I tak je srpnová meziroční inflace o 2,1 procentního bodu níže než odhadovala ve své prognóze ČNB. Kromě zmíněného zlevnění paliv pomohlo i odložení zdražování elektřiny a plynu do podzimu. Cesta k inflačnímu cíli 2 % je tak stále velmi dlouhá a nevyzpytatelná. I samotná jádrová inflace bez potravin a energií v srpnu vzrostla o 0,9 %, což se se stabilitou cen nerýmuje ani zdaleka. A to do cen spotřebního zboží ještě nestihli výrobci plně zanést energetický cenový ústřel.
Vývoj meziroční inflace v ČR:
Jak tedy číst aktuální cenovou situaci z pohledu ČNB a kurzu koruny? Centrální bankéři kolem guvernéra Michla si musí být vědomi, že inflace i její očekávání nejsou pod kontrolou. Sází na dvě proměnné.
1) Neroztočí se inflačně mzdová spirála. Ekonomika a s ní i útraty domácností a samotná inflace začnou klesat dříve, než si zaměstnanci začnou říkat o kompenzaci solidním růstem mezd. Tato proměnná zatím nevychází dle přání poslední prognózy ČNB. Místo očekávaného růstu mezd v tržních odvětvích o 2,9 % meziročně přišlo zvýšení o 8,5 % v druhém čtvrtletí. Tento trend bude zřejmě jednou z hlavních překážek návratu inflace k cíli v dlouhém období a měl by znamenat mnohem pomalejší pokles sazeb i po odeznění energetického armageddonu.
2) Trh nezačne spekulovat na oslabení koruny. Prozatím se daří udržovat kurz EUR/CZK pod 24,70. Právě kurzovým kanálem probíhá aktuálně největší utahování měnové politiky skrz prodeje eur z devizových rezerv. Většina v Bankovní radě ČNB tak není tlačena do zvyšování úrokových sazeb, protože trh zatím nežádá udržení úrokového diferenciálu oproti eurozóně. Výhoda držby koruny oproti euru se během druhého pololetí zřejmě sníží ze 7,00 % na 4,50 %.
Kombinace silného kurzu koruny, vysoké domácí inflace a nižšího úrokového diferenciálu je riziková. Pokud ale nepřijde negativní rána do obchodní bilance např. dalším zpomalením automobilek nebo nepřijde prodejní sentiment rizikových měn, mohla by to Česká republika přežít bez kapitulace na měnovém trhu i bez dalšího zvyšování úrokových sazeb.
Jízda je to ale vskutku hazardní. Náhlý odliv kapitálu v desítkách miliard eur, které londýnské hedgové fondy zajisté k dispozici mají, by znamenal prudké oslabení koruny a měnovou krizi. Proklamovaná stabilita s nástupem Aleše Michla do guvernérského křesla by se rázem změnila v nestabilitu, volatilitu, vyšší úrokové sazby a prázdné devizové rezervy.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ČNB, ČSÚ