Sobota 21. prosince 2024 18:46
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap forex

Vysoké sazby pouštějí investicím žilou. Někde to bylo potřeba jako sůl

21.12.2022 17:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rok 2022 se do investičních dějin zapíše jako rok vysoké inflace a také výrazného zvyšování úrokových sazeb. Centrální banky šláply razantně na brzdu, aby inflaci zkrotily. A odezva investičních aktiv napříč trhy byla bouřlivá. Propady jsme pozorovali od konzervativních státních dluhopisů, přes akcie, až po krypto svět, který se otřásá v základech. Investiční trhy kvůli zvyšování sazeb sice krvácí, ale po horečce z předchozích let trochu vychladnout potřebovaly.

Oči investičního světa jsou logicky vzhledem k velikosti trhu upřeny za oceán, ostře sledovány jsou zejména všechny kroky tamní centrální banky. Americký Fed letos agresivně zvyšoval úrokové sazby na nejvyšší úroveň za 15 let. Je ale zjevné, že americká centrální banka vidí stále větší riziko v tom, že monetární politiku utáhne málo, než že ji utáhne příliš. Strašák 70. let minulého století, kdy se inflace vymkla kontrole a opanovala celou dekádu, je stále živý. Centrální bankéři jsou tak pravděpodobně odhodláni neopakovat při krocení inflace chyby svých předchůdců a chtějí ji pod kontrolu dostat rychleji – proto tak rázné zvýšení sazeb. 

Přestože Fed ve zvyšování úrokových sazeb nyní zvolnil, potřebu jejich růstu stále vidí. S tím, jak jsou už nyní úrokové sazby relativně vysoko, není ani tak důležitá debata, jak rychlé tempo bude jejich zvyšování mít. Jako důležitější vidím nyní dvě věci. Zaprvé je to otázka, jak vysoká bude cílová úroková sazba, která bude potřebná ke zkrocení inflace. A zadruhé, jak dlouho budou muset úrokové sazby zůstat takto vysoko, aby měly dostatečný efekt.

Balanc na tenkém ostří

Šéf Fedu jasně řekl, že zpomalení tempa zvyšování úrokových sazeb (ze 75 procentních bodů na 50) nebude znamenat uvolnění měnových podmínek, anebo pauzu v utahování měnové politiky. Zdůraznil, že je předčasné se bavit o přestávce ve zvyšování úrokových sazeb a v redukci rozvahy Fedu. Úrokové sazby musí jít výše, než Fed odhadoval v září, a musí tam zůstat po delší dobu, aby se inflace dostala zpátky k cíli.

I když si jsou centrální bankéři jistě vědomi toho, že se jejich kroky do reálné ekonomiky promítnou až s odstupem, změnit kurz se tedy zatím nechystají. Fed tak bude dál „podkopávat“ ekonomiku, a potažmo i finanční trhy, aby dosáhl svých inflačních cílů. Fed ale balancuje na hodně tenkém ostří. Se zvyšováním sazeb roste riziko, že to centrální banka „přežene“, čímž by mohla vyvolat hlubší recesi.

Zdá se ale, že se šéf Fedu poklesu hospodářského růstu nebojí. Jak centrální banky demonstrovaly u pandemie, mají silné nástroje, aby znovu rychle uvolnily měnovou politiku a v podstatě nalily peníze znovu do systému, čímž by mohly zatáčku směřující do hlubší recese vybrat.

Trhy věří ve zkrocení inflace

Mohu-li odhadovat, tak dosavadní zpřísnění měnové politiky společně s tím, jak se ve světě dostávají do normálu dodavatelské řetězce, by mělo stačit na mírné ochlazení inflačních tlaků v nejbližších čtvrtletích. A přijde-li na lámání chleba a ekonomika přeci jen spadne do recese, Fed i přes svou nynější tvrdou rétoriku nebude utahovat dále monetární politiku, protože by to způsobilo už skutečně hlubší recesi.

Ani akciové a dluhopisové trhy nepromítají do cen, že by v příštím roce mělo dojít k výraznému poklesu hospodářského růstu a ziskovosti firem. Podle nynějšího nacenění trh věří, že inflace poklesne k cíli jen za cenu malé rány pro hospodářský růst. Nelze ale ignorovat ani dvě protichůdné varianty, kdy Fed skutečně půjde do extrémního utahování měnové politiky a ziskovost firem výrazně utrpí. Nebo že si dá Fed pauzu příliš brzo a inflační očekávání se budou muset přecenit na dlouhodobě vyšší úroveň.

Napoví i prezidenské volby

Který z těchto scénářů zvítězí? Napovědět mohou také prezidentské volby v Americe za dva roky, jelikož otázky inflace a hospodářského poklesu budou mít i politickou dimenzi. Je možné, že Fed otočí dřív, než bude inflace ukotvena na 2 %, a naopak bude muset uvolňovat měnovou politiku v případě recese a politických tlaků, a tím se dostaneme do prostředí dlouhodobě vyšší inflace.

Dokud Fed bude pokračovat se současnou silnou rétorikou a bude ji doprovázet i činy, budeme se stále nacházet v prostředí, které není příliš nakloněno růstu aktiv, jako jsou akcie. Na druhou stranu můžeme být svědky toho, že se trh vyčistí od levných peněz a pseudoziskových projektů, startupů a firem, které těžily z nulových úrokových sazeb. Takové pročištění potřebuje trh jako sůl. V minulých dvou letech byli investoři ochotní nakupovat v podstatě cokoliv a růst akcií některých firem se vezl na vlně investičního nadšení, i přes jejich ztrátovost a minimálně nejistou budoucnost. Extrémním případem pak byly některé kryptoprojekty, které byly v podstatě postavené na vodě.

Základy pro nový růst

Vytvoří se tak dobré základy pro další budoucí a udržitelný hospodářský růst, z čehož budou profitovat prorůstová odvětví. Tudíž i tato zatím ne úplně růžová budoucnost přinese zajímavé příležitosti.

Ze všech krizí se akciové trhy zotavily a dlouhodobí investoři s vyváženými portfolii se touto epizodou nemusejí zneklidňovat. Naopak dnešní situace nahrává případnému navyšování pozic. A ti, kdo čekali, že se pustí do investování, až „akcie nebudou tak drahé“, se dočkali své příležitosti. Rozhodně by se ale neměli pouštět do investování bezhlavě jen proto, že probíhá „slevová akce“. I ve slevách se může prodávat nekvalitní zboží. Jako vždy platí zásady rozložení rizika mezi více aktiv a jejich pečlivý výběr.

Michal Valentík, investiční analytik, Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vysoká inflace. Trhy jsou připraveny, ale QT zůstává hrozbou. Akcie drží směr vzhůru
    Včerejší komentáře z Fedu ujistily, že se chystá normalizace politiky a že zřejmě bude poměrně rychlá. Je to v duchu tržního vývoje ze začátku roku, který poznamenal právě posun očekávání o měnové politice. Odhady pro sazby se už dostaly na trajektorii nakreslenou v prosinci centrálními bankéři a nemají už příliš prostoru stoupat tak, aby trhy dostaly pod tlak.
  • Vysoká inflace v USA by neměla bránit korekci
    Nejzajímavější události tohoto týdne začínají ve středu. V úterý zveřejní Velká Británie zprávy o nezaměstnanosti a mzdách, které jsou také důležité, ale důležitější je zpráva o inflaci v USA, protože na měnovém trhu se hodně odvíjí od dolaru. Ve světě je dolaru spousta a tato měna je pro mnoho centrálních bank po celém světě rezervní měnou číslo jedna, takže hodně závisí na krocích Fedu a kroky Fedu závisí na americké inflaci. Index spotřebitelských cen lze proto považovat za ještě důležitější než zasedání Evropské centrální banky.
  • Vysoká inflace v USA. Jak je na tom dolar?
    Díky páteční zprávě o výdajích na osobní spotřebu (PCE) za březen, kterou zveřejnil Bureau of Economic Analysis (BEA), obdržel Federální rezervní systém jasná data, která naznačují, že inflace zatím zůstává vysoká, ale její růst se zpomaluje jak v měsíčním, tak i v ročním vyjádření.
  • Vysoká inflace v USA vyvolala oživení akciových trhů
    Americké akcie ve středu zvýšily své zisky poté, co zprávy ukázaly, že inflace v USA dosáhla nejvyšší úrovně za čtyři desetiletí. Bylo to zhruba v souladu s očekáváním trhu a obchodníci v březnu sázeli na zvýšení sazeb.
  • Vysoká očekávání maloobchodního prodeje z USA - otestuje USDJPY úroveň 108.00?
    V roce 2014 se hodnota USDJPY zvýšila o 13,7%, v roce 2015 se zvýšila o 0,5%, v roce 2016 klesla o 2,8%, v roce 2017 klesla o 3,6%, v roce 2018 klesla o 2,7%, což znamená, že po pěti letech se celková hodnota USDJPY zvýšila o 4,1%.
  • Vysoká účasť, výnosy prudko stúpajú
    Viac ako 100 miliónov Američanov sa rozhodlo voliť už pred dnešnými voľbami - poštou. V roku 2016 bolo celkovo odovzdaných približne 137,5 milióna hlasov, z toho 47 miliónov bolo odovzdaných pred oficiálnymi voľbami. Napriek tomu sa teraz dá očakávať, že veľká časť hlasov už bola odovzdaná kvôli pandémii. Bidenov volebný tím vykazuje silné výsledky vo Wisconsine, Michigane, Severnej Karolíne, Gruzínsku, Pensylvánii, Arizone a Nebraske-2. Florida je na druhej strane veľmi neistá. Samozrejme, tieto informácie treba brať s rezervou. Volebné miestnosti sa zatvárajú v Indiane a Kentucky. Medzitým ...
  • Vysoká volatilita + nízká likvidita = nervozita z Fedu
    Hlavní americké akciové indexy ukončily pondělní seanci poklesem o 0,34 až 0,41 procenta, když se investoři vyvarovali velkých...
  • Vysoká výrobní aktivita v ČR slábne jen pomalu
    Index nákupních manažerů v srpnu mírně klesl na hodnotu 61,0 bodů z předchozích 62,0 bodů. To je stále velmi vysoko nad padesátibodovou hranicí, která odděluje expanzi sektoru od kontrakce. S ohledem na snižující se PMI indexy v dalších evropských zemích jsme počítali s prakticky totožným snížením na 60,8 bodů a ani průměrné očekávání trhu na 60,5 b. nebylo daleko.
  • Vysoká zadluženost ovlivní akciové trhy i vývoj v Číně
    Kvantitativní uvolňování bylo celých deset let jediným možným východiskem, jak řešit ekonomickou situaci, ale nyní se situace mění. Romain Boscher, globální ředitel investic Fidelity International, predikuje: „Za současných podmínek očekáváme, že růst výnosů amerických společností bude v roce 2019 chabý, ale zůstane kladný. Zhruba na 8 až 9 %.“ Vysoká zadluženost a soustavný růst úrokových sazeb jsou nyní těmi největšími riziky akciových trhů, zejména v Itálii a Číně.
  • Vysoké hrubé marže společnosti Spotify jsou hnacím motorem zisku za 2. čtvrtletí 📈
    Akcie společnosti Spotify Technology (SPOT.US) před zahájením seance na Wall Street vzrostly o 14 % díky tomu, že společnost představila lepší než očekávané výsledky za druhé čtvrtletí roku 2024. Největším pozitivním překvapením při zveřejnění výsledků byly vysoké hrubé marže, které jsou pro společnost jedním z klíčových ukazatelů výkonnosti. Zisky prémiových předplatitelů byly lepší, než se očekávalo, a tato dynamika bude pravděpodobně pokračovat i ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Na druhou stranu se ukázalo, že hodnoty měsíčního počtu aktivních uživatelů jsou nižší, než se očekávalo.
  • Vysoké spotové ceny ropy a inflace jsou výzvou pro náladu na trhu
    Vysoké spotové ceny ropy a inflace nadále zhoršují náladu na trhu, zatímco obchodníci a investoři vstupují do posledního měsíce druhého čtvrtletí.
  • Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí někteří američtí finančníci i ekonomové. Mezinárodní měnový fond ovšem varuje před dopady „vývozu dluhu“ USA
    Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.
  • Vysoké výnosy - pouhý návrat do minulosti?
    Vicky Price z FTI Consulting tvrdí, že po vytvoření eura měly trhy riziko všech ...
  • „Vysokorychlostní podzim“ a možný pád USA z „fiskálního útesu“ – kalendář událostí, které bude radno sledovat
    Po dovolenkové sezóně, kterou si více, či méně užili i politici na obou stranách...
  • Vysoký odliv peněz z Číny, medvědí očekávání Morgan Stanley 📉HK.cash ztrácí 0,5
    Podle zdrojů agentury Reuters plánují čínské úřady snížit daň z obchodování s akciemi až o 50 %, což by podpořilo místní trh a zájem o strádající akciový trh. Rozhodnutí by mohlo padnout každým dnem; ministerstvo financí vedené Státní radou předložilo návrh kabinetu na začátku srpna. Analytici však pochybují, zda to indexům skutečně pomůže. Společnost Morgan Stanley snížila v červnu 2024 očekávání pro index MSCI China o 14 % s odkazem na příliš vysoké ocenění společností v souvislosti s nižšími očekáváními zisků v letošním roce, nejistotou na trhu nemovitostí a ukončenou podporou ekonomiky ze strany PBoC.
  • Vysoký přebytek díky nízkému dovozu
    Podle předběžných údajů skončila v červnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 34,1 mld. Kč. To je o 17,6 mld. Kč více v porovnání s minulým rokem. Výsledek předčil tržní očekávání, která počítala v červnu s podstatně nižším číslem, konkrétně 7,5 mld. Kč. Tahounem pozitivního salda zahraničního obchodu byl růst přebytku bilance motorových vozidel o 9,0 mld. Kč. Za tím stál pokles dovozu o 9,6 mld. Kč. K tomu se snížil deficit bilance s ropou a zemním plynem o 8,2 mld. Kč. To bylo zapříčiněno jak poklesem dovezeného množství, tak i trvajícími nízkými cenami ropy (v meziročním srovnání) na světových trzích. Avšak meziměsíčně cena ropy roste, a tak se pozitivní efekt na obchodní bilanci bude v příštích měsících vytrácet. Zlepšila se i bilance strojů a zařízení o 2,3 mld. Kč a ve stejné výši i bilance základních kovů. Zhoršení bilance o 7,5 mld. Kč zaznamenal obchod s počítači a elektronickými přístroji.
  • Vysoký růst zásob plynu limituje zvyšování jeho ceny
    Zásoby plynu v USA vzrostly o 61 bcf; Očekávalo se 58 bcf, zatímco předchozí údaj byl 60 bcf. Nárůst je mírně nad 5letým průměrem, proto byl zaznamenán pokles ceny. Nicméně k propadu pod 9 dolarů je ještě docela daleko. V tomto okamžiku byla polovina dnešního odrazu snížena.
  • Vysoký růst zásob ropy v USA srazil ropu na dvouměsíční minima
    Cena ropy pokračuje v poklesu. Severomořský Brent i texaská ropa WTI se dostaly na dvouměsíční minima po zveřejnění zá...
  • Vyspělý svět míří do (technické?) recese
    Zatímco první polovina roku se nesla ve znamení rostoucích obav z inflačního vývoje, do druhé půlky vstupují finanční trhy se strašákem jménem recese. Tento posun v převládajícím makro narativu nejlépe ilustruje pohled na dluhopisový trh – dlouhé výnosy prudce padají společně s tím, jak trhy přeceňují výhled úrokových sazeb.
  • Vystoupení prezidenta ECB euru neprospělo
    V průběhu minulého týdne si euro vůči americkému dolaru odepsalo 0,8 %, když poslední obchodní den oslabilo až na úroveň 1,2418 EUR/USD. V průběhu asijské seance se...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank