Z pohledu na graf měnového páru USD/CHF zjistíme, že ony zisky v desítkách procent z památného 15. ledna 2015 již švýcarský frank ztratil, a to během pouhých 2 měsíců. Co víc, meziročně je frank vůči dolaru o 15 % slabší!
Vývoj měnového páru USD/CHF (týdenní graf – W1):
Vzhledem k tomu, že výrazná část švýcarského exportu míří mimo eurozónu a je fakturována v USD, nebude mít uvolnění kurzového závazku tak silný dopad na švýcarskou ekonomiku, jak by se z prvních reakcí mohlo zdát. Inflační výhled se ale dostává do silně záporných hodnot, a proto se švýcarští centrální bankéři chystají dále snížit depozitní úrokovou sazbu, která již teď leží na mínus 0,75 %. Mluví se o mínus 1,50 %, což by mělo definitivně odradit spekulativní poptávku po franku, a oslabit tak jeho kurz i bez pomocí intervenování SNB na devizovém trhu.
Zde už se nicméně dostáváme do neprobádaných vod, při kterých se mohou velké švýcarské banky rozhodnout držet raději neúročenou papírovou hotovost v sejfu, než platit SNB 1,5 milionu franků ročně za každých 100 milionů franků na depozitech. V tom případě by plán na oslabení domácí měny SNB nevyšel, pouze by donutila bankovní domy k výběru depozit a musela by fyzicky natisknout obrovské množství měny.
Očekávání záporných úrokových sazeb, které by měly vydržet ve Švýcarsku po několik let, se projevuje také na výnosech státních dluhopisů. Desetiletý výnos se již druhým měsícem drží v mínusu a aktuálně musejí držitelé švýcarského dluhu platit vládě 0,2 % ročně za privilegium financovat švýcarský veřejný sektor. Můžeme předpokládat, že zastavení intervencí ze strany SNB nebylo kapitulací v měnových válkách, ale pouze krátkou epizodou s výsledným záměrem dále oslabit švýcarský frank, tentokrát však přes úrokové sazby.
Vývoj výnosu desetiletých švýcarských vládních dluhopisů:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz