Prvním důvodem je síla měn asijských konkurentů – čínský jüan (CNY) ani jihokorejský won (KRW) vůči americkému dolaru během jeho celosvětové rally posledních měsíců takřka neoslabily, a Japonsko je tak ve výrobě zboží s vysokou přidanou hodnotou nejlépe konkurenceschopné za poslední dekádu. Japonským velkým firmám se aktuálně vyplatí realizovat produkci doma na ostrovech a vyvážet ji do Číny, Jižní Koreje nebo do Spojených států, což by mělo během letošního roku výrazně zlepšit exportní výkonnost, a tlumit tak tlak na oslabení JPY.
Druhou důležitou skládačkou do mozaiky je prudké zlevnění komodit, kterých je Japonsko čistým dovozcem. K poklesu cen uhlí a železné rudy se přidává také dramatické zlevnění ropy a na ni navázaného zemního plynu, který Japonsko začalo ve velkém využívat pro výrobu elektřiny po uzavření všech jaderných elektráren v roce 2011. Import komodit v JPY by díky poklesu cen měl klesnout o 20-30 %, což bude další velký pozitivní impuls na straně běžného účtu, jehož přebytek by se měl letos vrátit na maxima dosažená před tsunami roku 2011, tj. na 1,5 bilionu JPY měsíčně.
Vývoj běžného účtu platební bilance v Japonsku (v bil. JPY):
Prodej měnového páru USD/JPY je aktuálně sice relativně nerozšířený kontrariánský proud, ale věříme, že japonský jen již oslabil dostatečně, aby reálné ekonomické síly dokázaly zbrzdit jeho další posun níže. Pokud si však obchodníci chtějí svou pozici lépe zajistit a mají k tomu příležitost, mohou zároveň s krátkou pozicí na USD/JPY také prodávat čínský jüan (long USD/CNY) či jihokorejský won (long USD/KRW). Vzhledem k jejich geografické a produktové blízkosti by se neměla reálná hodnota těchto měn dlouhodobě lišit od JPY. Profitovat by se tedy mělo také na konvergenci JPY s CNY a KRW.
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: Forexfactory.com, MT4, FRED