Podle makroekonomické učebnice by měly obě změny být pro dolar pozitivní. Snížení daní zvýší poptávku a tím i růst HDP, vyšší cla také mají podpořit domácí produkci i inflaci. Všechny fundamentální indikátory tedy směřují k vyšším úrokovým sazbám, protože v americké ekonomice už není dostatek kapacit, který by tuto zvýšenou domácí poptávku absorboval a tlak na růst cen bude gradovat.
Vzhledem k vysokému obchodnímu deficitu USA by americký dolar při obchodních válkách oproti měnám exportérů s velkou pravděpodobností získal. Stejným směrem jde i případné zvýšení rizika, pokud by se cla vymkla z rukou, protože americký dolar si stále drží punc bezpečného přístavu, i když s vysokými úrokovými sazbami je tento jeho status zranitelnější.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Proti trendu sílícího dolaru příliš argumentů nenajdeme. Jde o možný nezájem zahraničních investorů o americké vládní dluhopisy, jejichž nabídka se výrazně zvýší s růstem schodku federálního rozpočtu. Němci a Číňané ale nebudou chtít nechat dolar oslabit, protože v takovém případě už by po zavedení vyšších cel nemusely být jejich produkty na největším světovém spotřebním trhu v USA konkurenceschopné.
Zisky amerického dolaru v nižších jednotkách procent proto vidíme jako pravděpodobné. Díky vysokému úrokovému rozdílu mezi USD a EUR by navíc držba dolaru přinesla zisky i při stagnaci měnového páru EUR/USD. Tento rozdíl by se měl navíc rozšiřovat až ke 3 % na začátku příštího roku, což bude tlačit dolar znovu výše.
Vývoj hlavní úrokové sazby v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg