Zajímavější informace nabídla nová prognóza. Nová bankovní rada sice nadále slíbila, že bude krotit vysokou volatilitu měnového kurzu intervencemi, na druhou stranu už se ale smířila s postupným oslabováním koruny. Zatímco pro Q1 2023 počítal předchozí „Rusnokův“ výhled s kurzem 24,31, aktuální „Michlova“ revize už pro zimu v základním scénáři bere kurz 25,64. To je na bankovní radu, která se snaží bojovat proti inflaci více kurzem a méně sazbami, významná revize směrem ke slabší koruně.
Prognóza vývoje měnového páru EUR/CZK dle aktuální prognózy ČNB:
Tradeři by tedy neměli spoléhat na to, že ČNB bude bránit kurz 24,75, jak tomu bylo od 13. května doposud (viz graf). Úrokový diferenciál proti eurozóně se sice pořád nachází nad zajímavými 6 %, česká inflace ale poráží tu evropskou mnohem více a tlak na oslabení koruny se bude stupňovat. Koupě koruny (short EUR/CZK) je aktuálně velice riziková pozice. I centrální banka dle své prognózy bude tolerovat oslabení o 4 % v následujících 6 měsících, na což už kladné swapové body z úroků nestačí.
Navíc pokud velcí hráči na trhu uvidí příležitost a spekulativně budou prodávat korunu a nakupovat za ni desítky miliard eur, bude muset naše centrální banka kapitulovat a kurz může vystřelit ke 27-28 korunám za euro. V tu chvíli by musel pan Michl přistoupit k razantnímu zvýšení sazeb a dopady na ekonomiku by byly výrazně horší, než kdyby se pro jistotu zvyšovaly úroky už nyní.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Detailní pohled do nové prognózy ČNB nabízí zajímavou hru s čísly. V září by nás měla čekat meziroční inflace ve výši 20,4 %, což lze reálně předpokládat především kvůli dalšímu růstu cen plynu a elektřiny. Následně se ale i přes slabší korunu a snižování (!) úroků na 6,0 % v následujících dvou čtvrtletích vydá inflace výrazně níže až na cílovaná 2 procenta na začátku roku 2024. Jak je to možné? Analytici v ČNB výrazně podstřelili růst průměrné mzdy, který do konce letošního roku čekají pouze 3,7 %. Tvrdá data z průmyslu, stavebnictví nebo z výběru pojistného ale napovídají, že inflace začíná prosakovat i do mezd s tím, jak zaměstnanci logicky chtějí větší část inflace kompenzovat ve výdělcích.
Nízký růst mezd je podobně jako nízký deficit veřejných financí zbožným přáním guvernéra Michla, které by mělo v boji proti inflaci udělat černou práci za centrální banku. Dokud však vláda nedává pokyny centrální bance, neměl by se dít ani opak a nová bankovní rada by se měla starat o cenovou stabilitu, protože ona sama je za ni zodpovědná.
Další „hrou“ nové prognózy ČNB je prodloužení horizontu měnové politiky z 12-18 na 18-24 měsíců. Tato na první pohled kosmetická změna znamená, že inflace s námi bude déle a také pomohla snížit potřebu úrokových sazeb v letošním roce cca o 4 procentní body (viz graf). Bez této berličky by analytická sekce poukazovala na potřebu růstu úroků k 11 %, a to i s podstřeleným růstem mezd.
Porovnání předchozí a nové prognózy ČNB vývoje úrokové sazby 3měsíční PRIBOR včetně jejich komponent:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČNB, MT4