaty, když se především bude sledovat jádrová inflace za květen.
Akciový výhled: ČEZ na burze bez dividendy
27.06.2024 Evropské akcie čeká ve čtvrtek ráno „tlumenější“ otevření dle indikací futures. Okolní trhy většinou dva dny za sebou ztrácely. Naopak na Wall Street jsme viděli dva růsty za sebou, ve středu index SP500 díky zlepšenému závěru uzavřel na 5478 bodech (+0,2%). Po zavření trhu však akcie společnosti Micron kvůli výhledu tržeb propadly -8%, což zhoršilo sentiment technologií v Asii přes noc.
Akciový výhled: ČEZ na burze naposledy s nárokem na dividendu
26.06.2024 Evropské akcie budou ve středu ráno následovat růst na globálních trzích a dle indikací futures posílí ráno kolem +0,6%. Na Wall Street se včera pro změnu opět zadařilo technologiím, Nasdaq posílil přes +1%, zatímco SP500 uzavřel na 5469 bodech (+0,4%). Asie tentokrát rostla „napříč“, kromě Japonska (+1,3%) i Hong Kong (+0,4%). Po zavření trhu v zámoří vyskočily akcie FEDex +15% výše při zlepšeném výhledu, společnost je považována za barometr ekonomické aktivity.
Akciový výhled: Evropa otevře v červených číslech
25.06.2024 V úterý budou evropské akcie dle indikací futures otvírat v záporu kolem -0,5%. Na Wall Street byla včera ke spatření smíšená seance, dolů zamířily technologie. Lídr NVDA padal třetím dnem v řadě, od nedávného maxima jeho akcie umazaly cca -15%. Zatímco indexy Nasdaq a SP500 (-0,3%) ztrácely, index Dow Jones dokázal přidat +0,7%. Uvidíme tedy, zda začalo docházet k rotaci z technologických akcií do hodnotových a cyklických titulů. To by i pro Evropu nemuselo být výhledově špatné, tedy až se vyřeší nejistoty kolem francouzských voleb. Banky v regionu včera rostly (+1,7% bankovní index), dnes by mohlo dojít k menšímu výběru zisků. V Praze v pondělí Erste (+1,2%) z daného vývoje těžila, dnes by tedy mohla něco „ubrat“. Valná hromada ČEZ podle očekávání schválila dividendu 52 Kč na akcii a představenstvo ČEZ zatím nehodlá žalovat WFT daň. Akcie by dnes mohly testovat úroveň 930 Kč.
Akciový výhled: Evropa otevře bez větších změn
24.06.2024 Evropské akcie budou otvírat obchodování v novém týdnu bez větších změn. V závěru minulého týdne by se dal sentiment nazvat „střídavě oblačno“, když se střídaly růsty s poklesy. Wall Street v pátek mírně ztratila, index SP500 uzavíral na 5464 bodech (-0,16%). Do popředí zájmu investorů se v příštích dnech dostane politika, sledovat se budou prezidentské debaty v USA a příští víkend proběhne první kolo voleb ve Francii. Bankovní akcie se po propadu v předminulém týdnu v Evropě v minulých dnech stabilizovaly.
Související klíčová slova:
FXstreet | Bitcoin | Čínský jüan | Kvantitativní uvolňování | Live trading | Brexit | Čína | Japonsko | Stříbro | Akciové indexy | Akciový index | Inflace | Deflace | OECD | Nasdaq | Dow Jones | Rusko | USA | Nezaměstnanost | OPEC | HDP | Monetární politika | Austrálie | Německo | Francie | Pražská burza | Turecko | Apple | Evropské akcie | Ceny ropy | Výsledková sezóna | Americké akcie | Býčí trh | ETF | Dividendy | Poptávka | Recese | Lehman Brothers | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Průmyslová výroba | Nikkei | Akciové trhy | Maloobchodní tržby | Rozpočtový deficit | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Alokace | Analýza | Zhodnocení | Benchmark | Valná hromada | Beta | Bloomberg | Bod | Bond | Burza | Buy and hold | Carry trade | Centrální banka | Centrální banky | Garance | Konsolidace | DAX | Durace | ECB | Ekonomika | Emise | Euro | FOMC | Fed | Finanční trhy | Fiskální politika | Futures | Grafy | High | Index PX | Indikátory | Investice | Investiční fond | Investiční horizont | Investor | Investování | Klouzavý průměr | Komodity | Kotace | Koš | Kurz | MMF | Makléř | Makro data | Risk | Marže | Momentum | Měna | Měny | Nabídka | Obchodník | Open | P/E | Portfolio | Pozice | Prémie | Průmyslové objednávky | Rally | Repo sazba | Rezistence | Riziko | Ropa | Russell 2000 | S&P 500 | Sentiment | Split | Spread | Stagflace | Trading | Trend | Ukazatel | VIX | Volatilita | Výkonnost | Výnos | WTO | Wall Street | Yield | Zlato | ČNB | Úrokové sazby | Americká měna | Analytici | Riziková aktiva | Banky | Doporučení | EUR | USD | Commerzbank | UBS | Barclays | Dluhopisy | JPY | ČEZ | Obchodování | Euro STOXX | Goldman Sachs | Objem obchodů | Evropa | Japonské akcie | Asijské akcie | Index MSCI | Finanční krize | Cena ropy | Hospodářský růst | Komerční banka | Komoditní trhy | XTB | Saxo Bank | Indexy | OSN | Globální ekonomika | Čínské akcie | Investoři | Fond | Stimulační opatření | EU | Finanční sektor | Klouzavé průměry | Aukce | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Ekonom | Pravděpodobnost | Výnosy dluhopisů | Josef Košťál | Makroekonomická data | Zisk | Sázka | Ceny komodit | Euforie | Optimismus | Výsledky | Strach | Credit Suisse | Japonská měna | Obchodovat | Akcie ČEZ | CAC 40 | Deutsche Bank | Regulace | Financování | Investovat | Hedgeové fondy | Makro | Výrobní náklady | Obchodní seance | Makrodata | Conseq | Riziková averze | Index strachu | BTC | Burzy | Rozvíjející se trhy | Ceny akcií | Obchodníci | EURCZK | EPS | EuroCOIN | Index | Investiční strategie | Podpora | Přenos | Volatilní | Daniel Gladiš | Vltava Fund | Akcie ČEZu | Akcie dnes | Akcie Erste | Akcie KB | Akcie Kofola | Akcie Komerční banky | Akcie obchodování | Akcie Philip Morris | Akcie Tesla | Akcie VIG | Analytika | Banka | Fio banka | Cena | Cena akcií | Ceny zlata | Čínská ekonomika | Čínská měna | Cyrrus | CZK | DJIA | Dolar | Ekonomický růst | Ekonomika USA | Eura | Euro Stoxx 50 | Evropské burzy | Expirace | Fio | Fiskální rok | Fondy | FXstreet.cz | Graf | Index DJIA | Index Dow Jones | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Index volatility | Instrument | Investiční | ISM | Jádrová inflace | Jiří Tyleček | Jaroslav Brychta | Komoditní | Korporátní dluhopisy | Management | Míra inflace | Nákup akcií | Nemovitosti | Odkup akcií | Portfolia | Prezidentské volby | Pro investory | Pšenice | Risk Off | Ropy | Růst HDP | Sázky | Signály | Société Générale | SPX | SP500 | Státní dluhopisy | Stoxx | Trh | Volatility | Volkswagen | Výnosy z dluhopisů | Výprodej | WTI | Zpráva | Zprávy | Merrill Lynch | Předpověď | Zisky | Rozkolísanost trhu | ZEW | Buffett | Put | Báze | Buy | Cílová cena | Čistá úroková marže | Diskont | Dluhopisový index | EBITDA | EV | Hold | Indie | Měď | Obchodní den | Prospekt | Provozní marže | REIT | ROCE | Sell | Tier 1 | CTA | Spojené státy | Vybírání zisků | Tržby | Světové ekonomiky | Burzovní grafy | Volby | Frustrace | Burza dnes | Burze | Investment | National Securities | Unicredit | Jackson Hole | Campbell Soup | Microsoft | Bankovní sektor | MSCI | Nordea | Technické indikátory | Reporty | Finanční trhy dnes | Snižování sazeb | Brazílie | Průmyslová produkce | Zasedání centrálních bank | Pokles úrokových sazeb | Finanční systém | Podnikání | Rolls-Royce | BMW | Automobilový průmysl | Erste Bank | Pokles akcií | Hospodářské výsledky | Vývoj indexu volatility | Vývoj akciového indexu | Evropské banky | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Energie | Podnikatelé | Globální akciové trhy | Moneta Money Bank | Volby v USA | Evropské trhy | Bankovnictví | Futures kontrakty | Ekonomická aktivita | Fidelity International | Fundamentální faktory | Pozornost investorů | Firmy | Vývoj měnového páru | Akcie bank | Západoevropské akcie | Akcie v Asii | Globální finanční krize | Realitní trh | Velké banky | Americký akciový index | Index volatility VIX | Vývoj indexu volatility VIX | Vývoj akciového indexu S&P 500 | Globální ekonomiky | Hlavní indexy | Obchodování v Asii | Setkání centrálních bankéřů | Uvolňování měnové politiky | Utahování měnové politiky | Walmart | Propad | Kryptoměny | Závěrečná aukce | Citi | S&P | Německý DAX | Ztráty | Nákupní doporučení | Ekonomická data | Americké indexy | Historická maxima | Nejistota | Erste | Philip Morris | VIG | Akcionáři | Výnosy amerických dluhopisů | Šéf společnosti | Tesla | Vysoká volatilita | Steen Jakobsen | Výhled | Investiční výhled | Globální krize | Západoevropské trhy | Mzdy | Aktivní investování | Hlavní evropské indexy | Francouzský CAC 40 | Odhady trhu | Bankovní domy | Průzkum | Data z amerického trhu práce | Bankovní systém | Krize | Investiční stratég | Inflace v Německu | Západoevropské burzy | Světové trhy | Index amerických akcií | Výnosy | Americká vláda | Růst čínské ekonomiky | Měnové krize | Kapitálové strategie | Alphabet | Japonský Nikkei | Fiskální stimuly | HDP eurozóny | Zpomalení ekonomiky | Vývoj úrokových sazeb | Hlavní ekonom | Inflační čísla | Očekávání | Mercedes | Finlord | J.P. Morgan | Bankovní index | Alokace aktiv | Silicon Valley Bank | Ceny pšenice | Akcie Tesly | Americký akciový trh | Index Topix | Růst bitcoinu | NEST | Lithium | Asijské trhy | Conseq Investment Management | Akciové valuace | Index Russell 2000 | Globální akcie | Trhy dnes | Saxo | Výprodeje na akciových trzích | Obchodní války | Očekávání investorů | Boris Tomčiak | Růstové akcie | OPEC+ | Obchodní válka | Globální růst | FAANG | Inflace v eurozóně | Akcie společnosti | Čínský akciový trh | CSI 300 | Geopolitické napětí | Americké dluhopisy | Šéf Fedu | Zasedání OPEC | Dluhopisové výnosy | Akcie v Evropě | Úrokový výnos | Výsledky firem | Americké volby | Analytické služby | Propad cen ropy | Výnosy z amerických dluhopisů | Globální akciový index | Index MSCI All Country World | MSCI All Country World | Růst zisků | Německé akcie | Michal Stupavský | Ceny zemního plynu | Výsledky ČEZu | Zvýšení sazeb | Kvartální výsledky | Technologický Nasdaq | Akciový stratég | Zpětný odkup akcií | Obchodní aktivity | Akcie klesají | Stav americké ekonomiky | NVDA | Americké společnosti | Snížení sazeb | Doporučení Saxo Bank | Akcie a ETF | Komoditní výhled | NASDAQ 100 | Nordea Bank | Výnosové křivky | Pokles cen | Americké futures | Obavy z recese | Nové akcie | Oživení ekonomiky | Americká cla | Cla na čínské zboží | AMZN | KB | Depozitní sazby | Očekávání trhu | Výše dividendy | Úpis akcií | Data z Německa | ESG | Makroekonomický výhled | Očekávaný růst | Nejlepší výsledky | Vyšší úrokové sazby | Růst čínského HDP | Oslabování japonského jenu | TOPIX | Střadatelé | Automobilky | Čistý zisk | Investment Management | Deficit | Peter Garnry | Objem | Data z USA | Bílý dům | MSFT | Obchod | Trh práce | Vyšší sazby | Myšlenka | Standardní odchylky | Recese světové ekonomiky | Vyšší volatilita | Pojišťovna VIG | Včerejší obchodování | Obrat trendu | Inflace v USA | ČSÚ | Firma | Zasedání ČNB | CPI v eurozóně | BAT | Růst cen | Index DOW | Hospodářský růst Evropy | Negativní sentiment | Vladimír Holovka | Erste Group | Vývoj trhu | Lagardeová | Amazon | Nízké úrokové sazby | Indexy nákupních manažerů | Miliardy | Vyhlídky | Průzkumy | Hong Kong | INTC | Americká data | Na burze dnes | Dluhopisoví investoři | Technické rezistence | Předpovědi | Technologický sektor | Průmysl | Na burze | Vyšší poptávka | Dnešní data | Impuls | Čínské zboží | Tvorba pracovních míst | Americká cla na čínské zboží | Ceteris paribus | Problémy | Růstový impuls | Ekonomická recese | Zasedání FOMC | Libanon | Prognózy | Nejistoty | Vybírat zisky | Philip Morris ČR | Výsledek voleb | Dobrá nálada | Nálada | Kofola | Kontrakty | Zavedení cel | Míra | Měnové politiky | Hypotéky | Předseda | Americké centrální banky | FedEx | Akcie FedEx | AAPL | Ministr hospodářství | Dot-com | Dovozní cla | Stratég | Hlavní akciové indexy | Josef Dudek | Peking | Americký index | Ceny dluhopisů | Napětí na Blízkém východě | Ziskovost | Hospodaření | Akcie Philip Morris ČR | Akciový býčí trh | Objem objednávek | Návratnost | Miliardy eur | Írán | Návrat výnosů | Rekordní maximum | Výsledky hospodaření | ASML | Nový rekord | Zpřísnění měnové politiky | Vyšší inflace | Snížit úrokové sazby | Ukazatele | Smíšené výsledky | SAP | Valuace akcií | Obchodování na Wall Street | Situace na Blízkém východě | Dobrá čísla | Velké firmy | Ceny energií | Úspěšný týden | Horší data | Krach | Francouzský prezident | Ropná pole | Trump | Čínské indexy | Prezident | Google | Samsung | Trhy | Pražské burzy | Výnos desetiletých amerických dluhopisů | Většinový podíl | Virus | Asijské indexy | Akciové trhy v Evropě | Jüan | Pokles | Situace | Meziroční růst | Růst inflace | Stratég Saxo Bank | Vysoká inflace | Boeing | Úsilí | BABA | Obchody | Výdaje | Prodeje aut | Korporátní výsledky | Adidas | Amerika na prvním místě | Americké ekonomiky | Medvědi | Americká inflace | Valuace | COVID-19 | XTB Live Trading | Ekonomické aktivity | Index CSI 300 | Představitelé Číny | Šéfka ECB | Americký Fed | Jižní Korea | Vývoj | Nižší sazby | Výkyvy | Index čínských akcií | Příležitost k nákupu | Restrikce | Akcie včera | Profitovat | Tencent | MSCI China | Další vývoj | Stimuly | Největší propad | Třída aktiv | Špatné výsledky | Krátkodobé dluhopisy | Asijská seance | Propad na Wall Street | Stimul | Odhad inflace | Index NASDAQ 100 | Wall Street index | Politbyro | Automobilka | Žádosti o podporu | Pokles cen komodit | Fed včera | Prodeje domů | Příležitosti k nákupu | Další pokles | Salmán | MF | Škoda | Komerční banky | Futures v Evropě | Hotovost | Prodejní tlak | Další růst | Růst | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Tisková konference | Biliony USD | Biliony | Potenciál | Německé CPI | Izrael | Ekonomiky | VW | Globální dluhopisový index | Války | CECEEUR | Poradce | Sláva | Práce | Údaje | Pojišťovna | Německá průmyslová produkce | Německé automobilky | Očištěný čistý zisk | Valná hromada ČEZ | Maloobchodní tržby v USA | EP | Chuť riskovat | Uzavření trhů | Indikace | Odhady škod | Trade | S&P500 | Rizikový apetit | Debata | Evropské indexy | Posílení | Podpůrná opatření | Očekávané výsledky | Pokles světové ekonomiky | Růst výnosů | Soud | Bankovní akcie | MSCI World | Zadlužení | Bezpečnost | Macy’s | Auta | Indexy v Asii | JD.com | Spekulovat | Návrh dividendy | Růst Bitcoinů | Renault | PMI v eurozóně | Umělé inteligence | Argentina | Investment management | JDE | Index akcií | ČR | Výrobce aut | Automobilka Renault | Slabá poptávka | Pozitivní sentiment | Prodej podílů | Vedení společnosti | Tchaj-wan | Americké CPI | Inflace v květnu | Vysoké valuace | Pevninská Čína | Nestlé | Členové Fedu | Stimulační balík | Propad cen | Projev šéfa Fedu | Covid | Představenstvo | Výrobci aut | Ziskové marže | Den nezávislosti | Reshoring | Červnová inflace | Silicon Valley | Ocenění | Šance | Stellantis | Růst tržeb | Ceny | Praha | Technologické společnosti | Ředitel XTB | MSCI Asia Pacific | Důvěra | Indonésie | Politické události | Zvýšené napětí | Lepší výsledky | Zápis ze zasedání FOMC | Sell the news | Finlord Boris Tomčiak | Zvýšení daní | Ceny mědi | Odborníci | Zdanění | Prezidentské volby v USA | TSLA | Nvidia | Inditex | Projev šéfa Fedu Powella | Elektromobily | Micron | Biden | Pracovní místa | Data z pracovního trhu | PredictIt | Pokles průmyslové výroby | Antimonopolní úřad | Bloomberg Barclays | Index Bloomberg Barclays | JPM | GS | Zvolení Trumpa | Pokles indexu | První obchodní den | Moneta | Technologické tituly | Zveřejnění výsledků | Výsledky voleb | Inflace v Číně | PDD | Online investiční konference | GameStop | Futures na DAX | Continental | Data o vývoji HDP | Emise akcií | Počasí | Růst ceny | DOT | Počet pracovních míst | JD | MJ | Akcie MONETA | Colt | WFC | Negativní vývoj | Rozhodnutí vlády | Výprodeje dluhopisů | Záchranný plán | Fidelity | Zámořské indexy | Ceny železné rudy | Čínské akcie dnes | Hodnotové akcie | Výhled Saxo Bank | EDF | Data o inflaci | AMD | Bohemian Empire | Očekávané zhodnocení | Rostoucí ceny | Objednávky | Události tohoto týdne | Cena povolenek | Francouzská společnost | Těžaři | Oslabení | DocuSign | Plány | Příležitosti | Konkurence | Prodej | Zvyšování daní | CrowdStrike | Vyšší úroveň | Představenstvo ČEZ | Výhled na letošní rok | Technologie | TSMC | Zvýšení produkce | AI | Odvětví | Načasování | Boom | Rekord | Úrokové výnosy | Objem vkladů | Chování | Růst aktivity | Logistika | Základní sazby | Index Russell | Očekávaná inflace | Indexy v Číně | Salman Ahmed | Společnosti | Opatření | Rivian | Dna | Evergrande | China Evergrande | ANO | Energetika | High-yield | Čínský index | Vyšší hodnoty | Ceny kovů | BNP | Směřování FEDu | Automotive | Crest Communications | Pozornost | Poptávka po čipech | Meta | Francouzské akcie | Evergrande Group | Společnost | Výsledky společnosti | Poradce XTB | Obchodní ředitel | Target | Celoroční výhled | Ross Stores | Lockdowny | TIM | Akcie Meta | Změny klimatu | Carry trade obchody | 3М | Vietnam | Rotace | Čipové společnosti | Počet nových míst | Úpis nových akcií | Akciový výhled 2022 | Růst japonských akcií | Celkový sentiment | China Evergrande Group | Miliardy USD | Cílové ceny | Hry | Instituce | Spotřební zboží | Nový týden | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Konflikt na Ukrajině | Politický tlak | Logistické firmy | Raiffeisen | Invaze | Ukončení války | Řetězce | Akcie kybernetické bezpečnosti | Zrychlený úpis | Le Penová | Colt CZ | Inflační data | Akcie MSFT | Výhled pro akcie | Automobilka Stellantis | Rizikovost | Volatilní vývoj | Boj s inflací | Rostoucí ceny energií | Riziko stagflace | Nejhodnotnější firmy světa | GEVORKYAN | Realitní sektor | Akcie Fedex | EdF | Akcie TSMC | Obrat v sentimentu | Německé ekonomiky | Období propadů | Společnost GEVORKYAN | Bolest | Akcie INTC | Marine Le Pen | Rozhodný den | KARO Leather | Nový premiér | Růst ropy | Administrativa | Inflační report | Ukončení války na Ukrajině | Války na Ukrajině | Vysoké inflace | Společnost TSMC | Výrobci čipů | Obchodní řetězce | CZ | Polovodiče | Pověst | David Monoszon | HSI | Varování | Ciena | Růstové vyhlídky | Mimořádné dividendy | Zisky společnosti | Růstový potenciál | Akcie Colt CZ | Akcie Colt | Otevření Číny | Výprodeje | FDIC | Vliv počasí | Globalizace | Výhled pro rok 2023 | Vyšší náklady | Nákup nemovitosti | Výhled EBITDA | Akcie NVDA | Výhled pro rok | SVB Financial | SVB | Bankovní krach | Největší bankovní krach | Vklady | Válka | Špatná makroekonomická data | Spojení | Asie | Slabší makrodata | Klesající inflace | JOLTS | Sentiment v sektoru | Velké technologické společnosti | Partnerství | BYD | Rychlost | Snižování sazeb v USA | Vice | Výsledky WalMartu | Čipové firmy | Výhledy | Směřování | Akcie společnosti Micron | Největší ekonomiky | Futures na evropské indexy | Čínské politbyro | Výrobce aut BYD | Nákup nemovitostí | News | Krátkodobé zisky | Obchodní dny | 200denní klouzavý průměr | Uklidnění situace | Japonský trh | Pohyby japonské měny | Výhled měnové politiky | Posílení japonského jenu | Oznámení výsledků | Výhled pro rok 2024 | Rok 2024 | Snižování úrokových sazeb v USA | Měkké přistání | Utility | Japonský index | Magnificent 7 | Magnificent | Barometr | Klíčové události | Růstové momentum | Společnost Colt | Společnost Colt CZ | Výkon | Zisky a ztráty | Prodeje | Růst akcie | Inflační data v USA | Kontext | Lepší výkonnost | Vlády | Karty | Směřování ekonomiky | Oznámení | Zvýšené volatility | Investoři dnes | Nejvíce volatilní | Vítězství | Úřady | Inflace CPI | Vyšší cla | Pavel Hadroušek | Fio banka, a.s. | Martin Singer | Šílenství | Malá volatilita | Růst a investice | Předčasné volby | Body | Velké společnosti | Harris | Temu | CBK | Akcie Moneta | Zavření trhu | David Brzek | Tempo snižování sazeb | Rok 2025 | AI čipy | US volby
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot