Hlavními impulsy hovořícími pro dobrou pozici japonského jenu v měnových vodách jsou stále klesající ceny komodit, jejichž je Japonsko jedním z největších dovozců, a také globální politická nejistota, která zvyšuje poptávku po bezpečných aktivech, mezi které i přes astronomický vládní dluh japonský jen stále patří.
Vývoj japonské míry nezaměstnanosti:
Ani reálné ekonomice se nedaří špatně. Nezaměstnanost stále klesá a jako jedna z mála vyspělých zemí se Japonsko může pochlubit nižší mírou nezaměstnanosti než před globální finanční krizí (viz graf). To značí přicházející mzdové tlaky, které by Japonsko mohly po dlouhé době vymanit z deflace a zmenšit tak potřebu mohutného kvantitativního uvolňování, které aktuálně provádí centrální banka Bank of Japan a které působí negativně na hodnotu japonské měny.
Mimo tyto silné fundamentální aspekty japonského jenu se během léta nečekaně vytvořil i jeden nový, a tím je turismus. Letošní sezóna rozhodla, že příjezdy zahraničních turistů do Japonska budou rekordní s nevídaným meziročním růstem 4-5 milionů příjezdů. Turismus sice není páteří japonské ekonomiky, ale tak prudký nárůst (viz graf) vytváří silnou poptávku po JPY a pomáhá místní ekonomice zvýšenými investicemi do infrastruktury, které takové nové odvětví přitahuje.
Vývoj zahraničních příjezdů turistů do Japonska (měsíčně):
Stejně jako u prudkých výkyvů USD/JPY ze srpna za tímto vývojem musíme hledat Čínu. Díky prudkému růstu příjmů střední třídy v Číně a aktuálně velice výhodnému směnnému kurzu CNY/JPY Číňané vyrážejí do země vycházejícího slunce ve velkém. Na rozdíl od Evropy a USA, které stále zůstávají pro průměrné Číňany luxusem, je dovolená v Japonsku dostupná.
Krátká (short) pozice na měnovém páru USD/JPY navíc funguje jako dobrý diverzifikátor, protože se pohybuje v opačném směru než akciové trhy. Při vyšších hodnotách eurodolaru (nad 1,1500) se pak dá přemýšlet i o otevření short pozice v EUR/JPY.
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com