Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:18
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
CapXmaster

Trh práce v USA se nerozjel, bude zářijový výsledek Fedu stačit k taperingu?

08.10.2021 16:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zářijová zpráva z amerického trhu práce ukázala přírůstek 194 tisíc pracovních míst po 366 tisíc v srpnu. Srpnový výsledek byl zklamáním. Dnes byl sice revidován k lepšímu, ale září jednoznačně za odhady zaostalo - čekalo se 500 tisíc nových míst. Míra nezaměstnanosti vypadá na první pohled dobře, když došlo k jejímu snížení na 4,8 z 5,2 procenta. S tím se však pojí také relativně velký odliv lidí mimo pracovní sílu, a tedy i menší míra participace. Mzdy v září zrychlily meziroční růst na 4,6 z 4,0 procenta, ovšem srpen byl v tomto případě revidován dolů. Detaily reportu vypovídají o tom, že v září neoživilo nabírání lidí do pohostinství tak, jak se čekalo. Překvapivě se propouštělo ve školství a zdravotnictví, prakticky se neměnil počet zaměstnanců ve finančním sektoru a značně snižoval stavy veřejný sektor. Růst zaměstnanosti v průmyslu byl slabší než minule, naproti tomu se slušně nabíralo v obchodě a dopravě. Zaměstnanost v soukromém sektoru dosáhla nárůstu o 317 tisíc, tady velmi podobného výsledku jako v srpnu. Z tohoto pohledu nedošlo na trhu práce k dalšímu zhoršení, ale nedostavilo se ani kýžené vylepšení situace, poté co odplynuly problémy s další vlnou koronaviru a motivaci lidí pracovat měl zvednout konec mimořádných státních podpor. Firmy podle průzkumů nové zaměstnance hledají, ale mají s tím stále větší problém. Ve stejném duchu vypovídají také zrychlující mzdy. Na trhu práce tak nadále spatřujeme nesoulad mezi nabídkou a poptávkou, který brání plnému využití jeho kapacity a zvedá ceny. V tomto smyslu jsou pro nás zářijová data negativní. Otázkou stále je, zda jde o důsledek předchozích nepříznivých faktorů (podpory a covid), který přetrval jen o něco déle, nebo jestli jde o hlubší strukturální problém, jehož náprava si vyžádá delší čas. Vzhledem k současnému většinovému nastavení Fedu předpokládáme, že bude mít navrch názor, že jde o přechodný problém a rychlejší zvedání zaměstnanosti se pouze odložilo. Fed i přes svůj mírný postoj k inflaci naplánoval postupný konec QE, které jede tempem nákupů 120 miliard USD měsíčně a postupným snižováním by mělo skončit do poloviny příštího roku. Tento plán naráz neopustí. Po dnešních datech může centrální banka počkat se začátkem taperingu do prosince, aby si prostudovala ještě další report z trhu práce, ale to by z tržního pohledu nebyla velká změna. Důležitější otázka se začíná rýsovat kolem začátku růstu úrokových sazeb. S jejich zvedáním by mohl Fed začít už koncem příštího roku, takže nás čeká cca roční období, kdy si trhy budou zvykat na tuto možnost a ladit nejpravděpodobnější termín. Jeho oddalování budou vnímat pozitivně, a naopak. Očekávání o sazbách se budou promítat do dluhopisového trhu na krátkých splatnostech, které je tedy třeba začít více sledovat namísto těch delších, relevantnějších pro odhady kolem QE.


Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trh práce v Británii pozitivně překvapil, riziková aktiva porážejí bezpečné přístavy, analýza GBP/JPY, USD/CAD a STŘÍBRA
    Nálada na finančních trzích se od začátku týdne příliš nezměnila. Trhy žádným způsobem nereflektují selhávající jednání mezi Řeckem a eurozónou a porušování příměří na Ukrajině, riziková aktiva (akcie, AUD, NZD) posilují a ta bezpečná (dluhopisy, drahé kovy) oslabují (výnosy z amerických dluhopisů rostou). Trhy stále doufají, že Řecko a evropští partneři se nakonec domluví. Zlato včera oslabilo o 1,8 procenta, stříbro přes 5 procent a ztráty inkasovaly i platina a palladium. Naopak ropa opět posílila. V této souvislosti doporučujeme sledovat náš včerejší graf ropy.
  • Trh práce v EÚ a eurozóne je silný. Do rastu miezd sa to však nepremieta.
    Dnes (a aj v stredu) dorazilo viacero čísel z EÚ a eurozóny, ktoré približujú aktuálne dianie na trhu práce. Začnime tým pozitívnym – zamestnanosťou, tá pokračuje v raste v EÚ aj v eurozóne. Rozdiel medzi vývojom zamestnanosti v EÚ a eurozóne je ten, že v eurozóne sa oživenie začalo o niekoľko kvartálov neskôr, v oboch zoskupeniach však posledne rastie rovnakým tempom.
  • Trh práce v listopadu stagnoval
    Podíl nezaměstnaných osob v listopadu stagnoval na říjnových 3,5 % a naplnil tak naše i tržní očekávání. Beze změny zůstal i po sezónním očištění (3,7 %). Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem stoupl o 2,5 tisíce na 263 tisíc, ve srovnání s listopadem 2022 byl vyšší o 6,8 tisíc. Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 1,8 tisíce na 278,7 tisíc. Na jedno volné pracovní místo v listopadu připadal jeden uchazeč, stejně jako tomu bylo v předchozích třech měsících.
  • Trh práce vo Francúzsku a Taliansku začína ožívať
    Na periférii a poloperiférii eurozóny sa v posledných rokoch odohralo viacero odlišných ekonomických príbehov. Ten najúspešnejší napísalo Írsko, ktoré sa vďaka tomu, že malo najviac konkurencieschopnú ekonomiku po masívnej bubline na trhu s bývaním vrátilo relatívne rýchlo k rastu a vrchol pri nezamestnanosti dosiahlo o rok a štvrť skôr ako eurozóna. O začiatku roka 2012 klesla miera nezamestnanosti v krajine z viac ako 15% pod 7%.
  • Trh práce v USA (ADP report) zklamal, EUR/USD se zatím drží pod 1,31
    Americký výkaz národní zaměstnanosti ADP nenaplnil očekávání ekonomů a vyslal varovný signál směrem k pátečnímu NFP reportu (počet nově vytvořených míst mimo zemědělský sektor). Privátní sektor dokázal v dubnu vytvořit pouhých 135 000 nových míst a zaostal tak o téměř 40 000 za očekáváním (171 000). Americký trh práce by se rád dostal na meziměsíční zisky kolem 200 000. Jak hlubokou zaostává za touto laťkou, se trhy dozví v pátek v 14:30 (NFP ). Dnešní, případně páteční výsledek tak pravděpodobně znovu otevře diskusi, zda nedávné projevy špiček bankovního sektoru o možné redukci 3. kola kvantitativního uvolňování (QE) nebyly předčasné.
  • Trh práce v USA javí aj napriek najnižšej nezamestnanosti za takmer 50 rokov známky slabosti
    Nálada na akciových trhoch sa začiatkom minulého týždňa výrazne zhoršila po negatívnych dátach prieskumu nákupných manažérov z výrobného sektora. Tento indikátor klesol pod kontrakčnú hladinu 50 bodov, ktorá naznačuje, že manažéri očakávajú príchod recesie. Neskôr obavy ohľadom spomaľovania hospodárskeho rastu doplnili rovnaké dáta zo sektora služieb, ktoré síce nenaznačujú príchod recesie, ale taktiež sa zhoršili.
  • Trh práce v USA - Komentář CYRRUS
    Americká ekonomika v březnu vytvořila 196 nových pracovních míst. Trh čekal v mediánu 177 tisíc. Slabý údaj za únor byl revidován z 20 tisíc na 33 tisíc. Pozitivně překvapila i tvorba pracovních míst v privátním sektoru. Míra nezaměstnanosti zůstala v souladu s očekáváním beze změny na úrovni 3,8 %. Pozitivní překvapení z tvorby pracovních míst tlumí slabý nárůst průměrných hodinových příjmů o 0,3 % meziměsíčně, když se čekalo 0,3 %.
  • Trh práce v USA ochladí sázky na pokles sazeb
    Zatímco se čekalo další ochlazení amerického trhu práce, nová data spíše ochladí sázky na pokles úrokových sazeb Fedu. Listopadová čísla totiž naopak ukazují, že se trh práce drží v dobré kondici a probíhající změny nemusejí být tak výrazné. Zaměstnanost stoupá slušným tempem, když pracovních míst přibylo 199 tis. oproti očekávaným 183 tis. Nová místa přibývají zejména v sektoru školství a zdravotnictví, výrazně přispívá vláda a také pohostinství. V listopadu vidíme obrat ve zpracovatelském průmyslu, kde přibylo 28 tisíc nových míst.
  • Trh práce v USA optimistický, ale akciové trhy mohou dále klesat
    Tvorba nových pracovních míst v USA v dubnu zrychlila a míra nezaměstnanosti klesla na nová minima, když se dostala pod 4 %. To je nejnižší míra nezaměstnanosti od roku 2000. Za dubnové negativum na trhu práce lze považovat nedostatečný růst mezd.
  • Trh práce v USA překvapil, odpolední analýza EUR/USD
    NFP report informující o tvorbě nových pracovních míst mimo zemědělský sektor pozitivně překvapil trhy, když namísto předpokládaných 167 000 dosáhl na 175 000 míst. Výrazně si také polepšil oproti dubnovým 149 000. Spojené státy nicméně zůstávají hluboko pod vysněnými 250 000 za měsíc. Dnešní výsledek tak pravděpodobně odkládá redukci 3. kola kvantitativního uvolňování na delší dobu. Americká míra nezaměstnanosti se dočkala meziměsíčního růstu o 0,1 procenta na 7,6 procenta. Ekonomové odůvodňují pomalý růst pracovního trhu negativním vlivem úsporných programů, které zavedla vláda začátkem roku. Celkem 4,4 milionu Američanů je dlouhodobě bez práce (více než 6 měsíců), což je o 3 miliony než v letech před krizí.
  • Trh práce v USA v únoru dále oživoval
    Míra nezaměstnanosti poklesla na 3,8 %, při rostoucí míře participace. Ta zřejmě přispěla ke zpomalení růstu mezd.
  • Trh práce – zdroj inflace a brzda růstu produkce
    Míra nezaměstnanosti dle očekávání vzrostla vlivem ukončení sezónních prací a smluv na dobu určitou z listopadových 3,3 % na 3,5 %. V porovnání s prosincem 2020 je míra nezaměstnanosti o 0,5 pb nižší. Počet dosažitelných nezaměstnaných činí 236 375. V porovnání s loňským rokem jsou jejich řady před Úřady práce o 37 383 kratší. Česko si nadále drží místo premianta v EU s nejnižší mírou nezaměstnanosti (dle metodiky Eurostatu 2,6 % oproti evropskému průměru 6,6 %). Ne nutně je to ale pro firmy marně shánějící pracovníky zrovna výhra.
  • Trh práce zůstává napjatý
    Podíl nezaměstnaných v prvním měsíci letošního roku vzrostl na 3,1 % z předchozí úrovně 2,9 %. To bylo plně v souladu s očekáváním trhu i naším odhadem. Koruna tedy nemá důvod reagovat.
  • Trh práce zůstává silný, podíl nezaměstnaných poklesl
    Nezaměstnanost v Česku zůstává i nadále na nízkých úrovních, kdy podíl nezaměstnaných podle MPSV v říjnu poklesl na 3,5 %, zatímco náš odhad v souladu s mediánovým odhadem analytiků počítal se stagnací na 3,6 %. V říjnu na trhu práce obvykle pozitivně působí sezónní vlivy, očekávali jsme ale jejich „vykrácení“ s reálným zhoršováním podmínek v ekonomice. Předstihové ukazatele totiž varují především před zhoršováním situace zejména ve zpracovatelském sektoru, slabý je i zaměstnavatelský sentiment, který je nejnižší od jara 2021. Dnešní pokles podílu nezaměstnaných tak lze interpretovat i tak, že během října nedocházelo na tuzemském trhu práce k výraznému ochlazování a zaměstnavatelé i nadále doufají v rychlejší ekonomické oživení, díky kterému nebudou muset snižovat počet zaměstnanců.
  • Trh práce zůstává vysátý
    Tuzemská nezaměstnanost se v květnu dostala na nové minimum. Na jedno volné pracovní místo připadá 0,6 uchazeče. Hlavním důvodem poklesu byl nárůst sezónních prací zejména ve stavebnictví a zemědělství.
  • Trh průmyslových nemovitostí v Česku je ve špatné kondici
    Český trh s průmyslovými nemovitostmi není v dobré kondici, a to jak po stránce reálné obsazenosti, tak výše nájmů. Přestože oficiální statistiky tuto realitu nenaznačují, skutečnost je čím dál patrnější a projevuje se i odlivem potenciálních nájemců do okolních zemí, zejména Polska.
  • Trh průmyslových nemovitostí v Česku se otáčí, nájmy jdou dolů
    Trh průmyslových nemovitostí v České republice začíná být za svým vrcholem. Zatímco doposud jsme se setkávali s převisem poptávky nad nabídkou, nyní se situace otáčí a projevuje se to i ve výši nominálních nájmů, které pozvolna klesají. Ještě více je to však patrné u efektivního nájemného, jehož pokles je v poslední době skutečně výrazný.
  • Trh přijal výsledek rakouských voleb s klidem, vyjednávání ale mohou trvat až do roku 2020
    Trh přijal výsledek nedělních předčasných voleb v Rakousku s klidem. Rakouský desetiletý dluhopis vykazuje mírný nárůst výnosu, zůstává však bezpečně v záporném pásmu, blízko historických minim. Ze zemí eurozóny dnes vykazuje vyšší nárůst výnosu na desetiletém bondu Kypr, srovnatelný pak Francie, Finsko, Slovensko nebo Nizozemsko.
  • Trh přijal výsledky ČEZ se zklamáním, to lepší však firmu ještě čeká
    Trh přijal výsledky ČEZ za třetí čtvrtletí letošního roku s určitým zklamáním, byť si je vědom, že firma toho, že firma má přes sebou zářnější kvartály. Akcie společnosti zareagovaly na ranní oznámení výsledků poklesem, aktuálně jsou níže o zhruba 0,6 procenta. Provozní zisk EBITDA poklesl meziročně o bezmála sedmnáct procent na 9,8 miliardy korun. Analytici přitom v průměru očekávali provozní zisk vy výši 11,5 miliardy korun. Slabší provozní ziskovost se promítla do poklesu očištěného čistého zisku, který dosáhl úrovně půl miliardy korun, tedy hned o tři miliardy nižší úrovně než loni ve třetím čtvrtletí.
  • Trh přijal zprávu o státní půjčce ČEZ vlažně. Může ji zarazit Brusel
    Akcie ČEZ dnes na pražské burze mírně klesají. Klesá ovšem většina titulů, které se na ní obchodují. Lze tak říci, že trh přijal vlažně zprávu o plánu státu poskytnout ČEZ výhodnou půjčku na dostavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Není totiž zřejmé, zda tento plán nenarazí na úrovni Evropské unie. Její úřady by jej totiž mohly posuzovat jako nedovolenou státní podporu, ještě k tomu zčásti soukromému podniku (stát ovládá ČEZ pouze ze zhruba sedmdesáti procent). Unijní orgány by však nyní měly být vstřícnější, neboť potřebují český souhlas k vlastním plánům záchrany evropské ekonomiky po úderu koronaviru, jejichž objem činí stovky miliard eur. Akcioví obchodníci se kromě možných problémů ze strany EU obávají také vícenákladů, které v současnosti vznikají při výstavbě jiných evropských jaderných elektráren, takže je nemohou vyloučit ani při výstavbě dukovanského bloku. Vícenáklady by zatížily hospodaření ČEZ, a potenciálně tedy omezily možnost ČEZ vyplácet dividendu či způsobily, že tato dividenda poroste pomaleji.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Dukascopy
FX Global
FXDD
reklama
CapXmaster srovnani