Vše souvisí se vším a pro vztah mezi USD a DJIA (nebo SP500) to platí obzvláště. Očekávaný květnový pokles u akciových indexech se letos vyplnil na 100 % . Nyní by bylo možné očekávat určité pokusy o opětovné obnovení růstu. Myslím, že základní otázka by měla znít : pominuly důvody květnového poklesu ? Pokud hlavním důvodem květnového poklesu byl jen výběr zisků z překoupeného trhu, potom lze očekávat rychlé obnovení růstu s dosažením nového maxima.
Myslím, že situace daleko složitější. Pokusil bych se vyjmenovat pro i proti růstové vlivy působící v současnosti na trh s akciemi.
Pro růst : ekonomika v USA se zjevně vzpamatovává. Firemní výsledky v USA i EU za 1 Q 2010 byly vesměs dobré a mnohdy i lepší než se očekávalo. Nákupy domů se zlepšují. ( I když zde byla poptávka ovlivněna podpůrnými programy.) Spotřebitelská důvěra roste. Zvyšuje se počet pracovních míst ( Zda bude tento trend potvrzen i za květen se ukáže dnes v 14:15 a zítra v 14:30.). EU : vývoz do zahraničí se zvyšuje ( Bezpochyby i pod vlivem slabšího Eura.) Průmysl si nevede nikterak špatně. Hospodářství v Číně stále vykazuje vysoký stupeň růstu. Některé akcie padly více a staly se tak lákadlem pro nákup byť patrně na kratší dobu.
Pro pokles : fiskální problémy většiny zemí eurozóny a ostatních zemí EU. Vysoké státní dluhy i ve vztahu k HDP. Obnovená nedůvěra mezi bankami. Vysoká chuť na další regulace v oblasti finančních trhů. Omezování bank v oblasti investic do finančních trhů. Možnost omezování investičních - hlavně hed. fondů. Obecná obava z toho, že problémy s fiskální politikou jednotlivých zemí v EU budou řešeny na úkor podpory jejich ekonomického oživení. Možné problémy bank s pohledávkami u zemí PIGS. Vznikající sociální nepokoje v celé EU. Zjevná neschopnost vedení EU - hlavně komise, tuto situaci aktivně a efektivně řešit . (Proto se iniciativy ujímá Německo a dostává se tak mnohdy do rozporu s ostatními členy eurozóny .) Objevující se problémy v Číně v oblasti trhu s nemovitostmi, malá podpora domácí spotřeby, sociální problémy, nevyhnutelná revalvace Juanu = snížení vývozu. Tlak na banky v Číně : zvyšování povinných rezerv, zpřísnění podmínek poskytování úvěrů atd. Zahraničně politické zvyšování napětí ve světě ( J. Korea, Izrael - Palestina - Turecko, Pákistán a jeho jaderné zbraně). Zvýšená seismická činnost ve světě již od r. 2004 . (Problémy a ztráty v letecké dopravě v EU, hrozba oživení činnosti další sopky na Islandu, další dvě nově činné sopky v J. Americe, častější a silnější zemětřesení po celém světě, zde bych připočet (byť to přímo nesouvisí) i problém s ropným vrtem BP v Mexickém zálivu a zde počínající hurikánovou sezónu = možný růst cen ropy)
Ještě si myslíte, že je prostor pro obnovení velkého růstu a dosažení nových maxim v akciových indexech ? Já jsem spíše skeptik. Krátkodobé nákupy nyní některých levných akciových titulů, proč ne. A rychlý výběr zisků. To bude dle mého názoru charakterizovat akciové trhy v následujících měsících. V případě zvýšení rizika nebo dokonce zvětšení jakéhokoliv problému z odstavce "Pro pokles", může mít za následek obnovení pádu.
Technicky : při divočejších poklesech v předchozích týdnech se US30 - DJIA sice pod úroveň 10 000 bodů dostal, ale nevydržel zde. Nyní se objevují pokusy a růst od této úrovně. V cestě stojí křivka 200 dní klouzavého průměru. Pokud se trhu podaří dostat a zavřít nad touto křivkou, můžeme očekávat růst k cca 10 500 bodů. V opačném případě může dojít k obnovení poklesu ve směru k 10 000 bodů. Pro několik následujících dní odhaduji, že nejpravděpodobnější scénář bude pohyb v pásmu 10 000 - 10 500 bodů. V případě dalšího zhoršení ekonomické nebo politické situace, nebo vznik nějaké další vážné přírodní katastrofy (Raději st. bankrot nebo Jirku jako premiéra, než výbuch nějakého supervulkánu.) očekávám průraz hranice 10 000 b. směrem k cca 8 900 b.
Tomas
v.1. - v.4 : jsou 4 varianty možného vývoje v US30 :