Vítám vás u dalšího článku o psychologii tradingu. Dnes se budeme věnovat tématice obchodních scénářů podle toho, jaký cenový vývoj může na našem levelu nastat. Obchodník by totiž měl mít předem dopředu jasně daný scénář toho, co se může stát a jak na tyto scénáře bude posléze reagovat. Nyní si nastíníme sedm variant, na které když nebude trader připravený, tak ho mohou stát nejen spoustu nervů, ale i peněz.
1) Ihned do zisku
První varianta obchodního scénáře je ta nejpozitivnější. Jedná se o situaci, kdy trh po otevření obchodu vyrazí ihned do zisku. V praxi se tato situace stává jen velmi zřídka a teoreticky by se neměla stávat vůbec, protože každý obchod je zahájen ve ztrátě kvůli spreadu nebo komisi.
2) Pomalé budování zisku
Tento obchodní scénář se už stává o poznání častěji. Na levelu totiž dojde k vymizení momenta a nastává nový trend. V rámci tohoto scénáře je velmi důležité neztratit nervy a na realizaci zisku si počkat. Vhodné je také sledovat tržní strukturu, a pokud trh vytváří nižší maxima na rezistenci a vyšší minima na supportu, je ve většině případů jen otázkou času, než dojde k realizaci profitu.
3) Ztráta a poté zisk
Rovněž se jedná o častý obchodní scénář. Přesně určit cenu, na které dojde k tržní reakci, je však téměř nemožné. Proto musí obchodník vždy počítat s tím, že jeho obchod může jít do ztráty. Zároveň by se ovšem mělo jednat o kontrolovanou ztrátu, jejíž horní výše by měla být omezena stop lossem.
4) Konsolidace na vstupu
Především swingoví obchodníci se mohou setkat se situací, kdy se dostanou do trhu, avšak ten ztratí momentum a vykazuje postranní trend. Zde je vhodné přihlédnout k nákladům na držení otevřené obchodní pozice, protože swap může výrazným způsobem snížit zisk nebo maximalizovat ztrátu v okamžiku uzavření obchodu.
5) Zisk a poté ztráta
Nyní se odstáváme do méně populárních tržních scénářů. Pokud jde obchod nejprve do zisku a poté se obrací, je nutné obchod aktivně řídit, například pomocí posouvání stop loss nebo částečným výběrem zisku. Zde se také může osvědčit pravidlo, že by ziskové obchody neměly končit ztrátou.
6) Pomalé budování ztráty
Pokud dojde ke ztrátě v případě, kdy trh jasně signalizoval budoucí směr svého vývoje (vyšší minima up trend, nižší maxima down trend), tak se jedná o chybu na straně psychiky, protože obchodník nedokázal uzavřít menší ztrátu. Ve většině případů trh totiž signalizuje, kam se bude ubírat. Pokud signalizace chybí, tak je potřeba ztrátu přijmout s tím, že zkrátka patří k tradingu.
7) Ihned do ztráty
Pokud je po vstupu ihned realizována ztráta, tak se z velké pravděpodobnosti buď jedná o špatný level, tedy obchodník má mezery v technické nebo fundamentální analýze, případně se jedná o unáhlené obchodování. V okamžiku, kdy má obchodník tendenci dohánět dříve realizovanou ztrátu, tak navýší frekvenci obchodů, což vede k ještě většímu prohloubení ztráty.
Závěr
V tomto článku jsme si nastínili sedm obchodních scénářů, na které by měl být každý obchodník připraven. Výhodou přípravy totiž je, že snímá tlak z naší psychiky a díky předem daným krokům víme, jak postupovat i v případech, kdy se nás může snažit ovládnout strach ve ztrátovém obchodě a nebo naopak chamtivost v ziskovém obchodě.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz