Nicméně, po raketovém útoku Íránu na Izrael se cena ropy prudce vydala vzhůru. Geopolitické napětí by mohlo způsobit, že cena ropy v nadcházejících dnech či týdnech znovu výrazně vzroste. Představuje tedy růst ceny ropy riziko pro inflaci? Právě růst nominální inflace by mohl způsobit nečekané problémy americké centrální bance. Fed by měl potíže s rychlým snižováním úrokových sazeb, pokud by inflace začala opět růst.
Kouzlo srovnávací základny
Pro výpočet meziroční inflace je klíčová srovnávací základna. Konečný údaj o inflaci je ovlivněn tím, jaká byla cena přesně před rokem. Kdo se podívá na ceny z loňska, nemůže být překvapen současnou meziroční inflací. To platí jak pro USA, tak pro nás. Samotná statistická čísla vždy vyžadují interpretaci, která může být správná nebo zavádějící. A to je důležité mít na paměti.
Srovnávací základna může mít jak pozitivní, tak negativní vliv na celkovou inflaci. Pokud byla některá položka před rokem výrazně dražší, pomáhá to snížit současnou inflaci. Tento princip platí i opačně. Problém nastává u ropy, jejíž cena je během roku velmi volatilní. Proto bychom se měli podívat na její vývoj před rokem.
Klíčová úroveň 80 dolarů za barel
Pokud se podíváme na cenu ropy, zjistíme, že její cena byla na konci září na maximální úrovni 93 dolarů za barel. Poté začala klesat. Přesně před rokem byla na 84 dolarech, následně se zvýšila na 90 dolarů a od té doby klesá. To znamená, že i přes nedávný růst je aktuální cena ropy stále nižší než před rokem, což negativně ovlivní výpočet inflace.
Vývoj ceny ropy za poslední rok:
Nicméně problémy s cenou ropy teprve začínají. Ropa v roce 2023 od konce října oslabila až na 72 dolarů ke konci roku. To znamená, že i když cena ropy zůstane stejná, na konci roku se ve výpočtu inflace projeví pozitivně. Skutečný problém by nastal, pokud by cena ropy překročila 80 dolarů. Pak by vliv ceny ropy zvýšil celkovou inflaci, což by způsobilo růst nominální inflace, a to by mohlo centrální bankéře značně znepokojit. Nejvíce by to postihlo riziková finanční aktiva. Pro investora tedy platí, že pokud se cena ropy v blízké době přiblíží k hranici 80 dolarů za barel, měl by zvážit úpravu své investiční strategie.
Závěr: Přinese rok 2025 úlevu v ceně ropy?
Pokud vyloučíme geopolitické riziko, které je těžké předpovědět, měli bychom v roce 2025 očekávat pokles ceny ropy. Země OPEC plánují zvýšit svou produkci na úroveň z roku 2022, což znamená nárůst o dva miliony barelů denně. Hlavním hráčem má být Saúdská Arábie. Rovněž všechny země Severní a Jižní Ameriky plánují v příštím roce zvýšit produkci. Zvýšení produkce by mělo pomoci zabránit nekontrolovanému růstu cen ropy.
Matěj Široký