Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:26
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

„Vysokorychlostní podzim“ a možný pád USA z „fiskálního útesu“ – kalendář událostí, které bude radno sledovat

20.08.2012 17:39  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po dovolenkové sezóně, kterou si více, či méně užili i politici na obou stranách Atlantiku, přijde „vysokorychlostní makro podzim“, upozorňují stratégové Exane BNP Paribas a naznačují, kam obrátit pozornost od dobíhající výsledkové sezóny. Zatímco v Evropě se bude nadále hrát o zachování eura a nové nastavení fungování Evropské unie, Spojené státy bude opět tlačit bobtnající zadlužení. Najdou se ale i další nová témata...

V následujících dnech mohou náladou na trhu zahýbat plánovaná jednání trojice Merkelová, Monti a Rajoy. Zraky budou upnuty především ke Španělsku poté, co z tamních vysokých politických kruhů přišlo první oficiální přiznání pravděpodobné nevyhnutelnosti žádosti o finanční pomoc pro zemi jako celek.

30. srpna bude pozornost investorů upnuta ke každoročnímu klíčovému projevu šéfa Fedu Bena Bernankeho z Jackson Hole. Analytici Exane BNP Paribas očekávají, že se dočkáme dalšího holubičího signálu investorům z pohledu ekonomického výhledu i dostupných nástrojů měnové politiky.

6. září převezme žezlo i pozornost finančních trhů ECB, která prý oznámí další nestandardní opatření. “Pravděpodobné je další změkčení pravidel pro kolaterál přijímaný za půjčky komerčních bank a představení technických detailů nového programu na nákup dluhopisů periferních ekonomik eurozóny,? říkají stratégové Exane BNP Paribas. Nevylučují přitom ani možnost ohlášení dalších protikrizových zásahů v podobě přímého snížení napětí na peněžním trhu formou odkupu korporátních dluhopisů či dalším tendrem dlouhodobých financích prostředků (LTRO).

Z možných zásahů ostatních významných centrálních bank ve světě, které mají potenciál zahýbat s trhy, Exane BNP Paribas věří v rozšíření programu na nákup aktiv (QE) v případě Bank of England, a to nejspíš v měsíci listopadu. Dále potom očekává další snížení úrokových sazeb v Číně a ještě čtvero snížení minimálních povinných rezerv čínských komerčních bank ve snaze zabránit výraznějšímu zpomalení tamní ekonomiky.

11. září bude důležité sledovat finální návrh Evropské komise ohledně bankovního dohledu v Evropě - základního kamene při stavbě evropské bankovní unie. Diskuse o tématu je vypjatá a spektrum možných výsledků široké (více z kuloárních informací ZDE), návrh Komise tak bude silným vodítkem pro rozklíčování vyjednávacích postojů a síly jednotlivých členských států v rámci Evropské unie.

12. září má přijít dlouho očekávané rozhodnutí německého ústavního soudu o (proti)ústavnosti permanentního záchranného fondu ESM a fiskálního kompaktu. Exane soudí, že šance, že by ústavní soud vetoval německý souhlas, jsou relativně malé. Následovat bude jednání ministrů financí eurozóny (Eurogroup) o možnosti, že by fondy EFSF/ESM za určitých blíže určených podmínek intervenovaly přímo na sekundárních dluhopisových trzích.

Ve stejný den (12. září) proběhnou také parlamentní volby v Nizozemsku, které lze podobně jako nedávné předčasné řecké volby, sledovat také optikou politického boje mezi tábory pro a proti dalším záchranným finančním půjčkám v Evropě. „Výsledek voleb bude významným indikátorem veřejného mínění v rámci jedné z jádrových zemí eurozóny,“ upozorňují analytici Citigroup na důležitost události v zemi platící za vlivného spojence Německa.

V rámci blíže neručeného data v měsíci září mohou překvapit také dlouho očekávané výsledky zátěžových testů španělského bankovního sektoru, Jejich výsledek totiž bude podkladem pro vyčíslení žádosti Španělska o finanční pomoc pro své banky.

Ve Francii polovina září přinese oznámení rozpočtu země pro příští rok, které by mělo napovědět, jaká další úsporná opatření bude nucena uskutečnit tamní vláda.

Řecko bude naopak s napětím vyhlížet verdikt komisařů Trojky ohledně způsobilosti země dostát svým závazkům podmiňujícím další peníze ze 130miliardového záchranného balíku – další tranše 31,2 mld. EUR. K úspěchu v jednání s mezinárodními věřiteli Řecku nyní chybí najít více než 4 miliardy eur dodatečných úspor do celkových 11,5 mld. EUR škrtů nutných k plnění rozpočtových cílů. Exane BNP Paribas upozorňuje, že není radno čekat, že tentokráte nedojde k žádnému zádrhelu v jednáních. Další peníze tak podle analytiků Řecko neuvidí dříve než v říjnu.

Větší nadhled a nové rysy budoucího vzniku bankovní a fiskální unie v rámci reformy fungování Evropské unie potom přinese další summit Evropské unie, který se uskuteční 18. a 19. října. Naváže tak na summit z konce června, který sice přinesl ráznější návrhy zásahů do architektury eurozóny a EU, než se čekalo, ale postrádal konkrétní detaily a přesné načasování.

 

 
USA na hraně fiskálního útesu

Nenechte se ovšem mýlit z předchozího výčtu, že by se boj z krizí v nejbližší době měl omezit pouze na evropský kontinent. Spojené státy sice v nedávné době překvapovaly svými makrodaty spíše pozitivně, ale analytici Exane BNP Paribas varují, že celkové tempo ekonomického růstu je nadále příliš slabé na to, aby zvládlo vytvořit podmínky pro citelně zlepšení situace na americkém trhu práce.

„Volby v USA a fiskální útes jsou témata, která se budou stále více dostávat do hledáčku investorů,“ říkají analytici Exane BNP Paribas. Odhadují přitom, že Barack Obama pravděpodobně letos obhájí svůj prezidentský mandát a demokraté získají na svou stranu většinu ve Sněmovně. Volbami naplánovaným na 6. listopadu ale nic neskončí, nýbrž spíš začne.

V rámci současného nastavení automatických stabilizačních mechanismů americké fiskální politiky domluvené pod velkým tlakem na konci minulého roku totiž k 1. lednu 2013 vyprší daňové úlevy zavedené Bushovou vládou. Celkem se jedná o zvýšení příjmů z daní asi o 400 miliard dolarů a další škrty za 200 miliard dolarů, které dohromady odpovídají asi 4 procentům hrubého domácího produktu Spojených států.

Při současném tempu zadlužování amerických veřejných financí dojde navíc na začátku příštího roku k přesažení dluhového stropu 16,4 bilionu dolarů. To automaticky zablokuje americké vládě možnost dalších emisí dluhopisů a může ohrozit i každodenní financování chodu největší ekonomiky světa.

Reálnost obav z dalšího vývoje Spojených státech podporuje i nedávný průzkum banky Morgan Stanley, podle něhož 40 procent amerických společností oddaluje své investice ve strachu, že americká ekonomika ještě není z nejhoršího venku a čeká ji další velká recese. Pád USA z „fiskálního útesu“, kterým se označuje překročení dluhových limitů země, označil za „největší zdroj globální nejistoty“ také šéf Goldman Sachs Lloyd Blankfein.

(Zdroj: S&P , Exane BNP Paribas, Citigroup, CNBC, Financial Times)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vysoká očekávání maloobchodního prodeje z USA - otestuje USDJPY úroveň 108.00?
    V roce 2014 se hodnota USDJPY zvýšila o 13,7%, v roce 2015 se zvýšila o 0,5%, v roce 2016 klesla o 2,8%, v roce 2017 klesla o 3,6%, v roce 2018 klesla o 2,7%, což znamená, že po pěti letech se celková hodnota USDJPY zvýšila o 4,1%.
  • Vysoká účasť, výnosy prudko stúpajú
    Viac ako 100 miliónov Američanov sa rozhodlo voliť už pred dnešnými voľbami - poštou. V roku 2016 bolo celkovo odovzdaných približne 137,5 milióna hlasov, z toho 47 miliónov bolo odovzdaných pred oficiálnymi voľbami. Napriek tomu sa teraz dá očakávať, že veľká časť hlasov už bola odovzdaná kvôli pandémii. Bidenov volebný tím vykazuje silné výsledky vo Wisconsine, Michigane, Severnej Karolíne, Gruzínsku, Pensylvánii, Arizone a Nebraske-2. Florida je na druhej strane veľmi neistá. Samozrejme, tieto informácie treba brať s rezervou. Volebné miestnosti sa zatvárajú v Indiane a Kentucky. Medzitým ...
  • Vysoká volatilita + nízká likvidita = nervozita z Fedu
    Hlavní americké akciové indexy ukončily pondělní seanci poklesem o 0,34 až 0,41 procenta, když se investoři vyvarovali velkých...
  • Vysoká výrobní aktivita v ČR slábne jen pomalu
    Index nákupních manažerů v srpnu mírně klesl na hodnotu 61,0 bodů z předchozích 62,0 bodů. To je stále velmi vysoko nad padesátibodovou hranicí, která odděluje expanzi sektoru od kontrakce. S ohledem na snižující se PMI indexy v dalších evropských zemích jsme počítali s prakticky totožným snížením na 60,8 bodů a ani průměrné očekávání trhu na 60,5 b. nebylo daleko.
  • Vysoká zadluženost ovlivní akciové trhy i vývoj v Číně
    Kvantitativní uvolňování bylo celých deset let jediným možným východiskem, jak řešit ekonomickou situaci, ale nyní se situace mění. Romain Boscher, globální ředitel investic Fidelity International, predikuje: „Za současných podmínek očekáváme, že růst výnosů amerických společností bude v roce 2019 chabý, ale zůstane kladný. Zhruba na 8 až 9 %.“ Vysoká zadluženost a soustavný růst úrokových sazeb jsou nyní těmi největšími riziky akciových trhů, zejména v Itálii a Číně.
  • Vysoké hrubé marže společnosti Spotify jsou hnacím motorem zisku za 2. čtvrtletí 📈
    Akcie společnosti Spotify Technology (SPOT.US) před zahájením seance na Wall Street vzrostly o 14 % díky tomu, že společnost představila lepší než očekávané výsledky za druhé čtvrtletí roku 2024. Největším pozitivním překvapením při zveřejnění výsledků byly vysoké hrubé marže, které jsou pro společnost jedním z klíčových ukazatelů výkonnosti. Zisky prémiových předplatitelů byly lepší, než se očekávalo, a tato dynamika bude pravděpodobně pokračovat i ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Na druhou stranu se ukázalo, že hodnoty měsíčního počtu aktivních uživatelů jsou nižší, než se očekávalo.
  • Vysoké sazby pouštějí investicím žilou. Někde to bylo potřeba jako sůl
    Rok 2022 se do investičních dějin zapíše jako rok vysoké inflace a také výrazného zvyšování úrokových sazeb. Centrální banky šláply razantně na brzdu, aby inflaci zkrotily. A odezva investičních aktiv napříč trhy byla bouřlivá. Propady jsme pozorovali od konzervativních státních dluhopisů, přes akcie, až po krypto svět, který se otřásá v základech. Investiční trhy kvůli zvyšování sazeb sice krvácí, ale po horečce z předchozích let trochu vychladnout potřebovaly.
  • Vysoké spotové ceny ropy a inflace jsou výzvou pro náladu na trhu
    Vysoké spotové ceny ropy a inflace nadále zhoršují náladu na trhu, zatímco obchodníci a investoři vstupují do posledního měsíce druhého čtvrtletí.
  • Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí někteří američtí finančníci i ekonomové. Mezinárodní měnový fond ovšem varuje před dopady „vývozu dluhu“ USA
    Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.
  • Vysoké výnosy - pouhý návrat do minulosti?
    Vicky Price z FTI Consulting tvrdí, že po vytvoření eura měly trhy riziko všech ...
  • Vysoký odliv peněz z Číny, medvědí očekávání Morgan Stanley 📉HK.cash ztrácí 0,5
    Podle zdrojů agentury Reuters plánují čínské úřady snížit daň z obchodování s akciemi až o 50 %, což by podpořilo místní trh a zájem o strádající akciový trh. Rozhodnutí by mohlo padnout každým dnem; ministerstvo financí vedené Státní radou předložilo návrh kabinetu na začátku srpna. Analytici však pochybují, zda to indexům skutečně pomůže. Společnost Morgan Stanley snížila v červnu 2024 očekávání pro index MSCI China o 14 % s odkazem na příliš vysoké ocenění společností v souvislosti s nižšími očekáváními zisků v letošním roce, nejistotou na trhu nemovitostí a ukončenou podporou ekonomiky ze strany PBoC.
  • Vysoký přebytek díky nízkému dovozu
    Podle předběžných údajů skončila v červnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 34,1 mld. Kč. To je o 17,6 mld. Kč více v porovnání s minulým rokem. Výsledek předčil tržní očekávání, která počítala v červnu s podstatně nižším číslem, konkrétně 7,5 mld. Kč. Tahounem pozitivního salda zahraničního obchodu byl růst přebytku bilance motorových vozidel o 9,0 mld. Kč. Za tím stál pokles dovozu o 9,6 mld. Kč. K tomu se snížil deficit bilance s ropou a zemním plynem o 8,2 mld. Kč. To bylo zapříčiněno jak poklesem dovezeného množství, tak i trvajícími nízkými cenami ropy (v meziročním srovnání) na světových trzích. Avšak meziměsíčně cena ropy roste, a tak se pozitivní efekt na obchodní bilanci bude v příštích měsících vytrácet. Zlepšila se i bilance strojů a zařízení o 2,3 mld. Kč a ve stejné výši i bilance základních kovů. Zhoršení bilance o 7,5 mld. Kč zaznamenal obchod s počítači a elektronickými přístroji.
  • Vysoký růst zásob plynu limituje zvyšování jeho ceny
    Zásoby plynu v USA vzrostly o 61 bcf; Očekávalo se 58 bcf, zatímco předchozí údaj byl 60 bcf. Nárůst je mírně nad 5letým průměrem, proto byl zaznamenán pokles ceny. Nicméně k propadu pod 9 dolarů je ještě docela daleko. V tomto okamžiku byla polovina dnešního odrazu snížena.
  • Vysoký růst zásob ropy v USA srazil ropu na dvouměsíční minima
    Cena ropy pokračuje v poklesu. Severomořský Brent i texaská ropa WTI se dostaly na dvouměsíční minima po zveřejnění zá...
  • Vyspělý svět míří do (technické?) recese
    Zatímco první polovina roku se nesla ve znamení rostoucích obav z inflačního vývoje, do druhé půlky vstupují finanční trhy se strašákem jménem recese. Tento posun v převládajícím makro narativu nejlépe ilustruje pohled na dluhopisový trh – dlouhé výnosy prudce padají společně s tím, jak trhy přeceňují výhled úrokových sazeb.
  • Vystoupení prezidenta ECB euru neprospělo
    V průběhu minulého týdne si euro vůči americkému dolaru odepsalo 0,8 %, když poslední obchodní den oslabilo až na úroveň 1,2418 EUR/USD. V průběhu asijské seance se...
  • Vystoupení zástupců Fedu rozvíří diskuzi o zvýšení sazeb v USA
    Ve Spojených státech dnes vystoupí pět centrálních bankéřů, včetně prezidentky Fedu Yellenové. Probíhající prodeje nemovitostí zřejmě zkorigují svůj výrazný červencový růst, zatímco velkoobchodní zásoby budou v meziměsíčním srovnání stagnovat. Německá inflace v září pravděpodobně o jednu desetinu stoupne na 0,5 % y/y. Od zasedání České národní banky, které se bude odehrávat pouze v čtyřčlenné sestavě, žádné překvapení nečekáme.
  • Vystoupí Britové z Evropské unie?
    Britský premiér David Cameron dnes ve svém projevu v londýnské finanční čtvrti řekl, že dá Britům do konce roku 2...
  • Vystoupí USDCAD konečně z klesajícího trendového kanálu? TA D1
    Malý technický update k situaci na USDCAD. Po včerejším nečekaném růstu, který přišel tak trochu jako blesk z čistého ...
  • Vystrašené trhy ze znehodnocování juanu
    Spojené státy označily začátkem tohoto týdne Čínu za měnového manipulátora a tím vyvolaly vlnu panických úniků z rizikových aktiv. Následně Čína podpořila svou měnu a udržela její hodnotu v pásmu, aby uklidnila investory.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster