Pokles světové ekonomiky
Akciový výhled: Evropa v problémech a francouzské polovodičové překvapení
05.06.2023 V květnu hospodářský růst Evropy výrazně zpomalil, což nadělalo další vrásky na čele ekonomům, kteří se již dřív obávali, že nás čeká pokles světové ekonomiky. Odvětví kybernetické bezpečnosti si vedlo velmi dobře a společnost Crowdstrike navýšila odhadované tržby i zisky za poslední fiskální rok. Navzdory letošnímu 35% nárůstu tržeb ale investoři poslali její akcie o 7 % níž. V závěru se pak podíváme na výsledky očekávané v příštím týdnu a zaměříme se zejména na menší francouzskou polovodičovou firmu Soitec.
Fed zesiluje, index S&P 500 a technologie se stabilizují a vykazují růst
07.01.2022 Zdá se, že představitelé Federálního rezervního systému jsou připraveni jednat rychleji, než v minulosti oznámili, aby v době vysoké inflace a téměř plné zaměstnanosti zabránili přehřátí americké ekonomiky.
Prognóza IMF - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
13.10.2020 Mezinárodní měnový fond dnes zveřejnil svůj pravidelný podzimní výhled světové ekonomiky. „World Economic Outlook“ z dílny Mezinárodního měnového fondu obecně představuje nejúplnější pohled na vývoj napříč světovou ekonomiku, proto vždy poutá pozornost nejen finančních trhů.
Ranní nadhoz - Měnová politika Fedu zůstává beze změny
11.06.2020 Růst českých spotřebitelských cen v květnu dále přibrzdil, když meziroční inflace ztratila tři desetiny procentního bodu a dosáhla 2,9 %. Po šesti měsících se tak vrátila do tolerančního pásma inflačního cíle ČNB. Oproti dubnu se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %. Ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo u potravin a nealkoholických nápojů, méně rostly i ceny oděvů a vodného a stočného, kde se částečně projevilo snížení DPH z 15 na 10 procent.
OECD čeká nebývalou recesi
10.06.2020 Růst českých spotřebitelských cen v květnu dále přibrzdil, když meziroční inflace ztratila tři desetiny procentního bodu a dosáhla 2,9 %. Po šesti měsících se tak vrátila do tolerančního pásma inflačního cíle ČNB. Oproti dubnu se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %. Ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo u potravin a nealkoholických nápojů, méně rostly i ceny oděvů a vodného a stočného, kde se částečně projevilo snížení DPH z 15 na 10 procent. V květnu se pak ještě více prohloubil pokles cen pohonných hmot, které jsou oproti úrovni před rokem nižší o více než pětinu. Na druhé straně zrychlil růst cen alkoholických nápojů a tabáku. Vlivem aktuální epidemie koronaviru a jejích dopadů na ekonomickou aktivitu i chování zákazníků očekáváme, že spotřebitelská inflace bude i v následujících měsících ztrácet dynamiku.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
28.04.2020 1) Ropa dnes na světových trzích obnovila silný cenový pokles, zejména americká West Texas Intermediate, která odepisuje asi 20 %. Vliv má i nadále nedostatek skladovacích kapacit zejména ve Spojených státech, nově se ale podle analytiků přidávají obavy, že poptávka po ropě se po skončení pandemie způsobené koronavirem bude zvyšovat jen pomalu.
Další články k tématu Pokles světové ekonomiky
Jen: trh zpět v důležité pavučině 110,6 – 113,2
27.04.2016 Aktuální pohled a výhled: Japonský jen k americkému dolaru stagnuje vůči konci úterního obchodování na 111,3. Trh obchoduje na novém 1 a 1/2 letém minimu hlavně proto, že už od závěru loňského léta obava z oslabení růstu čínské a světové ekonomiky hrozí oslabením růstu americké ekonomiky a redukce plánu zvyšování hlavní úrokové sazby Fedu. Globální hrozby dlouhodobě vedou k zájmu o japonskou měnu, resp. k jejímu sílení. Zajímavé však je, že dolaru nepomohly ani vzestup cen akcií posledních týdnů ani zlepšená makroekonomická data.
Jen přes lepší HDP Japonska pod tlakem
18.05.2016 Aktuální pohled a výhled: Japonský jen k dolaru slábne vůči konci úterního obchodování 0,2 % na 109,3 přes lepší než očekávaný japonský HDP. Trh obchoduje blízko 1 a 1/2 letém minimu hlavně proto, že už od závěru loňského léta obava z oslabení růstu čínské a světové ekonomiky hrozí oslabením růstu americké ekonomiky a redukce plánu zvyšování hlavní úrokové sazby Fedu. Globální hrozby dlouhodobě vedou k zájmu o japonskou měnu, resp. k jejímu sílení. Zajímavé však je, že dolaru nepomohly ani vzestup cen akcií posledních týdnů ani zlepšená makroekonomická data.
Jen před Prodeji domů USA drží maxima
20.04.2016 Aktuální pohled a výhled: Japonský jen k dolaru roste 0,1 % vůči konci úterního obchodování na 109,2. Trh obchoduje na novém 1 a 1/2 letém minimu hlavně proto, že už od závěru loňského léta obava z oslabení růstu čínské a světové ekonomiky hrozí oslabením růstu americké ekonomiky a redukce plánu zvyšování hlavní úrokové sazby Fedu. Globální hrozby dlouhodobě vedou k zájmu o japonskou měnu, resp. k jejímu sílení. Zajímavé však je, že dolaru nepomohly ani vzestup cen akcií posledních týdnů ani zlepšená makroekonomická data.
Jen: Trh zůstává v klesajícím trendu
11.05.2016 Aktuální pohled a výhled: Japonský jen k dolaru roste vůči konci úterního obchodování 0,7 % na 108,6. Trh obchoduje blízko 1 a 1/2 letém minimu hlavně proto, že už od závěru loňského léta obava z oslabení růstu čínské a světové ekonomiky hrozí oslabením růstu americké ekonomiky a redukce plánu zvyšování hlavní úrokové sazby Fedu. Globální hrozby dlouhodobě vedou k zájmu o japonskou měnu, resp. k jejímu sílení. Zajímavé však je, že dolaru nepomohly ani vzestup cen akcií posledních týdnů ani zlepšená makroekonomická data.
Jen: Klesající trend v nákupní zóně
04.05.2016 Aktuální pohled a výhled: Japonský jen k dolaru roste vůči konci úterního obchodování 0,5 % na 106,4. Trh obchoduje na novém 1 a 1/2letém minimu hlavně proto, že už od závěru loňského léta obava z oslabení růstu čínské a světové ekonomiky hrozí oslabením růstu americké ekonomiky a redukce plánu zvyšování hlavní úrokové sazby Fedu. Globální hrozby dlouhodobě vedou k zájmu o japonskou měnu, resp. k jejímu sílení. Zajímavé však je, že dolaru nepomohly ani vzestup cen akcií posledních týdnů ani zlepšená makroekonomická data.
Měsíčník finančních trhů – Leden 2020
04.02.2020 Globální ekonomika loni vzrostla o 2,3 %, což byl nejpomalejší růst za deset let. Letos by tempo růstu mohlo zrychlit na 2,5 %. Vyplývá to ze zprávy o situaci a vyhlídkách světové ekonomiky (WESP), kterou zveřejnila OSN. OSN upozornila, že i deset let po finanční krizi je globální ekonomika pomalá. Obchodní a geopolitické napětí mohou dál podkopat její oživení. "V letošním roce je tu naděje na oživení, ale rizika poklesu a zranitelnosti zůstávají velmi výrazná," varoval vedoucí oddělení strategie pro globalizaci a rozvoj při Konferenci OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) a spoluautor studie Richard Kozul-Wright. Upozornil, že oživení z velké části bude záviset na výkonu velkých rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Argentina, Mexiko, Turecko a Rusko. Vyhlídky letošního oživení růstu může zhatit zesílení obchodního napětí, problémy na finančních trzích nebo eskalace geopolitického napětí. Pokud by tyto problémy nastaly, růst by výrazně zpomalil a činil by zřejmě jen 1,8 %, varovala OSN. Ekonomický růst většiny rozvinutých zemí, včetně USA, zůstane podle OSN letos nevýrazný. Lépe by si mohlo vést pouze Japonsko, které letos pořádá olympijské hry. Evropa by měla růst o pouhých 1,6 %. Jedenáct zemí, které do EU vstoupily po roce 2004, tedy včetně České republiky, by však mělo růst nad průměrem celé unie a některé budou expandovat i o více než čtyři %. Výhled pro Evropu ohrožuje hlavně možná eskalace napětí v mezinárodním obchodě, výkon regionu však bude také záviset na tom, jak dopadne odchod Británie z EU a jak se bude vyvíjet měnová politika Evropské centrální banky. Světová banka předminulý týden snížila odhad globálního růstu na loňský a letošní rok kvůli pomalejšímu oživení obchodu a investic. Letos rovněž očekává globální růst o 2,5 %.
Jen před Zápisem Fedu: hrozba zlomu trendu
06.04.2016 Aktuální pohled a výhled: Japonský jen k dolaru slábne 0,1 % vůči konci úterního obchodování na 110,4. Trh obchoduje na novém 1 a 1/2 letém minimu hlavně proto, že už od závěru loňského léta obava z oslabení růstu čínské a světové ekonomiky vyvíjí silný prodejní tlak na akciové burzy. Existuje tak nebezpečí oslabení růstu americké ekonomiky a redukce plánu zvyšování hlavní úrokové sazby Fedu. Globální hrozby dlouhodobě vedou k zájmu o japonskou měnu, resp. k jejímu sílení. Zajímavé však je, že dolaru nepomohly ani vzestup cen akcií posledních týdnů ani zlepšená makroekonomická data.
Jen před ISM průmyslu roste
01.06.2016 Aktuální pohled a výhled: Japonský jen k americkému dolaru roste vůči konci úterního obchodování 1,3 % na 109,3. Dolar ztrácí zejména po kontaktu s náročnými rezistencemi a také květnových datech USA spotřebitelského sentimentu a regionální ekonomické aktivity, jež nečekaně oslabily. Trh obchoduje blízko 1 a 1/2 letém minimu hlavně proto, že už od závěru loňského léta obava z oslabení růstu čínské a světové ekonomiky hrozí oslabením růstu americké ekonomiky a redukce plánu zvyšování hlavní úrokové sazby Fedu. Globální hrozby dlouhodobě vedou k zájmu o japonskou měnu, resp. k jejímu sílení.
Jen: před daty USA přibývají důvody jeho růstu
14.10.2015 Aktuální vývoj a výhled: Jen k dolaru sílí 0,4 % d/d na 119,3 po nečekaně slabších zprávách zářijových maloobchodních...
USA: Zaměstnanost, Index ISM průmyslu
01.04.2016 Solidní růst zaměstnanosti v sektorech ekonomiky necitlivých na zahraniční vývoj (služby) dokázal zatím přebíjet slabost v produkčních odvětvích (slabost v těžebním a zpracovatelském průmyslu má reálné základy neboť pokles růstu světové ekonomiky a silný dolar způsobují pokles exportu, průmyslu a regionální ek. aktivity). Trend tvorby pracovních míst bude stěžejní pro očekávání vývoje ekonomiky, trhu práce a úr. sazeb.
Související klíčová slova:
Zvyšování sazeb | IMF | HSBC | Pokračování klesajícího trendu | Evropský datový kalendář | Snaha Fedu | USD/PLN | EUR | Prognóza IMF | Finanční možnosti | Mezinárodní měnový fond | Ruské invaze na Ukrajinu | Pravděpodobnost | Zveřejnění výsledků | PLN | Rostoucí ceny | Nejstrmější pokles světové ekonomiky | Expanze | Investing | Nezaměstnanost | Pandemie | Růst cen | Snížení úrokových sazeb | Strach | Ciena | Peter Garnry | Americká inflace | Akciový výhled | Uvolnění měnové politiky | CZK | Výhled | Obavy investorů | Globální ekonomiky | Průmysl | Inflace | Centrální banky | New York | Domácnosti | Dnešní makroekonomické ukazatele | Pandemie koronaviru | Ropa Brent | Futures | ERA | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Obchodní seance | Odvětví | Analytici | Tuzemská inflace | Indikátor | Vyšší poptávka | Oldřich Dědek | Aktuální hodnoty měny | Poptávka | TD Securities | Zaměstnanost | Ekonomiky | RBI | Brent | Politika | Očekávání | Růst globální ekonomiky | Zvýšení sazeb | Invaze na Ukrajinu | Měnový fond | Růst | Nabídka | JPMorgan Chase | Šíření nemoci COVID-19 | EUR/CZK | Prognóza | Koruna | Období propadů | Koronavirová krize | Americká centrální banka | Saxo | Výnosové křivky | Meziroční růst | Trh | Společnosti | Index | Nejistoty | Představitelé Fedu | S&P | Vít Hradil | Pozornost trhu | Důvěra francouzských spotřebitelů | Statistický úřad | Podnikání | Ekonomické aktivity | Bankéři | World Economic Outlook | Inditex | Firma | Česká koruna | Akciový index | 3М | Francouzská společnost | DocuSign | Růst vývozu | Invaze | Participace | Ropa | Poptávka po čipech | USA | Raiffeisenbank a.s. | Člen bankovní rady | Pokles cen | Ekonomové | Prohlášení | Růst HDP | Šíření nemoci | Česká ekonomika letos | Vývoj | Akciový stratég | EUR/USD | Člen bankovní rady ČNB | West Texas Intermediate | Měnové politiky | EuroCOIN | Kapitálové rezervy | AI | Zprávy z Fedu | Sazby | Provozní marže | Úrok | Data o HDP | Firmy | Stratég Saxo Bank | Fed | NASDAQ 100 | Generali Investments | Česká vláda | Trhy | Rizika | Luboš Růžička | Eurozóna | Fond | Silný cenový pokles | Žádosti o podporu | Regulační orgány | Hospodářský růst Evropy | Komodity | Společnost | Akcie kybernetické bezpečnosti | EBITDA | Cenový pokles | Riziko | Analytik | INSEE | Ceny | Pokles | Války | Raiffeisenbank | Nárůst nezaměstnanosti | Centrální banka | DPH | ASML | Objem objednávek | GameStop | Stratég | Německé ekonomiky | Rostoucí ceny energií | Ceny akcií | Ceny energií | Cena akcií | CrowdStrike | EPS | Zisk | ČNB | Obchodování | Akciový index S&P 500 | Růst inflace | Evropa | Nasdaq | Zprávy | Údaje | Finanční krize | Marže | JPMorgan Chase & Co | USD/CZK | Miliardy eur | Tržby | Signály | HDP | Načasování | Dolar | Politici | Známky oživení | JPMorgan | Ztráty | Česká národní banka | Epidemie koronaviru | Meziroční inflace | FOMC | Akcie | Cílová cena | Český HDP | Index cen | Světová ekonomika | Reuters | Ekonomické škody | Technologie | Největší propad | Prognózy | Americká ekonomika | Intermediate | Měnová politika Fedu | Světové ekonomiky | Výsledky | Pro investory | Varianta omikron | Zdravotnictví | JPMorgan Chase & Co. | Ranní nadhoz | Zisky | Měny | Hospodářský růst | Thomson Reuters | Spotřebitelský sentiment | Organizace | Úřad INSEE | Výsledková sezóna | COVID-19 | Evropské akcie | TIM | Objem | Umělé inteligence | Fiskální rok | Bloomberg | Inflace v květnu | Rozvoj | Capital Economics | Vyhlídky | Finanční trhy | Míra | HDP eurozóny | Spotřebitelská inflace | Index S&P 500 | Hrubý domácí produkt | Krize | OECD | Zvýšení úrokových sazeb | S&P 500 | JDE | Růst tržeb | Cena | Makroekonomické ukazatele | Zadlužení | Evropské indexy | Česká ekonomika | Francouzský statistický úřad | Co bude | Datový kalendář | Zlato | Ekonomika | Práce | Bezpečnost | Banky | Zisky společnosti | Šance | Poptávka po ropě | Texas | Obchodní aktivity | Sentiment | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Pokles průmyslové výroby | Politika Fedu | Saxo Bank | Předseda | Hospodářské výsledky | Americké ekonomiky | USD | Investing.com | HDP v USA | Program nákupu aktiv | Pokles HDP | Propad | Economic | Aleš Michl | Nvidia | Česká republika | Indexy | Koruna dnes | Růst ceny | Měnová politika | Rozpočtové politiky | ROCE | Omikron | Negativní vývoj | Cykly | Ekonomický výhled | Miliardy | REIT | Pracovní síly | Jerome Powell | Ukazatele | Šíření koronaviru | Banka | Campbell Soup | Nízká inflace | Spotřebitelské ceny
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot