Nacházíme se v období, kdy příliš nepanuje shoda v tom, jakým směrem se budou finanční trhy v budoucnu ubírat. Tento stav, kdy jsou obchodníci bombardování mnohdy protichůdnými informacemi vytváří velmi náročné obchodní prostředí, ve kterém je složité se vyznat. Proto si v tomto článku nejprve problematiku protichůdných informací nastíníme a také si ukážeme způsob, jak se v grafech orientovat a přitom neztratit přehled o aktuálním dění.
Víc hlav víc ví
Toto rčení je obecně chápáno jako pozitivní, protože když se více lidí shodne na jednom faktu, tak to přeci musí být pravda. Ono to ovšem ve skutečnosti takto nefunguje. Když se více lidí shodne na jednom faktu, tak to spíše zavání davovou psychózou, než objektivně zhodnocenou situací. Víc hlav určitě víc neví, ale spíše víc hlav vytváří víc názorů.
Obchodník, který se vystavuje působení vícero názorů, tak může velmi snadno spadnout do stavu, kdy neví, co se ve skutečnosti děje a co hůř, pod vlivem proudu informací může začít dělat unáhlená rozhodnutí.
Tato rozhodnutí vedou buď k ukvapenému otevření obchodní pozice (FOMO efekt), nebo k předčasnému ukončení obchodní pozice, což je opět porušení původního obchodního plánu.
Krátkodobost protichůdných informací
Toto lze pozorovat především na sociálních sítích, kde se mnoho analytiků předhání v tom, kdo měl vlastně pravdu. Pokud jeden napíše, že trh poroste, tak po prvním růstovém dni slaví, že trh rostl. A pokud trh klesá, tak obvykle najde důvod proč trh vlastně klesá a jaká proměnná porušila jeho původní predikci.
Mnoho informací má pouze krátkodobý dopad na finanční trhy a obvykle obchodování probíhá v rámci postranního trendu, ovšem s vysokou volatilitou. Nejistota se na trhu pozná právě tak, že cena tvoří nová maxima i minima, ale vlastně nikam netrenduje. Toto je typický cenový vývoj finančních trhů v období nejistoty a velkého množství názorů a predikcí.
Technická analýza (TA)
Hlavní nevýhodou volatilního trhu v rámci dlouhodobějšího postranního trendu je to, že tam obvykle nefungují S/R zóny a například obchodní strategie založené na technických indikátorech generují velké množství falešných obchodních signálů. Toto se ovšem děje pouze v krátkodobých časovách rámcích jako je ID. Aby se obchodník nedostal do pasti ID volatility, je potřeba zvýšit TF a tam vyhledávat příležitosti jako například nakupovat na minimech a prodávat na maximech. Levely uvnitř postranního trendu obvykle nefungují.
Pokud na trzích nepanuje shoda v tom, jaký je aktuální trend, je vhodné se opět obrátit k vyšším časovým rámcům. Především při zahlcení makroekonomickými daty je dobré se obrátit k TA, protože support a rezistence fungují na týdenním a měsíčním grafu úplně stejně, ať je období nízkých nebo vysokých úrokových sazeb, ať je jakékoliv krize nebo ať je v éteru jakékoliv množství shodných nebo protichůdných informací.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass