Čtvrtek 09. ledna 2025 20:59
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple ebook česká koruna

Akciový výhled: Dnes bez Wall Street, v úvodu mírný pokles

09.01.2025 09:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ve čtvrtek se budou muset investoři obejít bez obchodování na Wall Street, v USA je den smutku (pohřeb J. Carter). Evropa bude otvírat nevýrazně s tendencí k mírnému oslabení. Data z Číny ukázala pokračování deflačních tlaků, stimulace ekonomiky zatím neoživila poptávku. Reakce však byla omezenější, když odchylka nebyla významná, indexy ztrácely do -0,5 %. Po několika dnech poklesu vidíme růst cen dluhopisů, např. americké 10-leté výnosy tak od maxim nad 4,70 % klesají k 4,66 %. Na další vývoj bude mít vliv zítřejší report z US trhu práce. Výnosy německých dluhopisů (2,55 %) se dostaly na nejvyšší úrovně od července loňského roku. Aktivnější může být sektor výrobců automobilů, Čína uzavřela své vyšetřování a uvidíme, zdali se chystá k odvetným opatřením. Pražská burza ve středu končila na 1785 bodech (-0,1 %). Akcie ČEZu(-0,3 %) se po růstech potýkají s větší nabídkou u 1000 Kč, navíc sektoru v regionu se nyní příliš nedaří. Akcie Erste včera v Praze stagnovaly, ve Vídni však titul posílil na 1479 Kč. Zde by tedy mohlo v úvodu dojít k větší aktivitě, i když sentiment je dnes mírně horší a ceny u 1480 Kč by vydržet neměly.

Pavel Hadroušek, makléř, Fio banka, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciový výhled: Čeká nás zřejmě klidnější den, v USA svátek
    Ve středu ráno čeká evropské akcie dle indikací futures lehce růstové otevření (+0,2%). A vzhledem k svátku v USA to vypadá na velmi klidný den. Okolní trhy mají po propadech z minulého týdne za sebou dva růsty, s návratem do pozic však investoři vzhledem k nejisté politické situaci ve Francii příliš nespěchají. V zámoří sledujeme stále stejnou „písničku“, když růst se v podstatě soustředí na horečku kolem AI, společnost NVDA včera dokonce v tržní kapitalizaci překonala MSFT a stala se nejhodnotnější firmou světa.
  • Akciový výhled: Čekání na US volby
    Akciové trhy vstoupily do nového týdne opatrně, Evropa se ve druhé části včerejšího obchodování svezla do záporu (např. DAX -0,6 %). Nakonec se nedařilo ani Wall Street, kde index SP500 v pondělí ztratil -0,3 %. Aktuálně zámořské futures mírně rostou (+0,1 %) a podobné „snahy“ má také Evropa.
  • Akciový výhled: ČEZ na burze bez dividendy
    Evropské akcie čeká ve čtvrtek ráno „tlumenější“ otevření dle indikací futures. Okolní trhy většinou dva dny za sebou ztrácely. Naopak na Wall Street jsme viděli dva růsty za sebou, ve středu index SP500 díky zlepšenému závěru uzavřel na 5478 bodech (+0,2%). Po zavření trhu však akcie společnosti Micron kvůli výhledu tržeb propadly -8%, což zhoršilo sentiment technologií v Asii přes noc.
  • Akciový výhled: ČEZ na burze naposledy s nárokem na dividendu
    Evropské akcie budou ve středu ráno následovat růst na globálních trzích a dle indikací futures posílí ráno kolem +0,6%. Na Wall Street se včera pro změnu opět zadařilo technologiím, Nasdaq posílil přes +1%, zatímco SP500 uzavřel na 5469 bodech (+0,4%). Asie tentokrát rostla „napříč“, kromě Japonska (+1,3%) i Hong Kong (+0,4%). Po zavření trhu v zámoří vyskočily akcie FEDex +15% výše při zlepšeném výhledu, společnost je považována za barometr ekonomické aktivity.
  • Akciový výhled: ČEZ podle očekávání s návrhem 52 Kč dividendy
    Po nepatrně růstovém vstupu evropských indexů do nového týdne nyní futures pro změnu indikují lehce ztrátový začátek (-0,2%). Na Wall Street jsme v pondělí viděli pomalejší rozjezd, index SP500 uzavřel kladnou nulou na 5308 bodech. Investoři vyhlížejí další katalyzátory, těmi mohou být (pro sentiment na technologiích) zítřejší výsledky NVDA či zápisky ze zasedání FEDu.
  • Akciový výhled: Čína si bere oddych, Evropa otevře mírně dolů
    Evropské akcie mají v úterý ráno nakročeno k drobnému poklesu při otevření, dle indikací futures (-0,2%). Vstup do nového týdne ovlivnily zprávy z Číny, jež oznámila další stimuly. Index Euro STOXX 50 tak dokázal v pondělí uzavřít po 8. v řadě v kladných číslech, což se naposledy podařilo v roce 2021.
  • Akciový výhled: Čína uvolňuje, pomůže tak v úvodu
    V posledních minutách zaznamenaly evropské futures mírný posun nahoru (+0,2 %) zřejmě jako reakce na zprávy z Číny. Vedoucí politbyro změnilo po 14 letech postoj k měnové politice, když ohlásilo mírně umírněnou strategii a slíbilo více proaktivní fiskální politiku. Čínské akcie kotované v Hongkongu tak v poslední hodině obchodování zaznamenaly oživení, umazaly malou ztrátu a index roste kolem +2 %.
  • Akciový výhled: Čínské akcie dále rostou, zbytek světa "kouká", Evropa otevře nevýrazně
    Tento týden se evropským akciím zatím nedaří, po mírném úvodním růstu jsme v úterý viděli slabší závěr, např. německý DAX tak ztratil -0,6 %. Dnešní otevření bude dle indikací futures bez výraznějších změn. Investoři nyní sledují různé katalyzátory. Jednak je to neutuchající (zatím) rally na čínských akciích, po krátké sváteční pauze se index v Hong Kongu vydal opět ostře vzhůru (+6 %).
  • Akciový výhled: Další nevýrazné otevření v Evropě
    Evropské akcie budou ve středu ráno otvírat dle indikací futures s nepatrně růstovou tendencí. Včera nakonec po podobném začátku uzavřely indexy v záporu (např. DAX -0,35%). Na Wall Street uzavřel index SP500 těsně pod metou 5600 bodů (-0,2%). Oddych si přes noc vybraly také asijské trhy, kde jsme viděli poklesy od -0,3% v Japonsku po -1% propad v Hong Kongu. Zajímavou zprávou je prodej podílu v čínské JD.com ze strany Walmartu, akcie JD.com následně propadly kolem -10% a stáhly sebou také technologie. Pražská burza v úterý udržela kladnou nulu, menší vybírání zisků na Erste (-1%) a KB (-0,7%) vyvážil růst ČEZu (+1,7%), jehož akcie poskočily na 910 Kč. Dnes bychom podobný vývoj spíše nečekali, ČEZ má mezi 906-907 Kč důležité klouzavé průměry a akcie ČEZu se k nim zřejmě budou minimálně vracet.
  • Akciový výhled: Další stimuly z Číny, Evropa dále poroste
    Evropské i americké futures přidávají v úterý ráno (Evropa téměř +1 %) po dalších „stimulačních“ zprávách z Číny. Tentokrát vyslalo čínské politbyro informace o kapitálových injekcích do bank a přislíbilo další fiskální stimuly. Čínský index CSI 300 tak umazal letošní ztráty a ze stimulů profituje zejména index v Hong Kongu (HSI je na 13 měsíčních maximech, technologický HS dokonce přidal +12 % za posledních 5 dní). Dnes bude mít projev šéfka ECB Lagardeová a rovněž šéf FEDu, zítra budeme sledovat americký PCE ukazatel. Včera podle očekávání snížila sazby -0,25 % „naše“ ČNB, repo sazba je tak nyní na 4,25 %. Po delší době se dařilo akciím Komerční banky, která zaostávala, ve středu se zvedla na 788 Kč (+1,35 %). Úvodní slabost setřásla také Erste (minima pod 1190 Kč), v závěru se vrátila k 1210 Kč (+1 %). Aktivita na bankách by dnes mohla přetrvat a díky sentimentu by si mohly udržet kladné úrovně.
  • Akciový výhled: Erste v úvodu poroste po včerejším rally ve Vídni
    V úterý ráno budou otvírat evropské akcie bez větších změn dle indikací futures. I když Asie nabídla přes noc růstovou seanci, dařilo se především Japonsku (+1,9%) a úvodní ztráty zvrátily čínské indexy. Investoři zde „slyšeli“ na zprávy, že čínští lídři země plánují na příští středu klíčovou pracovní konferenci o ekonomickém výhledu. Rovněž tak pomohlo to, že restrikce Bidenovi administrativy na vývoz technologií do Číny zaostávají za původními návrhy.
  • Akciový výhled: Evropa bez větších změn s mírně prorůstovou tendencí
    Evropské akcie budou v úterý ráno otvírat dle indikací futures bez větších změn s tendencí k nepatrnému růstu. V Asii jsme přes noc sledovali většinou růsty kolem +1%, v opačném gardu se vyvíjela Čína (-1%). Rovněž Wall Street začala nový týden na vítězné notě, index SP500 přidal +1% na 5608 bodů. Během cca 14 dní tak zmíněný index stačil rychle posílit +9% od lokálního dna. Situace je podobná globálně, jde o nejdelší růstovou sérii od začátku roku. Investoři se však pomalu budou soustředit na nadcházející setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, dá se tak nyní čekat pokles aktivity. Dnes budeme z „makro zpráv“ sledovat CPI v Eurozóně, které bude vodítkem pro zasedání ECB příští měsíc. Pražská burza vstoupila do nového týdne růstově, index PX přidal +0,5% na 1582 bodů. Nejvíce přidala Erste (+1,2%), u domácích bank byl odlišný vývoj na KB (+0,9%) a Monetě (-0,9%). V závěrečné aukci se zvedl objem na ČEZu, jehož akcie se nyní konsolidují lehce nad 890 Kč (+0,4%). Dnes čekáme klidnější vývoj a zřejmě nevýrazné pohyby.
  • Akciový výhled: Evropa bude otvírat mírně v plusu, v Praze v centru pozornosti nadále Erste Group
    Americké akcie navázaly na růst z předchozích dní a hlavní indexy zavíraly v kladných číslech. Včerejší data o inflaci potvrdila další zpomalování (nejpomalejší růst od 2021), což zvyšuje pravděpodobnost snížení sazeb ze strany Fedu na následujícím zasedání. Pozitivní vývoj byl patrný i na asijských trzích. Vývoj podpořila jak japonská data o vývoji HDP za 2Q, tak lepší než očekávaná čísla o čínských maloobchodních tržbách.
  • Akciový výhled: Evropa bude spíše v úvodu mírně ztrácet
    Evropské akcie budou v poslední den týdnu otvírat dle indikací futures bez větších změn, s tendencí mírně ztrácet (-0,2 %). Wall Street včera nakonec oslabila -0,5 % (měřeno indexem SP500 na 6051 bodů), když investoři vyhodnocovali poměrně „úpornou“ inflaci PPI za uplynulý měsíc.
  • Akciový výhled: Evropa by měla začít růstem
    Start do nového týdne by se měl na akciových trzích nést v pozitivním duchu. Evropské futures rostou +0,4% a zámořské přidávají +0,3%. Svět sleduje úsilí Číny o oživení růstu po neuspokojivých údajích ze srpna. Dnes snížili krátkodobé sazby a zřejmě se další stimul chystá zítra. Z případného oživení Číny by profitovala také Evropa. Dnes budou v Evropě sledované makro údaje PMI, které napoví směřování ekonomiky ve 3Q. V Německu bude také sledované dění kolem automobilek, projev bude mít ministr hospodářství Habeck.
  • Akciový výhled: Evropa dnes bez Wall Street
    Ve čtvrtek ráno se budou evropské akcie snažit dle indikací futures růst (+0,4 %). Dva záporné dny v řadě jdou na vrub nejistotě kolem Trumpovy chystané celní politiky. To je také důvodem k tomu, že Asie má letos poprvé „nakročeno“ k druhému ztrátovému měsíci v řadě. Dnes se proto nedařilo čínským akciím (Hong Kong -1 %), investoři nyní vyčkávají na další signály od politiků před klíčovým ekonomickým mítinkem v prosinci.
  • Akciový výhled: Evropa dolů, Erste a KB s výsledky
    Akcie v Evropě začnou poslední říjnový obchodní den dle indikací futures v záporu kolem -0,5%. Sentiment nyní určují korporátní výsledky společně s blížícími se americkými volbami. Akcie velkých amerických technologických společností MSFT a Meta po zveřejnění svých čísel zamířily dolů, zaostaly za odhady trhu. Ke zklamání patří také výsledky Samsung či čínského výrobce aut BYD.
  • Akciový výhled: Evropa lehce dolů, Kofola s výsledky
    Evropské akcie budou dle indikací futures po včerejším růstu (např. DAX +0,6%) otvírat mírným poklesem kolem -0,2%. V zámoří jsme včera sledovali lehký růst (SP500 +0,1%), po slabší tovární aktivitě rostly dluhopisy (tedy pokles jejich výnosů). Očekávání ohledně snížení sazeb v USA je nyní nastaveno na 50% šanci již během září. Ze zajímavých pohybů lze zmínit propad cen ropy na 73,30 u WTI. V Asii jsme viděli smíšený vývoj, zatímco dolů zamířilo Japonsko (-0,2%), lehce rostly čínské akcie v Hong Kongu (+0,4%). Pražská burza vstoupila do nového měsíce obchodováním na červené nule. V záporu byly domácí banky (KB +Moneta), Erste ještě mírně rostla na 1126 Kč (+0,8%). ČEZ zastavila meta 950 Kč (-0,2%). Po zavření trhu reportovala Kofola, provozní čísla byla nepatrně nad odhady trhu. Po předchozím růstu akcií nečekáme větší reakci, titul v pondělí uzavřel na 298 Kč.
  • Akciový výhled: Evropa mírně dolů, pokračuje výsledková sezóna v zámoří
    Evropské akcie budou nový týden otvírat v pondělí ráno zřejmě lehkým oslabením (-0,2%) dle indikací futures. Zatímco zámořské futures nyní přidávají +0,2%. Po neúspěšném pokusu o atentát na D. Trumpa trhy zvýšily sázky na jeho vítězství v boji o Bílý dům. Roste tak USD, klesají dluhopisy, očekává se volnější fiskální politika a vyšší cla především směrem k Číně. Asii přes noc táhly dolů čínské akcie, kde navíc působila špatná makroekonomická data.
  • Akciový výhled: Evropa mírně nahoru, čekání na NVDA
    Po relativně klidné obchodní seanci na Wall Street v úterý (index SP500 +0,16% na 5626 bodů), budou evropské indexy otvírat dle indikací futures s mírně rostoucí tendencí (+0,2%). Investoři nyní spíše vyčkávají na výsledky NVDA, jež společnost zveřejní dnes po zavření trhu. Asie se obchodovala smíšeně, slabší korporátní výsledky čínských firem poslaly dolů jak pevninskou Čínu (-0,5%), tak index v Hong Kongu (-1,2%). Zajímavý propad je k vidění na kryptoměnách, jde o nejvýraznější pohyby od začátku měsíce, kdy trhy procházely korekcí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex