Kde kdo se bude dívat na TV. Královská svatba v GB dělá své. Možná se trh trochu probudí po 14:00. Tak je alespoň čas na malou rekapitulaci a na mrknutí se do blízké budoucnosti.
Inflace v USA se trochu zvýšila a v GBP a EU je nad hranicemi stanovenými centrálními bankami. A lépe zatím nebude. Saudská Arábie začíná mít problémy s těžbou ropy. Sice se to zatím maskuje tvrzením, že ropy je na trzích dostatek a je tedy zbytečné zvyšovat těžbu a nahrazovat tak výpadek z Libye. Když se podíváte na cenu tak je zřejmé, že trh zjevně toto bere jen jako maskovací řeči. Dle na sobě nezávislých výpočtech je již od r. 2005 celosvětová těžba ropy za zenitem. I proto ty úporné snahy vyrábět palivo do nenasytných plecháčů ze zemědělských produktů. (I když se již zdařilo vyrábět líh z jiných plodin či biologických zbytků než jen z cukrové třtiny a kukuřice, nebo soj. bodů.) Ostatně cena kukuřice (ta zažila včera větší pád) se stále drží na cca dvojnásobné ceně oproti loňskému roku. Další pokles ceny bude záviset na dobré setbě v USA (je její největší světový producent) a na poptávce. Bohužel vydatné deště a bouře v USA zpozdily setbu oproti průměru o cca 14 % ( je zaseto jen cca 9% a průměr k 24.4 je cca 23 %) Opožděná setba = horší úroda . To by byl problém neboť zásoby kukuřice v USA jsou na 15-ti letých minimech. Japonsko, Čína a Indie tuto kukuřici nutně potřebují. Pokud ji nezískají v USA, nakoupí pšenici nebo použijí jiné plodiny == zvýšení cen potravin == další tlak na inflaci. To co platí pro kukuřici platí i pro pšenici (jen se z ní nevyrábí líh). Tlak na ceny potravin se nesníží, jen bude stagnovat. Ostatní závisí na počasí.
Výsledky US a EU firem za 1 Q 2011 byly poměrně dobré a mnohdy předčili očekávání trhu. Je pochopitelné, že se do výsledků firem nestačily naplno promítnout : vysoké ceny ropy (hlavně Brent), a přírodní katastrofa v Japonsku. (Některých komponentů z Japonska začíná být zoufalý nedostatek). Promítnutí tohoto rizika do cen akcií nastane ve 2. Q 2011. K tomu si přičtěme vysoké ceny ropy. Trhy si i tyto rizika záhy uvědomí a začnou je zahrnovat do cen akcií. Větší korekce na akciových trzích je nevyhnutelná a čeká nás během několika týdnů (možná již dní).
Problémy zemí PIGS zůstávají. Jen se díky dobrým výsledkům firem z USA a EU dostaly jaksi do pozadí. I poslední dobré aukce ve Španělsku a Itálii trhy trochu uklidnily. Vše dočasně. Osobně jsem přesvědčen, že Řecko svůj dluhový problém neustojí. Prostě na něj nedokáže vydělat. Ani za 10 - 20 let. Nyní jde jen o to, jak na státní bankrot Řecka co nejlépe připravit evropské banky a daňové poplatníky. Což vzhledem k blížícím se volbám v NĚ a FRA nebude jednoduché. Nyní už nejde o Řecko (o to nešlo nikdy), ale jde o to, kdo bude další a jak vysvětlit voličům to, že jejich velké sumy peněz proletěly komínem. Je i o důvěru k měně EURO. Nezávislost ECB se vytratila již v loňském roce. ECB se dostala zcela pod vliv politiků. Jasný vliv politiků na ECB uvidíte ještě letos při volbě nového šéfa ECB. Co si lze tedy pomyslet o měně, která je pod vlivem politiků a jejíž hlavní oporou je důvěra. Obecně vzato nedůvěra ke všem hlavním světovým měnám stále klesá. Rostoucí cena drahých kovů je toho jasným důkazem. I proto bude 4 x ročně mít šéf FEDu Bernanke tiskovku po zasedání FOMC. Jak tomu bylo poprvé tuto středu.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pomalu se blíží závěr výsledkové sezóny v EU a USA. Až odletí čarodějnice, začne květen. Tento měsíc z hlediska dlouhodobé statistiky patří v akciových indexech mezi poklesové. Když se podíváme v EUR/USD na grafy v TF H4 - D1, tak to zde (pro nejbližších 14 dni) vypadá minimálně na liknavější stagnaci až na větší sestupnou korekci. Mluví se sice o dosažení mety 1,5000 – 1,5060, ale budou mít býci v EUR/USD na dolití takového růstu nyní dost paliva ? Snad po větší korekci ? Růst musí EUR/USD stihnout do cca poloviny června. Potom už do hry naplno vstoupí dluhy zemí PIGS (splátky dluhů) a FED (ukončení EQ2 ?)
V případě páru GBP/USA je situace podobná. (Navíc BoE se zvýšením úrokových sazeb zatím čeká.)
Pozor na USA, opakovaně se zde bude hlasovat o navýšení státního dluhu 5 - 6.5. pokud by se toto hlasování nepovedlo (což se na 99 % nestane), USA by měly velké finanční problémy. Samozřejmě pozor i na zprávu o nezaměstnanost a počtu pracovních míst v USA 6.května.
Příští týden nenasytní býci pozor, medvědi už mají velký hlad, ať vás nesežerou.
Přeji hezký víkend.
Tom