S obrovskými problémy se potýká čínský realitní sektor, který za letošních 10 měsíců zahájil meziročně o 40 % méně bytů. Oceli proto začíná být na globálním trhu přebytek. Tato krize se přelévá i do bankovnictví, kde řeší rostoucí trend nesplácených úvěrů. Navíc zůstávají stále v platnosti covidové restrikce, které brzdí spotřebu. Místní maloobchodní tržby v říjnu klesly meziročně o 0,5 % nominálně, reálně pak o několik procentních bodů. Přitom v předcovidové Číně se nestalo, že by maloobchod rostl o méně než 7 % meziročně.
Vývoj kumulovaných zahájených 10000 m2 bytů ve výstavbě v Číně:
Kromě těchto interních problémů se přidávají i ty ze zahraničí. Vyšší ceny dovážených energií postupně trumfuje pokles globální poptávky po spotřebitelském zboží. Americké i evropské sklady s oblečením, hračkami i elektronikou jsou plné a vánoční nákupní sezóna je kvůli propadu reálných příjmů domácností na Západě slabší.
Vývoj meziročního růstu čínského reálného HDP (v %):
„Továrna světa“ tak bude zpomalovat jak poklesem investic, tak i exportů, zatímco poptávka spotřebitelů zůstává slabá. Růst HDP v příštím roce by se měl držet mezi 2-3 %. Výpadek svižného růstu tohoto hlavního hráče musí být cítit i na komoditních trzích.
Železná ruda i ropa již faktor zpomalující Číny vzaly v potaz a obchodují se výrazně níže. Naopak uhlí nebo měď se drží stále vysoko, především pak v porovnání s předcovidovým historickým standardem. Uhlí by mělo klesat nejenom kvůli zpomalujícímu hospodářství, ale také kvůli příznivému počasí a rostoucím dodávkám hlavních producentů. Z Evropy je sice poptávka po uhlí vyšší kvůli sníženým dodávkám plynu z Ruska, Evropská Unie se však podílí na celosvětové spotřebě uhlí 9 %, zatímco Čína si drží 50 % podíl.
Měď již není tak překoupená, jak tomu bylo v loňském roce. I přesto se obchoduje stále vysoko a zdá se, že nereflektuje plně negativní dopady čínského stavebního sektoru. Navíc je potřeba vzít v potaz, že aktuálně je americký dolar výrazně silnější oproti euru, jenu, jüanu i ostatním měnám v porovnání s minulými roky. Cena mědi (i ostatních komodit) v lokálních měnách producentů i spotřebitelů je výše, než se z prvního pohledu na vývoj v grafu zdá. Tento faktor favorizuje zvyšování dodávek na trh a také úspory ve spotřebě, komoditní býci jsou tím pádem v defenzívě.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Reuters, Chinese Statistical Office, tradingeconomics.com