Ticker Tape by TradingView
I se schodkem 295 miliard bude moci Fialova vláda stabilizovat veřejné finance, aniž by zvyšovala daně. Pomůže jí rapidní inflace a z ní plynoucí „inflační daň“
Sněmovna dnes začíná schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Přestože se jedné o extrémně vysoké číslo, před rokem 2020 vlastně nemyslitelné, Fialův kabinet může s tímto deficitem a podobnými v dalších letech stabilizovat veřejné finance ještě během svého funkčního období, tj. do roku 2025. Aniž by přitom opravdu razantně škrtal nebo navyšoval daně.
Možná poněkud překvapivý závěr se zrcadlí v nejnovějších posudcích světově významných ratingových agentur. Agentura Fitch Ratings Česku minulý týden potvrdila svůj dosavadní rating AA-. Výhled ale ponechává negativní. Negativní výhled uplatňuje od svého posledního, květnového posudku. Vývoj zadlužení vidí Fitch pesimističtěji (cca 45 procent hrubého domácího produktu už v roce 2023) než jiná vlivná agentura, Standard & Poor's (poblíž 40 procent hrubého domácího produktu až do roku 2025), která své ratingové hodnocení ČR zveřejnila předminulý týden. I podle Fitche ale zadlužení ČR zůstane nižší, než je průměr srovnatelně hodnocených zemí.
Pro českou vládu je hodnocení obou agentur pozitivní zprávou. Nedochází totiž k dalšímu zhoršování ratingu. Navíc z hodnocení obou agentur je zřejmé, že Česku v dohledné době jen tak nehrozí náraz na dluhovou brzdu, odpovídající úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Česku ovšem pomůže udržet zadlužení relativně nízko hlavně rapidní inflace.
Fialova vláda se zaklíná, že stabilizuje veřejné finance, aniž by zvyšovala běžné daně. Jsou to vlastně její dva zcela stěžejní sliby. A nepochybně podle jejich splnění či nesplnění bude před dalšími volbami posuzována její úspěšnost. Zdálo by se, že se chytla do pasti: může naplnit první slib, může naplnit slib druhý, ale nemůže splnit oba najednou. Ne tak docela. Vládě totiž mimořádně nahraje právě současná mimořádná inflace. A hodnocení obou ratingových agentur – to, že se dále nezhoršují – to vlastně z velké části stvrzují.
Vskutku, vláda do roku 2025 může splnit oba dva uvedené sliby naráz. Jak je to možné? Vtip je v tom, že ke stabilizaci veřejných financí postačí stabilizování poměru veřejného zadlužení k hrubému domácímu produktu. Stabilizace tohoto poměru na uspokojivé úrovni zaručuje, že ekonomika si na svůj dluh vždy dokáže vydělat, aniž by se musela zásadně omezovat a aniž by vláda musela drasticky škrtat.
Ano, správně, stabilizace veřejných financí nastává i tehdy, když dluh dále narůstá, pokud ovšem narůstá tempem, které není vyšší než tempo růstu ekonomiky. Mohou tedy nadále vznikat deficity ročního hospodaření státu, jejichž kumulace v čase představuje veřejný dluh. Akorát tyto deficity nesmí být příliš velké.
Pro Fialovu vládu to znamená to, že dále může s hospodařit narůstajícím dluhem. Může tedy dále tvořit schodky státního rozpočtu. Musí dát akorát pozor právě na to, jak moc jsou hluboké.
Do roku 2025 – nejen pro rok letošní a příští – počítá Fialova vláda rámcově se schodky každoročně v pásmu od 250 do 300 miliard korun. Na první pohled jde o „dardu“. O deficit „babišovských“ proporcí, nesvědčící o stabilizaci veřejných financí. Jenže číslo schodku samo o sobě vlastně nic moc neříká. Zejména ne v době rapidní inflace. Je třeba toto číslo poměřit právě s údajem hrubého domácího produktu.
Údaj hrubého domácího produktu, přesněji nominálního hrubého domácího produktu, zachycuje hodnotu veškerého zboží a služeb, které se za dané časové období na daném území vyprodukují. Každé jedno zboží a každá jedna služba se přitom násobí jejich cenou, aby se tak právě získala hodnota. Produktem pro účely výpočtu HDP totiž statisticky není třeba vyprodukovaný, upečený pecen chleba sám době, ale tento pecen v ceně například 40 korun. Do výpočtu HDP pak tedy vstupuje položka „zboží za 40 korun“. Nebo jenom „položka za 40 korun“. Posčítáním všech položek vyprodukovaných na daném území v daném roce pak vzniká ukazatel ročního hrubého domácího produktu. Je vyjádřen právě v peněžních jednotkách, v Česku tedy v korunách.
Z toho plyne, že nominální hrubý domácí produkt se zvyšuje více způsoby. Zaprvé, samozřejmě tehdy, pokud se v pomyslné ekonomice, která už nic jiného než chleby neprodukuje, upeče více pecnů než před rokem, narůstá její nominální HDP, i když cena pecnu chleba třeba zůstala z roku na rok úplně stejná. Nominální HDP ale vzroste také tehdy, pokud se upeče úplně stejně chlebů jako před rokem, avšak meziročně zdraží. V praxi nominální HDP zpravidla narůstá současně jak z důvodu růstu vyprodukovaného množství, tak z důvodu zdražení, tedy inflace. Proto ekonomy zajímá také údaj meziroční reálné změny HDP, který meziroční změnu nominálního HDP očišťuje o meziroční inflaci, takže ve výsledku zachycuje pouze změnu ve vyprodukovaném zboží a službách, nikoli změnu v jejich ceně. Zachycuje tedy reálnou změnu v produkci ekonomiky. Proto „reálný produkt“.
Vrátíme-li se k veřejným financím, výše uvedené značí, že je za jinak stejných podmínek lze stabilizovat třemi způsoby. Zaprvé tak, že se dostatečně sníží každoroční deficit, třeba zvýšením daní nebo škrty v rozpočtu. Zadruhé tak, že se zvyšuje počet vyprodukovaného zboží a služeb. Zatřetí tak, že se zvyšuje cena vyprodukovaného zboží a služeb.
Vskutku, zvýšení ceny vyprodukovaného zboží a služeb vlastně plní stejnou roli jako třeba snížení daní. V poměrovém ukazateli veřejného deficitu k HDP se akorát místo snížení čitatele zvyšuje jmenovatel. Z hlediska výsledné cifry tohoto poměrového ukazatele je ale vlastně jedno, jak jí bylo dosaženo, zda tedy snížením v jeho čitateli nebo zvýšením v jeho jmenovateli.
Toto vše v praxi znamená, že Fialova vláda ke stabilizaci veřejných financí nepotřebuje zvyšovat daně ani mocně škrtat v rozpočtu, nepotřebuje tedy snižovat čitatel. Protože pokud bude tempo inflace dostatečné, jmenovatel se zvýší natolik, že se v něm čitatel „rozpustí“ a že tedy čitatel bude v porovnání se jmenovatelem stále menší a menší. Až nakonec hodnota vzájemného poměru klesne třeba až pod úroveň tří procent. Což je hodnota příslušného maastrichtského kritéria pro přijetí eura. Fialova vláda si vytyčila cíl stáhnout deficit pod tuto úroveň do roku 2025.
Je to tedy reálné? Je.
Počítejme. Podle Mezinárodního měnového fondu má roku 2025 dosahovat nominální hrubý domácí produkt ČR – vzniklý posčítáním všech položek v jejich cenách roku 2025 – celkem 8546,2 miliardy korun. Fialova vláda rámcově plánuje až do roku 2025 schodky státního rozpočtu každoročně v pásmu od 250 do 300 miliard korun. Veřejné finance však nesestávají jen ze státního rozpočtu. Ale také třeba z rozpočtů krajů a obcí nebo zdravotních pojišťoven. Třeba loni činil schodek samotného státního rozpočtu necelých 420 miliard korun, ovšem celkový deficit veřejných financí „jen“ bezmála 360 miliard. To proto, že některé veřejné rozpočty hospodařily přebytkově. Například kraje a obce loni dohromady hospodařily s přebytkem přesahujícím 41 miliard korun.
Pro rok 2025 zatím Fialova vláda rámcově počítá se schodkem státního rozpočtu maximálně 260 miliard. Předpokládejme, že další veřejné rozpočty v tom roce nevykážou přebytek celkově kolem 60 miliard korun jako loni, ale pouze ve výši pěti miliard korun.
Takže deficit veřejných financí v roce 2025 bude (260 – 5) / 8546,2 = 2,98 % < 3 %. Fialova vláda by tím tedy vlastně svůj slib splnila. Protože deficit veřejných financí k HDP by byl nižší než tříprocentní.
Současné vládě tedy ke splnění slibu stabilizace veřejných financí a stlačení jejich schodku pod „maastrichtskou“ úroveň tří procent vlastně postačí každoročně tvořit schodky v pásmu od 250 do 300 miliard korun. To je uskutečnitelné bez zvýšení běžných daní a současně bez zásadnějších škrtů.
Fialově vládě totiž svým způsobem opravdu nahrává inflace. Ta totiž vlastně „zdaňuje“ občany i firmy místo ní. Inflaci navíc může svést třeba na Putina.
Rapidní inflace totiž sama o sobě citelně navyšuje ukazatel nominálního HDP. Vládě pak stačí jen zastabilizovat své každoroční deficity v pásmu od 250 do 300 miliard, jak to ostatně rámcově zamýšlí, a docílí snížení ukazatele deficitu veřejných financí v poměru k HDP. A to nakonec, nejpozději roku 2025, dokonce pod „maastrichtskou“ úroveň tří procent. Samozřejmě, že rapidní inflace vyvolá tlak také na výdajově straně rozpočtu. Vláda bude muset například citelněji navyšovat starobních důchody, než kdyby inflace byla nižší. Nicméně hospodaření se schodkem v pásmu od 250 do 300 miliard ročně by i tak mělo být dosažitelné, aniž by se kabinet musel uchylovat k jakkoli výraznějším škrtům.
Mezinárodní měnový fond opírá svůj výše uvedený odhad českého HDP v roce 2025 o několik předpokladů. Tím klíčovým z nich je předpoklad vývoje inflace, pochopitelně. Pro letošek washingtonská instituce počítá s celoroční průměrnou inflací v ČR ve výši 16,3 procenta. V příštím roce by to pak mělo být 8,6 procenta. O rok poději však už jen 2,5 procenta a roku 2025 rovná dvě procenta. Jinými slovy, Fialova vláda může stabilizovat veřejné finance díky rapidní inflaci, aniž by přitom inflace musela být rapidní po celé její funkční období. Pokud při 16,3procentní inflaci, jakou vyhlíží MMF, vláda státním zaměstnancům navýší platy o deset procent, reálně na nich ušetří 6,3 procenta. Znamená to to samé, jako kdyby při dvouprocentní inflaci platy o více než čtyři procenta státním zaměstnancům nominálně snižovala (že by tedy škrtala přímo v částce na výplatnici). Nebo jako kdyby propustila tolik zaměstnanců, že by to z hlediska celkových rozpočtových výdajů odpovídalo nominálnímu snížení platů o ona více než čtyři procenta, i když by platy zůstaly nominálně stejné.
Inflace je tedy pro vládu svým způsobem i užitečným pomocníkem. Dělá nevděčnou práci za ni. Ne nadarmo ekonomové hovoří o „inflační dani“. Díky inflace vlastně vláda snižuje reálně platy zaměstnanců, aniž ty by ji z toho vinili. Viní inflaci. To je jedna z ilustrací toho, jak právě rapidní inflace pomůže vládě veřejné finance stabilizovat. Zřejmě ne dlouhodobě, ale střednědobě ano. Střednědobě – to znamená do dalších voleb. Což vládě samozřejmě postačí.
Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank
Klíčová slova: Deficit | Vývoj | Přijetí | Ekonomiky | Ratingové hodnocení | Změny HDP | Instituce | MMF | Daně | Hrubý domácí produkt | Veřejný dluh | Trinity | Deficit veřejných financí | Funkční období | Finance | Zvýšení ceny | HDP | Snížení daní | Časové období | Důchody | Schodek | Miliardy | Fond | AA | Přijetí eura | Rating | Trinity Bank | Ekonomika | Zadlužení | Miliardy korun | ROCE | Tempo inflace | 3М | Ukazatele | Lukáš Kovanda | Výhled | Eura | Kabinet | Hospodaření | Negativní výhled | Mezinárodní měnový fond | Fitch | Veřejné finance | Firmy | Ukazatel | Cena | TIM | Tempo růstu ekonomiky | Standard & Poor's | Ekonomové | Hospodaření státu | Inflace | Tempo růstu | ANO | Fialova vláda | JDE | Měnový fond | Ceny | Fitch Ratings | Celkový deficit | Agentura Fitch | ČR |
Čtěte více
-
Írsku znova znížili rating
Tentokrát agentúrou Moody´s na Baa1 výhľad negatívny z AA2. Teda išlo o zníženie ratingu o 5 st... -
Írsky bankový sektor
Podľa podmienok ISDA ofici&aacute;lne &iacute;rska finančn&aacute;&... -
Írsky bankový sektor
Depozity v Allied Irish bank poklesli v tomto roku p 13 mld. EURo... komentár: má eš... -
Írsky bankový sektor
MMF komentuje stav írskeho bankového sektora " írsky bankový sektora je pod tlakom&quo... -
Írsky oheň sa zapálil
Slovensko bolo vyzvané aby podpísalo "zmluvu o prevode akcií v rámci eurovalu"... -
Írsky parlament schvaľuje svoj najdôležitejší rozpočet vôbec
Počas dnešného dňa, resp. presne o 16:45 CET, predstaví írsky minister financií Brian Lenih... -
Írsky problém
Najväčším rizikom írskej ekonomiky bol jej bankový sektor, ktorý bol takmer 9 krát väčší ako ročné HDP e... -
Írsky tanec na pokračovanie
Včerajšia návšteva predstaviteľov EU v Dubline dala jasne zelenú, že Eurozóna je pripravená p... -
I říjnový výsledek průmyslu ovlivnila především výroba aut
Říjnový pokles průmyslu asi nepřekvapil nikoho, kdo sleduje dění v jeho tuzemském největším oboru – a sice v automobilovém průmyslu. Celkově se průmyslová výroba snížila meziročně o 5,1 % (podle sezónně očištěných dat), nicméně převážná část oborů zůstala i tentokrát v černých číslech. Potvrzuje se tak opět, že problém mají především výrobci automobilů a jejich dodavatelé čelící problémům se zásobováním ze zahraničí v podstatě už od dubna letošního roku. -
IS ?AUSSIE? GETTING READY FOR CORRECTION?
Australian dollar?s rate was growing on Thursday: it added over 0.28%. At the moment, 1 AUD costs 0.9416 USD. ?Aussie... -
I skvělá investice může zaznamenat propad – důležité je nepanikařit
Všechny investice v sobě mají kus rizika, a to platí v jakýchkoli časech. Každý investor má jinou toleranci k riziku a kolísaní vnímá jinak, ale i ta nejlepší investice s velkou pravděpodobností nějakými propady projde. Jednotlivé investory pak definuje mimo jiné to, jak velké a dlouhotrvající propady jsou ochotni a schopni tolerovat. -
Islámský stát chce, aby se obchodovalo v jeho vlastní měně
Radikální organizace Islámský stát (IS) nařídila obchodníkům, kteří působí na území, jež tato organizace ovládá, aby přecenili své zboží ze syrské libry na novou měnu. Je to dirham a jeho kurz k dnešku je jeden dirham ku 1000 syrským librám (1:42 korunám). -
ISM index v USA pod odhady - Komentář CYRRUS
Ostře sledovaný index nákupních manažerů ve výrobním sektoru USA v květnu klesl na úroveň 52,1 bodu z předchozí úrovně 52,8 bodu. Analytici v průměru čekali zlepšení na 53,0 bodu. -
ISM Non-Manufacturing Index
Druhým důležitým ukazatelem, kterému by dnes investoři měli věnovat pozornost před pátečním zveřejněním zprávy NFP za březen, je index ISM mimo zpracovatelský průmysl. Zpráva bude zveřejněna v 16:00. -
ISM ukradlo páteční show. Akcie i dluhopisy oceňují rostoucí riziko recese
Závěrem týdne se hráči na hlavních trzích rozhodně nenudí. Nejprve přešli bez velké reakce propad německých průmyslových objednávek. Poté dostali potvrzení, že inflace v eurozóně rychleji klesá, ovšem překvapivý růst té jádrové je těžko potěšil. Obchodování však nemělo jasný směr a pozornost se soustředila na odpolední americké statistiky. -
ISM ve službách klesl
Index nákupních manažerů ve službách ISM v únoru klesl na 56,5 b. oproti 59,9 b. v lednu. Trhy však očekávaly růst na 61,1 b. -
ISM ve službách klesl
Index nákupních manažerů ve službách ISM v dubnu klesl na 57,1 b. oproti 58,3 b. v březnu. Při podrobnějším pohledu vzrostl subindex placených cen, zatímco nové objednávky poklesly. -
ISM ve výrobě znovu zklamal, americké přesto navyšují historická maxima
Po velmi dobrých výsledcích NFP dnes přišly z USA také výsledky ISM a tentokrát se jedná o překvapení negativní. Říjnový ISM pro výrobní sektor sice vystoupal ze 47,8b. na 48,3b., trh ale počítal s růstem až na 49b. Kontrakce ve výrobním sektoru tedy pokračuje a je stále hlubší než trh očekával. -
ISM ve zpracovatelském průmyslu nad 50 body. EURUSD klesá na 1,075
Index ISM ve zpracovatelském průmyslu se vrátil nad 50 bodů, což naznačuje hospodářskou expanzi. Dolar po zprávě posílil a EUR/USD klesá na nejnižší hodnotu od poloviny února. V komentáři ke zprávě se dočteme, že poptávka zůstává měkká, ale panuje vysoký optimismus ohledně budoucího růstu zakázek, což by mělo zlepšit hospodářskou expanzi ve 2. čtvrtletí. -
ISM v průmyslu klesl
Index nákupních manažerů v průmyslu v lednu klesl na 47,4 b. oproti 48,4 b. v prosinci. Trhy očekávaly pokles na 48 b. Naopak subindex placených cen vzrostl na 44,5 b. oproti 39,4 b., přičemž trhy očekávaly růst 40,4 b.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Akcie Nike ztrácí půdu pod nohama. Čeká podobný vývoj i Adidas a Skechers?
Trump je výhodný pro trading, VIP zóna FXstreet.cz nabídla v březnu obchodníkům velmi slušné zisky
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (březen 2025)
Prop trading a copy trading
Jak moc je důležitý backtest v ICT/SMC konceptech a co z něj můžeme získat? (25. díl)
Konec debat! Technologické akcie opět rostou 📈
Měna zrozená z chaosu. Bosenská marka měla uklidnit rozbouřený Balkán
Prop Trading od RebelsFunding a platforma RF-Trader
Investování do REIT: Evropské REITs - jak fungují a jak se liší od amerických? (7. díl)
Obchodování podle PRICE ACTION je dřina (dokud neuvidíte toto video)
Akcie Nike ztrácí půdu pod nohama. Čeká podobný vývoj i Adidas a Skechers?
Trump je výhodný pro trading, VIP zóna FXstreet.cz nabídla v březnu obchodníkům velmi slušné zisky
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (březen 2025)
Prop trading a copy trading
Jak moc je důležitý backtest v ICT/SMC konceptech a co z něj můžeme získat? (25. díl)
Konec debat! Technologické akcie opět rostou 📈
Měna zrozená z chaosu. Bosenská marka měla uklidnit rozbouřený Balkán
Prop Trading od RebelsFunding a platforma RF-Trader
Investování do REIT: Evropské REITs - jak fungují a jak se liší od amerických? (7. díl)
Obchodování podle PRICE ACTION je dřina (dokud neuvidíte toto video)
Denní kalendář událostí
Členka Fedu Lisa Cook
V USA skladování zemního plynu
Členka Fedu Adriana Kugler
Prezident USA Donald Trump
V Austrálii změna zimního času na letní
Na Novém Zélandu změna zimního času na letní
Člen Fedu Christopher Waller
Šéf Fedu Jerome Powell
V USA průměrný hodinový výdělek
V USA míra nezaměstnanosti
Členka Fedu Lisa Cook
V USA skladování zemního plynu
Členka Fedu Adriana Kugler
Prezident USA Donald Trump
V Austrálii změna zimního času na letní
Na Novém Zélandu změna zimního času na letní
Člen Fedu Christopher Waller
Šéf Fedu Jerome Powell
V USA průměrný hodinový výdělek
V USA míra nezaměstnanosti
Tradingové analýzy a zprávy
Komodity: Ceny ropy prudce klesají kvůli Trumpovým clům a zvýšení těžby skupinou OPEC+
Forex: Euro v reakci na nová Trumpova cla posiluje vůči americkému dolaru
Pražská burza po oznámení amerických cel oslabila o téměř dvě procenta
Americká cla podle MF zpomalí růst HDP v ČR o 0,6 až 0,7 procentního bodu
Forex: Koruna po oznámení amerických cel zpevnila k dolaru o půl koruny
Swingové obchodování GBP/USD 3.4.2025
Forex sentiment 3.4.2025
Deficit zahraničního obchodu USA v únoru klesl
Polská vláda chce příští rok dávat na obranu pět procent HDP
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Komodity: Ceny ropy prudce klesají kvůli Trumpovým clům a zvýšení těžby skupinou OPEC+
Forex: Euro v reakci na nová Trumpova cla posiluje vůči americkému dolaru
Pražská burza po oznámení amerických cel oslabila o téměř dvě procenta
Americká cla podle MF zpomalí růst HDP v ČR o 0,6 až 0,7 procentního bodu
Forex: Koruna po oznámení amerických cel zpevnila k dolaru o půl koruny
Swingové obchodování GBP/USD 3.4.2025
Forex sentiment 3.4.2025
Deficit zahraničního obchodu USA v únoru klesl
Polská vláda chce příští rok dávat na obranu pět procent HDP
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Blogy uživatelů
Odstartovala April Trading Race. Soutěž zdarma, která ti může změnit život. Zúčastníš se?
Praktické okénko: Trump dal trhům nový impuls. Kam až může dolar oslabit?
Měnový pár CAD/CHF: Analýza více časových rámců (W1 až H4 TF)
Základní chyby, které dělají tradeři při nastavování Stop-Lossů
Kdy má smysl prop výzvu opakovat a kdy radši vypnout platformu a dát si pauzu?
Moje cesta prop tradingem: Protitrendový obchod a růst balance křivky
Analýza Dow Jones, Nasdaq, EUR/USD: Inflace v USA nečekaně stoupla, indexy se propadly
Praktická ukázka: Trh uzavřel tam, kde otevřel
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?
Je trading opravdu časově náročný?
Odstartovala April Trading Race. Soutěž zdarma, která ti může změnit život. Zúčastníš se?
Praktické okénko: Trump dal trhům nový impuls. Kam až může dolar oslabit?
Měnový pár CAD/CHF: Analýza více časových rámců (W1 až H4 TF)
Základní chyby, které dělají tradeři při nastavování Stop-Lossů
Kdy má smysl prop výzvu opakovat a kdy radši vypnout platformu a dát si pauzu?
Moje cesta prop tradingem: Protitrendový obchod a růst balance křivky
Analýza Dow Jones, Nasdaq, EUR/USD: Inflace v USA nečekaně stoupla, indexy se propadly
Praktická ukázka: Trh uzavřel tam, kde otevřel
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?
Je trading opravdu časově náročný?
Forexové online zpravodajství
Akcie MicroStrategy klesly o téměř 8 % kvůli clům a snížení investičního doporučení
Akcie Nike prudce klesly po oznámení cel, ztráta přes 12 miliard USD
Akcie Nvidie a TSMC klesají, nové clo dopadá na výrobce čipů
OIL.WTI se propadá – největší pokles od roku 2023 📉
US100 se propadá při masivním výprodeji 📉
USA: Obchodní bilance za únor ve schodku ve výši 122,7 mld. USD
Pražská burza na pozadí gradace obchodní války prudce klesala
Americké akcie klesají po včerejším oznámení o uvalení cel USA na mnoho zemí včetně EU
Potravinářská Conagra reportovala za 3Q, problémy s dodávkami mraženého zboží stále pokračují
Evropské automobilky plánují zvýšit ceny a přesouvat výrobu do USA
Akcie MicroStrategy klesly o téměř 8 % kvůli clům a snížení investičního doporučení
Akcie Nike prudce klesly po oznámení cel, ztráta přes 12 miliard USD
Akcie Nvidie a TSMC klesají, nové clo dopadá na výrobce čipů
OIL.WTI se propadá – největší pokles od roku 2023 📉
US100 se propadá při masivním výprodeji 📉
USA: Obchodní bilance za únor ve schodku ve výši 122,7 mld. USD
Pražská burza na pozadí gradace obchodní války prudce klesala
Americké akcie klesají po včerejším oznámení o uvalení cel USA na mnoho zemí včetně EU
Potravinářská Conagra reportovala za 3Q, problémy s dodávkami mraženého zboží stále pokračují
Evropské automobilky plánují zvýšit ceny a přesouvat výrobu do USA
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
ČSOB Data Watch: Nálada spotřebitelů i podnikatelů na vzestupu
Ozvěny trhu: Americké volby mají výrazný dopad i na korunová aktiva
Ranní okénko - ČNB v módu "stop and go"
Prognóza pro pár USD/CAD na 4. března 2025
Evropské automobilky plánují zvýšit ceny a přesouvat výrobu do USA
Mohou akcie společností obchodujících s uranem opět růst?
Akcie týdne -Uranium Energy Corporation (25.08.2022)
Američtí obranní dodavatelé a sektor uranu rostou 📈 AeroVironment skokově stoupá o 6 %
Je uránový sektor pripravený na rast v roku 2022?
Investiční platforma Edward zavádí individuální klientská portfolia
ČSOB Data Watch: Nálada spotřebitelů i podnikatelů na vzestupu
Ozvěny trhu: Americké volby mají výrazný dopad i na korunová aktiva
Ranní okénko - ČNB v módu "stop and go"
Prognóza pro pár USD/CAD na 4. března 2025
Evropské automobilky plánují zvýšit ceny a přesouvat výrobu do USA
Mohou akcie společností obchodujících s uranem opět růst?
Akcie týdne -Uranium Energy Corporation (25.08.2022)
Američtí obranní dodavatelé a sektor uranu rostou 📈 AeroVironment skokově stoupá o 6 %
Je uránový sektor pripravený na rast v roku 2022?
Investiční platforma Edward zavádí individuální klientská portfolia
Blogy uživatelů
AOS a jeho potencionálny výkon... (časť 4.)
Ethereum “ETF” je nyní dostupné i v Čechách a na Slovensku! Čeká kryptoměny comeback?
Trading příležitosti: Zemní plyn, EUR/NZD a EUR/CZK
"Peníze štěstí nepřinesou…"
Měnový pár CAD/CHF: Analýza více časových rámců (W1 až H4 TF)
Investovať na akciovom trhu sa stále oplatí
Aktuálne FX príležitosti: GBP/USD, USD/JPY a AUD/CAD
Společný London Break (8. díl)
EUR/USD - co říká Elliott na týdenní graf?
Článek, který vám vůbec v ničem nepomůže
AOS a jeho potencionálny výkon... (časť 4.)
Ethereum “ETF” je nyní dostupné i v Čechách a na Slovensku! Čeká kryptoměny comeback?
Trading příležitosti: Zemní plyn, EUR/NZD a EUR/CZK
"Peníze štěstí nepřinesou…"
Měnový pár CAD/CHF: Analýza více časových rámců (W1 až H4 TF)
Investovať na akciovom trhu sa stále oplatí
Aktuálne FX príležitosti: GBP/USD, USD/JPY a AUD/CAD
Společný London Break (8. díl)
EUR/USD - co říká Elliott na týdenní graf?
Článek, který vám vůbec v ničem nepomůže
Vzdělávací články
Základy Elliottovy vlnové teorie 2.
Akcie Nike ztrácí půdu pod nohama. Čeká podobný vývoj i Adidas a Skechers?
Technická analýza: Jak využívat oscilátory?
Nejvýznamnější svíčkové formace – část I.
Prop trading a copy trading
Nejdůležitější události: Na co se připravit v roce 2025?
Naučte se zvládat strach z promeškaní zisku
Pokročilá struktura Price Action (5. díl)
Smart Money a koncept výběru likvidity
VIP zóna FXstreet.cz: Výsledky obchodování za leden
Základy Elliottovy vlnové teorie 2.
Akcie Nike ztrácí půdu pod nohama. Čeká podobný vývoj i Adidas a Skechers?
Technická analýza: Jak využívat oscilátory?
Nejvýznamnější svíčkové formace – část I.
Prop trading a copy trading
Nejdůležitější události: Na co se připravit v roce 2025?
Naučte se zvládat strach z promeškaní zisku
Pokročilá struktura Price Action (5. díl)
Smart Money a koncept výběru likvidity
VIP zóna FXstreet.cz: Výsledky obchodování za leden
Tradingové analýzy a zprávy
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 9.8.2024
Trump: Zelenskyj chce odstoupit od dohody o nerostných surovinách
Forex: Americký dolar dnes oslabuje
Technická analýza CAD/CHF a EUR/AUD
Zlato má největší ztrátu za více než 30 let
Technická analýza EUR/JPY a USD/CAD
EUR/USD - Intradenní výhled 3.4.2025
Technická analýza EUR/JPY a NZD/USD
EUR/GBP - Intradenní výhled 11.8.2022
Fed: Růst ekonomiky USA brzdí silný dolar
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 9.8.2024
Trump: Zelenskyj chce odstoupit od dohody o nerostných surovinách
Forex: Americký dolar dnes oslabuje
Technická analýza CAD/CHF a EUR/AUD
Zlato má největší ztrátu za více než 30 let
Technická analýza EUR/JPY a USD/CAD
EUR/USD - Intradenní výhled 3.4.2025
Technická analýza EUR/JPY a NZD/USD
EUR/GBP - Intradenní výhled 11.8.2022
Fed: Růst ekonomiky USA brzdí silný dolar
Témata v diskusním fóru
xPartners
Neúspěch na forexu a jak ho zvládnout
Proč tradeři neustále selhávají?
PIN BARS
Praktická ukázka: Jeden fakt pěkný obchod
Index DAX: 50. týden z pohledu technické analýzy
Hľadá sa skúsený Trader
ECB možná začne nakupovat dluhopisy se splatností do tří let
Likvidita kamarát?
Optimismus kolem obchodní dohody se pomalu vytrácí
xPartners
Neúspěch na forexu a jak ho zvládnout
Proč tradeři neustále selhávají?
PIN BARS
Praktická ukázka: Jeden fakt pěkný obchod
Index DAX: 50. týden z pohledu technické analýzy
Hľadá sa skúsený Trader
ECB možná začne nakupovat dluhopisy se splatností do tří let
Likvidita kamarát?
Optimismus kolem obchodní dohody se pomalu vytrácí