Celá lidská historie je spojena s hledáním a nalézáním něčeho, co je hezké a vzácné. Ale co na tom zlatě ve skutečnosti je? Proč jsou tímto kusem kovu lidé tak unešeni a často ztrácí nejen hlavu, ale i soudnost? Proč se při vkročení do obchodu se zlatými šperky dámám, zcela bez jejich vědomí, objeví úsměv na tváři? Proč si muži kupují zlaté cihly? Aby dali najevo své bohatství, přičemž je okamžitě ukryjí do nějakého trezoru a přesto, že je nikdo nevidí, usínají s o dva metry větším egem? Co to je? Proč to je?
V dnešní době a vlastně nejen v ní je zlato považováno za určitou jistotu. Peníze v něj vložené mohou získávat i ztrácet, ale pokud někdy nastane problém, je to jedna z mála věcí, která si svoji hodnotu udrží a nikdy ji definitivně neztratí. Ale je to opravdu tak?
Občas se stane, že přemýšlím (no nesmějte se, všichni to občas děláme). Přemýšlím nad tím, co se mi právě děje špatného a já jen proto, že o tom nevím, jsem naprosto v pohodě. O to větší překvapení potom je, když se to špatné dostaví a já se ohlédnu zpět v čase a říkám si, jak z člověka nevědomost dělá snadnou oběť. A tak jsem přemýšlel o zlatě. Hodnota zlata je vyjádřena nejen jeho krásou, ale především množstvím, v jakém se na světě vyskytuje. A tady jsme u té nevědomosti.
Podle zdroje Wikipedie bylo do roku 2014 vytěženo 175000 tun zlata. Podle jejich přepočtu to má být krychle o straně 21 metrů. Dvacet jedna metrů krát dvacet jedna metrů krát dvacet jedna metrů. Víte co to je? Půlka fotbalového hřiště má 50 metrů. Tenisový kurt má na délku 22 metrů. Jenže zamysleme se nad tím, kolik toho o zeměkouli víme. Co když je někde ložisko, které vygeneruje krychli o hraně 100 metrů? Nebo kilometr? Co se stane potom? A co když se už technologie blíží k tomu, abychom takové ložisko byli schopni odhalit? A tady záměrně píši odhalit, protože i jen informace o takovém nalezišti by mohla mít drtivý dopad. Víte, jak hluboký je nejhlubší důl světa? Údajně je to důl Tau Tona v Jižní Africe a má hloubku 3600 metrů. Víte co se v něm těží? Zlato. A teď si představte, že „díra“ 3600 metrů v zeměkouli je něco podobného, jako kdybyste na dálnici z Prahy do Brna ujeli 5 centimetrů! Konsekvence a další úvahy už nechám na vás, ale něco na tom je, nemyslíte?
A ještě provokativní prognóza. Podle mě je v zemi ještě 800 milionů tun zlata. Takže jednou z něj bude pěkný plíšek na vinice, který bude svými odlesky ve větru odhánět ptáky.
Michal Uma