Čekáme, že tlak na silnější měnu ze strany České národní banky (ČNB) bude pokračovat. A to zejména kvůli zrychlující inflaci, která se může během několika měsíců dostat ke 3 %. Zanedlouho si budeme muset připlácet za elektřinu a plyn, jejichž ceny na burze prudce rostou. Potraviny také zdraží kvůli špatné úrodě způsobené suchem. Dražší pohonné hmoty, prudce rostoucí mzdy i vyšší úrokové náklady – to jsou další faktory, které již tlačí výrobní náklady firem napříč českou ekonomikou vzhůru. Jejich marže však nemůžou klesat donekonečna, a proto dříve nebo později začnou obchodníci přenášet tyto náklady na spotřebitele u všech druhů zboží a služeb.
První vlaštovkou byl rekordní růst jádrové inflace v červenci (meziměsíčně o 1,0 %). Toto měřítko, které očišťuje růst cen o volatilní položky potravin a energií, prudce narostlo i v meziročním vyjádření z 1,9 na 2,4 % (viz graf). Pokud dále očistíme jádrovou inflaci o efekt EET, který dle ČNB přidal k růstu cen v roce 2017 zhruba 1 %, vidíme, že inflace se dostává do nebezpečného trendu, který teď nemá žádnou brzdu.
Ještě v prvním čtvrtletí byla touto brzdou právě rychle rostoucí hodnota české koruny. Oproti koši měn získávala domácí měna v lednu i 18 % meziročně. Tento impuls, který držel inflaci dole díky poklesu dovozních cen, je ale dočasně pryč a z komentářů představitelů ČNB i jejich poslední prognózy je zřejmé, že s pomocí silnějšího kurzu do následujících čtvrtletí počítají.
Vývoj indexu CZK (denní graf – D1):
Další podporu koruně proto s vysokou pravděpodobností poskytnou na zasedání 26. září dalším zvýšením úroků. S rozhodnutím ČNB může ještě teoreticky zahýbat report o růstu mezd, který bude zveřejněn v úterý. Aby členové Bankovní rady zvažovali ponechání sazeb na aktuálních 1,25 %, musel by ale růst mezd výrazně zpomalit, což se při vyluxovaném trhu práce a přeplácení státních zaměstnanců v tomto roce čekat nedá.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ČNB, Databáze Arad