Úterý 22. dubna 2025 19:06
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei Payouty
reklama
RebelsFunding PIXAR styl
reklama
Fintokei Payouty

Trh práce vstupuje do období strukturálních změn, stále však chybí kvalifikovaní specialisté. Adaptaci brzdí bariéry i předsudky

22.04.2025 15:33  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tuzemský pracovní trh se po letech strnulosti začíná rozhýbávat. Navzdory mírnému nárůstu nezaměstnanosti během uplynulé zimy však zaměstnavatelé i nadále čelí dlouhodobému problému: nedostatku kvalifikovaných lidí. Ukazují to aktuální data společnosti Alma Career, která vycházejí z nedávného průzkumu mezi zaměstnavateli a také z čerstvých dat pracovních portálů Jobs.cz a Prace.cz za první čtvrtletí roku 2025.

Podíl nezaměstnaných podle Úřadu práce sice během zimy mírně vzrostl až na 4,4 % ke konci února, nárůst však byl do velké míry způsoben jednoduší registrací nových uchazečů. Dle posledních dostupných dat Eurostatu a ČSÚ, která jsou srovnatelná napříč Evropou, míra nezaměstnanosti v ČR na úrovni 2,7 % ke konci února nadále zůstala vedle Polska a Malty jednou z nejnižších mezi zeměmi EU. Celkem 3,2 % pracovních míst v české ekonomice zůstává neobsazených, což je čtvrtý nejvyšší podíl v EU po Belgii, Nizozemí a Rakousku.

Jednoduše řečeno: lidí v evidenci Úřadu práce sice dočasně přibylo, podstatná část ale i nyní dokáže novu práci najít poměrně rychle. Data Alma Career ukazují, že poptávka po pracovnících zůstává v Česku celkem stabilní a v některých sektorech dokonce trvale vysoká. Během 1. čtvrtletí 2025 bylo na nejpoužívanějších pracovních portálech Jobs.cz a Prace.cz zveřejněno celkem 113 398 pracovních nabídek. To je jen mírný meziroční pokles o 5,4 %. Čtyři pětiny společností s více než 10 zaměstnanci letos alespoň částečně nabírají – zpravidla jako náhradu za odcházející kolegy. Aktivní nábor nových lidí letos plánuje plná třetina zaměstnavatelů. Naopak jen 17 % firem snižuje nebo plánuje snižovat stavy, navíc většinou mírně – do 5 % z počtu zaměstnanců.

Zájemců přibývá, lidé v profesích s konkrétní kvalifikací však stále chybějí

Zároveň roste počet lidí reagujících na pracovní nabídky – alespoň jednu reakci poslalo v prvním čtvrtletí tohoto roku bezmála 345 tisíc lidí, což představuje meziroční nárůst o 10,1 %. Celkově zájemci na všechny obsazované pozice během 1. čtvrtletí přes pracovní portály a další služby Alma Career zaslali 2 152 544 reakcí, což je o 9,2 % více než za stejné období vloni.

Minimální požadované vzdělání

Počet inz. pozic přes Jobs.cz a Prace.cz v Q1/2025

Podíl na celé poptávce v Q1/2025

Průměrný počet reakcí na 1 pozici (za 30 dní) v Q1/2025

Podíl pozic s méně než 1 reakcí v Q1/2025

Průměrná nabízená mzda OD
(Q1/2025)

Průměrná nabízená mzda DO
(Q1/2025)

Základní

7 463

6,6 %

24,3

5 %

29 944

36 154

Odborné vyučení bez maturity

21 914

19,3 %

15,3

11 %

34 091

42 976

Úplné SŠ nebo odborné s maturitou

60 569

53,4 %

13,9

11 %

41 530

56 827

VOŠ (zdr. sestry, soc. prac. apod.)

3 143

2,8 %

7,8

17 %

36 534

44 704

VŠ – bakalářské

4 750

4,2 %

10,4

14 %

49 134

64 372

VŠ/univerzitní

9 831

8,7 %

8,1

21 %

53 714

70 671

Celkem

113 398

 

14,4

12 %

38 979

51 584


Na první pohled by se mohlo zdát, že se trh vrací k určité rovnováze – neuspokojená poptávka se neprohlubuje, dostupných kandidátů postupně přibývá. Ti však často nenaplňují očekávání a potřeby zaměstnavatelů. Do určité míry se tak poptávka s nabídkou nepotkává – ať už odborně, nebo geograficky. Zásadní nerovnováha panuje zejména v technických profesích, zdravotnictví a ve specializovaných službách.

Krize kvalifikovaných profesí: technici, vývojáři, zdravotníci

Pozice, které firmy poptávají opakovaně a dlouhodobě, často zůstávají neobsazené. Kritický je zejména nedostatek lidí v technických oborech a stále více také ve zdravotnictví a sociální péči – třeba u zdravotních sester dostanou zaměstnavatelé v průměru pouze 4 reakce na inzerát. U pozic projektantů či vývojových inženýrů jsou to necelé 4 reakce na inzerát, elektroinženýři či stavbyvedoucí dokonce jen zhruba 3. Pro slušný výběr vhodného kandidáta je přitom zapotřebí v průměru alespoň 10 reakcí. Hodnoty pod pět už znamenají vážný problém – jde o extrémně těžko obsaditelné pozice, pro které zhruba ve 20 až 35 % případů zaměstnavatelé nezískají ani jednoho vhodného kandidáta.

Naopak některé obecnější profese, u nichž často stačí nižší kvalifikace, mají vysoký počet reakcí – recepční s průměrem 45, číšníci a servírky s 32, pracovníci back office s 31 či fakturanti s bezmála 30 reakcemi na 1 pozici. Tyto profese zaměstnavatelé na rozdíl od specializovaných pozic výrazně častěji otevírají absolventům všech typů škol – a to i bez předchozí praxe.

Vybrané často inzerované pozice s nejvíce zaslanými CV kandidátů:

Profese

Celkem pozic v Q1/2025

Průměrný počet CV na 1 pozici

Recepční

1321

45,3

Číšník/servírka

912

31,6

Pracovník back office

3540

30,5

Fakturant

1287

29,5

Prodavač

7561

28,2

Skladník/manipulant

3968

27,4

Administrativní pracovník

7926

26,9


Vybrané často inzerované pozice s nejméně zaslanými CV kandidátů:

Profese

Celkem pozic v Q1/2025

Průměrný počet CV na 1 pozici

Seřizovač/progr. CNC strojů

1502

5,7

Zdravotní sestra

1995

4,0

Pojišťovací poradce

2891

3,9

Elektromechanik

2524

3,8

Projektant

1666

3,8

Stavbyvedoucí

1819

3,2

Elektroinženýr

1353

3,0


Nízká mobilita a ochota ke změnám práce zpomaluje adaptaci české ekonomiky

Jedním z důvodů přetrvávajícího nesouladu na trhu je i nízká ochota lidí měnit práci z vlastní vůle v situaci, kdy by si sami mohli z dostupných příležitostí vybírat – tedy dříve, než jsou k tomu donuceni nepříznivými okolnostmi. Podle dat Alma Career se nyní snaží aktivně hledat novou nebo lepší práci jen necelých 15 % všech zaměstnaných. Třetina uvádí, že by odešla, kdyby dostala nabídku za lepších podmínek, další třetina by změnu v takové situaci zvažovala – většina však aktivně nové příležitosti nevyhledává.

Důvodem nejsou jen objektivní překážky, ale i psychologické a praktické bariéry. Nejčastějšími překážkami jsou finanční závazky, chybějící rezervy pro případ výpadku příjmu, obavy z nejistoty při přechodu k novému zaměstnavateli nebo pocit, že na trhu nejsou vhodné pozice odpovídající kvalifikaci. Roli hraje i nízké sebevědomí, strach z odmítnutí či zakořenění v komfortní zóně. Lidé často podceňují své schopnosti nebo nemají přehled o možnostech na trhu. Firmy tak musí překonávat nejen konkurenci, ale i vnitřní bariéry samotných uchazečů. Ochota ke změně je přitom nižší právě u chybějících kvalifikovaných specialistů než u lidí s nižším vzděláním či obecnějším profilem.

Recept na oživení v náročné době: rekvalifikace, vzdělávání, podpora změn a odvaha jednat

„Český trh práce potřebuje skutečně ožít a výrazně rychleji a lépe se adaptovat na nastávající změny ve struktuře poptávaných pracovních pozic a kvalifikací pro ně potřebných. Proto nestačí jen popisovat problémy. Potřebujeme konkrétní změny, které se projeví v každodenní praxi. Nestačí mluvit o celoživotním vzdělávání a otevírat další libovolné kurzy a školení – musíme konečně začít nabízet takové, které odrážejí skutečné potřeby ekonomiky. To znamená jednoduché přihlášení, flexibilní formáty výuky i jejího financování a zejména propojení s konkrétními pracovními příležitostmi.

Zaměstnavatelé by se zároveň měli přestat bát otevřené komunikace o pracovních podmínkách. Férovost a minimálně základní transparentnost ve mzdách, benefitech i firemní kultuře už dnes nejsou bonus ale standard, který lidé očekávají. Flexibilita a autonomie v práci či vzdělávání, profesní a kariérní rozvoj by neměly být jen módní výrazy. Musí se stát základem nabídky, a to pro všechny zájemce bez ohledu na věk, pohlaví či jiné obecné atributy – což výrazně podtrhává rychlé stárnutí české populace.  

Zajímavé posily do týmu nezíská firma, která slibuje "mladý a dynamický kolektiv", ale ta, která umí věrohodně ukázat, že člověk u ní dále poroste – odborně i lidsky – a že díky ní bude mít velmi dobrou perspektivu uplatnění i v budoucnu. Lidé už dnes obvykle nehledají jen jakoukoliv práci. Hledají zajímavou příležitost, smysl a férové zacházení,“ sumarizuje v kostce kroky vedoucí k větší flexibilitě pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský, analytik Alma Career a na závěr doplňuje: „Současná situace na trhu práce není jen výsledkem dočasných výkyvů, ale hlubších strukturálních změn.

Aby se Česko stalo konkurenceschopnou ekonomikou založenou hlavně na inovacích a odbornosti, je nutné co nejlépe propojit potřeby a možnosti zaměstnavatelů s očekáváním a potenciálem lidí. Vyžaduje to větší otevřenost firem, odvahu jednotlivců i účinnější podporu v rámci systému. Jinak riskujeme, že se místo potřebné transformace budeme motat v kruhu nevyužitých příležitostí coby nadále sice laciní, ale neprůbojní subdodavatelé s nízkou přidanou hodnotou.

V krajním případě bychom se tak mohli dostat až do paradoxní situace, kdy nám na jedné straně začne rychleji narůstat podíl dlouhodobě nezaměstnaných, a na straně druhé podíl pozic, na které zaměstnavatelé nebudou schopni získat žádné vhodné kandidáty. To by pro českou společnost i ekonomiku bylo zcela neúnosné.“

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trh práce se utahuje
    Podíl nezaměstnaných v Česku se v srpnu o další desetinku snížil. Dosáhl tak 3,6 % po červencových 3,7 %, a je tak nejnižší od května loňského roku. Celkem úřad práce registroval 267 889 uchazečů o zaměstnání, což bylo ve srovnání s předchozím měsícem o 4 289 nižší. V srpnu i nadále pokračoval růst počtu volných pracovních míst. Ten dosáhl již rekordních více než 363 tisíc, takže na jedno volné pracovní místo připadá 0,7 uchazeče. Aby tedy uchazeči zaplnili volná pracovní místa, museli by se rozkrájet. Mezi okresy s nejvyšší nezaměstnaností patřila jako již tradičně Karviná (9,0 %), Most (6,9 %), Ostrava-město (6,6 %), Chomutov (6,1 %) a Ústí nad Labem (6,1 %).
  • Trh práce se utahuje, šance na rychlý pokles sazeb mizí
    Lednová čísla z amerického trhu práce rozhodně neukazují to, co by si investoři nyní přáli. Nedochází k postupnému ochlazování, trh práce naopak v posledních dvou měsících nabírá na síle. Za leden vykázal 353 tisíc nových pracovních míst namísto očekávaných 185 tis. a při mírně vyšší hodnotě oproti prosinci. Klíčové číslo reportu ministerstva práce zvedá silné nabírání lidí ve školství a zdravotnictví, specializovaných službách či obchodu a dopravě. Když pomineme propouštění v těžebním sektoru, který má minimální váhu, tak nebyl leden slabý v žádné důležité oblasti.
  • Trh práce se zvedl, ale bude to stačit? Data pochybnosti nesmazala
    Klíčová data z amerického trhu práce, na která investoři tak dlouho čekali, jsou tu. Nepřinesla ale jasnou odpověď na otázky kolem kondice ekonomiky. První reakce finančních trhů je proto rozpačitá, pochybnosti podle nás zůstanou. Nejsledovanější položkou jsou nová pracovní místa. Za srpen jich bylo 142 tisíc namísto očekávaných 165 k. Sice tedy nebylo dosaženo konsensu, ale aspoň je to nárůst.
  • Trh práce USA
    Nároky napodporu nezaměstnanosti (jobless claims) v USA byly jen málo odlišné od posledního výstupu. V týdnu končícím ...
  • Trh práce USA byl hlavním zdrojem pozitivních zprav na trzích.
    V pátek investoři zaměřili se na publikovanou ekonomickou statistiku. Data po trhu práce USA byly nižší...
  • Trh práce USA: Ochlazení se nepotvrzuje, data jsou protichůdná a revize velké
    Nejsledovanější číslo z vládního reportu popisujícího kondici amerického trhu práce je počet nových pracovních míst. Těch bylo za leden 143 tisíc oproti konsensu 175 tis. a po 307 tisících v prosinci. Na první pohled tedy značné ochlazení, jenže... Samotný prosinec prošel významnou revizí na 307 z 256 tisíc a upravena byla data i za celý rok 2024. Celkově mírně dolů díky začátku roku, ovšem postupný obrat trendu zaměstnanosti směrem vzhůru je tam vidět stále, možná ještě víc díky silnému závěru roku.
  • Trh práce v Británii pozitivně překvapil, riziková aktiva porážejí bezpečné přístavy, analýza GBP/JPY, USD/CAD a STŘÍBRA
    Nálada na finančních trzích se od začátku týdne příliš nezměnila. Trhy žádným způsobem nereflektují selhávající jednání mezi Řeckem a eurozónou a porušování příměří na Ukrajině, riziková aktiva (akcie, AUD, NZD) posilují a ta bezpečná (dluhopisy, drahé kovy) oslabují (výnosy z amerických dluhopisů rostou). Trhy stále doufají, že Řecko a evropští partneři se nakonec domluví. Zlato včera oslabilo o 1,8 procenta, stříbro přes 5 procent a ztráty inkasovaly i platina a palladium. Naopak ropa opět posílila. V této souvislosti doporučujeme sledovat náš včerejší graf ropy.
  • Trh práce v EÚ a eurozóne je silný. Do rastu miezd sa to však nepremieta.
    Dnes (a aj v stredu) dorazilo viacero čísel z EÚ a eurozóny, ktoré približujú aktuálne dianie na trhu práce. Začnime tým pozitívnym – zamestnanosťou, tá pokračuje v raste v EÚ aj v eurozóne. Rozdiel medzi vývojom zamestnanosti v EÚ a eurozóne je ten, že v eurozóne sa oživenie začalo o niekoľko kvartálov neskôr, v oboch zoskupeniach však posledne rastie rovnakým tempom.
  • Trh práce v listopadu stagnoval
    Podíl nezaměstnaných osob v listopadu stagnoval na říjnových 3,5 % a naplnil tak naše i tržní očekávání. Beze změny zůstal i po sezónním očištění (3,7 %). Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem stoupl o 2,5 tisíce na 263 tisíc, ve srovnání s listopadem 2022 byl vyšší o 6,8 tisíc. Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 1,8 tisíce na 278,7 tisíc. Na jedno volné pracovní místo v listopadu připadal jeden uchazeč, stejně jako tomu bylo v předchozích třech měsících.
  • Trh práce vo Francúzsku a Taliansku začína ožívať
    Na periférii a poloperiférii eurozóny sa v posledných rokoch odohralo viacero odlišných ekonomických príbehov. Ten najúspešnejší napísalo Írsko, ktoré sa vďaka tomu, že malo najviac konkurencieschopnú ekonomiku po masívnej bubline na trhu s bývaním vrátilo relatívne rýchlo k rastu a vrchol pri nezamestnanosti dosiahlo o rok a štvrť skôr ako eurozóna. O začiatku roka 2012 klesla miera nezamestnanosti v krajine z viac ako 15% pod 7%.
  • Trh práce v USA (ADP report) zklamal, EUR/USD se zatím drží pod 1,31
    Americký výkaz národní zaměstnanosti ADP nenaplnil očekávání ekonomů a vyslal varovný signál směrem k pátečnímu NFP reportu (počet nově vytvořených míst mimo zemědělský sektor). Privátní sektor dokázal v dubnu vytvořit pouhých 135 000 nových míst a zaostal tak o téměř 40 000 za očekáváním (171 000). Americký trh práce by se rád dostal na meziměsíční zisky kolem 200 000. Jak hlubokou zaostává za touto laťkou, se trhy dozví v pátek v 14:30 (NFP ). Dnešní, případně páteční výsledek tak pravděpodobně znovu otevře diskusi, zda nedávné projevy špiček bankovního sektoru o možné redukci 3. kola kvantitativního uvolňování (QE) nebyly předčasné.
  • Trh práce v USA javí aj napriek najnižšej nezamestnanosti za takmer 50 rokov známky slabosti
    Nálada na akciových trhoch sa začiatkom minulého týždňa výrazne zhoršila po negatívnych dátach prieskumu nákupných manažérov z výrobného sektora. Tento indikátor klesol pod kontrakčnú hladinu 50 bodov, ktorá naznačuje, že manažéri očakávajú príchod recesie. Neskôr obavy ohľadom spomaľovania hospodárskeho rastu doplnili rovnaké dáta zo sektora služieb, ktoré síce nenaznačujú príchod recesie, ale taktiež sa zhoršili.
  • Trh práce v USA - Komentář CYRRUS
    Americká ekonomika v březnu vytvořila 196 nových pracovních míst. Trh čekal v mediánu 177 tisíc. Slabý údaj za únor byl revidován z 20 tisíc na 33 tisíc. Pozitivně překvapila i tvorba pracovních míst v privátním sektoru. Míra nezaměstnanosti zůstala v souladu s očekáváním beze změny na úrovni 3,8 %. Pozitivní překvapení z tvorby pracovních míst tlumí slabý nárůst průměrných hodinových příjmů o 0,3 % meziměsíčně, když se čekalo 0,3 %.
  • Trh práce v USA neukazuje přílišnou sílu. Od Fedu čekáme snížení a pak přestávku
    Listopadová data z amerického trhu práce se příliš neodchýlila od odhadů, takže nevyvolají příliš velké změny v očekáváních ohledně měnové politiky a kondice ekonomiky. Z pohledu akcií či dluhopisů vyznívají čísla mírně pozitivně, zatímco dolaru naopak mohou trochu uškodit. Klíčová statistika nových pracovních míst jen lehce překonává odhady. Dosáhla 227 tisíc, zatímco se čekalo 220 tisíc.
  • Trh práce v USA ochladí sázky na pokles sazeb
    Zatímco se čekalo další ochlazení amerického trhu práce, nová data spíše ochladí sázky na pokles úrokových sazeb Fedu. Listopadová čísla totiž naopak ukazují, že se trh práce drží v dobré kondici a probíhající změny nemusejí být tak výrazné. Zaměstnanost stoupá slušným tempem, když pracovních míst přibylo 199 tis. oproti očekávaným 183 tis. Nová místa přibývají zejména v sektoru školství a zdravotnictví, výrazně přispívá vláda a také pohostinství. V listopadu vidíme obrat ve zpracovatelském průmyslu, kde přibylo 28 tisíc nových míst.
  • Trh práce v USA optimistický, ale akciové trhy mohou dále klesat
    Tvorba nových pracovních míst v USA v dubnu zrychlila a míra nezaměstnanosti klesla na nová minima, když se dostala pod 4 %. To je nejnižší míra nezaměstnanosti od roku 2000. Za dubnové negativum na trhu práce lze považovat nedostatečný růst mezd.
  • Trh práce v USA překvapil, odpolední analýza EUR/USD
    NFP report informující o tvorbě nových pracovních míst mimo zemědělský sektor pozitivně překvapil trhy, když namísto předpokládaných 167 000 dosáhl na 175 000 míst. Výrazně si také polepšil oproti dubnovým 149 000. Spojené státy nicméně zůstávají hluboko pod vysněnými 250 000 za měsíc. Dnešní výsledek tak pravděpodobně odkládá redukci 3. kola kvantitativního uvolňování na delší dobu. Americká míra nezaměstnanosti se dočkala meziměsíčního růstu o 0,1 procenta na 7,6 procenta. Ekonomové odůvodňují pomalý růst pracovního trhu negativním vlivem úsporných programů, které zavedla vláda začátkem roku. Celkem 4,4 milionu Američanů je dlouhodobě bez práce (více než 6 měsíců), což je o 3 miliony než v letech před krizí.
  • Trh práce v USA se nerozjel, bude zářijový výsledek Fedu stačit k taperingu?
    Zářijová zpráva z amerického trhu práce ukázala přírůstek 194 tisíc pracovních míst po 366 tisíc v srpnu. Srpnový výsledek byl zklamáním. Dnes byl sice revidován k lepšímu, ale září jednoznačně za odhady zaostalo - čekalo se 500 tisíc nových míst. Míra nezaměstnanosti vypadá na první pohled dobře, když došlo k jejímu snížení na 4,8 z 5,2 procenta. S tím se však pojí také relativně velký odliv lidí mimo pracovní sílu, a tedy i menší míra participace.
  • Trh práce v USA v únoru dále oživoval
    Míra nezaměstnanosti poklesla na 3,8 %, při rostoucí míře participace. Ta zřejmě přispěla ke zpomalení růstu mezd.
  • Trh práce – zdroj inflace a brzda růstu produkce
    Míra nezaměstnanosti dle očekávání vzrostla vlivem ukončení sezónních prací a smluv na dobu určitou z listopadových 3,3 % na 3,5 %. V porovnání s prosincem 2020 je míra nezaměstnanosti o 0,5 pb nižší. Počet dosažitelných nezaměstnaných činí 236 375. V porovnání s loňským rokem jsou jejich řady před Úřady práce o 37 383 kratší. Česko si nadále drží místo premianta v EU s nejnižší mírou nezaměstnanosti (dle metodiky Eurostatu 2,6 % oproti evropskému průměru 6,6 %). Ne nutně je to ale pro firmy marně shánějící pracovníky zrovna výhra.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank