Neděle 22. prosince 2024 02:01
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
eightcap forex

Analytici: Zrychlení inflace ovlivnila loňská srovnávací základna

10.10.2024 10:42  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Zářijové zrychlení meziroční inflace v Česku na 2,6 procenta ze srpnových 2,2 procenta ovlivnila srovnávací základna z loňského roku, kdy ceny rychle klesaly. Tento efekt bude působit i ve zbytku roku, kdy by v jeho důsledku mohla inflace dosáhnout až tří procent, shodli se analytici oslovení ČTK. Současně upozornili na to, že v září poprvé od loňského listopadu meziročně zdražily potraviny a nealkoholické nápoje.

"Růst meziroční inflace na 2,6 procenta může na první pohled působit varovně, nicméně jedná se do značné míry o optický klam. Velkou roli zde hraje efekt nízké srovnávací základny z loňského září, kdy ustupující inflační vlna přinesla nezvykle strmý meziměsíční pokles cenové hladiny. Letošní září předvedlo normální inflační vývoj, což tlačí meziroční hodnotu směrem nahoru," řekl ČTK hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

"V souhrnu hodnotíme zářijová data spíše pozitivně a nenacházíme v nich signály oživení inflačních rizik," dodal Hradil.

Ekonom Unicredit Bank Patrik Rožumberský upozornil, že proti srpnu se spotřebitelské ceny sice snížily o 0,4 procenta, ale pokles byl slabší než před rokem. "V případě meziroční inflace byly cenové pohyby v některých skupinách spotřebního koše podobné předchozímu měsíci. Zatímco ceny pohonných hmot opět prohloubily svůj meziroční pokles, ceny potravin táhly inflaci nahoru. V případě cen potravin došlo k obnovení meziročního růstu poté, co téměř rok setrvávaly v poklesu," uvedl.

Meziroční zdražení potravin zmínil i analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. "Ceny potravin a nealkoholických nápojů v září meziročně vzrostly o 0,6 procenta a jedná se o první meziroční růst cen v tomto oddílu od loňského listopadu," uvedl. V meziměsíčním srovnání podle něj rostou ceny tohoto zboží třetí měsíc v řadě a jsou nejvyšší od loňského října. Celková inflace nicméně podle Nováka zůstává pod kontrolou.

Analytici upozornili, že vliv srovnávací základny se bude projevovat i ve zbývajících letošních měsících a potáhne inflaci vzhůru. "Inflace je nyní na vzestupu a po zbytek roku se bude dále zvyšovat. Může i krátce překonat hranici tří procent, tedy horní hranici tolerančního pásma kolem inflačního cíle. Důvodem je loňský rychlý pokles cen potravin v závěru roku, který se letos neopakuje," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona inflační vývoj zvyšuje pravděpodobnost, že Česká národní banka (ČNB) v prosinci přeruší snižování základní úrokové sazby.

Zdroj: Reuters, ČTK, Cyrrus, Raiffeisenbank, Unicredit Bank, Akcenta, Deloitte

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Analytici: Zlato a stříbro letos zlevnilo, platina, měď či ropa zdražily
    Zlato v letošním prvním čtvrtletí oslabilo o 9,5 procenta na 1728 dolarů za troyskou unci. Zlevnilo také stříbro, a to o sedm procent na 25 dolarů za unci. Naopak cena platiny vzrostla o 12 procent na 1208 dolarů, palladia o osm procent na 2656 dolarů a mědi o 13 procent na čtyři dolary, což je nejvyšší cena za deset let. Ropa zdražila o více než pětinu, uvedli dnes analytici na dotaz ČTK.
  • Analytici: Zlato a stříbro zdražily o pět procent, ropa a plyn o desítky pct.
    Cena drahých kovů a komodit, jako jsou ropa, zemní plyn či pšenice a kukuřice, letos výrazně roste. V únoru k tomu podle analytiků oslovených ČTK výrazně přispěla eskalace konfliktu na Ukrajině, kam vtrhla ruská vojska. Zlato a stříbro zdražily o zhruba pět procent, ropa a zemní plyn o desítky procent.
  • Analytici: Zlato letos zdražilo o 20 procent
    Cena zlata se podobně jako loni i v letošním roce zvýšila zhruba o 20 procent a vzestupný trend by podle většiny analytiků měl pokračovat. Žlutému kovu pomáhají nízké úroky a také nevídaný přiliv peněz, které centrální banky uvolňují na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí. Někteří z analytiků se podle agentury DPA domnívají, že padnout by v příštím roce mohly i nové rekordy. Nyní se cena pohybuje kolem 1880 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu).
  • Analytici: Zlato, stříbro a měď v lednu mírně zlevnily, ropa výrazně zdražila
    Ceny zlata, stříbra a mědi v lednu mírně klesly, naopak výrazně zdražily energetické komodity, a to zemní plyn o 40 procent a ropa o 17 procent. O čtvrtinu stoupla také cena palladia, které je důležitým komponentem v automobilovém průmyslu. ČTK to dnes sdělili oslovení analytici.
  • Analytici: Zlato za tři měsíce zdražilo o 18 procent, v korunách o tři procenta
    Cena zlata v amerických dolarech vzrostla od listopadu loňského roku z 1630 USD na dnešních 1932 USD, což je nárůst o více než 18 procent. Pro české investory nakupující zlato v korunách to byl kvůli posilujícímu kurzu koruny vůči dolaru nárůst o tři procenta. ČTK to řekl manažer společnosti Golden Gate CZ Pavel Řihák.
  • Analytici: Zlepšení důvěry v ekonomiku ukazuje zotavující se hospodářství
    Březnové zlepšení důvěry v tuzemskou ekonomiku ukazuje, že české hospodářství začíná ožívat. Shodují se na tom analytici při hodnocení dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vyzdvihují především optimismus spotřebitelů, který podle nich může podpořit spotřebu domácností. Ta by podle odborníků letos měla táhnout hrubý domácí produkt (HDP), sdělili ČTK.
  • Analytici: Zlotý i forint budou dál sílit, koruna se vrátí k 24,90 za euro
    Kurz maďarského forintu se bude v následujících měsících dál zvyšovat, i když pomaleji než dosud. Naopak česká koruna má silný růst patrně už za sebou a v následujícím roce bude slábnout, až se dostane zhruba na 24,90 za euro. Nejlépe si ale zřejmě povede polský zlotý, ukazuje výhled kurzů středoevropských měn, který na základě prognóz analytiků sestavila agentura Reuters.
  • Analytici změnu měnové politiky ČNB nečekají
    Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 2. února nechá sazby na minimech a oznámí pokračování devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka ve čtvrtek zveřejní i novou makroekonomickou prognózu, ve které ekonomové očekávají zohlednění výrazného růstu inflace koncem loňského roku. To by podle nich mohlo vést k rychlejšímu konci intervencí.
  • Analytici: Zpomalení inflace způsobuje hlavně loňská srovnávací základna
    Meziroční inflace v březnu zpomalila na 15 procent z únorových 16,7 procenta hlavně kvůli vyšší srovnávací základně z loňska. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Překvapením pro ně bylo meziměsíční zdražení potravin, očekávali u nich stabilitu nebo pokles cen. V dalších měsících očekávají snižování meziroční inflace, v polovině roku by se mohla dostat pod deset procent. Dnešní informace Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji spotřebitelských cen podle nich neovlivní nastavení úrokových sazeb České národní banky (ČNB).
  • Analytici: Zpomalení inflace zvyšuje chuť Čechů utrácet
    Zpomalení inflace na dvouprocentní cíl České národní banky (ČNB) a růst reálných mezd zvyšují chuť Čechů utrácet. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že maloobchodní tržby v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta. Trh přitom podle analytiků očekával zvýšení o 2,8 procenta. Upozornili také na to, že maloobchodní tržby v březnu vykázaly nejsilnější meziroční růst od ledna roku 2022. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy jsou vyšší tržby pro prodejce důležité zejména s ohledem na jejich investice, řekl ČTK.
  • Analytici: Zrychlení inflace způsobilo hlavně loňské zrušení DPH na energie
    Zrychlení meziroční inflace na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta způsobilo hlavně loňské odpuštění DPH na energie, které tak meziročně zdražily relativně víc. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Varují také, že inflace zůstane na vysoké úrovni i v dalších měsících, pod deset procent se podle nich dostane až v polovině příštího roku.
  • Analytici: Zrychlení růstu cen výrobců znamená, že inflace bude ještě kulminovat
    Březnové zrychlení cen výrobců znamená, že inflační vlna bude v Česku teprve kulminovat. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Za rostoucími cenami stálo podle nich především zdražení komodit včetně energií. V zemědělství se meziročně ceny výrobců zvýšily o 27,2 procenta, v průmyslu zrychlil růst na 24,7 procenta a ve stavebnictví na 10,4 procenta.
  • Analytici: Zvýšení sazeb ČNB prodraží hypotéky, na které dosáhne méně lidí
    Zvýšení sazeb České národní banky dále prodraží financování hypoték, na které také dosáhne méně lidí. Zhorší se rovněž podmínky financování podniků. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Bankovní rada ČNB dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Tak vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999.
  • Analytici: Zvýšení sazeb Evropskou centrální bankou zvýší tlak na korunu
    Zvýšení úrokových sazeb v eurozóně bude znamenat vyšší tlak na českou korunu, takže Česká národní banka bude muset zřejmě vynaložit více peněz na bránění jejímu oslabení. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Evropská centrální banka (ECB) dnes na zasedání Rady guvernérů zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 bodu na 1,25 procenta. Reaguje tak na silný růst inflace v eurozóně. Základní sazba ČNB činí sedm procent.
  • Analytici: Zvýšení základní sazby ČNB na sedm procent odpovídá očekávání trhu
    Zvýšení základní sazby České národní banky o jeden a čtvrt procentního bodu na sedm procent v zásadě odpovídá očekávání finančního trhu. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Zajímavější bude podle expertů rozhodování bankovní rady v srpnu v novém složení. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999.
  • Analytička: Čína má šanci být do roku 2035 největší ekonomikou
    Čína má šanci do roku 2035 zdvojnásobit velikost své ekonomiky, jak to předpověděl prezident Si Ťin-pching. Řekla to analytička amerického finančního ústavu Bank of America Global Research Helen Čchiaová, která vede oddělení asijských ekonomik. Znamená to, že Čína by na pozici největší ekonomiky světa vystřídala Spojené státy. Čínský prezident loni v listopadu řekl, že jak se Čína vyvíjí a usiluje o status vyspělé země, může do roku 2035 vedle ekonomiky zdvojnásobit i příjem na hlavu.
  • Analytička: Dopady sankcí na eurozónu se mohou blížit až jednomu procentu HDP
    Dopady sankcí vůči Rusku kvůli eskalaci krize na Ukrajině na ekonomiky eurozóny se mohou blížit až jednomu procentu HDP. Nejužší vazby s Ruskem mají, a tudíž nejohroženější země EU v tomto ohledu jsou Kypr a pobaltské státy. ČTK to řekla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Z pohledu sektorů jsou podle ní nejohroženější energeticky náročné sektory od hutí, po železárny, výrobu plastů a chemii.
  • Analytička: Evropské volby přinesou odklon od klimatických cílů
    Letošní volby do Evropského parlamentu budou znamenat odklon od ctižádostivých klimatických cílů směrem k tlaku na budoucnost průmyslu. Budoucnost Evropského parlamentu bude pravicovější než nyní, bude rozdrobenější a rozhádanější. Na dnešním briefingu v Praze na téma Jaké bude Česko v EU za 20 let to řekla analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vendula Kazlauskas. Dopady na politiky ochrany životního prostředí bude podle ní mít i vývoj války na Ukrajině, a to v případě úspěchu kterékoli ze stran.
  • Analytik: Akcie plynárenských firem od ruské invaze na Ukrajinu raketově stouply
    Akcie světových plynárenských společností zaznamenaly od ruské invaze na Ukrajinu raketový růst. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Cena plynu na světových burzách výrazně stoupla, Rusko nyní vyhrožuje ukončením dodávek plynu do "zemí nikoliv přátelských". Rusko napadlo Ukrajinu koncem února.
  • Analytik: Akciové trhy dnes padají, výrazně ztrácejí především ruské akcie
    Akciové trhy dnes padají, výrazně ztrácejí především ruské akcie. Začátek ruské invaze přinutil řadu investorů opustit některé akcie velmi rychlým tempem, což se podepsalo pod aktuálními velmi silnými propady. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new