Protože jsme ve forexu, nad čím jiným než nad světovou ekonomikou a dolarovým indexem. Vánoce a Nový rok se blíží, ale za 16 dní, které utečou jako voda se všichni tradeři na světě se opět vrhnou do boje. Většina z nich s různými přecevzetími, které si dali ke konci uplynulého roku. Aby jim, jako skoro vždy, vydržela do doby než se zbaví silvestrovské kocoviny. Ale snaha byla a to se cení. Přesto se všichni nejpozději 4.1. budou dívat na dolarový index – USD a budou přemýšlet nad jeho dalším vývojem. Nahoru nebo dolů ?
. . . . . . . . . . .
Tak nám dnes ve Washingtonu opět zvolili (díky pane J. Hašku) pana Bernankeho za šéfa FEDu. A bývalý šéf Greenspan varuje USA kvůli velikému deficitu před hlubokou fiskální krizí. Nezaměstnanost se dle zprávy za měsíc listopad trochu snížila, aby za minulý týden opět stoupla více než se očekávalo. Maloobchodní prodeje v USA prý překvapily, koho ? Vždyť začaly předvánoční nákupy a slevy. President Obama chce i nadále dělat tzv. zdravotní reformu, ale mezitím mu docházejí peníze na penze. Čím dál tím větší příliv nových penzistů (silné poválečné ročníky) vyvíjí veliký tlak na mandatorní výdaje státu a nebo na zaměstnanecké – příliš štědré důchodové fondy. Tyto navíc v uplynulých dvou letech utrpěly veliké ztráty díky probíhající bankovní a následně hospodářské krizi. Obrovské přesuny kapitálu – výroby z USA (ale i z EU) do Číny, Indie a Jihoamerických států, pomáhají zvyšovat úbytek pracovních míst na trhu práce v USA. V průběhu I. pololetí 2010 budou končit podpůrné ekonomické programy (v oblasti bytové politiky a automobilového průmyslu). Což vyvine další tlak na US ekonomiku. Přesto všechno v průběhu prosince začali investoři více věřit v dřívější zvyšování úroků v USA než v zatím FEDem avizovaném srpnu – září 2010. Postupně tak začali nakupovat USD i proto, že akciové indexy začínají brzdit – investoři se začínají bát rizik. (Stačí si jen vzpomenout na Dubai, Řecko, Španělsko, problémy začíná mít i prý Portugalsko a možná i Itálie, o nových členech EU vč. ČR nemluvě). K tomu všemu se nově začaly vyskytovat problémy v některých Evropských bankách a nějaké nesrovnalosti v US bankách. Situace v Číně je trochu velkou neznámou, skoro připomíná jejich známé Zakázané město. Ta super výše jejich HDP, to jsou až neuvěřitelná čísla (záleží na metodice výpočtu a ověřitelnosti údajů). Při tak vysokých číslech HDP, by se u jiných zemích začalo dávno hovořit o přehřáté ekonomice, ale u Číny pssst. Jen aby jejich ekonomika neměla stejnou kvalitu jako ty u nich vyráběné krámy, které chrlí za dampingové ceny do celého světa. Když se podívám na Čínskou hračku, hadry a česnek + ( 10 000 x atd.), začíná mi to být skoro jasné.
Přesto všechno MMF + Světová banka vyhlašují do světa, že krize je prakticky za námi, v r. 2010 bude sice ještě trochu v ekonomikách ? pošmourno?, ale již v roce 2011 se pojede na plný plyn ke ?světlým zítřkům? . Slova, slova a někteří investoři na ně přestávají slyšet. Začínají se obávat nových nafukujících se ekonomických bublin. A tak utíkají postupně k USD, JPY / nebo od nich ke zlatu a zpět. Dle všeho jsme na počátku růstu USD, problémy v EU jsou příliš živé a na problémy v USA – Číně se tak zatím trochu zapomnělo. (Však ony se časem drsně ozvou samy !) Tak trochu se zapomnělo i na jiné rozvinuté ekonomiky, které mají solidní základ, jsou bohaté na suroviny a mají vysoce rozvinuté zemědělství (žádné problémy s potravinami – naopak) a rozvinutý průmysl + služby a jsou to zároveň demokratické země. Myslím tím Kanadu a Austrálii. Obě mají vysoký potencionál se stát v brzké budoucnosti tahouny západních zemí.
. . . . . . . . . . .
Po fundamentální stránce USD žene nahoru možnost dřívějšího zvyšování úroků, nově objevené ekonomické problémy v EU, a přetrvávající i když jak to tak vypadá, mírně se zlepšující problémy v GBP. ( Všimněte si jak EURO v od cca 4.12. ztrácelo proti USD, ale libra ne zase tolik.) Jak dlouho výše uvedené palivo podporující růst USD bude pro pohyb nahoru stačit, nelze nyní říci, ale pravděpodobně mu vydrží do výsledkové sezóny US a EU firem ukazující jejich hospodaření za r. 2009. Možná, až do zveřejnění podobných výsledků US a EU firem za 1 Q 2010. To, že celý růst USD bude provázen korekcemi a mnohdy i divočejšími je jasné. Pomyslnou stopku tohoto růstu USD, udělá s největší pravděpodobností první zmínka o nutnosti zvýšit úrokové sazby v EU a GBP. Nebo překvapivě dobré hospodářské výsledky firem z EU a US + vyřešení problémů se státními financemi v Řecku, Španělsku atd. + neobjevení se dalších “kostlivců v Evropské ekonomické skříni?, což je málo pravděpodobné.
Technicky : DXH0 prorazil silnou trendovou čáru down trendu a bezpečně se začal tlačit na sever. Dnes (ČT 17.12.) se mu podařilo prorazit silnou R = 78,00, ale nezavřel nad ní – zatím. Z grafu – připomínám, že se jedná o týdenní graf, je patrný volný prostor pro růst k minimálně 80 – 82 = 50 % Fibonacciho. Bude to liknavý růst s častými korekcemi, DX bude často dle grafů TF H1 + H4 překoupený. Pozor na úrovni cca 80 -81 je tzv. oblast nerozhodného trhu, zde patrně bude docházet k pokusům růst DX zastavit, snad i otočit. Ale odhaduji, že se DX podaří po korekcích obnovit růst a bude pokračovat až k 82 s možností testu 83 – 84. To už odhadem budeme v cca květnu – červnu a nastane pomyslný boj mezi zvyšováním úroků v USA , v EU a GBP ve druhém pololetí r. 2010. A investory vzájemné porovnávání hospodářských situací v těchto oblastech.
. . . . . . . . . . .
Berte prosím výše uvedený článek jako skutečně předvánoční úvahu, podpořenou cca litříkem svařeného červeného vínka. Ale já to tak na dně sklenice viděl a říká se, že ve víně je pravda. Možná, kdybych vypil ještě jeden litřík, tak bych za světovou měnu od 1.1.2010 považoval asi rubl nebo forint (nic proti Rusku nebo Maďarsku).
Hezký den všem a klidnou předvánoční SO + NE,
Tomas.