Japonská ekonomika je jednou velkou anomálií, na které si vylámaly zuby už leckteré ekonomické teorie. Snížení úrokových sazeb na nulu, kvantitativní uvolňování, nabídkové šoky – nic z toho nedokázalo zvýšit cenovou hladinu, která už 25 let stagnuje (viz graf). Čtenáři mých příspěvků si mohli povšimnout, že jsem japonskému jenu dával šance na posílení, protože z dlouhodobého hlediska vypadá levný. Od roku 1997 se zvýšily ceny v Japonsku o 3 %, ve Spojených státech o 73 % a dolar stále stojí stejných 124 jenů.
Vývoj cenové hladiny (index CPI) v Japonsku za posledních 25 let:
Vývoj meziroční inflace v Japonsku:
Díky nízkému růstu spotřebitelských cen by tedy měl japonský jen podle teorie parity kupní síly v delším období posilovat. Jenže ono delší období stále nepřichází. Kurz měnového páru USD/JPY je stále tlačen vzhůru krátkodobými faktory, které hrají do karet americkému dolaru a které se v poslední době ještě zvýraznily.
Tím hlavním důvodem je jestřábí politika amerického Fedu. Rychlejší předpokládaný růst úrokových sazeb žene vzhůru výnosy dluhopisů a tlačí kapitál směrem do USA. Jak je vidět v následujících dvou grafů, trend USD/JPY je z velké části určen právě rozdílem v úroku, které nabízejí vládní dluhopisy.
Japonská centrální banka sice zvýšila svůj cíl výnosu 10letého dluhopisu z 0,10 % na 0,25 %, ale v globálním prostředí výprodejů dluhopisů nyní bude muset zvýšit kvantitativní uvolňování, aby zamezila dalšímu růstu výnosu. Naopak v USA se kvantitativní uvolňování zastavilo a výnosy rostou mnohem rychleji.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Vývoj spreadu 10letých amerických a japonských dluhopisů (v bps):
Japonský jen stále zůstává bezpečným přístavem, ale jde o úkryt pro časy deflační (2008-2012), kdy padá poptávka i inflace a ostatní centrální banky snižují úrokové sazby. V časech stagflace, kdy úroky v Japonsku zůstávají na nule, se jenu zkrátka nedaří.
Druhým negativním trendem pro japonský jen jsou vysoké ceny energií. Japonsko dováží takřka veškerou ropu, plyn, uhlí i materiály pro chod svého průmyslu. Ani slabý jen nyní nepomáhá zlepšovat japonskou obchodní bilanci, která se v lednu propadla do nejhlubšího deficitu od roku 2014, kdy shodou okolností byly naposledy ceny ropy také nad 100 USD za barel. Plus zastavení ruského trhu dopadá na japonské automobilky a jiné vývozce nepoměrně více ve srovnání se Spojené státy. Dolar také profituje z cen energií, protože USA vyváží plyn a uhlí.
Třetím faktorem pro slabší japonský jen může být i politika. Japonsko má s Ruskem neurčenou hranici na kurilských ostrovech, které Sovětský svaz obsadil až po konci druhé světové války. Rusko nyní v reakci na japonský příklon k západním sankcím přerušilo mírové rozhovory související s tímto nedořešeným tématem. Z toho důvodu také může vystrašený kapitál raději téct do Washingtonu než do Tokia.
Nejen japonský jen, ale japonská aktiva obecně jsou nyní levná (kromě dluhopisů). Pro short USD/JPY je ale dobré počkat na okamžik, kdy se rétorika Fedu obrátí více holubičím směrem a výnosy amerických dluhopisů budou mít tendenci klesat. Naopak japonské akcie mohou nabízet již nyní slušné investiční příležitosti, především pak u společností, které nejsou závislé na dovozu drahých energií.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, worldgovernmentbonds.com, tradingeconomics.com