Pondělí 06. ledna 2025 20:48
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new

Krize změnila přístup Čechů k udržitelnosti. Přes 80 % z nich při investování upřednostňuje výnos před udržitelností a sociální odpovědností

26.07.2023 21:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Češi v krizi řeší nejdříve finance, udržitelnost až na druhém místě. Průzkum společnosti Generali Investments CEE ukázal, že pro 81 % lidí je při uvažování o ekologických opatřeních důležitější finanční návratnost než samotná ochrana životního prostředí. Přesto však u Čechů roste zájem o investice do odpovědných společností nebo fondů investujících do společností podnikajících v souladu s ESG kritérii.

Češi v krizi opouštějí ideje udržitelnosti a kladou větší důraz na finance. Zdravé životní prostředí je nyní důležité pro 96 % z nich, tedy o dvě procenta méně, než tomu bylo v roce 2021. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments CEE, který byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

EKOLOGIE HRAJE MENŠÍ ROLI I PŘI INVESTOVÁNÍ DO DOMÁCNOSTI  

Krize změnila přístup Čechů nejen v rámci investičního chování, ale také uvažování. Při realizaci udržitelných opatření jsou finance důležitější než ochrana životního prostředí pro 81 % respondentů, přitom v roce 2021 to bylo 66 %. Oproti roku 2021 také kleslo procento Čechů, kteří věří, že vlastním odpovědným chováním dokážou přispět k ochraně životního prostředí. Zatímco před dvěma lety tomu věřilo 93 % lidí, letos je to pouze 76 %. Výběr ekologických produktů je důležitý pro dvě třetiny Čechů.

Jsou pro vás při realizaci těchto opatření důležitější finance, nebo ochrana životního prostředí?


Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

Zelené energie odebírá v současné době pouze 7 % lidí, přitom před krizí, v roce 2021, to bylo 19 %. Je to právě nedostatek financí, který dvěma třetinám Čechů brání investovat do udržitelných opatření v domácnostech. Mezi taková opatření patří fotovoltaické elektrárny, úsporné osvětlení domácnosti, tepelná čerpadla či zateplení domu. Vzrůstající tendenci naopak zaznamenaly investice do odpovědných společností nebo fondů investujících do společností podnikajících v souladu s ESG kritérii (Environmental, Social, Governance). Do nich letos investuje již 8 % dotázaných, tedy od dvě procenta Čechů více než v roce 2021.

„Energetická krize a rostoucí inflační tlaky přetvořily trh. V takovém prostředí investoři obecně upřednostňují spíše vlastní finance. Důsledek toho je, že by mohli být méně ochotni akceptovat nižší finanční výkonnost, aby sledovali sociální nebo etické cíle. Přesto se ESG zaměření rozšiřuje na více společností, sektorů, trhů, investičních produktů. Předpokládá se, že se to odráží ve výkonnosti v dlouhodobém horizontu, protože ESG je stále více vnímáno jako příležitost a klíčová priorita,“ vysvětluje Marco Marinucci, portfolio manažer a ESG officer ve společnosti Generali Investments CEE.

Jak sami přispíváte k ochraně životního prostředí?


Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

ČEŠI NEMAJÍ DOSTATEK FINANCÍ NA UDRŽITELNÉ INVESTICE

I přes to, že meziročně vzrostl trend investování do společností či fondů, podnikajících v souladu s ESG kritérii, dvě třetiny Čechů o této možnosti stále nemá povědomí. Aktuálně do takových společností investuje pouze 11 % dotázaných, dalších 53 % Čechů v současné době do udržitelných společností neinvestuje a ani v budoucnu investovat neplánuje. Celkem 14 % dotázaných uvedlo, že neví, kde mohou takovou možnost najít. Každý šestý Čech si to nemůže dovolit z důvodu nedostatku finančních prostředků.

„Data také ukazují, že je pro 34 % Čechů těžké rozhodnout se, do které konkrétní společnosti mají své finance investovat. Nejpřímější a nejjednodušší variantou je zaměřit se na fondy, které investují například do vodních zdrojů, ochrany klimatu či do strategické infrastruktury, jako jsou dodávky vody, energie a podobně. Kouzlem ESG investic však je, že si každý může z oblastí Environmental, Social a Governance vybrat, co je mu blízké,“ vysvětluje Marco Marinucci.

JAK UVAŽUJÍ ČEŠI O UDRŽITELNÝCH INVESTICÍCH?

Primární motivací k investování do společností podnikajících v souladu s pravidly ESG je u Čechů finanční výnosnost. Finanční potenciál v nich vidí 64 % dotázaných, zbylých 36 % do nich investuje kvůli jejich přínosu a aktivitám pro ochranu životního prostředí. Celkem 80 % dotázaných by při stejném výnosu raději investovalo do udržitelné společnosti než do klasické. Osobní přesvědčení o podpoře zdravého životního prostředí by poté motivovalo 41 % dotázaných.

„Z výsledků průzkumu nám vyplynulo, že pro některé lidi není dle jejich přesvědčení investování do těchto společností finančně výhodné. Je důležité si však uvědomit, že udržitelnost je jedním z hlavních témat současné doby a v budoucnu bude její role dále posilovat. Stále více společností se bude muset kvůli viditelnějším projevům změny klimatu držet přísnějších pravidel, i legislativa se stane přísnější, zejména v rámci Evropské unie. Udržitelnost tak nebude pouze trendem, ale nezbytností v rámci podnikání,“ uvádí Marco Marinucci.

Více než dvě třetiny Čechů by investovalo své finance do společností zaměřených na recyklaci, 58 % dotázaných zase do společností zabývajících se alternativními zdroji energie. Meziročním pozitivním trendem je také klesající počet lidí, kteří by nikdy do společností šetrných vůči životnímu prostředí neinvestovali, a to z původní 21 % na 15 %.

Do společností s jakým konkrétním zaměřením byste případně investovali své finance?


Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Krize na rozvíjejících se trzích - třetí a poslední fáze současné krize
    Nepříznivý start letošního roku většinu investorů překvapil – místo toho totiž čekali euforii a velká očekávání, která jsou se začátkem nového roku obvykle spojena. Podle odhadů měly akciové trhy v roce 2014 posílit o 10 až 15 procent. Evropa a Spojené státy měly pokračovat v oživení. Namísto toho nabídl leden především krizi na rozvíjejících se trzích (emerging markets – EM), která se rozlila taky na trhy vyspělé. Nabízí se tak otázka, zda je krize na rozvíjejících se trzích skutečnou hrozbou.
  • Krize na Ukrajině: Do jakých akcií investovat?
    Invaze ruských vojsk na Ukrajinu pokračuje již pátým dnem. Přestože se dnes uskuteční jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací, nikdo nedokáže odhadnout, jakého výsledku bude dosaženo. Rusko se také ocitá čím dál tím více v mezinárodní izolaci a dopadají na něj četné sankce.
  • Krize na Ukrajině pomohla cenám pšenice a evropského plynu, naopak kovům se nedaří
    Průmyslové kovy trpí v důsledku eskalace ukrajinské krize. Ropná produkce v Libyi stoupá, situace je však i nadále nes...
  • 🔴 KRIZE NEBO DNO? Indikátory predikují recesi, investoři sází na zázrak | M2 peněžní zásoba
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Krize popohnala banky k digitalizaci a otevírá jim možnost k růstu
    Omezení spojená s koronavirovou pandemií přinesla mnoho potíží, ale s nimi také nové příležitosti. V časech karantény se totiž ještě více než dříve ukázalo, jak důležité je držet krok s dobou a digitalizovat své služby. Nejinak je tomu samozřejmě i ve světě bankovnictví, kde se digitální kontakt s klientem stal alfou a omegou vztahu mezi ním a bankou. Peněžní ústavy tak mohou této příležitosti využít a skrze inovace se snáze odlišit od konkurence.
  • Krize průmyslu nebere konce
    Zhoršování podmínek ve zpracovatelském průmyslu bylo nejsilnější za posledních pět měsíců, když se index PMI snížil z 46,0 na 44,8 bodů. To je výrazně horší výsledek, než se kterými počítala naše i tržní prognóza. Očekávali jsme stagnaci na listopadové úrovni, ale je zřejmé, že situace v průmyslu se zatím nelepší a budoucí výhled rovněž není příznivý.
  • Krize rozhýbala největší spolupráci soukromého a veřejného sektoru od druhé světové války
    S tím, jak se vlády snaží podporovat ekonomiku v době omezeného pohybu osob, přesměrovávají společnosti svou výrobu tak, aby pomáhaly s bojem proti koronaviru. Soukromý sektor se tak mění způsobem, jaký jsme od druhé světové války neviděli. To by mohlo mít pro investory trvalé důsledky.
  • Krize skončila. Česká ekonomika roste nejrychleji v historii
    „Nejtemnější chvíle nastává vždy před úsvitem. Nyní však již můžeme říct, že ve druhém čtvrtletí letošního roku Slunce vyšlo. Naše hospodářství roste nejrychleji ve své historii a rychle se obnovuje po koronavirové krizi,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Krize v Turecku zlevňuje evropskou cenu pšenice, protože oslabuje poptávku Turecka po ruské pšenici
    Vlivem horší letošní úrody obilovin očekáváme růst cen potravin v rozsahu od osmi do deseti procent, který se však dostaví se zpožděním několika měsíců. Na francouzské komoditní burze MATIF dosáhla cena pšenice se zářijovým datem dodání v minulém týdnu své rekordní úrovně přesahující 216 eur za tunu. Ještě koncem června byl přitom stejný kontrakt oceněn na 173 eur za tunu.
  • Krize změní ekonomiku. Možná se zbavíme montoven.
    Mnoho podniků bude znovu spouštět provoz. Hospodářství se po celém světě změní a domácí dodavatelé nebudou mít odbyt. Podle ekonomů se musí v rámci šance na přežití podniky začít soustředit na finální produkty.
  • Krize životní úrovně ve Spojeném království se prohlubuje
    Minulý týden vláda Spojeného království oznámila rozpočtový program snížení výdajů a zvýšení daní v hodnotě 55 miliard liber. Země mezitím čelí nejprudšímu poklesu životní úrovně od začátku záznamů.
  • Krize – jaké faktory ji mohou spustit?
    Od velké recese v roce 2008/09, predikují analytici včetně významných ekonomů, jako je Nouriel Rubini, „soudný den“ a spuštění událostí, které by poslaly svět a finanční trhy zpět do „temnoty“ (2008/09), ale akciový trh téměř denně posouvá svá historická maxima. Od konce roku 2009 se finanční trh zvýšil o 280 procent a v tomto roce je to téměř o 14 procent. Americký burzovní trh je již devátý rok po sobě v zisku, zatímco analytici stále opakují a posouvají data a odhady škod další krize, která přinese totální zkázu. Zde je seznam potenciálních spouštěčů, které mají tento potenciál, ale doposud se jim nepodařilo spustit žádnou významnou krizi:
  • Krizový fond EU a zdánlivá pomoc
    Země Evropské unie potvrdily 2 návrhy na pomoc členským státům kvůli dopadu koronavirové krize. Od středy lze začít čerpat z nového fondu 37 miliard eur, v přepočtu 1 bilion korun z politiky soudržnosti zejména do zdravotnictví a zasažených odvětví.
  • Krok JPMorgan může přitáhnout další peníze a přibrzdit ČNB
    Přeřazení České republiky v rámci indexů JPMorgan je důležitou zprávou pro české dluhopisy. Banka odhaduje, že se tím zvýší poptávka po českých papírech až o 4 miliardy eur. Ke změnám má dojít v průběhu následujících tří měsíců. To znamená, že celý proces připadá na citlivé období před či dokonce při ukončení intervenčního režimu České národní banky na koruně vůči euru.
  • Kroky Bank of England odrážejí nejistotu brexitu i globálních trhů
    Bank of England (BoE) na svém příštím „klíčovém“ zasedání v lednu 2020 s velkou pravděpodobností sníží IR o 25 bodů. Tato prognóza nezávisí na výsledku voleb, ačkoli v případě, že volební výsledky neumožní parlamentu decizivní rozhodování, bylo by snížení pravděpodobnější. Trh oceňuje šanci na snížení v lednu na 33 procent.
  • Kroky RBA/BoJ se ukazují být pouze dočasnou překážkou v pádu dolaru
    USD sklouzl v indexu na nová minima od letošního ledna, když včera oznámená opatření Bank of J...
  • Kroky Saxo Bank v souvislosti s případem okolo švýcarského franku byly v souladu s právem, potvrdil dánský finanční regulátor FSA
    Dánský Úřad pro finanční dohled FSA přezkoumal chování Saxo Bank A/S v souvislosti s případem okolo švýcarského franku a nenalezl žádný důvod ke kritice banky s výjimkou dvou konkrétních záležitostí. Dánský FSA došel k závěru, že postup, který Saxo Bank zvolila, respektoval pravidla rovného zacházení s klienty v souladu s interními procesy a předpisy na ochranu investorů. Zmínil pouze dvě menší výtky, které Saxo Bank bere plně na vědomí.
  • Kromě zlata roste i Palladium. Po propadu chytilo druhý dech
    Palladium překonalo po 16 letech cenu zlata – a to ještě na konci roku 2018. Prvenství mezi drahými kovy si drží nadále i poté, co v březnu jeho hodnota výrazně klesla. Vzdát se postu lídra mezi drahými kovy samozřejmě nechce ani během růstové „rally“, kterou vede v posledních týdnech se svým zlatým protivníkem.
  • Kronika Steena Jakobsena: Sociální napětí – ví se o něm, ale ignoruje se
    Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank. Byli jsme překvapeni, jak malý dopad na politiky měly pouliční ne...
  • Krugman: Deprese kvůli euru a deprese kvůli Excelu
    Kdy všichni uznají, že euro je chyba? Odpověď samozřejmě zní, že nikdy. V této měně se odráží příliš mnoho historie, ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex