Pondělí 22. července 2024 15:09
reklama
FTMO král
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost
reklama
InstaForex

Akciový výhled: Evropa v problémech a francouzské polovodičové překvapení

05.06.2023 12:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V květnu hospodářský růst Evropy výrazně zpomalil, což nadělalo další vrásky na čele ekonomům, kteří se již dřív obávali, že nás čeká pokles světové ekonomiky. Odvětví kybernetické bezpečnosti si vedlo velmi dobře a společnost Crowdstrike navýšila odhadované tržby i zisky za poslední fiskální rok. Navzdory letošnímu 35% nárůstu tržeb ale investoři poslali její akcie o 7 % níž. V závěru se pak podíváme na výsledky očekávané v příštím týdnu a zaměříme se zejména na menší francouzskou polovodičovou firmu Soitec.

Hlavní body:
  • Hospodářský růst Evropy v květnu výrazně zpomalil, což jen potvrzuje zhoršující se vyhlídky plynoucí z propadu průmyslové výroby.

  • Navzdory slibným růstovým vyhlídkám a navýšení odhadovaných tržeb i zisků nejsou investoři s výslednými zisky společnosti Crowdstrike spokojení a ještě před otevřením trhu poslali akcie kybernetické bezpečnosti o 7 % níž.

  • Povyk kolem AI prospěl zejména americkým technologickým akciím a několika málo evropským titulům. Příští týden však oznámí své zisky francouzský Soitec, skrytý poklad polovodičového odvětví.

Ošklivý evropský květen zvyšuje rizika na akciovém trhu

Po několika ošklivých propadech z druhé poloviny roku 2022, kdy se na firmách i domácnostech negativně podepsaly rostoucí ceny energií, zahájila Evropa letošní rok novým růstem. Ten spolu s nadějí na zotavení čínské ekonomiky vyhnal evropské akcie výš. Tempem růstu překonaly své americké protějšky a zejména akcie prodejců luxusního zboží tlačily evropské indexy nahoru. Už v lednu dosáhl hospodářský růst kladných hodnot, od té doby se však navzdory napjatějším podmínkám na trhu práce zastavil. Nyní je zřejmé, že květen byl pro Evropu opravdu ošklivý měsíc, alespoň podle růstového ukazatele EuroCOIN, který sleduje HDP eurozóny v reálném čas. Jeho stav odpovídá recesi německé ekonomiky a jeho negativní vývoj odráží pokles průmyslové výroby a dalších kvalitativních ukazatelů obchodní aktivity.

Pravděpodobnost, že americkou i evropskou ekonomiku čeká období propadu reálného HDP, stoupá. Spolu s tím rostou i rizika na akciových trzích. Evropské akcie mají tu výhodu, že jsou jejich ceny výrazně nižší než u těch amerických. Stačí otevřít článek o cenových rizicích amerických akcií a zjistíte, jak se na nich projevila nedávná horečka kolem AI.


Investorům do Crowdstriku nestačil ani 35% růst

Kybernetická bezpečnost dnes patří na akciových trzích k nejatraktivnějším tématům. Už od ruské invaze na Ukrajinu, kdy se zvýšila úroveň poptávky po řešeních počítačového zabezpečení z vysoké na velmi vysokou, se zařadila mezi nejlepší akciové koše. Silná růstová dynamika vyhnala očekávání u mnoha akcií spojených s počítačovou bezpečností hodně vysoko a podpořily je i značné zisky, které v mnoha případech předčily očekávání. Také společnost Crowdstrike si vedla nad očekávání dobře a po včerejším zveřejnění výsledků se výhled tržeb i EPS v daném fiskálním roce zvýšil. V tomto roce očekává firma 35% růst tržeb. Takové oznámení by mělo přinést růst ceny akcií, ale namísto toho se akcie Crowdstriku během dnešního obchodování o 7 % propadly.

To je pro investory lekce, že někdy ani velmi dobré zisky nedokážou dostát přehnaným očekáváním. Pro dlouhodobé investory je však důležité, aby si uvědomili, že tento pohyb cen je pouhým šumem. U akcií kybernetické bezpečnosti je třeba se soustředit na sekulární růstové téma a nějaká zaškobrtnutí na cestě k vyšším budoucím výnosům a ziskům prostě ignorovat.

Týdenní cena akcií Crowdstriku


Zdroj: Saxo

Výsledková sezóna: Ztrácí se skrytý francouzský poklad v hysterii kolem Nvidie?

Na akciových trzích letos dominuje rozruch kolem umělé inteligence (AI), který po zveřejnění neuvěřitelných výhledů tržeb firmy Nvidia ještě zesílil. Mnoho amerických firem, jejichž podnikání souvisí s AI, se už na této vlně svezlo. Na naší straně Atlantiku zatím pocítilo její příznivý vliv jen pár evropských společností. Výjimkou je samozřejmě firma ASML, jejíž investoři sázejí na to, že objem objednávek poroste, protože vyšší poptávka po čipech pro AI znamená vyšší poptávku po EUV strojích, na nichž se tyto čipy vyrábějí.

Pod úrovní technologických gigantů se však skrývá malá francouzská společnost zvaná Soitec. Soitec je francouzská polovodičová firma s tržní hodnotou 4,6 miliardy eur a tržbami 863 milionů eur, které za poslední rok vzrostly o 48 %. Má 2000 zaměstnanců, z nichž 20 % pracuje ve výzkumu a vývoji. Její akcie se letos propadly o 15 %, což je pravý opak toho, co jsme zaznamenali u amerických polovodičových akcií.

Analytici se shodují, že Soitec může ve finančním roce 26 (končícím k 31. březnu 2026) očekávat nárůst tržeb na 1,9 miliardy eur. Zvýší se i provozní marže a EBITDA vzroste ze současných 276 milionů eur na 731 milionů eur. Podle analytiků je cílová cena 189 eur, což představuje potenciální 45% nárůst oproti současným 130 eur. Firma si nechala patentovat technické řešení substrátu, které umožňuje precizní vrstvení destiček dále používaných pro výrobu čipů. Její technologie Smart Cut dokáže pomocí implantace lehkých iontů a spojování destiček definovat a přenášet tenké jednokrystalové vrstvy ze substrátu. V podstatě tak funguje jako atomový skalpel.


Tento týden zveřejní výsledky tyto firmy:

  • Úterý: J M Smucker, Thor Industries, Ciena
  • Středa: Campbell Soup, Brown-Forman, Smartsheet, GameStop, Voestalpine, Inditex, LXI REIT, Soitec
  • Čtvrtek: Toro, Vail Resorts, DocuSign

Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciový výhled: Evropa otevře v červených číslech
    V úterý budou evropské akcie dle indikací futures otvírat v záporu kolem -0,5%. Na Wall Street byla včera ke spatření smíšená seance, dolů zamířily technologie. Lídr NVDA padal třetím dnem v řadě, od nedávného maxima jeho akcie umazaly cca -15%. Zatímco indexy Nasdaq a SP500 (-0,3%) ztrácely, index Dow Jones dokázal přidat +0,7%. Uvidíme tedy, zda začalo docházet k rotaci z technologických akcií do hodnotových a cyklických titulů. To by i pro Evropu nemuselo být výhledově špatné, tedy až se vyřeší nejistoty kolem francouzských voleb. Banky v regionu včera rostly (+1,7% bankovní index), dnes by mohlo dojít k menšímu výběru zisků. V Praze v pondělí Erste (+1,2%) z daného vývoje těžila, dnes by tedy mohla něco „ubrat“. Valná hromada ČEZ podle očekávání schválila dividendu 52 Kč na akcii a představenstvo ČEZ zatím nehodlá žalovat WFT daň. Akcie by dnes mohly testovat úroveň 930 Kč.
  • Akciový výhled: Evropa otevře v záporném teritoriu
    Evropské akcie budou v pondělí ráno dle indikací futures otvírat v záporném teritoriu kolem -0,5%. Kromě doznívání pátečního silného reportu z amerického trhu práce (pomalejší snižování sazeb) investoři sledují výsledky víkendových voleb v Evropě. Hlasy pro krajní pravici a předčasné volby zřejmě způsobí vyšší volatilitu hlavně u francouzských akcií.
  • Akciový výhled: Evropa otevře v záporu po poklesu na Wall Street
    Globální akcie mají nakročeno poprvé v týdenním kontextu v květnu oslabit. Wall Street včera ztratila podruhé v řadě, když slušná ekonomická aktivita posunula očekávání trhu ohledně snížení sazeb v USA z listopadu na prosinec. Index SP500 ve čtvrtek ztratil -0,7% na 5268 bodů. Evropské akcie tak v pátek ráno dle indikací futures otevřou v záporu kolem -0,5%. Asii vedl dolů Hong Kong (-1,5%). V Praze se dnes na burze obchodují naposledy s nárokem na dividendu „vídeňské“ tituly Erste (2,70 Euro) a VIG (1,40 Euro). Akcie Erste se v posledních dnech obchodovaly mezi 1160-1170 Kč. Dnes by domácí trh mohl spíše oslabit vzhledem k zahraničnímu sentimentu.
  • Akciový výhled: Evropa otevře zřejmě opět dolů
    Evropské akcie budou i v úterý dle indikací futures otvírat v záporném teritoriu (-0,4%), když včera většina okolních trhů ztrácela (např. DAX -0,8%). Na Wall Street jsme přesto viděli růst, na nová letošní maxima se „prodral“ i index Dow Jones (+0,5% na 40 212 bodů), kterému zdá se přeje prospekt vítězství D. Trumpa v boji o prezidentský úřad. Naopak teritoria, které zřejmě nebudou jeho největšímu přáteli – viz. Čína, zažívají v posledních dnech další odtok peněz.
  • Akciový výhled: Evropa se pokusí stabilizovat
    Evropské akcie budou zahajovat páteční obchodování bez větších změn, s pokusem o stabilizaci. Např. německý DAX tento týden zatím pokaždé oslabil (v souhrnu přes -2%). Wall Street má za sebou dva slušné propady, včera index SP500 ztratil -0,8% na 5545 bodů. Tento vývoj investoři od dubna neviděli. V Asii se propad rozšířil zejména na čínské akcie (Hong Kong -2%), zasedání Třetího pléna zřejmě neinspirovalo a rovněž panují obavy z nových omezení u polovodičového sektoru ze strany USA.
  • Akciový výhled: Evropa se po propadech bude snažit konsolidovat
    Evropské akcie se po výprodejích z minulého týdne (indexy ztrácely -3% až -5%)budou v úvodu pondělního obchodování snažit růst. Dle indikací futures do -0,5%. Investoři reagovali především na předčasné volby ve Francii, které mají potenciál přivést fiskální politiku Francie do kolize s EU. Představitelka krajní pravice Le Penová se o víkendu snažila trhy uklidnit, že neznají detailněji jejich ekonomický program.
  • Akciový výhled: Evropa se v úvodu pokusí mírně růst
    Po pondělním propadu se evropské akcie budou v úterý ráno snažit otevřít lehce v kladném teritoriu (+0,2% dle futures). Včera jsme viděli pokles tažený francouzskými akciemi (banky v čele se Societe Generale -7%) v reakci na výsledky voleb a oznámením prezidenta Macrona vypsat volby předčasné. Německý DAX největší denní ztráty kolem -1% nakonec snížil na -0,3%. Wall Street v pondělí následně posílila, index SP500 přidal +0,3% na 5360 bodů.
  • Akciový výhled: Evropa s lehce ztrátovou tendencí v úvodu, v zámoří probíhá "rotace"
    Evropské akcie budou ve středu otvírat bez větších změn s tendencí k mírnému oslabení dle indikací futures. Zámořské futures aktuálně ztrácí -0,45%, včera Wall Street přitom posilovala na další maxima (index SP500 +0,6% na 5667 bodů). Byla zde ale patrná rotace do menších společností, index Russell 2000 tak za 5 obchodních dní přidal +12%. Z technologických společností byl naopak patrný odtok. Trend včera ještě podpořily lepší maloobchodní tržby za uplynulý měsíc. Škoda, že z tohoto trendu zatím netěžila Evropa, která je ve vleku sentimentu spíše z Číny. Investoři nyní čekají na informace ze zasedání Třetího pléna.
  • Akciový výhled: Evropa s nepatrně ztrátovou tendencí
    Evropské akcie začnou úterní obchodování zřejmě s nepatrně ztrátovou tendencí dle indikací futures (-0,2%). A to i přes to, že Wall Street včera měřeno indexem SP500 (+0,1% na 5573 bodů) uzavřela po 35. letos na novém maximu. Dařilo se především polovodičům. Související tituly vedly růst přes noc také v Asii, japonský Nikkei (+2%) byl v čele růstu a od začátku roku si připisuje již +24%. Dnes se pozornost investorů přesune na projev šéfa FEDu Powella, který přednese svůj projev před Kongresem. Pravděpodobně sílí politický tlak na snížení sazeb v USA, trh nyní vidí 70% pravděpodobnost na první akci v září.
  • Akciový výhled: Evropa v pátek ráno v kladných číslech
    Po včerejším výprodeji (např. DAX -2%) by měly dle indikací futures otvírat evropské akcie v pátek ráno růstem kolem +0,4%. Po víkendových volbách a politickém „chaosu“ ve Francii je zatím pokles akcií v Evropě tento týden největší od října loňského roku (přes -2%). Ve čtvrtek se nedařilo bankám, sektor ztratil přes -2%, když k francouzským titulům se přidaly i ostatní. Kromě Deutsche Bank, která si tento týden odepsala přes -5%, se tento vývoj včera dotkl Erste. Její akcie v Praze propadly pod 1090 Kč (-1,5%), ale ve Vídni pokles akceleroval až na 1075 Kč. Na Komerční bance byl vývoj klidnější, akcie se ke konci dne obchodovaly u 766 Kč (-0,6%).
  • Akciový výhled: Evropa v úterý ráno v kladných číslech
    Evropské akcie začnou úterní obchodování dle indikací futures v kladném teritoriu kolem +0,5%. Stabilizaci po propadech jsme viděli již včera, některé sektory (včetně bank) registrovaly v pondělí mírné zisky. Na Wall Street se dařilo především velkým společnostem (TSLA, Apple) kam zřejmě zamířila hotovost investorů kvůli politické nejistotě ve Francii.
  • Akciový výhled: Evropa v úvodu mírně nahoru, odpoledne inflace z USA
    Evropské akcie by měly ve čtvrtek ráno otvírat dle indikací futures s mírně prorůstovou tendencí (+0,2%). V zámoří včera vedly růsty především technologie, index SP500 přidal +1% na 5634 bodů (samozřejmě nové maximum). Investoři jsou před dnešním reportem ohledně inflace v USA za červen optimističtí, čekají meziměsíční růst tzv. jádrové inflace +0,2%, což by byl nejmenší přírůstek od loňského léta.
  • Akciový výhled: Evropa v úvodu zkusí růst
    Evropské akcie mají za sebou nepovedený start do nového týdne, včera se ztráty postupně prohlubovaly přes -1%. Dnes by se ale mohly pokusit tento trend zastavit, dle indikací futures se pokusí v úvodu růst kolem +0,2%. V zámoří jsme v úterý naopak viděli 6. růst v řadě, což je nejdelší série od ledna. Index SP500 uzavřel na 5577 bodech (+0,1%). Při sledovaném projevu šéfa FEDu, si Powell dal pozor, aby neodkryl karty ohledně načasování snížení sazeb, zmínil ochlazování trhu práce.
  • Akciový výhled: Evropa začne růstově
    Evropské akcie budou ve středu ráno otvírat v kladném teritoriu kolem +0,5% dle indikací futures. V kladných číslech se včera nakonec obchodovala také Wall Street (index SP500 +0,15% na 5291 bodů). Pomohl slabší trh práce, ceny dluhopisů rostly v zámoří 4krát v řadě, výnosy 10-letého klesly z úrovní nad 4,50% směrem k 4,32%. Asie se obchodovala smíšeně, rostly čínské akcie (+0,5%). V Praze index PX v úterý propadl nejvíce za poslední měsíc -1% na 1537 bodů. Pod tlakem byly banky, Komerční banka si odepsala -2,3% na 755 Kč, Erste v Praze uhájila 1100 Kč (-2%), ale ve Vídni titul uzavřel ještě níže na 1088 Kč. Zítra bude v Evropě sledované zasedání ECB, očekáváme snížení sazeb -0,25%. Akcie ČEZ si i přes pokles komodit obchodují v pásmu kolem 945 Kč. Investoři nyní očekávají, zdali stát potvrdí v příštích dnech výši oznámeného návrhu 52 Kč dividendy. Dnes by se domácí trh mohl konsolidovat, návrat kupců by mohla registrovat Komerční banka.
  • Akciový výhled: Evropa začne růstově
    Po silném pátečním závěru na Wall Street (SP500 +0,8% na 5277 bodů) se pozitivní sentiment přelil také do Asie. V čele růstu byly akcie v Hong Kongu (+2%). Investoři si „oddechli“ po pátečních datech z USA, kdy zejména výdaje na spotřebu zaznamenaly nejmenší nárůst v roce. První obchodní den v novém měsíci by dle indikací futures měla začít růstově také Evropa (+1%). Zde bude stěžejní událostí čtvrteční zasedání ECB, která by měla podle našeho názoru snížit úrokovou sazbu -0,25%. Citlivěji by v dalších dnech mohly reagovat zejména bankovní akcie. V Praze očekáváme v pondělí určitou korekci „živějšího“ závěru na Monetě, jejíž akcie poskočily v aukci na 99,60 Kč (+2,5%). Erste se nad 1120 Kč již zřejmě příliš chtít nebude. ČEZ v minulém týdnu oslabil pouze jednou, akcie uzavíraly na 948,50 Kč (+1%). Cena povolenek se usazuje mezi 75-76 Euro a je nejvýše od začátku roku.
  • Akciový výhled: Evropa zahájí nový týden kladně
    Evropské akcie zahájí nový týden výše, když dle futures trh roste přibližně o 0,7 %. V Asii se akcie obchodovaly třetím dnem níže, trh táhnul dolů technologický sektor kvůli nejistotě z blížících korporátních reportů, nejvíce tratily TSMC a Samsung. Čína dnes neočekávaně snížila hlavní sazbu o 10 bodů na 1,7 %, aby podpořila hospodářský růst a investice, které se dlouhodobě nedaří v zemi rozproudit, frustrace investorů z nedostatečných fiskálních stimulů ale dál žene trh níže. V USA se po pátečním kolapsu IT přenese pozornost k prezidentovi J. Bidenovi, který oznámil, že nebude usilovat o znovuzvolení při podzimních prezidentských volbách, a podpoří místo toho viceprezidentku K. Harrisovou, která bezprostředně po oznámení získala volební preference na úkor D. Trumpa.
  • Akciový výhled: Evropa zatím (opět) dolů, přijde postupná stabilizace?
    Po dvou ztrátových dnech (např. včera DAX -1,1%) to zatím v Evropě vypadá na další pokles. Dle indikací futures otevřeme v záporu kolem -0,4%. Sentiment se přelije z Asie, kde index MSCI Asia oslaboval třetím dnem v řadě, nedařilo se např. akciím v Hong Kongu (-1,2%). Za výprodeji stojí mj. pokles dluhopisů, který tak zvedl jejich výnosy, sledovaná americká 10-tka se tento týden zvedla zpět k 4,60%.
  • Akciový výhled: Evropa zkusí otevřít růstem
    Evropské akcie mají za sebou tři poklesy v řadě, ani včerejší silnější otevření nakonec nevedlo k růstu. V čele poklesu byl bankovní sektor, francouzské banky si výrazně odepsaly druhým dnem v řadě (např. Societe Generale -12% tento týden). To vše po výsledku víkendových voleb a současné nejistotě kolem francouzských předčasných voleb. To sebou zvedlo výnosy dluhopisů (tzn. pokles jejich cen) i na ostatních evropských trzích.
  • Akciový výhled: Evropské futures rostou
    Evropské trhy otevřou kladně, když dle indikací futures roste Evropa o 0,71 % a německý DAX o 0,5 %. Na pozitivním sentimentu se propisuje dění ve Francii, kde se z druhého kola stahuje více jak dvě stě kandidátů z důvodu snížení zředění hlasů způsobem, aby „krajně orientované“ strany nezískaly většinový podíl na moci.
  • Akciový výhled: Evropské trhy po výsledku francouzských voleb klesají
    Akciové trhy v Evropě se probudí do nového týdne poklesem poté, co ve druhém kole francouzských voleb získala největší počet míst v parlamentu krajně levicově orientovaná strana. V reakci na výsledek voleb vidíme pokles na státních dluhopisech (nejen) Francie, stejně tak plošně klesají evropské futures (-0,2 %), a to kvůli obavám z prohlubování deficitu státního rozpočtu a neefektivního hopsodaření státu. Dozvuky mohou mít povolební jednání o uspořádání parlamentu ve Francii, citlivější vývoj dnes zřejmě uvidíme na evropských bankách, když např. Societe Generale, BNP či Barclays před openem indikují pokles. V Praze očekáváme pokles v úvodu obchodování spolu s naladěním v Evropě, později nás čekají data z průmyslové výroby. Dnešní den by tak měl být spíše rozjezdový, když v průběhu týdne čekáme reporty o inflaci v Česku, Německu a USA.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Pax Forex
IG Markets
Kawase
reklama
Swissquote Bank