Pondělí 20. ledna 2025 23:26
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Válkám navzdory. Sedm důvodů, proč by mohl i letos vydržet investiční optimismus

12.01.2024 09:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rok 2023 byl pro akciové trhy velmi pozitivní. Hlavní indexy výrazně posílily, některé z nich dosáhly dokonce historických maxim. Bude rok 2024 podobný, nebo nás čekají zlé časy? Mnoho ekonomů varovalo již v průběhu loňského roku, že po předchozím výrazném zvyšování úrokových sazeb bude následovat recese. Tady je ale 7 důvodů, proč jsem osobně ohledně právě započatého roku (ne bezbřehým) optimistou.

Pokračující krvavá válka na Ukrajině, šokující útok teroristů z Hamásu v Izraeli, řada přírodních katastrof napříč planetou, jako bylo například únorové zemětřesení v Turecku s desítkami tisíc obětí... Všechny tyto události přinesly tragédie nezměrného rozsahu, ale akciové trhy se jimi nenechaly ve svém růstu vykolejit. Byť například nedalekou válku na Ukrajině sledujeme středoevropskou optikou se značnými obavami, pro globální trhy jde už o konflikt, který po prvotním šoku nemá na cenu akcií příliš vliv. V tomto si trhy na sentiment zkrátka nepotrpí.

Mnohem více by s vývojem světových trhů zamávala některá z pověstných černých labutí – nenadálých událostí s potenciálem ovlivnit celý svět, jako jsme byli svědky naposledy při pandemii covid-19. Nic takového se ale v loňském roce, naštěstí, neodehrálo.

Pokud bychom tedy velmi senzitivní akciové trhy, které zpravidla zaceňují do hodnoty akcií řadu potenciálních rizik, použili jako určitý lakmusový papírek stavu světa, jevil by se loňský rok v podstatě jako bezproblémový.

Křišťálovou kouli ohledně letošní výkonosti akcií nemám. Existuje ale řada důvodů, proč by i rok 2024 mohl být rokem pozitivním, respektive proč není na místě očekávat nějakou ekonomickou katastrofu, rozsáhlou recesi, nebo dokonce investiční armageddon. Pojďme se na tyto důvody podívat.

 

1) Úrokové sazby jsou na historickém normálu s výhledem na pokles

Od finanční krize let 2008/09 jsme si až do předloňska zvykli, že se úrokové sazby držely na bodu mrazu. Byť se tedy dnešním pohledem úrokové sazby mohou zdát vysoko, vrátily se jen na historický průměr. Z posledního zasedání americké centrální banky je navíc patrné, že Fed s utahováním měnové politiky skončil. Naopak lze podle jeho prohlášení očekávat, že v roce 2024 bude sazby snižovat. Uvolnění měnové politiky je pro hospodářství a také pro riziková aktiva, jako jsou akcie či dluhopisy, pozitivní.

2) Vysoká kupní síla spotřebitelů a efekt bohatství

Mnoho ekonomů, kteří právě v roce 2023 předpovídali recesi (kvůli vysokým úrokovým sazbám), nebralo v potaz kupní sílu spotřebitelů. Recese se stále nedostavuje a nezaměstnanost je na nízké úrovni. Když tento fakt spojíme s paradoxem, že „covid krize“ byla jedinou krizí v historii, na jejímž konci měli spotřebitelé více peněz než na jejím začátku (díky uvolněné fiskální politice v podobě různých pobídek), tak domácnosti v současné době prakticky nemají důvod šetřit na horší časy. Nikde nestojí fronty nezaměstnaných a budoucnost je „zalitá sluncem“. Když do toho ještě klesají sazby, odpadá důvod šetřit uspořené finance. Spotřebitelům také roste sebevědomí, což krásně popisuje tzv. „wealth effect“, tedy efekt bohatství. Americké domácnosti drží většinu svých úspor buď v produktech peněžního trhu nebo v podílových fondech či akciích, kterým se v uplynulém roce dařilo, a tak s pohledem na zelenající se investiční výpisy, se spotřebitelé nebojí utrácet. Na trhu je tak v podobě běžných spotřebitelů obrovská síla, která táhne ekonomiku výše.

3) Poptávka po práci je velmi silná

S body výše je spojený trh práce a silná poptávka po zaměstnancích. Především je to vidět v sektoru služeb, který tvoří v současné době převážnou část ekonomiky. Stále vznikají nová a nová pracovní místa, míra participace obyvatelstva na trhu práce je ale beze změny – část nezaměstnaných se zkrátka do práce nehrne. Převis poptávky tedy vytváří tlak na růst mezd, což sice indikuje možné riziko růstu inflace, nicméně po covidu se odběratelsko-dodavatelské vztahy, které hnaly ceny nahoru, již narovnaly, tudíž tlak na inflaci polevil. Výsledkem je tedy silný spotřebitel, při relativně zvládnutelné inflaci.

4) Kapitálové výdaje jsou na vzestupu

Po covidu, který přinesl zmíněné narušení odběratelsko-dodavatelských vztahů, si mnoho firem i států uvědomilo riziko své závislosti na výrobě v Číně. Firmy proto přesouvají výrobu zpět do svých domovských zemí. Patrné je to jak v USA, tak i v Evropě a s tím, jak firmy navracejí výrobní kapacity, zvyšují své kapitálové výdaje, čímž zase podporují růst ekonomiky.

5) Nemovitostní trh ožívá

Nemovitostní trh s růstem úrokových sazeb téměř zamrzl. Očividné to bylo i v České republice. Ovšem s tím, jak centrální banky pomalu indikují snižování sazeb, tak i nemovitostní trh čeká jisté oživení, a to je další komponenta, která přispívá do pozitivního obrázku budoucnosti.

6) Inflace se stabilizuje

Covidová krize byla unikátní a následná reakce států v podobě uvolněné hospodářské politiky byla ojedinělá také. Všechny ty natisknuté a do oběhu uvolněné peníze se musely někde projevit a v kombinaci s některými výše popsanými jevy způsobily dlouho nevídanou vlnu inflace. Aby zdražování zarazily, zatáhly centrální banky za záchrannou brzdu v podobě razantního zvyšování úrokových sazeb. Dnes už ale lze možná hovořit o šokových událostech, jejichž následky odeznívají, inflace míří k normálu a my se opět dostáváme do standardního hospodářského cyklu.

7) Nové technologie

Další vývoj a implementace umělé inteligence určitě nějakým způsobem přispějí k našemu rozvoji. Řada pracovních míst, která vyžadují nízký stupeň vzdělanosti a pracovní náplň se defacto neustále opakuje, bude dříve či později (spíše dříve) obstarávána stroji. Zvýší se tak produktivita práce, protože stroje budou rychlejší, efektivnější a přesnější. Ušetříme tak ale také dnes tolik potřebný lidský kapitál pro jinou smysluplnou činnost.

Máme za sebou několik divokých let, kdy nejen akciové trhy létaly „nahoru dolů“. Podle toho, jak jsou nyní rozdané karty, je zde poměrně slušná šance, že bychom před sebou mohli mít klidnější období. Denní obchodníci, kteří těží z rychlých pohybů kurzů, se asi tolik neradují, ale pro dlouhodobé investory jde o dobrou zprávu.

A i kdyby nakonec letos přistála na investičním rybníku nějaká ta černá labuť a všechno bylo jinak, tak se mohou dlouhodobí investoři utěšovat, že trhy v historii všechny podobné propady ustály a vždy vystoupaly na nová maxima.

Michal Valentík, investiční analytik, Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • VALENTÝN: Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY a NIKKEI
    Cenové hladina v Číně zůstala i v lednu utlumená, když index spotřebitelských cen (CPI) meziročně vzrostl o 2,5 p...
  • Valentýnská úleva pro spotřebitele
    VZÁCNÁ ÚLEVA: Ceny komodit v letošním roce zatím vzrostly o 10 %, což je jeden z jejich nejlepších začátků v historii. Myslíme si, že ještě nenaplnily svůj potenciál, protože současná poptávka je silná, nabídka omezená a obavy z inflace vysoké. Ne všechny ceny však prudce vzrostly. Náš "valentýnský" index cen komodit se vyhnul prudkému nárůstu inflace a oproti loňskému roku stagnuje. To je relativně světlý bod pro stísněné romantické spotřebitele a ukazuje, že komoditní rally má stále prostor pro rozšíření.
  • Valentýnské kryptoměny 
    Nejviditelnější dárek, který můžete svému partnerovi dát k Valentýnu je jeho oblíbená kryptoměna, zvláště pokud je Váš partner nadšenec do kryptoměn. Nejlepší kryptoměnou pro nováčky ve světě kryptoměn je nepochybně Bitcoin (BTC).
  • Valentýnský dárek pro komunitu Cardano: Očekávaný upgrade je téměř tady.
    Komunita Cardano se má na letošního Valentýna na co těšit. Dlouho očekávaný valentýnský upgrade (SECP) má přinést do sítě Cardano řadu nových pokroků a vylepšení.
  • ,,Valentýnský” upgrade Cardano
    Aktualizace „Valentýna“ byla na mainnetu zveřejněna ve středu v Asii v časných ranních hodinách. Nativní tokeny ADA překonaly přední kryptoměny.
  • Valeo se propadá o 10 %, protože společnost snižuje prognózu prodeje kvůli neuspokojivé poptávce po EV 📉
    Akcie francouzského výrobce autodílů Valeo (FR.FR) klesly o 10 %, protože společnost snížila prognózu tržeb pro rok 2024. Valeo nyní očekává 21,3 miliardy EUR oproti 22 miliardám EUR dříve. Revize následuje po náročném třetím čtvrtletí, které se vyznačuje nižší poptávkou; tržby klesly meziročně o 5 % na 4,97 miliardy EUR. Co je důležité, po čtvrtletní zprávě Mercedes-Benz jsou dnes celkové nálady v automobilovém sektoru slabé.
  • Válka Amazonu, akcie obchodních řetězců prudce klesají
    Možná víte, že řetězec Whole Foods se zaměřuje na prodej potravin bez umělých barviv a zbytečné chemie. Za jednu akcii řetězce nyní zaplatí Amazon o 27 % více než minulý týden. Na toto oznámenou transakci opravdu značně negativně reagovaly ceny akcií další spousty konkurenčních maloobchodních řetězců ve Spojených státech amerických i v Evropě.
  • Válka a trhy
    Připravte se na pomalejší růst ekonomiky, období větší nejistoty a hrozící geopolitická rizika. Cena ropy je tím nejjednodušším ukazatelem geopolitických rizik.
  • Válka bude mít dopad na ceny energií, tvrdí Rusnok. Inflace v EU se vyšplhala na 5,1 %
    Index podnikatelské nálady v Německu z dílny institutu Ifo zaznamenal v únoru citelné zlepšení, když vystoupil z 96 bodů na 98,8 bodu. Za optimismem stojí očekávaný konec koronavirové krize ze strany tamních podnikatelů. Mezi nejoptimističtější sektory se zařadil průmysl a také sektor služeb. Podle institutu Ifo stál boj s pandemií německou ekonomiku přibližně 330 miliard eur.
  • Válka mezi Ruskem a Ukrajinou způsobuje prudký růst cen ropy a plynu
    Referenční ceny ropy okamžitě reagovaly na invazi ruské armády na Ukrajinu. Cena dubnových futures na Brent na londýnské burze ICE Futures tak ve čtvrtek vzrostla o 7 % na 101,21 USD za barel. Pozoruhodné je, že cena ropy Brent dnes poprvé od září 2014 překročila 100 USD. Na konci středečního obchodování byly tyto kontrakty na 96,84 USD.
  • Válka může nastartovat stagflaci. Poprvé v historii
    Stagflace se vyznačuje poklesem HDP, dvoucifernou inflací a vysokou nezaměstnaností. Česko se v ní naštěstí zatím nenachází. Nezaměstnanosti je v Česku naštěstí stále nízká. Za leden dosáhla 3,6 procenta, což je oproti loňskému lednu o 0,7 procenta méně. Inflace ale raketově roste, brzy vzroste k deseti procentům.
  • Válka na Ukrajině dál ovlivňuje pražskou burzu, index PX klesl o 5,83 pct.
    Pražský burzovní index PX dnes klesl o 5,83 procenta na 1230,04 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od loňského 4. srpna a zároveň nejvýraznější denní pokles od poloviny března 2020, kdy Česko začalo uplatňovat první výraznější opatření proti epidemii covidu-19. Dnes ztrácely všechny hlavní emise v čele s bankami, vyplývá z údajů na webu burzy.
  • Válka na Ukrajině může vyvolat „Arabské jaro 2“. Zdražuje totiž potraviny na historický rekord, tuna pšenice poprvé v dějinách vyjde na více než 10 tisíc korun
    Tento týden vstoupí do historie burzovního obchodování. Cena pšenice na burze v Chicagu během něj stoupla o více než 40 procent. Důvodem je válka na Ukrajině, která dramaticky ztenčuje světové zásoby obilovin. Ceny potravin přitom už v únoru, ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, vystoupaly k historickému rekordu, jak vyplývá ze včerejší pravidelně zprávy OSN k cenám potravin ve světě.
  • Válka na Ukrajině odhaluje podstatu kryptoměn
    Když rusko-ukrajinský konflikt vypukl, trhy zachvátily šoky – S&P 500 index a měny fiat se propadly, mezitím co ceny ropy a dalších komodit prudce vzrostly kvůli strachu z přerušení dodávek. Ačkoliv trhy s kryptoměnami zpočátku také trpěly propadem, Bitcoin se držel.
  • Válka na Ukrajině ohrožuje dodávky a komodity tak vyskočily nejvíc od roku 2009
    Jelikož ruská invaze na Ukrajinu ohrožuje od roku 2009 dodávky energie, plodin a kovů, které jsou omezené již od pandemie.
  • Válka na Ukrajině potvrdila stabilitu dolaru
    Válka na Ukrajině ukázala, že dolar a USA jsou v době válečných konfliktů a nestability stabilnější měnou a regionem, než je euro a Evropa. Kapitálové trhy zažily silný propad a výrazně ztrácí.
  • Válka na Ukrajině rozvířila trh se zlatem
    Bez ohledu na to, co se děje ve východní Evropě, však existují i další důvody, proč by investoři měli usilovat o zařazení drahých kovů do svých portfolií. James Luke, manažer fondu Schroders, uvedl, že spolu s válkou na Ukrajině představuje změna měnové politiky ve světě další z vážných hrozeb pro globální ekonomiku.
  • Válka na Ukrajině začíná, Putinova vojska zahájila plnou invazi. Akcie padají, česká koruna prudce oslabuje, ropa letí nad 100 dolarů za barel, zlato citelně zdražuje
    Ruský prezident Vladimir Putin právě spouští plnou invazi na Ukrajinu. Začíná válka. Bude mít primárně geopolitické dopady. Ale pochopitelně i sociální a ekonomické, zřejmě katastrofální. A to i v dalších částech Evropy, než je Ukrajina. Už brzy ji pocítí třeba i čeští motoristé. Ropa letí nad 100 USD/barel. Lze očekávat nárůst cen pohonných hmot v ČR k úrovním kolem 40 Kč/l.
  • Válka na Ukrajině zasáhla i firmu Mattoni, zastavila export do Ruska
    Válka, kterou rozpoutalo Rusko na Ukrajině, zasáhla i výrobce minerálních vod Mattoni 1873. Firma ukončila svůj export do Ruska a naopak dodávkami vody podporuje uprchlická střediska, řekla novinářům mluvčí Mattoni 1873 Andrea Brožová. Společnost současně čelí růstu cen zejména paliv a energií. Aktuálně ale zdražování nechystá.
  • Válka na Ukrajině zvýšila vyhlídky na zlato za 2 000 USD
    Ruská invaze na Ukrajinu se již šestý den setkává s tvrdým odporem. To přimělo mnoho zemí, aby společně odsoudily jednání ruského prezidenta Vladimira Putina a uplatnily nejpřísnější sankce, jaké kdy byly uvaleny. Evropská unie, Spojené státy, Japonsko a Kanada vytvořily koalici s cílem vyvinout na Putina tlak, aby zastavil nepřátelské akce. K alianci se připojilo dokonce i neutrální Švýcarsko, které zavedlo sankce, jež mají poškodit Putina a ruskou ekonomiku v naději, že Putin ustoupí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new