Neděle 22. prosince 2024 05:22
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap forex

OECD čeká nebývalou recesi

10.06.2020 16:00  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Růst českých spotřebitelských cen v květnu dále přibrzdil, když meziroční inflace ztratila tři desetiny procentního bodu a dosáhla 2,9 %. Po šesti měsících se tak vrátila do tolerančního pásma inflačního cíle ČNB. Oproti dubnu se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %. Ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo u potravin a nealkoholických nápojů, méně rostly i ceny oděvů a vodného a stočného, kde se částečně projevilo snížení DPH z 15 na 10 procent. V květnu se pak ještě více prohloubil pokles cen pohonných hmot, které jsou oproti úrovni před rokem nižší o více než pětinu. Na druhé straně zrychlil růst cen alkoholických nápojů a tabáku. Vlivem aktuální epidemie koronaviru a jejích dopadů na ekonomickou aktivitu i chování zákazníků očekáváme, že spotřebitelská inflace bude i v následujících měsících ztrácet dynamiku

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes vydala svůj pravidelný půlroční ekonomický výhled. Za předpokladu, že nedojde k druhé vlně virové pandemie, očekává za celý letošní rok pokles světové ekonomiky o 6 %, následovaný nárůstem o 5,2 % v roce 2021. Pokud by druhá vlna dorazila, očekává OECD propad dokonce o 7,6 %. Pro eurozónu ve zprávě nalezneme pokles o 9,1, resp. 11,5 % s druhou vlnou.  Česká republika podle OECD zažije v letošním roce snížení HDP o 9,6 % a nárůst nezaměstnanosti z loňských 2,0 až na 3,5 %. V roce příštím by pak mělo následovat oživení o 7,1 %, ovšem nezaměstnanost by měla dále narůst na 3,8 %. V případě příchodu druhé vlny pak český HDP odepíše dokonce 13,2 % a k žádnému citelnému oživení by v roce 2021 nedošlo, když by růst činil jen 1,7 %. Nezaměstnanost by v takovém případě dosáhla 3,8 % v roce 2020 a následně 5,0 % v tom dalším. OECD ve zprávě konstatuje, že Česká republika má nadále k dispozici nástroje, kterými může bránit hlubším propadům a to jak na straně měnové politiky, kde se nabízí možnost dalšího snížení kapitálové rezervy či zahájení kvantitativního uvolňování, tak i politiky fiskální, která těží z relativně nízkého zadlužení. Celosvětové ekonomické škody plynoucí z virové pandemie OECD hodnotí jako nejhorší recesi za poslední století, s výjimkou válečných stavů.

Americká inflace v květnu dosáhla 0,1 % meziročně, což odpovídá meziměsíčnímu poklesu cen o 0,1 %. Jádrová složka pak vykázala 1,2 %, resp. -0,1 % meziměsíčně. V obou případech tak byla cenová dynamika mírně nižší, než očekával trh.

Česká koruna přečkala dnešní dopoledne v poklidné náladě. Nezviklala ji ani mírně svižnější tuzemská inflace, ani poněkud temné vyznění zprávy OECD, a zůstává tak poblíž EUR/CZK 26,60.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Odvoz vašeho vozu
    Každý z nás se určitě někdy ve svém životě dostal do situace, ve které nemohl řídit auto, Ať už se jednalo a vypitý al...
  • Odvoz vašeho vozu
    Každý z nás se určitě někdy ve svém životě dostal do situace, ve které nemohl řídit auto, Ať už se jednalo a vypitý a...
  • Odvrátená tvár Eurozóny
    Výnosy na 10-ročných gréckych dlhopisoch...
  • Odvrátila CENTRICA definitívnu kapituláciu?
    V apríli 2020 sme na portáli FXstreet.cz priniesli článok o zaujímavej investičnej príležitosti do spoločnosti CENTRICA. Vychádzali sme predovšetkým z aktuálneho pohľadu technickej analýzy. Spoločnosť sme však monitorovali už dlhšie obdobie, nakoľko nás zaujala aj z pohľadu fundamentálnej analýzy. Medzičasom sa potvrdilo, že náš výber bol správny, keď akcie CENTRICA, prakticky v jednom intradennom pohybe, dosiahli náš krátkodobý cieľ na úrovni 0.5£, ale celkom zaznamenali rast až 40%. (viď. obrázok).
  • Od výprodejů k ziskům: akciové indexy vykazují pozitivní dynamiku
    Indexy S&P 500 a Nasdaq v úterý vyskočily o 1 % a ukázaly tak výrazné oživení z nedávného výprodeje. Investoři začali opět aktivně nakupovat akcie – inspirovaly je pozitivní výroky představitelů Federálního rezervního systému, které zmírnily obavy z možné recese v USA.
  • Od vzestupu Tesly po propad Boeingu: Nasdaq a S&P předčily očekávání
    Americké indexy Nasdaq a S&P 500 uzavřely ve čtvrtek v plusu díky slibnému výhledu Tesly a poklesu výnosů státních dluhopisů z nedávných maxim. Dobré výsledky Tesly pomohly navzdory některým smíšeným podnikovým výsledkům udržet na Wall Street dobrou náladu.
  • Od zítra platí embargo na ruský diesel, i českým řidičům proto zdraží nafta, varuje britská poradenská firma. Na embargu nejvíc vydělají Turecko, Maroko či Indie
    Už zítra vstupuje v platnost embargo EU na námořní dovoz ruských ropných produktů, včetně dieselových paliv, a současně s tím také začíná platit zastropování jejich cen na úrovni 100 dolarů za barel. Na této částce se včera shodla EU se zeměmi skupiny G7.
  • Od zítřka bude EU prakticky bez ruského plynu, jde o historický milník. Turbínu však Rusko dostane zpět, nebude se na ni moci vymlouvat
    Zítra nastane historický okamžik energetického trhu EU. Do EU nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Plánovaná údržbová odstávka, která zastaví tok plynu plynovodem Nord Stream 1, je sice každoroční, zpravidla červencovou záležitostí. Nyní se však přidává ta skutečnost, že plynovodem Jamal už od začátku dubna neproudí do Německa žádný ruský plyn. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko.
  • Od zlého k horšiemu
    Aj keď sa posledné dni zdalo, že prepady trhu sa začali stabilizovať a hr...
  • OECD a očakávania od centrálnych bánk
    OECD očakáva, že vážne sprísňovanie menovej politiky hlavných svetových centrálnych bánk očakáva až v druh...
  • OECD (globálny ekonomický výhľad)
    V najnovšom reporte zvyšuje očakávania rastu globálnej ekonomiky pre rok 2010!...
  • OECD k centrálním bankám: Uklidněte situaci v ekonomice
    Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) minulý týden výrazně snížila svoji ekonomickou prognózu. V té souvislosti vyzvala centrální banky, aby naznačily trhem, že nízké sazby zůstanou v platnosti déle, než se doposud očekávalo. Nejdůležitější však je, že kromě monetárních stimulů se vyslovila i za strukturální reformy, ale také za koordinovanou fiskální podporu.
  • OECD nie je znepokojená krízou Evergrande
    Hlavný ekonóm OECD, Laurence Boone, hovoril o potenciálnom opatrení Číny v súvislosti s Evergrande. Podľa jeho názoru majú čínske orgány schopnosť udržať dlhovú krízu u developera Evergrande na uzde a širší pád by mal byť obmedzený. Boone poukazuje na to, že ak developer skutočne podá žiadosť o bankrot, vplyv na trhy bude obmedzený iba na niekoľko konkrétnych spoločností.
  • OECD očakáva pre rok 2017 od Trumpa len mierne pozitívny dopad na rast HDP
    Minulý týždeň som písal o tom, že správanie sa trhov po amerických voľbách sa najviac zhoduje so scenárom očakávaní vyššieho ekonomického rastu (+ riziká protekcionizmu voči emerging markets). A zakončil som to tým, že trhy môžu mať až prehnane vysoké očakávania ohľadom budúceho rastu US ekonomiky a jeho vedľajších efektov.
  • OECD prognózuje nejslabší globální růst za poslední dekádu
    Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vydala novou prognózu světové ekonomiky. Oproti prognóze ze září nejsou přítomny žádné zásadní změny a můžeme říci, že odhady růstu HDP odpovídají odhadům dalších institucí jako Mezinárodní měnový fond, Světová banka či Capital Economics.
  • OECD předpovídá Česku takřka desetiprocentní propad. Nezaměstnanost by však měla zůstat poměrně nízko
    Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své dnes zveřejněné prognóze předpokládá letošní propad tuzemské ekonomiky čítající 9,6 procenta. To je pesimističtější odhad, než nač ukazuje aktuální, květnový konsensus trhu (minus 7,9 procenta, viz pravidelné šetření ČNB).
  • OECD se obává stagnace nízkých mezd
    OECD uveřejnila minulou středu zprávu, ze které vyplývá návrat míry nezaměstnanosti k hodnotám, kterých dosahovala před krizí. Za znepokojující označuje tzv. „anémii“ příjmů jako jeden z paradoxů hospodářského oživení. Povzbudivé údaje o růstu totiž často zakrývají komplikovanou realitu a frustraci mnoha Evropanů. Viditelné to je obzvlášť na trhu práce. Ve dokumentu „Employment Outlook 2018“, zveřejněném ve středu 4. července, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) došla k následujícímu závěru: „Znatelné zlepšení v oblasti zaměstnanosti zastiňuje stagnace mezd.“
  • OECD snížila odhad globálního růstu ekonomiky
    Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj výrazně snížila předpověď globálního ekonomického růstu v letošním roc...
  • OECD snižuje kvůli koronaviru odhad růstu světové ekonomiky. České ministerstvo financí bude muset odhad snižovat také, hrozí schodek 60 miliard korun
    Ministerstvo Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes upravila svůj odhad ekonomického růstu klíčových hospodářských celků světa. Učinila tak v rámci speciální publikace věnované ekonomickému dopadu šíření koronavirové nákazy.
  • OECD snižuje výhled růstu globální ekonomiky
    Český index nákupních manažerů ve výrobě v únoru vzrostl o 1,3 bodu na 46,5, tedy nejvyšší hodnotu za posledních 9 měsíců. Tento výsledek byl v souladu s tržním očekáváním. I přes dílčí zlepšení ukazatele v posledních měsících však hodnoty indexu nadále zůstávají hluboko v pásmu kontrakce.Navíc přetrvávají značné nejistotyohledně budoucího vývoje. Očekávané zotavení německé ani evropské ekonomiky se nedostavuje, údaje v následujících měsících pak mohou být významně ovlivněny dopady koronaviru. Epidemie postupně zasahuje stále více oblastí, a i když se zdá, že nákaza v Číně již kulminovala, v Evropě bude ještě sílit a její dopady v datech teprve uvidíme. Hodnoty PMI by tak mohly v příštích měsících opět začít klesat na nižší úrovně. V únoru však respondenti ještě hleděli do budoucna s optimismem (šetření skončilo už 20. 2.), když očekávání průmyslníků byla poprvé od loňského září pozitivní a dosáhla nejvyšších úrovní od loňského května. V únoru byl nižší pokles zakázek i výroby a to se odrazilo i v menším úbytku zaměstnanosti. Zejména vlivem slabé poptávky, především té ze zahraničí, předpokládáme, že tuzemský průmysl bude letos stagnovat, či růst jen mírně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy